Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup 3060.

40 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Holi

Holi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 20:57

Zakup 3060.

daj linka Holi
do niego co oglądałeś

Przepraszam wszystkich co chętnie pomagali swoim doświadczeniem jednak ostatnio byłem zawalony wszelkimi pracami i dopiero teraz sprawdziłem, że ten temat ciągle żyje.
Tego ogłoszenia nie mogłem namierzyć, gdyż jechałem oglądać 3065 jednak wspomniany w temacie 3060 mnie bardziej zainteresował, a nie widzę go na żadnym ogłoszeniu.

Mam takie trochę ogólne pytanie:
Czy użytkownicy ciągników tej serii się ich "nauczyli" obsługiwać, czy też mam mylne wrażenie, że obecnie jest mniej tematów dotyczących problemów z tymi ciągnikami?
Co by sugerowało, że tak naprawdę seria 30xx jest ok tylko niektórzy użytkownicy troszkę słabo znają swój sprzęt ;)
Pozdrawiam.

Edytowany przez Holi, 15 listopad 2015 - 21:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup 3060. Dzisiaj, 09:09
  •  

#22 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 21:08

Zakup 3060.

Jak kupisz w dobrym stanie to tematu z problemami nie ma... 

#23 Share Fergaj6140

Fergaj6140

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 09:28

Zakup 3060.

Posiadam MF-a 3060 6 lat nakrecił juz ponad 3000mtg i odpukac żadnych problemów ze skrzynia nie było :)  Naprawde jak ktos znajdzie mało zjechany egzeplarz to pochodzi mu długo pod warunkiem ze i on bedzie dobrze go obsugiwał. :)

Edytowany przez Fergaj6140, 16 listopad 2015 - 09:29.

#24 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 948 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 16 listopad 2015 - 13:15

Zakup 3060.

Dokładnie jak kolega wyżej pisze jak dobrze trafisz nie kombinowany to będzie latał o ile sam go nie załatwisz ja swoim latam też jakieś 6 lat wymieniłem w nim uszczelkę pod głowicą tak dla spokoju później dobrali mi zły filtr od hydrauliki to posadziło pompę i poza tym lekkie problemy przy elektryce ale to raczej wina styków a i jeszcze robiłem wałek ataku z niewiedzy nie dopilnowałem tulei na osi i wyrobiło trochę frezy. Teraz oddałem do robienia silnik i sprzęgło bo uważam że po tylu latach wskazane mu to poza tym fajna maszyna tylko zakup musi być bardzo rozważny i radzę z kimś kto się zna na tych maszynach

#25 Share Holi

Holi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 09:15

Zakup 3060. Na stronie tractoor.pl znalazłem instrukcję wg której m.in. 3060 na skrzyni 16 biegowej osiąga 30km/h, zaś z skrzynią 32 ma 40 km/h.
Moje pytanie:
1. Czy Tylko skrzynie 32 dają 40 km/h?
2. Wg tej samej stronyz danymi technicznymi od roku '93 były tylko skrzynie 16, prędkość to 40 km/h. Zaś wiedziałem ciągnik chyba z'94 roku a wg naklejki na szybie z prawej strony max prędkość to 29.77km/h. Skąd ta różnica ? Czy to że był on z Francji to jest powód (ograniczenie do 30)?
3. Czy mógłby ktoś podać prędkość na drugim biegu przy 2200 obr oraz na biegu 3 z polbiegiem też dla 2200 obr dla skrzyni 16. Chcę w ten sposób zweryfikować czy dobrze odczytuje tabelę prędkości z instrukcji zamieszczonej na w/w stronie.

Dziękuję z pomoc.

PS. Skrzynia 40 km/h oraz wyjście na hamulce do przyczep (hydrauliczne lub pneumatyczne) moje główne wytyczne dotyczące wyposażenia.

#26 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 09:31

Zakup 3060.

Pewny nie jestem ale z tego co tu piszą skrzynia 30 i 40 różnią się tylko ustawieniem zębatek w koszu speedshift... a jaka skrzynia  16 czy 32 bieg to już nie ma nic do osiąganej prędkości

przykład MF 3060 skrzynia 32, rok 87, 30km; 3080 skrzynia 16 rok 91. 40km; MF3095 skrzynia 32, rok 1994, 40km/h

To są przykłady  mojej okolicy

Edytowany przez lukbold, 21 listopad 2015 - 09:31.

