Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pług w odstawke

224 odpowiedzi na ten temat

#21 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:29

Pług w odstawke

W mojej okolicy jest takie gospodarstwo Barycz Ryczeń. 2 tys hektarów uprawianych bezorkowo. Z perspektywy lat można powiedzieć, że szału nie ma. Kilka razy widziałem jak przesiewali rzepak czy buraki. Pola na których podlewają wszystko wygląda super, ale tam gdzie nie mają deszczowania uprawy wyglądają słabiej niż przy uprawie tradycyjnej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pług w odstawke Dzisiaj, 05:50
  •  

#22 Share jan34533

jan34533

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:36

Pług w odstawke

W roku ubiegłym po dobrym życie (słoma pocięta) poszła talerzówka. Na wiosnę w połowie maja gruber i siew gryki agregatem.Ziemia klasa iv i v.

Plon był lepiej jak dobry pomimo suszy jaka była. Uważam że to zasługa grubera i braku orki.

#23 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:55

Pług w odstawke

Jak koszt paliwa są niewielkie? Policz sobie gruberowanie, orke, uprawę i siew a gruberowanie i siew. W bez orkowej przejedziesz dwa razy, a tradycyjnym sposobem 4 razy. Do tego dolicz, to, że przy orce spalisz dużo więcej niż przy gruberze.

Jak będziesz gruberem lizał po wierzchu to pewnie z 8l/ha ale chyba przy bezorkowej gruberowanie to raczej płytkie głęboszowanie (25-30cm) więc pewnie spali jak w orce. W mojej okolicy są gleby lessowe -  b.łatwe w uprawie. Osobiście zrywam ściernię - orka- siew uprawo-siewnym biernym i koniec. Sąsiad : zrywa ściernię - Mashio Attila na 30 cm - siew uprawowo siewnym biernym na talerzach. Jak liczyliśmy to koszty paliwa podobne a graty do bezorkowej  droższe. Z kolei inni sąsiedzi mają rędziny i bawią się bezorkowo Kockerlingami i tam to ma wiekszy sens ale tez nie jest tak że koszty paliwa o 50% mniejsze jak tradycyjnie.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#24 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:55

Pług w odstawke

JD 8370 Horsh Terrano 6m zagłębiony na 23cm na 1700 obr/min spala w granicach 24l/ha

JD 8370 Terraland na 65cm na takich samych obrotach w granicach 29l/ha

Nie miałem okazji nim orać, ale JD 8400 palił w okolicach 28/ha

Do tego jesze trzeba by doliczyć agregat, JD 6210 o mocy 240 km palił w okolicach 12l/ha a przy siewie ten sam ciągnik 8l/ha.

JD 8400 w gruberze w okolicach 14l/ha

John Deere są paliwożernymi traktorami.

Teraz troche rachunkowości: 

W tradycyjnym siewie: 

Gruber :14l/h

Orka: 28l/h

Agregat: 12l/h

Siew: 8l/h

Czyli razem 62l/ha

W systemie bezorkowym:

Agregat: 24l/ha

Siew: 8l/ha

Do tego można doliczyć głęboszowanie: 29l/h

Bez głęboszowania: 32l/h

Z głęboszowaniem: 61l/h

Na pszenice i na rzepak nie głęboszowałem. Tylko teraz na zimę wjechałem.

#25 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:58

Pług w odstawke Panowie idźcie do tematu czy talerzówką można zastąpić orkę i poczytajcie. Zasada jest jedna spulchnić jak najgłębiej mieszać jak najpłycej.
Ja w tym roku po zakupie sprzętu i ciągnika wszystko zasiałem bezorkowo. Ale ja nie latam po żniwach samym gruberem czy talerzówką ale spinam "głębosz" z agregatem talerzowym i lecę. Jak jest dużo słomy to zakładam podcinacze i lecę płytko a przed samym siewem jeszcze raz ale juz bez podcinaczy i na głęboko czyli ok. 40 cm a talerzówkę ustawiam aby wyrównać za głęboszem i ugnieść wałem. Po takim przygotowaniu pola mogę siać samym siewnikiem fakt mam talerzowy.

W tym roku sucho było każdy wie. U mnie efekt był taki że ci co uprawiają tradycyjnie zaczęli orki siewne zaraz po pierwszych deszczach i odrazu praktycznie siew. Ja uprawki rozpocząłem ok 7 dni po nich i moje oziminy szybciej wzeszły niż ich. I teraz zachodzi wszystko w głowę jak to jest możliwe.

