Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pług w odstawke

224 odpowiedzi na ten temat

#41 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:50

Pług w odstawke

Te JD strasznie dużo palą, na godzinę wychodzi 116 litrów, to jaki tam jest zbiornik na paliwo? bo na 10 godzin pracy wychodzi 1160 litrów. Mi na zaoranie wypija 10-12 litrów na hektar , uprawa i siew ok.10 litrów. 

JD 8370r około 670 litrów

@RolnikMati 

Prosto w ściernisko. Kilkunastu gospodarzy z mojej okolicy tak siało. Do tego wystarczy siewnik talerzowy i można jechać. A pronto ma jeszcze dwa rzędy talerzy przed redlicami.

Edytowany przez SzymonWoowski, 14 listopad 2015 - 20:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pług w odstawke Dzisiaj, 09:22
  •  

#42 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 21:09

Pług w odstawke Nie o to mi chodzi ze tak nie mozna tylko mnie dziwi ze taki system. Sam kiedys tak probowalem i z moich dośw wynika że jest to bardzo zła metoda ograniczajaca w wysokim stopniu plony. Jeszcze w lata mokre moze i jest ok ale takich ze swirca szukac bedzie. Poza tym nigdy nie wiemy co nas czeka a wiec ryzyko a ryzyko to niepewna kasa. Moj rzepak w galerii po strip till

#43 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 21:13

Pług w odstawke

Bo trzeba zawsze popryskać przeciwko poprzednim zbożu, w moim przypadku pszenicy.

#44 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2187 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 21:22

Pług w odstawke

Czyli kalkulacja kosztów jest na Twoja nie korzyść zużycie paliwa na 1 ha mam dużo mniejsze w tradycyjny sposób ,majac ruska na etacie ,pług + agregat + brona czy włóka ,razem max 35l na ha ,jedyny plus to czas orka 2 ,siew 0,40, włóka 0,30 razem 3,10+ przeczepianie maszyn .Ale weż pod uwagę moc cięgników powyzej 200KM i mojego 80. 

#45 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 21:44

Pług w odstawke

Podkreślam, przed siewem nie głęboszowałem. Czyli straciłem tylko 32l/ha. przy rzepaku tylko 8l/ha. Więc wychodzi, że oszczedzam duzo duzo wiecej. Z głęboszowałem tylko na zimę i koszty są podobne jak przy orce. Na wiosne, juz nie bede drugi raz głeboszował. Przejazd Terrano wystarczy. Czyli zamiast wylewac 29l/ha wyleje tylko 24l/ha i juz moge siac, czyli tylko 8l/ha, Gdzie ty musisz dwa razy po orać, agregatem przejechac, bronami lub włóką. Weź pod uwagę, to ile pali twój 80 konny i mój 400 konny. To nie jest dobre porównywanie takich rzeczy. Trzeba by porównać ciągniki o podobnych mocach w tych właśnie kombinacjach sprzetowych. W tym roku (jesienią) spaliłem prawie tyle (troche wiecej) samo co w poprzednim, ale doszło mi jeszcze 200ha do uprawy. 

#46 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2187 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 22:01

Pług w odstawke

Rozumiem tym bardziej że uprawa dużych areałów wymaga takiego sprzętu,a moc tak jak piszesz wymaga paliwa i jest nieporównywalna.Ale na moje to Twój koszt to 24l na 1 Ha +głebosz raz do roku .Czy nie tak?Nie próbuje tu udowodnić kto ma racje lecz porównać koszty.

#47 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 22:10

Pług w odstawke

Głębosz,(moim zdaniem) to taki zastępca pługa. Koszty paliwa są podobne

Edytowany przez SzymonWoowski, 14 listopad 2015 - 22:15.

#48 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 22:18

Pług w odstawke Nie chodzi mi o samosiewy tylko o plytki system korzeniowy

#49 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2187 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 22:27

Pług w odstawke

Rolnik jak głębosz przejdzie to zrywasz warstwę płużna i zapewniasz podsiąkanie ,sam sialem pod agregat talerzowy uni przesiewając zboża po wymarznięciu i efekt BDB

#50 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 08:41

Pług w odstawke Chyba raczej podeszwę płużną. Nie trzeba głębosza żeby ją zerwać i nie każdy ją ma.
A poza tym jak ktoś kupuje sprzęt o takiej wartości i generujący wysokie koszty a nawet dobrze nie wie o słuszności jego zastosowania ( robiłem i jest dobrze) powinien mieć manometr glebowy żeby wiedzieć czy jest sens w ogóle głęboszować a jak jest to w jakich latach. Tak samo jak powinien być wilgotnościomierz glebowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 15 listopad 2015 - 10:03

