Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pług w odstawke

224 odpowiedzi na ten temat

#121 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 14:25

Pług w odstawke

Ja też ma wyobraź sobie dobrą sieczkarnie z dobrym kombajnem...
Nie zmieniaj moich słów pieprząc głupoty bo wiadomo,że ogólnie masy słomy jest więcej jak ci zboże sypało 10t a mniej jak 5 ton... Widze jak robią grubery 1000lepsze jak cultus i po jednym przejeździe i tak jest za dużo słomy, żeby tam wsiać rzepak Prontem... Dodam, że zbiór to przeważnie Lexion 660 z rozrzutnikiem plew - ale to i tak nie wystarcza. I niech mi nikt nie pisze, że przejedzie raz tym mizernym Cultusem i sieje rzepak, no chyba, że ma założenie na 3t/ha rzepaku.

Może tutaj? Twóje zdanie, widzę jaj robią grubery, czyli 1000 lepsze jak Cultus

Gdyby dobrze zauważył, byś zobaczył że to nie piasek, tylko ziemia.

Co ma piasek, do tego że Terrano przezuca tak zimie? Piasek ma takie same właściwości przezutowa jak ziemią. Więc nie widzę problemu w tym, że twoim zdaniem jest to piasek.

Robiles tigerem? Chyba po łące nim jeździłeś, chociaż trawę też by tak przerzucił.

Jak chcesz zobaczy jak robi tiger i teranno? To zapraszam do mnie do gospodarstwa.

Edytowany przez SzymonWoowski, 17 listopad 2015 - 14:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pług w odstawke Dzisiaj, 05:18
  •  

#122 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 14:28

Pług w odstawke

Nie widziałeś człowieku ciężkiej Ziemii to milcz i szalej po swoich wydmach dalej tym cultusem 1x i zbieraj co zbierasz, dla mnie to nawet lepiej bo mniej towaru na rynku przez takich "uproszczeniowców" jak ty.

#123 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 17 listopad 2015 - 14:48

Pług w odstawke Kolego John175 ja mam bardzo Ciężkie ziemi, większość gliny, aczkolwiek piasek też się znajdzie i wyobraź sobie jeżdżę 1x Cultus jak to ładnie piszesz. Moją technologię po krótce opisałem bodajże na 4 stronie tego tematu, są tam tez podane plony. Jeżeli nie jesteś tak leniwy jak się wydajesz to przeczytaj co jest tam napisane.
Udowadniać na siłę Ci nie będę, że to co napisałem jest prawdą bo i tak nie uwierzysz, więc zastanawiam się po co dalej zaglądasz do tego tematu skoro i tak wiesz lepiej...
A jeżeli uważasz, że moje plony są niskie to poproszę żebyś opisał swoją technologię i osiągnięte wydajności.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#124 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 15:02

Pług w odstawke

IV klasa i ciężka Ziemia...hehe bez komentarza.

Najcięższe Ziemie to prawie zawsze II klasa

Pszenica w 2014 roku: przedplon pszenica ozima

1. Gruberowanie po ściernisku 12cm Lemken Smaragd

2. Orka gł. 22cm 4 tygodnie przed siewem

3. Siew 01.10.2013r. (Zyta, Fregata) 200 kg/ha

4. Nawożenie 300kg Polifoski 6 oraz łącznie 175 kgN/ha

5. Średni plon 8,4t/ha klasa Ziemi: II- 25%, IIIa - 50%, IVb- 10%, V-15%, Białko 14,2-14,6

Pszenica w 2015r: przedplon kukurydza cukrowa

1.po zbiorze kukurydzy talerzowanie

2. Orka 18cm

3. Siew 15.10.2014r

4. Średni plon 10.9t/ha, białko 12,5-13,2 klasa Ziemi II-90% i III - 10%

Proszę bardzo.

Uprawa bezorkowa 8 sezon, Carrier(2-5cm) 4m 8l/ha, Cultus 3m (20-25cm) 15-18l/ha, Rapid 3m 7-8l/ha. Przeważają u mnie ciężkie gliniaste gleby (tzw. minutówki) IVklasy, ale też jest sporo piasków. Klasy III i wyżej jest ok 8ha.

