Skocz do zawartości

Zdjęcie

wyposazenie obory w poidla

32 odpowiedzi na ten temat

#1 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:00

Witam, chciałem wyposazyc obore w poidła dla 14 krow, zakladajac jedno poidło na dwie krowy będę potrzebowal 8 poideł, mam pytanie do tych którzy zakładali niedawno poidła jaki bylby przybliżony koszt zakupu poidlel rur itp. oraz koszt ewentualnego montażu, z góry dzięki!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wyposazenie obory w poidla Dzisiaj, 01:29
  •  

#2 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:13

wyposazenie obory w poidla Kup sobie dobre poidla bo będziesz się męczyć z nimi tylko tak jak ja kupiłem takie zielone z zaworkami i po roku wszystko się sypie.
Jeśli masz trochę czasu i chęci montuj sam wszystko jest proste jak puzle.
Musisz się wyposażyć w Morsa do rur (mały poręczny da radę) nożyce do węża,Pakuły i polecam dodatkowo silikon lepiej sie składa ja jak montowalem to zakładałem rurę 1m (kupujesz gotowe z gwintem) do poidla dalej zawór i dalej zwykły wąż plastikowy 1/2.
Najlepiej kup sobie poidlo i weź jedź z nim do sklepu i skompletujesz sobie jedno i będziesz wiedzieć co potrzeba (jakie złączki,zawór,redukcje) i najważniejsze do czego będziesz je montować jeśli do ściany polecam na wylot skręcać pretem gwintowym.
Ps narzędzia polecam sobie zakupić bo w przyszłości gdy coś wysiadzie to masz czym to naprawić a tak to lipa...

Edytowany przez Patryk1222, 12 listopad 2015 - 19:28.

#3 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:17

a po ile dales za te poidla

#4 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:19

aleś zabłyszczał tym tekstem.... kup se dobre poidła.. a skąd on ma wiedzieć które są dobre?

Ja na próbe kupił http://allegro.pl/po...5701368712.html i jedno podobne ale inego producenta. Elegancko od dołu sobie podłączyłem także o plastikowe rury się raczej nie martwie. Nic nie chlapie jak przy tych startych dziadach, ewentualna wymiane zaworka bez demontażu całego poidła. Na moje oko nic lepszego nie dostaniesz. Tylko że pół roczne cielęta coś mało kumate jeśli chodz io obsługe po 2 dniach.... dla małych cieląt trzeba pływakowe poidla.

A koszta... cóż idź do sklepu to sie dowiesz ile kosztują u Ciebie rury...... 32mm na główny rurociąg a potem 20mm do poideł, złączki, trójniki i takie tam

Edytowany przez lukbold, 12 listopad 2015 - 19:22.

#5 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:31

wyposazenie obory w poidla Ps właśnie to z linku jest nic nie warte stale stwarza problemy...

#6 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:34

no to pokaż.. czekamy na propozycje porządnych poideł bo zielone z zaworkami to..... lepsze fioletowe z zaworkiem tak??

Edytowany przez lukbold, 12 listopad 2015 - 19:36.

#7 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:53

może ktoś zaproponuje dpbre sprawdzone poidła?

#8 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:57

http://allegro.pl/po...5729313207.html napewno nie to ;) chyba że chcesz to oddam stare po 30zł :P potem będziesz wymieniał na zmiane zaworki, języki, wkońcu całe korpusy z językiem ;) szybkość zużywania zalezy od agresora tego poidła... przy krowach mam jeszcze jakieś jedno oryginalne po 25 latach ale ogólnie to sie bardzo zużywa aż do całkowitej destrukcji jakby dać bykowi ;) i dlatego kupiłem te z linku wcześniej bo wg mnie wyeliminowano wszystkie wady tych popularnych h200

Edytowany przez lukbold, 12 listopad 2015 - 20:09.

#9 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 20:03

a co się z nimi dzieje?

#10 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 12 listopad 2015 - 20:28

Mam  podobne  i jak  narazie  to -język  wyrabia  sie  w miejscu  styku  z trzpieniem   zaworu  i  po naciśnięciu języka  nie  leci  woda... 

ale  to  nie  jest  kosztowna  naprawa  , naspawywałem  te  dołki  co  sie porobiły i działają dalej 

Edytowany przez mariuszd93, 12 listopad 2015 - 20:29.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 14:38

poleci ktoś sprawdzone dobre poidła?

#12 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 19:26

wyposazenie obory w poidla Ja takich narazie nie znam z tym że u siebie wywalam powoli te tanie zaworki za 20zł z językami z poidel a zakładam taki zaworek (podobno szwedzki) kosztuje 100zł sztuka to jest taki zaworek w komplecie z językiem mam od roku i polecam narazie zero problemów

Taki jak na obrazku

Załączone miniaturki

• 12._zawor_katowy.jpg

Edytowany przez Patryk1222, 15 listopad 2015 - 19:36.

#13 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 20:02

aleś zabłyszczał tym tekstem.... kup se dobre poidła.. a skąd on ma wiedzieć które są dobre?

