Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pług w odstawke

224 odpowiedzi na ten temat

#1 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 00:23

Pług w odstawke

W tym roku, mogę powiedzieć, że rozwinąłem się do końca z technologią bez orkową. To samo mogę powiedzieć na temat orki na zimę. Pod koniec sierpnia zakupiłem Pług Dłutowy "Terraland Profi". Jest to nic innego jak głębosz, wyposażony z tyłu w wały zębowy i w dwa wały talerzowe. Głębokość pracy wynosi 65cm. Posiadam wersję czterometrową. Moc mojego ciągnika wynosi 405 km. Mniejsze ciągniki mogą mieć problem z pociągnięciem tak szerokiej maszyny. Moim zdaniem jest to lepsze rozwiązanie, niż tradycyjna orka. Zaoszczędza nam czas. Lepiej penetruje glebę. Polecam każdemu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pług w odstawke Dzisiaj, 21:09
  •  

#2 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2231 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 08:00

Pług w odstawke jeszcze nic nie zebrałeś z pola stosując ten wynalazek w uprawie a już się chwalisz nie mając czym

#3 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 12 listopad 2015 - 08:31

Pług w odstawke

Podobny temat jest ;,, czy talerzówką da się zastąpić orkę '' i tam proszę pisać swoje spostrzeżenia .. Wiadomo że głębosz coś daje ale tutaj na 1m maszyny mamy 100KM jakieś foto tej maszyny można bo galeria troszkę pusta 

#4 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 09:54

Pług w odstawke

Juz wstawilem zdjecie. Czekam na akceptacje

#5 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 11:37

Pług w odstawke

Głęboszem nie zastąpimy orki! Jak pozbyć się głęboszem resztek pożniwnych? Jak wymieszasz ziemie? Do tego w tym roku jest tak sucho że głębosz na twardszych kawałkach wchodził na 20cm więc odpuściłem sobie go do wiosny! Dobrze wykonana orka i zatrzymanie parowania na wiosnę to 60% sukcesu

#6 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 12:15

Pług w odstawke

Poczekaj aż, zaakceptuja moje zdjecie, i zobaczysz jak głębosz, może dobrze wymieszać ziemię. Terraland jest w stanie pokryć wszystkie resztki pożniwne. To nie jest zwykły głębosz. Tylko połączeni głębosza z gruberem. Nawet po odpięciu tylnych wałów, same zęby zrobią robotę lepszą niż pług.

#7 Share wilk3

wilk3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 15:42

Pług w odstawke nic nie zastąpi orki metoda bezorkowa byla juz dawno temu wprowadzana ale cos nie wychodzilo. Jest to bardziej na zasadzie mody w rolnictwie. ziemia sie kiedyś odwdzieczy za to jak jest uprawiana

#8 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 15:47

Pług w odstawke

Zastąpi, Znam gościa, który od 15 lat, po żniwach głęboszuje całe pole, jeździ dwa razy gruberem i agregatem przed siewnym i sieje. I plony ma takie same jak przy orce.

#9 Share ajgor94

ajgor94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 17:16

Pług w odstawke tu się zgodze że bez pługa da się. My w tym roku zminimalizowaliśmy system uprawy i teraz idzie takerzowka i siewnik

#10 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 136 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 18:59

Pług w odstawke Tylko gdzie tu ta rzekoma oszczędność zarówno czasu jak i paliwa, jeżeli trzeba jeździć głębszem co roku do tego 2 razy gruber i agregat, a przy tradycyjnej uprawie głębsz raz na 4 lata, orka i uprawa agregatem, według mnie wygrywa tutaj tradycyjna uprawa ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:19

Pług w odstawke

Ja nie jeżdżę dwa razy gruberem i raz agregatem. Pisałem, że znam człowieka co tak robi, bo ma tylko zwykły głębosz. Mój posiada jeszcze dwa wały wirnikowe i dwa wały talerzowe. Czyli od razu po tym można siać. Pod pszenice w tym roku jeździłem raz Horshem Terrano i od razu siew. Rzepak od razu siewnikiem. Oszczędność czasu jest wielka.

#12 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1481 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 12 listopad 2015 - 20:15

Pług w odstawke

Miałem sie nie wypowiadać ale normalnie nie zniese hehe

Jeśli posiada sie odpowieddnie maszyny to uprawa bezorkowa jest swietnym sposobem na ograniczenie nakładów finansowych, ale tez i na oszczednosc wody w glebie sam w tym roku obserwowalem wiele pol i po uprawie bezorkowej wschody były rownomierniejsze i wczesniejsze niz po orce nawet o 2 tygodnie, a to niesamowita roznica. Jesli zaoszczedzimy czas  i wode to mamy prostą droge do sukcesu.