Rzepak, 44ha z czego 15ha to klasa V; 25ha IVa, b; 4ha VI, średnio dał 4,15t/ha;

Pszenica 37ha większość klasa IV 8,09t/ha;

Jęczmień ozimy 21,5ha z czego 18 to klasa IV, 2 IIIb, 1,5ha V, średnio 7,34t/ha

Pszenżyto 3,5ha, klasa III i IV 8,96 t/ha;

Groch siewny 18,5ha większość kl. IV 3,86t/ha.

Jeżeli chodzi o jakiekolwiek zmiany w stosowaniu chemii w stosunku do uprawy tradycyjnej, to nic się nie zmieniło, z wyjątkiem właśnie stosowania glifosatu, a dokładniej teraz wszystkie pola przed zbiorem objeżdżam dookoła glifosatem (czego wcześniej nie robiłem), oraz w rzepaku po jęczmieniu ozimym dzielę dawki na samosiewy żeby wcześniej przytrzymać jęczmień. Ot aż tyle, albo tylko tyle zmian.

Pod groch jadę na zimę Cultusem na ok 30cm i wtedy spalanie wzrasta do ok 25l/ha.

Nikogo nie namawiam na uprawę bezorkową, do mnie weszła ona przypadkowo i już została. Nie twierdzę, że nigdy już nie wrócę do pługa, bo nic nie jest pewne. Jak na razie uprawa mi się sprawdza, tak jak to już ktoś wcześniej napisał, nie chodzi głównie o to, żeby plony były dużo wyższe, ale o to, żeby były stabilne. W moim przypadku naprawdę oszczędzam ok 20-25l/ha czyli ok 100zł, mnożąc przez ponad 120ha daje rocznie oszczędność ok 12tyś i sporo czasu którego nie da się wycenić.

Jak zaczynaliśmy uprawę bezorkową, to znajomy z "gospodarstwa", które ma ponad 3tyś ha i gdzie bezorkowo jadą już z 20 lat, powiedział, że najgorszy jest 3 sezon i faktycznie tak było, ale od tego czasu plony się wyrównały i zamiast spadać co roku mile zaskakują ;)

Zauważyłem jedno i bardzo mnie to zastanawia, największymi krytykami uprawy bezorkowej są w większości ludzi którzy nigdy jej nie stosowali. Jak można, nie próbując czegoś, to krytykować?

Ja nie krytykuję ludzi którzy orzą, bo czemuż miałbym to robić? I wcale nie twierdzę, że źle robią. Każdy ma swój punkt widzenia, ale uważam, że żeby coś oceniać, to trzeba to wypróbować i to przez jakiś okres czasu, wziąć kartkę, długopis rzetelnie policzyć sobie, wypisać plusy i minusy i wtedy krytykować lub nie.

#125 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 15:13

Pług w odstawke Słusznie zauważyłeś prawie. Żeby uświadomić Ci jaka jest u mnie gliną, to powiem Ci, że w okolicy kiedyś funkcjonowało kilka cegielni.
Też bym chciał mieć lzejszą ziemię, ale pracujące na tym co mam i nie narzekam.
A widzisz masz nieporównywalnie lepsze ziemie ale czy proporcjonalnie lepsze plony...? U mnie z 60% gruntów to klasa IVa,b 10% to klasa III reszta to piach. Nawożenie stosowałem podobne do Ciebie, ale rozumiem że mimo wszystko uważasz, że mam beznadziejne plony?

Edit. Żeby nie było, plony masz wysokie i gratuluję Ci ich.

Edytowany przez Kula07, 17 listopad 2015 - 15:21.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#126 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 15:17

Pług w odstawke

Nie napisałem, że masz beznadziejne. W 2014 też uprawiałem na słabszej Ziemii, porównywalne proporcje co ty. No i nie mów,że 8,09 a 8,4t/ha jest małą różnicą. Plonw z 2015r. nie porównuje bo na II klasie.

#127 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 15:25

Pług w odstawke Nie do końca porównywalne proporcje, Ty 75% areału w 2014 roku pod pszenicę miałeś powyżej III klasy, ja trzeciej klasy miałem może z 10% A reszta to IV i ciut V. Więc moim zdaniem różnica nie jest znaczna.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#128 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 15:37

Pług w odstawke co za brednie widzales kiedyś 4b czy 5 nawet 6 klasę iłu? w d*pie byleś gówno widziałeś ja mam pole 5klasa ił tam można sprawdzać wszystkie zabawki .