Ja na próbe kupił http://allegro.pl/po...5701368712.html i jedno podobne ale inego producenta. Elegancko od dołu sobie podłączyłem także o plastikowe rury się raczej nie martwie. Nic nie chlapie jak przy tych startych dziadach, ewentualna wymiane zaworka bez demontażu całego poidła. Na moje oko nic lepszego nie dostaniesz. Tylko że pół roczne cielęta coś mało kumate jeśli chodz io obsługe po 2 dniach.... dla małych cieląt trzeba pływakowe poidla.

A koszta... cóż idź do sklepu to sie dowiesz ile kosztują u Ciebie rury...... 32mm na główny rurociąg a potem 20mm do poideł, złączki, trójniki i takie tam

polecam tak jak kolega te poidła ja mam  je dla cieląt doprowadzone do wiaty wężem ogrodowym na szybkosłaczke do kranu i jest ok :) tak samo z tym poidłem u byków z tym że mam je schowane w żłobie tak aby nie mógł go katować byk rogami itd. itp. i na plus zasługuje to iż doprowadzenie wody mozna pociągnąć od góry czy od dołu a jednej wlot zaślepamy bądź pociągnąć dalej szeregowo na jednej lini a wiec fajna sprawa i wiele konfiguracji tylko ja zmieniłem te orginalne zaslepki z plastiku na metal troszke lipawo i to wygladało a nie chciałem przy tym dłubać w przyszłości.

A co do rur i zweżek nie rób tylko takich sposobów ze idziesz z głównej rury XX średnicy na wiekszy  na mniejszy tak OK.

#14 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 08:16

wyposazenie obory w poidla Ile masz czasu te poidla?
I na ile sztuk przypada?

U mnie jak było na 17 sztuk opasow 300kg to co kilka dni je rozbieralem i standardowe usterki (przyszczypniety oring ,starty ten precik no i lipne sprężyny w niektórych przypadkach

#15 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2726 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 10:28

Te żeliwne H200 nie są takie złe jak przykręcisz je na 2 śruby do betonu czy stanowiska a nie na tą śmieszną obejmę. Cena z linku wyżej trochę wysoka, poniżej 50zł znajdziesz

Edytowany przez pawel885, 16 listopad 2015 - 10:31.

#16 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 11:24

@pawel no jasne szczególnie jak przy tym poidle stoi byk z rogami, z nudów będzie tak długo walczył z tym idealnie odstającym językiem aż go nie wyrwie. A jak fantastycznie bawią się tym cielaczki, wystarczy że zapewni się odpowiednio wysokie ciśnienie wody, to dudnienie w środku nocy spowodowane podbijaniem języka przez bawiące się nim cielę wprost bezcenne. Porządne poidło to duża miska i język tak wyprofilowany żeby go nie mogło bydle podnieść swoim jęzorem lub rogiem, no i zawór który można wymontować i naprawić bez demontażu całej instalacji.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#17 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 11:42

no akurat odnośnie podskakujących języków to reduktor ciśnienia do 2.5-3 atm załątwia sprawe. Oczywiście sprężynki w zaworkach musza być w miare twarde i z tym jest akurat spokoj.... tak czy siak H200 to szmelc

Są na allegro poidła pływakowe z żeliwną mieską i mosiężnym króćcem do podłączenia instalacji... może i by było dobre ale ten króciec z boku jak dla mnie dyskwalifikuja żeby powiesić takie poidło na rurze miedzy stanowiskami... do ściany przykręcic to może i by się sprawdziło.

To PM5 które dostały cieleta narazie obserwuje... zastanwiam się czy nie stuningować zaworka bo otwór wlotowy do niego to ledwo 1mm a wylot 2x3mm więc troche śmiesznie i pomału leci

#18 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 18:06

Ile masz czasu te poidla?
I na ile sztuk przypada?

U mnie jak było na 17 sztuk opasow 300kg to co kilka dni je rozbieralem i standardowe usterki (przyszczypniety oring ,starty ten precik no i lipne sprężyny w niektórych przypadkach

2 lata

mam na razie tylko tam gdzie mam na luz tzn. 3 kojce w pierwszym mam 8jałóweczek rocznych,7 byczków 300kg. no i kojec ostatni byki po  ok 600-700kg 3szt.

miałem takze te śmieszne h200 czy jakoś tak te z jeżyczkiem lipa jakich mało u byków naprawa była non stop coś urwane aż w końcu jak byk urwał szła zaślepka i wypad na złom z tym badziewiem, u krów tak samo naprawiane do czasu ale żygać sie chciało 

#19 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 18:35

wszyscy tak nazekacie na te poidła ze chyba z nich zrezygnuje bo tak czasu niezaoszczedze jak będę przy  tym co chwile grzebal, naprawdę nie ma czegos porządnego może być i drogie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 18:45

wyposazenie obory w poidla Kup te zielone z linku przy dwóch krowach może z rok wytrzyma bezawaryjnie a potem wymieniaj na te zaworki co dałem obrazek sa super tylko jak nie masz zredukowanego ciśnienia to musisz tylko lekko odkręcić zawór aby woda płynęła powoli bo u mnie jak dam na cały gaz to dudni po rurach i wylewa się z korpusu ;d