Pług w odstawke

RolnikMati - Ma sporo racji odnośnie uprawy uproszczonej . Tak jak powinniśmy znać zasobność gleby przed siewem nawozu czy pH na siew wapna to trzeba wszystko zbadać i zmierzyć a nie robić na wariata . Dobór maszyny do gleby jest ważny a pogoda przy uprawie najważniejsza trzeba wiedzieć kiedy wjechać w pole a nie jechać zaraz po deszczu bo się dobrze robi . z moich obserwacji wynika że zastosowanie kół bliżnaczych przy uprawie przed siewnej wpływa dobrze na podeszwę płużną 

#52 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 10:06

Pług w odstawke

Rzepak posiałeś pronto w ściernisko, według mnie to poważny błąd,i raczej w przyszłym roku ty i znajomi tak nie posieją.

Szczególnie rzepak potrzebuję głębokiego spulchnienia bo tu chodzi o system korzeniowy palowy, tak jak ty posiałeś  nie będzie miał możliwości  przebić się  głęboko i korzenie  będą tylko w wierzniej warstwie  gleby, co bardzo ograniczy pobieranie składników  a przede wszystkim wody.

Trza było nająć  Strip tilla siać w ściernisko i wyszło by ci taniej i szybciej.

#53 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 10:52

Pług w odstawke po co mu strip till jak ma terralanda .

#54 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 15 listopad 2015 - 11:20

Pług w odstawke

to nie tak że uprawa zerowa siewnikiem talerzowym przynosi straty - ale to tego potrzeba mega higieny (stałe ścieżki szerokość kombajnu na bliźniakach  wysyp tylko na brzegu pola albo na ścieżkach itp) - wszystko robić by nie ubijać gleby  - dodatkowo życie biologiczne samo sobie często radzi ze spulchnianiem wierzchniej warstwy i jak nie będzie podeszwy to różnicy nie będzie - ale moim zdaniem lepszy jest strip tilll więc poszliśmy w tym kierunku - trochę więcej paliwa - a pewność spulchnienia dla każdej uprawy i stymulacja korzeni przez podsiew nawozów) 

Co do zużycia paliwa to w tym roku

rzepak ze spulchnianiem na 25 cm około 11 litrów na ha z podsiewem nawozu (wydajność ok. 4 ha/h)

pszenica po rzepaku ze spulchnianiem na 20cm  około 8 litrów na ha ( plus rundupowanie przed siewem wydajność pod 5 ha/h ) 

pszenica po ziemniakach - niestety było tak sucho  że ziemia była jak woda - i czekaliśmy na deszcz bo zachowanie głębokości siewu było po prostu niemożliwe - ale zużycie podobnie 8-9 litrów zależnie od ubicia gleby. 

koszt. elementów uprawowych (spulchniaczy 14x700 zl po ponad  500ha wymienione do tego połowa talerzy rozcinających 14x300/2) daje nam 25 zl na ha

tyle że w naszej okolicy była taka susza że mało komu udawało się zaorać - a doprawienie brył po orce to była katorga. 

co do ceny sprzętu to hm 

7290r - teraz pewnie z 600 tys 

siewnik 4,8 metra - 400 tys 

Wady zachowanie higieny na polu - wylęgnięte zboże nie zebrane albo kiepsko pocięta słoma uniemożliwiają wręcz zastosowanie tego sprzętu - lepiej wysoko ciąć i dobrze rozdrabniać jak nisko i nie ścinać, kombajn z rozrzutnikiem plew powyżej 5 metrów hedera ,  No i uprawa na ukos min.  15 stopni do poprzedniej. Ale to wychodzi dopiero w praniu. 

Co do spalania jd to na pewno nie jest wstanie spalić więcej jak 65  litrów na h  mówię o 8370r chyba że operator zarabia 10zl na godzinę i jego szwagier jeździ dieslem,  

#55 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 12:36

Pług w odstawke

Poda ktoś z forumowiczów uprawiających w technologii Strip Till jakie osiąga wydajności pszenic, rzepaków lub innych upraw? Bo Jak na razie zadaje to pytanie i nikt nie odpowiada...

#56 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 14:40

Pług w odstawke bez szwagra z dieslem i operatora co zarabia 10 .400 konny silnik spalić potrafi nawet 80 litrów i wiecej oczywiście przy pełnym obciążeniu.

#57 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 16:02

Pług w odstawke

Mój przykład:

BEZORKOWO:

1x Gruber 12cm (gruber typu Lemken Smaragd 4,5m)                                                                      12l/ha  i  30minut/hektar

1x Gruber 25cm (Horsch Tiger, Vaderstad Cultus 3,5m)                                                                    22l/ha i  40minut/hektar

1x Siew (agregat czynny typu Horsch Pronto KR, Lemken Compact Solitair 9 Z)                              20l/ha i  35minut/hektar

ORKOWO (KONWENCJONALNIE):

1xOrka 25cm (pług 5 skib)                                                                                                                   23l/ha i  45minut/hektar

1xSiew (agregat czynny typu Horsch Pronto KR, Lemken Compact Solitair 9Z)                                22l/ha i  40minut/hektar

UWAGI:

Ziemia kl.II, Żuławy

Jednostki wyrażone na hektar

Spalanie i czas większe w przypadku siewu po orce, ponieważ po orce wolniej jedziemy i jest ciężej

Koszt maszyn:

Orkowo                                                                                  Bezorkowo

Ciągnik Claas Axion 830 - 440.000zł netto

*Pług Kuhn VariMaster151 - 100.000netto                                          * Lemken Smaragd 4,5m - 80.000zł netto

*Agregat z siewnikiem Lemken 4m - 350.000netto                            * Horsch Tiger 3,5m - 100.000netto

*Agregat z siewnikiem Lemken 4m - 350.000zł netto

PODSUMOWANIE:

ORKOWO:

- litry na hektar łącznie:                          45l/ha

- czas pracy na hektar łącznie:               85minut/ha

- Koszt maszyn łącznie z traktorem:       890.000zł

BEZORKOWO:

- litry na hektar łącznie:                           54l/ha

- czas pracy na hektar łącznie:                105min/ha

- koszt maszyn łącznie z traktorem:         970.000zł

Jak już porównywać to porównywać dokładnie a nie na s kuśkę. Dlaczego w kosztach technologi orkowej nie ująłeś uprawy pożniwnej, np:

1x Gruber 12cm (gruber typu Lemken Smaragd 4,5m)                                                                      12l/ha  i  30minut/hektar

Ba w technologi orkowej dobra praktyka rolna wręcz wymaga takiego zabiegu, natomiast w niektórych technologiach bezorkowych ten element uprawy nie występuje wcale, np. strip till. Więc nie wiem czemu na siłę chcesz dowieść mniejsze koszty w uprawie orkowej jak wszyscy dookoła wiedzą że jest zupełnie na odwrót?

Co do autora tematu, w pierwszym poście wyczytałem że jesteś zadowolony z pługa dłutowego, gdyż pracuje na głębokości 65 cm. Czy jeśli okaże się że konkurencyjna firma wypuści na rynek maszynę pracującą na 85 cm będziesz zmieniał park maszynowy? Co konkretnie wpływa na tak wysoki poziom twojego zadowolenia, jaki efekt przynosi zamiast orania spulchnianie na 65 cm?

#58 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 16:13

Pług w odstawke

no tak uprawy  pożniwnej w orkowej nie ująłem, bo da się ten zabieg pominąć (słome i tak przyorasz) a w technologii bezorkowej NAPEWNO NIE pominiesz tego zabiegu, bo słome trzeba czymś porozciągać po polu inaczej w słomie (pasach słomy i plew) nic ci nie urośnie...

Nie chodzi mi o pokazanie na siłe, że orkowo jest lepiej, taniej i szybciej tylko bez przesady z tym zachwytem technologią bezorkową konwencjonalna też się broni...

"Wszyscy dookoła wiedzą"...nie jestem wszyscy i pozatym kiedyś wszyscy dookoła robili w konia...a jednak okazało się, że można lepiej.,. Za kilka lat może podobnie drwiącym tonem "wszyscy dookoła" będą śmiać się z bezorkowej...

#59 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 16:39

Pług w odstawke

Wszyscy dookoła miałem namyśli wszelkie publikacje po przeprowadzanych doświadczeniach przez instytuty. Niektóre wykazują spadek plonu, zwiększenia zachwaszczenia ale żaden w bezorkowej nie wykazał wzrostu kosztów poniesionych na energię w tym wypadku olej napędowy.

Nie będę prowadził dyskusji o plonach i zachwaszczeniu, mam wyrobione własne zdanie na ten temat, dużo osób może inaczej to postrzegać, powiedzmy na tą chwilę kwestia nie jest rozstrzygnięta być może to ja się mylę, ale do jasnej anielki nikt nie powiedział że bezorkowo zużyjemy więcej paliwa, jest to udowodnione i niezmienne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 16:59

Pług w odstawke

No właśnie nikt nie mówi o plonach a to jest cel- jak najwyższe plony jak najniższym kosztem. Czemu nikt nie napisze ile zbiera z ha po wieloletniej bezrokowej lub strip tillu? Żaden z forumowiczów robiących strip tillem lub bezorkowo nie napisze ile zbiera...czemu?