#27 Share Holi

Holi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 10:40

Zakup 3060. Wniosek z tego co napisałeś oraz z załączonej miniaturki.

Tabela powinna zostać uzupełniona o prędkości jazdy dla skrzyni 16 przy max prędkości 40 km/h.

Czy zmiana ustawienia tych zebatek spowoduje pogorszenie pracy ciągnika (głośna praca skrzyni biegów - po dwudziestu latach współpracy zostaną zamienione koła zębate, lub też coś innego).

PS. Pkt. 3 jest ciągle aktualny.

#28 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 12:42

Zakup 3060.

właśnie zauważyłem że faktycznie coś tu nie gra z tymi tabelami... w instrukcji znalazłem inne tabele

A co do zmiany ustawień zębatek to sam się nad tym zastanawiam bo mam skrzynie 32 a jedzie 30km/h z tym, że ja raczej w transporcie tym nie latam a też chce uniknąć mieszania biegami miedzy A B czy reduktorem w czasie pracy z prasą zwijającą czy sieczkarnia.,..

np z pługiem latałem od A1 do A4 i mi to pasowało. Jak będe naprawiał półbieg (nieszczelny) to musze sie przyjrzeć tej rozpisce predkosci dla skrzyni 32 w opcji 30 oraz 40

Edytowany przez lukbold, 21 listopad 2015 - 12:50.

#29 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 14:28

Zakup 3060.

@lukbold czyli co? masz jednak półbieg bo pamiętam że kiedyś nie byłeś pewny czy jest.

Max. prędkość w wersji 32/32 zależna jest tylko od ustawienia kół zębatych w "półbiegu", trzeba tylko zamienić miejscami pierwsze koło z drugim i odwrócić o 180* satelitki. Raz działa jako wzmacniacz momentu a raz jako przyspieszacz. W każdym razie nie trzeba nic dokupować tylko zamienić miejscami no i oczywiście najpierw rozpołowić ciągnik :unsure:

#30 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 14:58

Zakup 3060.

A czy wersja skrzyni ma jakieś znaczenie dla max prędkości? Myslałem że jak już mamy speedshift to jego przełożenie decyduje czy jedziemy 30 czy 40km...

Ja jeszcze w swoim tego nie ruszyłem ale po dogłębnej analizie m.in tych tabelek i pomiarach prędkości w praktyce wychodzi, że mam ten półbieg... otwarcie elektrozaworu u mnie powinno przyśpieszyć traktor (myślałem że zawsze powinien zwalniać). łudze sie tylko, że u mnie to kwestia wymiany uszczelnień bo otwarcie elektrozaworu wywołuje gwałtowny i utrzymujący się spadek ciśnienia w magistrali 17 bar. Zima idzie to trzeba rozwiązać pare problemów w tym traktorze....zajrzyj kolego Ptaszyna do tematu o skrzyni w 3060 bo sie tam żadnych porad doczekać nie potrafie :P

Edytowany przez lukbold, 21 listopad 2015 - 15:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 18:24

Zakup 3060.

Dokładnie, speedschift decyduje czy mamy wersję 30 czy 40 a to zależy jak pisałem czy działa jako zwalniacz (wzmacniacz) czy przyspieszacz. Analizując tabelki to zwróć uwagę że w wersji 30 "szybko" ma tą samą prędkość co w wersji 40 "powoli" w obydwu przypadkach w tym momencie speedscift jest nieaktywny (sklejony), czyli napęd idzie bezpośrednio na skrzynie. Gdy go włączysz w wersji 30 prędkość spada (wzmacniacz) a w wersji 40 prędkość wzrasta (przyspieszacz). A wszystko zależy od ustawienia dwóch kół zębatych, czy napęd idzie z mniejszego na większe czy odwrotnie z większego na mniejsze.

#32 Share Holi

Holi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 19:01

Zakup 3060. Czyli wnioski.
Jeśli niema tabeli z prędkościami na szybie to jeśli wciskamy przycisk półbiegu (speedshift) i ciągnik przyspiesza tzn. Skrzynia 40, jeśli zaś zwalnia to 30.

Jeśli zaś tabela z szyby mówi max 30, a półbieg przyspiesza tzn. koła są zamienione i ciągnik na skrzynie 40km/h.

Edytowany przez Holi, 21 listopad 2015 - 19:02.