#26 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 13:22

Pług w odstawke

Mój przykład:

BEZORKOWO:

1x Gruber 12cm (gruber typu Lemken Smaragd 4,5m)                                                                      12l/ha  i  30minut/hektar

1x Gruber 25cm (Horsch Tiger, Vaderstad Cultus 3,5m)                                                                    22l/ha i  40minut/hektar

1x Siew (agregat czynny typu Horsch Pronto KR, Lemken Compact Solitair 9 Z)                              20l/ha i  35minut/hektar

ORKOWO (KONWENCJONALNIE):

1xOrka 25cm (pług 5 skib)                                                                                                                   23l/ha i  45minut/hektar

1xSiew (agregat czynny typu Horsch Pronto KR, Lemken Compact Solitair 9Z)                                22l/ha i  40minut/hektar

UWAGI:

Ziemia kl.II, Żuławy

Jednostki wyrażone na hektar

Spalanie i czas większe w przypadku siewu po orce, ponieważ po orce wolniej jedziemy i jest ciężej

Koszt maszyn:

Orkowo                                                                                  Bezorkowo

Ciągnik Claas Axion 830 - 440.000zł netto

*Pług Kuhn VariMaster151 - 100.000netto                                          * Lemken Smaragd 4,5m - 80.000zł netto

*Agregat z siewnikiem Lemken 4m - 350.000netto                            * Horsch Tiger 3,5m - 100.000netto

*Agregat z siewnikiem Lemken 4m - 350.000zł netto

PODSUMOWANIE:

ORKOWO:

- litry na hektar łącznie:                          45l/ha

- czas pracy na hektar łącznie:               85minut/ha

- Koszt maszyn łącznie z traktorem:       890.000zł

BEZORKOWO:

- litry na hektar łącznie:                           54l/ha

- czas pracy na hektar łącznie:                105min/ha

- koszt maszyn łącznie z traktorem:         970.000zł

JD 8370 Horsh Terrano 6m zagłębiony na 23cm na 1700 obr/min spala w granicach 24l/ha

JD 8370 Terraland na 65cm na takich samych obrotach w granicach 29l/ha

Nie miałem okazji nim orać, ale JD 8400 palił w okolicach 28/ha

Do tego jesze trzeba by doliczyć agregat, JD 6210 o mocy 240 km palił w okolicach 12l/ha a przy siewie ten sam ciągnik 8l/ha.

JD 8400 w gruberze w okolicach 14l/ha

John Deere są paliwożernymi traktorami.

Teraz troche rachunkowości: 

W tradycyjnym siewie: 

Gruber :14l/h

Orka: 28l/h

Agregat: 12l/h

Siew: 8l/h

Czyli razem 62l/ha

W systemie bezorkowym:

Agregat: 24l/ha

Siew: 8l/ha

Do tego można doliczyć głęboszowanie: 29l/h

Bez głęboszowania: 32l/h

Z głęboszowaniem: 61l/h

Na pszenice i na rzepak nie głęboszowałem. Tylko teraz na zimę wjechałem.

#27 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 14:50

Pług w odstawke

Tigerem lub Cultusem wystarczy. Drugi gruber nie potrzebny. Cena w granicach 100 tysiećy

Siewnik Horsha, 4 metry, po pokazowy można kupić już za 180 tysięcy. Vaderstada Rapida 4 metry, w podobnej cenie.

Co daje nam:   

Traktor: 440 000 zł

Gruber: 100 000 zł

Siewnik: 180 000 zł

Razem:  720 000 zł

42l/h paliwa

75 minut na hektar

#28 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 15:37

Pług w odstawke

Po jednym przejeździe Tigerem lub cultusem na pewno nie wystarczy i wiem z doświadczenia. Przed Kockerlingiem Quadro (gdzie ma 4 rzędy zębów a nie 3 jak Tiger, Cultus) też trzeba przejechać czymś prędzej (Talerzówką, Smaragdem lecz cena podobna tych maszyn). Jeśli wyeliminować drugi gruber i 2x jeździć Tigerem to paliwo idzie w góre i wyjdzie ok. 15l/ha. Do tego technologią orkową zrobisz po wszystkim i pod wszystko (po kukurydzy, pod buraki, rośliny jare nie zbożowe.

W sumie najtaniej to 1xtalerzówka 3m ciągana z Żukowa na gł. 15cm i siew prosto w to, też tak kiedyś robiłem...

#29 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 15:59

Pług w odstawke

Nowy Tiger ma jeszcze talerze. Masz do wyboru 4 wersje. Za najlepszą uważam wersję MT. Dwa rzędy talerzy, zęby, i talerze. Jeden przejazd wystarczy. A jak twój Konckerlingiem ma tylko zęby. Masz jeszcze wersję Tigera XL, który ma 6 rzędów zębów i za nimi talerze. Horsch, jest już większą ligą. Oni mocno poszli w uprawę bez orkową.

#30 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 16:03

Pług w odstawke

Tak można kupić Tigera z talerzówką lub z 6 rzędami zębów, ale wtedy na 4m 300 koni za mało a i sam taki tiger kosztuje pewnie ze 300.000zł...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 16:24

Pług w odstawke

Na wersję talerzową na 4 metry potrzeba ciągnik 240km a na 3 metrową 200 konnego.

6 rzędowa wersja, jest tylko 6 i 8 metrowa.

#32 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 18:12

Pług w odstawke Nie wiem po co sobie utrudniacie życie. Te wasze litry na ha to chyba na rok bez kombajnu.
u mnie kalkulacja wygląda tak: siew rzepaku i kukurydzy strip tillem 15-17l/ha (konstrukcja własna) czyli jeden przejazd i po nawozeniu uprawie i siewie = 17l/ha.

Przed siewem pszenicy raz talerzówka, raz pottinger synkro i siew zestawem uprawowo siewnym co daje nam 8l+ 14l+ 9l= 31l.

#33 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 18:37

Pług w odstawke

A ja do siewu rzepaki najołem Tip sttila za 250 zł/ha plus paliwo 8l/ha, ciągnik 250 km, i spokój.

Ale popełniłem błąd bo zrobiłem podorywkę i tak trza było zostawić, a ja jeszcze pojechałem Crosem na 25 cm.

Ogólnie podorywka 5l/ha  Cros 18 l/ha siew najęty 8 l/ha.

Czyli 1 ha wyszedł mnie 31 litrów. i mój czas 45 minut i strip tiil  45 minut.

Ale w tym roku uprawa  Crosem  pożerała mi dużo paliwa bo zrobiłem głupotę i napawałem redlicę , a dokładnie napawałem  kawałek bardzo trudno ścieralnej blachy efektem tego wyszło że  stopka redlicy  miałem z 8 cm i bardzo duże opory stawiało mi to. Podejrzewam że dzieki temu ciągnik spalił mi z  4-5 litrów więcej niż normalnie.

#34 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 19:24

Pług w odstawke

Moja kalkulacja w tym roku wygląda tak:

Siew pszenicy:

Gruber Horsch Terrano 6 MT (8 metrów) i John Deere 8370r Zestaw spalił 24l/ha i w ciągu godziny zrobił 8 hektarów

Siewnik Horsch Pronto 4 DC (4 metry) i John Deere 6210r Zestaw spalił 8l/ha i w ciągu godziny zrobił 5 hektarów.

Siew rzepaku:

Siewnik Horsch Pronto 4DC (4 metry) i John Deere 6210r Zestaw spalił 8l/ha i w ciągu godziny zrobił 4.5 hektara.

Uprawa zimowa:

Głębosz Terraland Profi (4 metry) i John Deere 8370r Zestaw spalił 29l/ha (spalił by mniej, ale był na głęboko opuszczony)  i zrobił 4 hektary w godzine (zrobił by więcej, ale był na głęboko opuszczony. 

Kalkulacja:

W siewie pszenicy spaliłem 32l/ha i w ciągu godziny zrobiłem 13 ha.

W siewie rzepaku zużyłem 8l/ha i w ciągu godziny zrobiłem 5 ha.

W głęboszowaniu 29l/ha i w ciągu godizny zrobiłem 4 ha.

#35 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1395 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:18

Pług w odstawke pod zdjęciem opisałem spalanie ale widzę usunięte. na glinie orka to porażka fakt czasami nie niewiele taniej bezorkowo wyjdzie za to wschody o niebo lepsze i jak ktoś nie wie niech nie pier**li.

#36 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:28

Pług w odstawke

Te JD strasznie dużo palą, na godzinę wychodzi 116 litrów, to jaki tam jest zbiornik na paliwo? bo na 10 godzin pracy wychodzi 1160 litrów. Mi na zaoranie wypija 10-12 litrów na hektar , uprawa i siew ok.10 litrów.

#37 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:35

Pług w odstawke Szymon mamy rozumiec ze podorywki wcale nie bylo? A rzepak siany od razu w sciern? Cos krecisz

#38 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:37

Pług w odstawke

Tak było. Od razu w ściernisko. Terrano jest z talerzówką z przodu. Podorywka nie potrzebna

#39 Share krzysiek1979

krzysiek1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 433 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:39

Pług w odstawke

Panowie u mnie w tym roku 2 gospodarzy zostawilo samosiewy rzepaku...Po skoszeniu rzepaku nic nie ruszali ziemi .Rzepak powschodzil na gesto ale sa laty gdzie nic nie ma .To co jest jest wieksze od sianego tradycyjnie ,pryskali to juz ...co o tym myslicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 20:41

Pług w odstawke A w rzepaku pronto w sciernisko?