Znam mase gospodarstw na Żuławach i mazurach z wybitnie ciezkimi glebami i uprawa bezorkowa sprawdza sie bardzo dobrze tak samo w uprawie zbóż, ważyw jak i cukrówki. Jeśli  ktoś obawia sie tej metody uprawy ze wzgledu na zachwaszczenie to jego obawy sa nieuzasadnione fakt czesciej trzeba stosowac glifosat ale ze wzgledy na warstwe mulczu na wierzchu w której tez znajduja sie nasiona chwastów ulegają one wczesniejszej mineralizacji. Juz nawet nie chce mi sie wspominac o odbudowie zycia biologicznego w glebie dzieki braku przewracania ziemi, ale jesli ktos nie chce przyjąć argumentów to i tak nie zrozumie. Zresztą w temacie - czy talerzówką mozna zastąpić orke, jest całe kompendium wiedzy na temat bezorki jak i uprawy pasowej

Edytowany przez timasz, 12 listopad 2015 - 20:17.

#13 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1395 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 20:22

Pług w odstawke głębosz i pronto pod rzepak może zdać egzamin chyba że ciężka ziemia to doprawić trzeba.ja robię terrano raz później jak trzeba brona wirnikowa i idzie pronto .zdjęcia rzepaku z tego roku w galerii. zboża też bezorkowo robię. jeden warunek jeśli jest zaj.mokro to lepiej czasami będzie zaorać bo szybciej obeschnie to jeden z nielicznych plusów pługa. po za tym przy coraz częstszych posuchach przy bezorkowym siewie lepsze wschody sa

#14 Share lukasz1995

lukasz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 12 listopad 2015 - 20:55

Pług w odstawke

Pod buraki też uprawa bezorkowa,mój sąsiad po zniwach zaorał,potalerzowałi zasiał poplon,na wiosnę przeleciał raz talerzówką i posiał buraki,w maju zrobiła sie taka skała,że nawet rydla nie dało rade wbić,wschody były marniutkie,jakby nie podadał wtedy porządny deszcz,to teraz nie miał ,by co zbierać ,a i jedno pole miał zaorane na zimę i tam były najlepsze wschody i są najlepsze buraki,szkoda że na wiosnę nie porobiłem zdjęć,jak to wyglądało ;)

#15 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1395 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 21:01

Pług w odstawke bo wiosną powinien ruszyć głebiej ziemię. a później nic niezastapi pługa normalnie średniowiecze.

#16 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1481 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 12 listopad 2015 - 21:16

Pług w odstawke

Pod buraki też uprawa bezorkowa,mój sąsiad po zniwach zaorał,potalerzowałi zasiał poplon,na wiosnę przeleciał raz talerzówką i posiał buraki,w maju zrobiła sie taka skała,że nawet rydla nie dało rade wbić,wschody były marniutkie,jakby nie podadał wtedy porządny deszcz,to teraz nie miał ,by co zbierać ,a i jedno pole miał zaorane na zimę i tam były najlepsze wschody i są najlepsze buraki,szkoda że na wiosnę nie porobiłem zdjęć,jak to wyglądało ;)

no i co w zwiazku z tym? 

wiec jak piszesz twoj sasiad orał? i na wiosne ruszył płytko koło malborka i dzierzgonia jest kilka gospodarstw które buraki sieją bez orki np @klos - nie wiem czy tu jeszcze sie udziela ale sa tam strasznie ciezkie ziemie i swietnie na bezorce wychodzi wiec twoj sasiad pewnie orząc zamiast głębokiego spulchniana agregatem bezorkowym popelnil błąd i to nie moja wina

Edytowany przez timasz, 12 listopad 2015 - 21:18.

#17 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:05

Pług w odstawke

Jak wygląda u was strona kosztowa uprawy bezorkowej vs tradycyjna? Osobiście nie mam doświadczeń ale kilka osób które znam twierdzi że w paliwie są niewielkie różnice a głowną korzyścią jest lepsza wydajność i utrzymanie wilgoci

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#18 Share SzymonWoowski

SzymonWoowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:17

Pług w odstawke

Jak koszt paliwa są niewielkie? Policz sobie gruberowanie, orke, uprawę i siew a gruberowanie i siew. W bez orkowej przejedziesz dwa razy, a tradycyjnym sposobem 4 razy. Do tego dolicz, to, że przy orce spalisz dużo więcej niż przy gruberze.

#19 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1450 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 22:21

Pług w odstawke

odkrywacie ameryke-wszystko juz dawno zostalo zbadane i policzone, zamiast paru flaszek lepiej oplacic prenumerate bo tylko wiedza oplacona jest cos warta, reszta to artykuly sponsorowane i wypowiedzi typu-wydaje mi sie lub sasiad szwagra powiedzial :lol:

sam stosuje jedna i druga uprawe zalezy od gleby i rodzaju upraw, oszczednosc jest oczywista szczegolnie na ciezkich glebach, natomiast w przypadku upraw warzyw,okopowych rzepaku i kukurydzy straty plonu sa wieksze niz oszczednosci, 

w tym roku sasiad zaoral pod pszenice i 8 razy  bronowal i agregatowal[nawet w poprzek pola], ja za miedza 3 razy talerzowka i 2 agregat -gleba to ciezki il typu kolem na bryle i sie nie skruszy. on sial tydzien wczesniej i jego wyglada lepiej ale zniwa pokaza prawde.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów