Skocz do zawartości

Zdjęcie

Massey Ferguson 3120 PROBLEM

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 01:32

Witam, od niedawna jestem posiadaczem traktora Massey Ferguson 3120, 6cyl 120km turbo 1995r dynashift , gdy go nabyłem turbina była w nie najlepszym stanie. Po przejechaniu kilku motogodzin zaczął mocno kopcić na niebiesko i z tłumika zaczął kapac sie olej. Oczywiście rozpadło sie turbo, ok pomyślałem, trzeba zregenerować w końcu liczyłem się z tym już przy zakupie. Turbo zregenerowała mi firma Turbomot z Mielca, wszystko ładnie ale tylko przez 35mth, Ostatnio jadąc nieobciążonym ciągnikiem,nieprzekraczając nawet 2tys obr, coś zaczęło piszczeć pod maską, zatrzymałem się przysłuchałem ale nic strasznego nie zauważyłem, jadąc dalej silnik zaczął coraz mocniej kopcić na czarno po czym stracił moc i wypuścił chmurę białego dymu, wystaszyłem się, zatrzymałem maszynę i znów ujżałem olej kapiący z turbiny. Spełnił się mój koszmar, znów turbo. wysłałem na gwarancję lecz Pan stwierdził że szkoda znajduje się po mojej stronie. że coś musiało wpaść od strony dolotu powietrza do turbiny skutkiem czego rozwaliło łopatki i rozszczelniło turbo. 

Zastanawia mnie fakt gdyż moja turbina nawet po zgaszeniu ciągnika kręciła się jeszcze bezwładnie przez jakies 10-15sek.(Przed zregenerowanim jak i po) znajomym zatrzymuje się od razu po zgaszeniu silnika. W czym może być problem? Dlaczego po tak krótkim czasie znów doszło do awarii sprzętu? Co ,może być przyczyną? Proszę o porady.

I jeszcze jedna sprawa, do oleju dostaje się paliwo, sprawdzałem pompkę ręczną i jej membranę, wydaje się ok a stan oleju ciągle wzrasta, Jak temu zapobiec i czy podniesiony stan oleju oraz jego gęstość miał wpływ na turbo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Massey Ferguson 3120 PROBLEM Dzisiaj, 13:37
  •  

#2 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 01:44

Paliwo w oleju może doprowadzić do uszkodzenia łożysk w turbinie ale napewno nie rozwali łopatek. To,że masz problem z układem zasilania to pewne. Mogą lać wtryski. Może być żle ustawiony początek wtrysku. Ewentualnie może być uszkodzona pompa wtryskowa. Teraz musisz znowu naprawić turbo :( ale przed uruchomieniem koniecznie sprawdzić stan pomy, wtrysków oraz ustawić początek wtrysku i luzy zaworów...oraz oczywiście wymienić olej.

#3 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 21 listopad 2015 - 20:28

Nie wiem jak w tym modelu jest ustawiona pompa wtryskowa ale w niektórych jest pionowo i tu jest przyczyna przybywania oleju w silniku. Ten że olej smaruje też turbo i możetu jest problem że olej z paliwem sadzi turbo, sprawdź ją jeżeli masz zamontowaną pionowo

Edytowany przez sznajdik, 21 listopad 2015 - 20:29.

#4 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 22:23

Nie wiem jak w tym modelu jest ustawiona pompa wtryskowa ale w niektórych jest pionowo i tu jest przyczyna przybywania oleju w silniku. Ten że olej smaruje też turbo i możetu jest problem że olej z paliwem sadzi turbo, sprawdź ją jeżeli masz zamontowaną pionowo

Bez znaczenia poziomo czy pionowo we wszystkich Perkinsach pompa jest smarowana paliwem i jeśli pompa jest w złym stanie to może puszczać paliwo w miejscu odbierania napędu z kół rozrządu wynikiem czego jest stopniowa utrata właściwości smarnych oleju a to może wcześniej czy póżniej doprowadzić do zatarcia silnika a w silniku z turbo właśnie to turbo siądzie szybciej niż sam silnik z racji wysokich obrotów wirnika i tym samym zapotrzebowaniem na bardzo dobre smarowanie czego napewno nie ma przy oleju zmieszanym z paliwem.

Tak jak pisałem trzeba oddać pompę i wtryski do dobrego serwisu jeśli taki masz gdzieś blisko co niestety nie zawsze jest takie łatwe bo serwisów dużo ale dobrych to ze świecą szukać. Tak czy inaczej bez serwisu się nie obejdzie bo jeśli wtryski można sprawdzić i ustawić w domowych warunkach jeśli ma się tester wtrysków to pompy już się nie da bo trzeba do tego drogiego sprzętu i dużego doświadczenia.