#129 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:02

Pług w odstawke

Nie widziałeś człowieku ciężkiej Ziemii to milcz i szalej po swoich wydmach dalej tym cultusem 1x i zbieraj co zbierasz, dla mnie to nawet lepiej bo mniej towaru na rynku przez takich "uproszczeniowców" jak ty.

Oczywiście że są ziemie ciężkie tej klasy. Ta klasyfikacja gleby nie określa tylko urodzaju gleby ale również możliwości jej uprawy dla tego np. rędzina z zależności od typu wchodzą w skład od II do IV klasy.

Zresztą "ciężka gleba" może być w niemal każdej klasie i nic tu dziwnego. 

Tylko przeważnie te ciężkie w słabej klasie są mało wydajne a tu kolega ma plony jak na I czy II - realne wyniki podałeś?

Swoją drogą tak dla żartu to ta klasa wielu tu nie powinna obowiązywać ponieważ jest to "Bonitacyjna klasyfikacja gleb gruntów ornych" :)

#130 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 17 listopad 2015 - 16:02

Pług w odstawke

widzisz przydają się języki, kilka ciekawostek dla ciebie 

norma wysiewu 110-120 kg 

uprawa minimalna ( siew w ściernisko)

plon 16,5 tony 

gleby piaszczysto gliniaste 

plon zmierzony przez 3 niezależnych ekspertów 

a u ciebie norma wysiewu 200kg - się wcale się nie dziwię że samą słomę produkujesz chyba, że prowadzisz na 30 ton pszenice ...... 

Edytowany przez szarywilk, 17 listopad 2015 - 16:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:08

Pług w odstawke Johny, Nie pilem z tobą wódki i nie zamierzam. Więc zwracają się do mnie z grzeczności. Mieszkam w województwie kujawsko pomorskim,i nie widziałem tutaj wydm i tyle piasku na polach, tylko wiem, ze w moich okolicach sa, jedne z najlepszych ziemi w polscy. Ja na 500 hektarach, mam 320 hektarów 2 klasy, 80 hektarów 4 klasy, 70ha klasy 3a i 30ha 3b.

Nie będę ci pisał jakie studia skończyłem, bo nie chce, żebyś czul się mnie do kształcony w tematyce rolnictwa. 5 raz ci tłumacze, że nie mam cultusa, tylko Tigera i Teranno. Ale to mniejsza o to, bo robią taka sama robotę.

W zeszłym roku bezorkowo miałem plon 8.8t/ha pszenicy ozimej, 9t/ha pszenicy jarej, 8.4t/ha jęczmienia, 5.2 t/ha. Wiem plon dużo większy niz twój. Ale żeby taki uzyskać, trzeba prowadzić dobre zabiegi ochrony dolistnej, i trzeba przeprowadzić dobry zabieg pobudzający roślinę po zimie. Ale jak ty prsykasz sciernisko rundupem, odrazu gruberujesz, i siejesz, to polwe nasion ci wypali.

#132 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:11

Pług w odstawke

To " w ściernisko" też nie wiadomo jak i nie wiadomo czym.

Poza tym ten rekord został pobity w także w anglii i także w tym rku na 16,52t/ha...

I nie napisałem, że ja nie znam, ale nie wszyscy znają angielski.

#133 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:20

Pług w odstawke

Swoją drogą tak dla żartu to ta klasa wielu tu nie powinna obowiązywać ponieważ jest to "Bonitacyjna klasyfikacja gleb gruntów ornych" :)

Prawda. Więcej o danej ziemi mówią "kompleksy".

Zapraszam na mój Vlog ;)

#134 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:22

Pług w odstawke

To ty się zwracaj się grzecznościowo.

Tymbardziej jak masz tyle dobrej Ziemii to strasznie mizerne te plony osiągasz, bo co to jest 8,8-9t/ha pszenicy na takich Ziemiach II i III klasy jak piszesz, że masz.

