Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 09 marzec 2008 - 18:52

• Fotografowanie z niskiego punktu widzenia bardzo wyraźnie zwiększa siłę oddziaływania zdjęcia.
  • Fotografowanie z przykucnięcia sprawia, że możemy natknąć się na ciekawy obiekt na pierwszym planie, dzięki temu wprowadzamy widza w głąb zdjęcia.
  • Zaletą niskiego punktu widzenia jest to, że wyłączamy z kadru zbyt dużo nieba.
  • Wykonanie zdjęcia z góry nadaje fotografii wrażenie wielkiej przestrzeni.
  • W fotografiach krajobrazu (pól, łąk) zwykle potrzebny jest interesujący punkt centralny.
  • Skoncentrowanie sie na fakturze ziemi na pierwszym planie znacznie zwiększa siłę oddziaływania zdjęcia.
  • Delikatność może silnie oddziaływać.
  • Najważniejszą cechą zdjęcia jest zamysł fotografa.
  • PRZEWAGA ŚWIATEŁ nad cieniami w obrazie wyraża wszystko, co jasne, młode, radosne, odświętne.
  • CIENIE przeważające nad światłami w obrazie wytwarzaja nastrój kojarzący się z ciemnością, siłą, powagą.
  • Cienie mogą być: miękkie, o czytelnych szczegółach, rozświetlone, albo twarde, głębokie, ciemne.
  • NIEBO- o ile lazurowe przydaje zdjęciu wyrazu, o tyle blade niebo rozbija kompozycję.
  • W pejzażach (łąki, pola) ścieżka to element prowadzący spojrzenie widza poprzez obraz.
  • Specyficzne oświetlenie może dawać wrażenie głębi.
  • Warto wprowadzać ludzi do zdjęć pejzażu. Zdjęcie nabierze wyrazu, oryginalności, głębi, skali, jeśli będzie na nim postać ludzka- ale zawsze liczy się zamysł fotografa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Dzisiaj, 18:02
  •  

#2 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 18 marzec 2008 - 18:45

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Co fachowiec to fachowiec :(

Swoją drogą to ciekawe spostrzeżenia :(

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#3 Share ciagnikfan

ciagnikfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 18 marzec 2008 - 18:49

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Wszystko to prawda, ale silę oddziaływania zdjęcia najbardziej zwiększa interesujący obiekt na zdjęciu.
...He just takes the tractor another round, And pulls the plow across the ground...

#4 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 18 marzec 2008 - 18:52

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia bez dobrego obiektu do fotografowania ani rusz :(

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#5 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 24 marzec 2008 - 12:33

Wszystko to prawda, ale silę oddziaływania zdjęcia najbardziej zwiększa interesujący obiekt na zdjęciu.

owszem
ale foto to 80%
dobry SLOGAN do fota to musowa rzecz.
[bez przykładów] nie chce mi się pisać <_<

#6 Share Jacek23

Jacek23

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 26 marzec 2008 - 00:51

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Witam
Kasztanko czytając twego posta domyślam się, że fotografujesz na poziomie zaawansowanym i nie obraź się,
że z wszystkimi punktami nie zgodzę się i je skomentuję.
Niektóre z przedstawionych przemyśleń dotyczących wykonywania zdjęć są trafne ale nie wszystkie.

Np. niski punkt widzenia tzw. żabia perspektywa może oddziaływać na widza ale wszystko zależy o zastosowanej ogniskowej.

Zaletą niskiego punktu widzenia jest to, że wyłączamy z kadru zbyt dużo nieba.
W tym przypadku wszystko zależy gdzie umieścimy linię horyzontu, można uzyskać efekt odwrotny( dużo nieba albo mało)

Wykonanie zdjęcia z góry nadaje fotografii wrażenie wielkiej przestrzeni.

Też zależy od ogniskowej.

W fotografiach krajobrazu (pól, łąk) zwykle potrzebny jest interesujący punkt centralny.
Tutaj nie zgodzę się całkowicie bowiem od wieków w sztuce malarskiej odkryto zasadę tzw. złotego trójpodziału, który w fotografii odkąd istnieje również jest uznawana.
Polega na tym, że linia horyzontu powinna przebiegać na 1/3 lub 2/3 a jeśli występuje na zdjęciu osoba lub przedmiot powinna być umieszczona w osi pionowej 1/3 z lewej lub prawej strony nigdy centralnie.
Na zdjęciu są tzw. mocne punkty wyznaczone poprzez przecięcie się linii pionowych i poziomych dzielących kadr na 3 części.
Proponuje przejrzeć własne galerie zdjęć i ocenić które mają większe oddziaływanie bo na pewno część z nich są to kadry centralne ale niektóre nieświadomie wykonane są wg. zasady złotego trójpodziału.