#33 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 19:03

Zakup 3060.

Dokładnie. Ale w wersji 32/32

Edytowany przez ptaszyna, 21 listopad 2015 - 19:04.

#34 Share Holi

Holi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 19:29

Zakup 3060. Dlaczego nie w 16/16?
Nie rozumiem.
Jeśli na zającu na 4 biegu po wciśnięciu półbiegu ciągnik przyśpiesza to myślałem, że to skrzynia 40.

Edytowany przez Holi, 21 listopad 2015 - 19:34.

#35 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 19:52

Zakup 3060.

ale to chwila bo moja teoria na moj traktor troche mi nie pasuje.... wersja 30. bieg 4B gdy speedshift nieaktywny (dla mnie zepsuty) to powinienen jechać 29.77 a mi jedzie coś koło 24 jak mierzyłem a więc miałbym pólbieg jednak aktywny.... da sie go jakoś mechanicznie zablokowac? nie no musze skońcyć robote w polu i tam zaglądnąć bo spodziewam się niespodzianki

#36 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 948 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 21 listopad 2015 - 20:22

Zakup 3060.

Ja mam inny dylemat nie mam przyśpieszacza (speedshift) mam skrzynię AB 16/16 a katalogowo 32/32 jaką skrzynię ma mój ciągnik 30czy 40? na szybie brak naklejek z prędkościami

#37 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 20:59

Zakup 3060.

pewno 30..... speedshift niby przyspiesza skrzynie żeby osiagnac te 40 a jak jest nieaktywny to niby 30 max

#38 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 21:16

Zakup 3060.

Dlaczego nie w 16/16?
Nie rozumiem.
Jeśli na zającu na 4 biegu po wciśnięciu półbiegu ciągnik przyśpiesza to myślałem, że to skrzynia 40.

No fakt, z analizy drugiej tabelki od @lukbold wynika że jest ta sama zasada o której pisałem wyżej. Nie wiedziałem jaką masz skrzynię 

Miałem na myśli skrzynię A/B 16/16 bez półbiegu o której pisze @sznajdik  która jest w pierwszej tabelce @lukbolda.

Wynika że były skrzynie A/B 16/16 bez półbiegu i skrzynie 16/16 bez A/B z półbiegiem.

Tam gdzie jest półbieg można mieć prosto dwie wersie 30 lub 40.

ale to chwila bo moja teoria na moj traktor troche mi nie pasuje.... wersja 30. bieg 4B gdy speedshift nieaktywny (dla mnie zepsuty) to powinienen jechać 29.77 a mi jedzie coś koło 24 jak mierzyłem a więc miałbym pólbieg jednak aktywny.... da sie go jakoś mechanicznie zablokowac? nie no musze skońcyć robote w polu i tam zaglądnąć bo spodziewam się niespodzianki

Wychodzi na to że masz. Napęd idzie Ci teraz przez tą przekładnie, nie słychać lekkiego jęczenia? U mnie na nieaktywnym jest ciszej a gdy włącze "przekładnie to trochę jęczy bo są tam tryby o prostych(hałaśliwych) zębach a w całej reszcie skrzyni są skośne zęby.

#39 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 21:48

Zakup 3060.

coś tam słychać ale jak wajhe rewersu przełącze albo do przodu albo do tyłu... musze to rozebrać, zweryfikowac całą skrzynie i mieć nadzieje że da sie to w normalnych pieniądzach usprawnić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Variotechnic

Variotechnic

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sklep z cześcimi i olejami do MF, FENDT
    Serwis skrzyń biegów i naprawa Ciągników Fendt i MF

Napisany 21 listopad 2015 - 22:13

Zakup 3060. Panowie skrzynie 16/16 to speedshift a 32/32 to dynashift. Z doświadzena 16/16 były blokowane elektronicznie jak i mechanicznie jeżeli przy 30 nie przerzuca na D to elektronika, a jeśli jedzie na D to mechanicznie na dynashifcie. Przerabiałem to kilka razy podczas naprawy skrzyni ciągnika który pochodził z francji także nie wiem jak pracowała wcześniej, ale odnośnie hałasowania to odpowiadam, że wszystkie skrzynie speedshift na 40 hałasują na półbiegu D. Każdy ciągnik miał tak od nowości, także panowie nie świadczy to o zużyciu skrzyni.