Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile krów na hektar łąki? :)

25 odpowiedzi na ten temat

#21 Share sylip

sylip

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:19

sylip masz jakies konkretne wyliczenia, mógł bys się nimi podzielic? Bo niektórzy twierdzą że przy 10 szt to się w ogóle nie opłaci i zostaje tylko obornik.

Takich konkretnych wyliczeń tylko dla tego działu produkcji nie robiłem, bo w gosp. są jeszcze śwwinie oraz uprawy polowe tj warzywa czy buraki cukrowe, ale do tego roku utrzymywałem własnie stado wielkości 10 krów mamek (ze względu na dotację), teraz chce troszkę zwiększyć pogłowie. Nakładów na produkcję bydła jest sporo, ale tak ze wstępnych wyliczeń wychodził mi zysk na takim stadzie w granicach 10 tys zł rocznie (nie mylić z dochodem), do tego obornik zostaje co pozwala trochę zaoszczędzić na nawożeniu mineralnym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile krów na hektar łąki? :) Dzisiaj, 23:36
  •  

#22 Share wielkopolska02

wielkopolska02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:22

Ile krów na hektar łąki? :) tak jak pisałem chce 10 matek trzymać na dworze a 20 opasów w oborze ten 1ha łąki będzie ale do karmy mają non stop.

#23 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:37

U mnie niestety nie ma możliwości ogrodzenia łąki większej jak pół hektara. I też jak kiedyś coś będe kombinował to zamierzam za MR zakupić stado z 5 mamek i 5-10szt młodych. I też chce je puścić na łąkę, jak bym się dogadał z sasiadem to może zamienilibyśmy się stronami i dał by mi tą po mojej stronie a on miałby moją po swojej wtedy hektar by był. Nie chce przerabiać stodoły na stajnie ponieważ to za duże koszty mam tylko 1 wjazd stodoła nie jest przelotowa, stajnia starego typu mała ciasna i niska całkowicie odpada. Oczywiście łąka pełnila by funkcje zagrody nie pastwiska. Pola u moim rejonie coś znajde bez problemu z 15ha mógłbym uzbierać w ciągu 2 lat i to spokojnie. I jak myślicie wszystko trzymać na zewnątrz czy wganiać młode to stodoły?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 00:51

temat równiez ciekawy jak określenie ile zboza z 1 hektara :P

jeśli chcesz  wypasać!! to 2-3szt.

jak chcesz dokarmiać non stop tak jak pisałeś 10szt/ha

Ja mam 1szt/ ha i w suszy wypas jest wystarczający a relnie patrząc wszystko zależy od stanu TUZ i sam to musisz ocenić kondycje łaki/ pastwiska.

Ogólnie jak bym sobie na Twoim miejscu odpuścił bo widze ze nie masz nawet zielonego pojecia ;p 

Domniemam ze nie masz tych szt. wiec jak chcesz zacząć? Masz kilkadziesiąt tys. i nie wiesz co zrobić? 

Krótko i na temat sasiad ma duzo szt. i wielkie gówno zarazem ,upadków masa. Uroki trzymania pod wiatami 

Więc mając 9 ha pola przeciętego na pół niziną w której jest łąka i podczas roztopów płynie woda i w razie co można wykopać staw w którym ciągle będzie woda, z zadrzewieniem i to wszystko tuż za swoim gospodarstwem, lepiej było by założyć na całości porządną łąkę i luzem hodować całe stado ekspansywnie, luzem hodować tylko mamki, a w normalnym budynku odsadki karmić intensywnie, wszystko hodować w normalnej bukaciarni, a na tym polu pozyskiwać paszę z uprawy kukurydzy i traw?

Ilość jaka by mnie interesowała wstępnie to 20-30 mamek. Tak aby co rocznie upaść 20 odsadków.

bez-tytulu-pole.jpg?1448408644

#25 Share Slaszmh9014

Slaszmh9014

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 11:52

Ile krów na hektar łąki? :) Jak mają dostęp na łące do wody i cienia to tylko kopa w tyłek im początkiem maja i niech stoją tam do kiedy to będzie możliwe możesz im jesienią dowozić karme na tą łąke. Trzymanie w obrze w lecie to większy nakład pracy i pieniędzy i czasu. Karmienie , scielenię, sprzątanie. woda pasza no i robota tylko obornika z tego przybya ;) a zimą to obowiązkowo do obory żadne proste wiaty bez ścian czy trzymanie na łące bo tylko poligon zrobią z łąki i będą chorować z zimna mokra i wiatru. A na 9ha 15 matek spokojnie utrzymasz a nawet ponad 20 z dokarmianiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share Zenus

Zenus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 19 listopad 2016 - 18:29

Ile krów na hektar łąki? :) koledzy tak orientacyjnie jaki potrzeba posiadać areal by utrzymać 130 sztuk bydła ?