I twój plon jest niższy, ale na studiach nie nauczyli cie czytać...mój średni 10,9t/ha w 2015r i jak na razie maksymalny. atwój 8,8-9...

I co za dziwadło,że jarej zbierasz więcej jak ozimej...? ;/

Co do studiów to może kończyłeś jakieś pokomunistyczne studia po znajomościach jeszcze tatusia pewnie, a poza tym znam Polskie "profesorstwo" z uczelni wyższych i to co oni tam mówią to jakaś inna epoka... więc z reguły im bardziej wykształcony tym głupszy (wykształcenie to co innego jak mądrość)

#135 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:51

Pług w odstawke Ile wygenerowałeś? 10ton? Chyba żyta i przenżyta, albo burakow i kukurydzy. W Polsce nie ma możliwości tyle mieć. Jak chcesz to udowodnić, że miales tyle pszenicy?

Dla twojej wiadomości, nie skończyłem studiów 25 lat temu, tylko rok temu obronilem tytuł inżyniera, aktualnie studiuje na już drugim uniwersytecie. I dostałem się na nie, za dobrze napisana maturę i dobre stopnie w szkole.

Lepiej już przestań udzielać się w tym temaci, bo twoje wiadomości tylko mydla ludzką oczy. Mam wrażenie, że pisze z 15 latkiem, który szpamuje gospodarka ojca. A o rolnictwie nic nie wie.
Po twoim zdjęciu jeszcze widzę, że nawet pługa, nie umieszczono ustawić. Kto widział takie koleiny po orce. Po orce na być gładko. Tylko trzeba umjec krac

#136 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 16:55

Pług w odstawke

Ty szpanujesz gospodarką ojca, bo w tym wieku na pewno nie dorobiłbyś się sam 500 hektarów dziecko.

Haha w Polsce nie ma możliwości 10t/ha pszenicy haha...padłem.  Ale ok myśl tak dalej, jak już pisałem dla mnie to lepiej jak są tacy jak ty bo mniej towaru na rynku.

Ewidentnie te 500 ha to macie po jakimś komunistycznym układzie bo z twoim myśleniem to uczciwie 5 ha by się nie dorobił.

I naucz się pisać bo niewyraźnie bełkoczesz. Właśnie na tym zdjęciu widać co to jest prawdziwa Ziemia i gliny Żuławskie, a gładko to w twoich piachach jest.

#137 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 17:04

Pług w odstawke Mam kumpla który na podobnych stanowiskach co ja, również uprawiając bezorkowo, (fakt, że dopiero drugi sezon) Juliusa na 15ha dostał 10,23t/ha. Fakt, że on stosuje wyższe nawożenie, lepszą ochronę fungicydową, pola wapnuje co 2 lata, a materiał siewny miał elitarny. Co nie zmienia faktu, że średnią z ok 80ha pszenicy otrzymał ponad 9t/ha.

A teraz petarda, jęczmień jary po pyrach dał mu ponad 11t/ha, fakt, że z 2ha ale jednak.

Dlatego widzę, że mam jeszcze u siebie sporo do poprawienia.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#138 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 17:04

Pług w odstawke Zapytaj się każdego, że 10 ton to jest nie możliwe w Polsce wygenerować. Przyjedz na kujawsko pomorskie i zobacze te twoje piaski.

200 hektarów dorobilem się sam, 300 jest moje po ojcu, który nie żyje od 8 lat. Czyli jak miałem 18 lat prowadzilem własne 300 hektarowe gospodarstwo.

Już nic nie pisz, bo nie stworzylem tego postu, dlatego żebyś pisała jaki to ty jesteś czarodziej, że 10 ton z hektara generujesz. Ale jak ktoś się amerykańskich filmów na oglądał to się nie dziwe.

Edytowany przez SzymonWoowski, 17 listopad 2015 - 17:06.

#139 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 17:05

Pług w odstawke

no Kula07 więc jednak  10t/ha pszenicy w Polsce spokojnie się da a SzymonWoowski mówi, że to nierealne...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 17:07

Pług w odstawke Elitarny materiał siewny, wapno co dwa lata, raz na miesiąc nawozy i opryski. Zrób tyle, to będziesz może tyle tego miał, ale koszt o połowę mniejszy