#5 Share zenek_19

zenek_19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 10:02

ILE godzin ma ten mf ? ze takie rzeczy sie dzieja perkins dobry silnik i stosunkowo taki w remacie wiec sie nie przejmuj jak kolega pisal spr wtryski i pompe to podstawa ja to bym sie nie bawil z reg turba bo wiem jak co niektorzy robia tylko orginalne ze sprawnego silnika znajdziesz bez wiekszych problemow raz dalem sie tez zrobic w konia z reg turbo teoretycznie jest gwarancja a w praktyce to jej brak co by sie nie stalo to twoja zawsze wina a jeszcze cena za turbo przed reg mniejsza a po reg o 300zl wieksza niby optycznie wyglada jak nowa a praktycznie stary klamot wyczyszczony i nowe uszczelniacze za pare zloty to byla cala reg w moim przypadku napewno sa zaklady co robia rzetelnie ale ja akurat na taki nie trafilem pozd

#6 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:44

Massey ma prawie 9200mth. Nie jest to może najmniejsza liczba, ale teraz, w tym roczniku i z nie kłamanym licznikiem, znależc ciągnik to chyba predzej niż na loterii wygrać. Pompa ustawiona poiomo. Jutro z gwarancji wróci nie naprawione turbo, niedaleko ode mnie jest serwis pomp, Ci których pytałem, chwalą. Także jadę od razu.

Ciągnik stoi a praca na niego czeka;)

#7 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:58

Witam. Przypominam się z tematem. Niby początowo dość błachy problem, z mojego punktu widzenia, przerodził się w poważną ingerencję w silnik oraz praktycznie generalny remont jednostki. 

Od tej pory gdy napisałem na forum traktor stoi niezdolny do pracy, silnik został rozebrany praktycznie do śrubki. Z tego co do tej pory zrobiłem to mogę wyliczyć: 

1.Wymiana wszystkich 6 tulei tłoków pierścieni oraz panewek

2.Planowanie głowicy wraz z wymianą zaworów

3.Regeneracja wtrysków

4.Nowa pompka paliwowa i termostat

Jeszcze zostało zregenerować powtórnie turbo ( już w innej firmie) i sprawdzenie pompy głównej

Mam nadzieję że teraz przez długie godziny pracy nie będzie z tym ciągnikiem żadnych problemów:)

#8 Share Adam8550

Adam8550

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 21:01

Jaki przybliżony koszt remontu?

#9 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 21:02

Myślę że w granicach 6tyś się zamknę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 07:27

Witam, Ciągnik jest już od kilku dni znów zdolny do pracy:) Od remontu nabiłem 25mth, jeszcze drugie tyle i już będzie mógł pracować w normalnych warunkach.

Do listy napraw dorzucam jeszcze:

1.Regeneracja pompy wtryskowej

2.Nowe filtry

3.Płyn chłodniczy

4.Olej silnikowy

5.Turbo po regeneracji(całkiem inaczej chodzi niż po uprzedniej regeneracji)

Jeszcze tylko kolejna wymiana oleju po przepracowanych 50mth. 

Edytowany przez E_M_KESEK, 20 grudzień 2015 - 07:28.

#11 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 20 grudzień 2015 - 08:58

Jaki koszt naprawy pompy? też mnie czeka

#12 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 09:01

Sama pompa w granicach 800zł. Za regenerację pompy, wtrysków i turba łącznie 2300zł. W tej samej firmie.

#13 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2244 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 12:08

gdzie konkretnie robiłeś pompe? Widze u Ciebie wpis Małopolska to może coś mam pod nosem ;) bo mi tu niedaleko zawołali 1200 za pompe z 3P to oplułem ich przez telefon.... takim śmiechem parsknąłem i nową kupiłem

#14 Share kamillo96

kamillo96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 14:31

mi jak zrobili pompe w c330 to do tej pory jak nowa robili mi niedaleko pińczowa

#15 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 18:53

Wpisz sobie "Diesel-Serwis Zasań Wiesław Łabędź". Według mnie starali się nienagannie choć mechanik psocił na nich że nie wyrabiają się w terminie:) 

#16 Share hemi

hemi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Elektromechanika

Napisany 20 grudzień 2015 - 20:24

A co w tej pompie wymieniali? W mojej padła głowica to koszt  1200zł, robiłem w Bestwinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share E_M_KESEK

E_M_KESEK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 20:29

Cały zestaw uszczelniaczy, tuleje mosiężne i regulacja, nie powiem czy jeszcze coś więcej bo nie pamiętam co dokładnie już mi tam mówił.