Cienie mogą być: miękkie, o czytelnych szczegółach, rozświetlone, albo twarde, głębokie, ciemne.
Tłumacząc na język fotograficzny zdjęcia o wysokim kontraście lub niekontrastowe.

Dużą rolę w zdjęciu odgrywa dynamika sceny, użyta ogniskowa i odpowiednio do tej ogniskowej dobrany kadr.
Dla mnie jednym z najważniejszych elementów jest GO ( głębia ostrości), która w zależności od charakteru zdjęcia może być duża lub mała.
W przypadku portretów musi być mała aby uwaga oglądającego skupiła się na głównym motywie.

Wielkość Go zależy o zastosowanej przysłony.
Technika barwna ma ogromny wpływ na postrzeganie obrazu ( kolorowe lub czarno białe)
Wielkość zdjęcia, niektóre dopiero przy dużym powiększeniu robią wrażenie.

Pozdrawiam

#7 Share keram7719

keram7719

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, komputery głównie sprzęt ale i trochę softu, innternet, sprzęt RTV, technika rolnicza, motoryzacja, majsterkowanie, gram czasami w siatkówkę i lubię ślizgać się na lodzie.

Napisany 26 marzec 2008 - 21:28

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia A ja od siebie poczatkującym polecam poradnik Pawla Dumy:
http://www.e-cyfrowe...81a9177463063b5
Dobre na start
No to się narobiło...

#8 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów

Napisany 28 marzec 2008 - 15:00

Witam
Kasztanko czytając twego posta domyślam się, że fotografujesz na poziomie zaawansowanym i nie obraź się,
że z wszystkimi punktami nie zgodzę się i je skomentuję.
Niektóre z przedstawionych przemyśleń dotyczących wykonywania zdjęć są trafne ale nie wszystkie.

Np. niski punkt widzenia tzw. żabia perspektywa może oddziaływać na widza ale wszystko zależy o zastosowanej ogniskowej.

Zaletą niskiego punktu widzenia jest to, że wyłączamy z kadru zbyt dużo nieba.
W tym przypadku wszystko zależy gdzie umieścimy linię horyzontu, można uzyskać efekt odwrotny( dużo nieba albo mało)

Wykonanie zdjęcia z góry nadaje fotografii wrażenie wielkiej przestrzeni.

Też zależy od ogniskowej.

Witam! :)
@Jacek23- trudno się z Tobą nie zgodzić :) . Jednak założeniem tego tematu było przedstawienie w ogromnym skrócie i w przystępny sposób kilku wskazówek, mających istotny wpływ na jakość zdjęcia. Temat skierowany jest do osób, które nie mają ochoty czytać opasłych tomów, czy przeglądać for internetowych na temat fotografii. Pisząc tych kilka wskazówek, brałam pod uwagę fakt, że zdjęcia dodawane na AF to w większości zdjęcia robione aparatami kompaktowymi. Toteż zagłębianie się w pisanie o ogniskowej uznałam za niezbyt pilne.
A co do nieba- to czasem też jest istotne dla tematu :) . Jednak podkreślam, kiedy tylko mogę- najważniejszy jest zamysł fotografa...

W fotografiach krajobrazu (pól, łąk) zwykle potrzebny jest interesujący punkt centralny.
Tutaj nie zgodzę się całkowicie bowiem od wieków w sztuce malarskiej odkryto zasadę tzw. złotego trójpodziału, który w fotografii odkąd istnieje również jest uznawana.
Polega na tym, że linia horyzontu powinna przebiegać na 1/3 lub 2/3 a jeśli występuje na zdjęciu osoba lub przedmiot powinna być umieszczona w osi pionowej 1/3 z lewej lub prawej strony nigdy centralnie.
Na zdjęciu są tzw. mocne punkty wyznaczone poprzez przecięcie się linii pionowych i poziomych dzielących kadr na 3 części.
Proponuje przejrzeć własne galerie zdjęć i ocenić które mają większe oddziaływanie bo na pewno część z nich są to kadry centralne ale niektóre nieświadomie wykonane są wg. zasady złotego trójpodziału.

No jak przeczytałam teraz swoje zdanie to też się ze sobą nie zgodzę, bowiem odkryłam, że dwojako to można było zrozumieć. Mnie chodziło jednak o punkt centralny nie jako umieszczony w środku kadru, lecz jako element przykuwający uwagę, rozbudzający, podtrzymujący zainteresowanie, coś jak "gwóźdź programu". To, co nas fascynuje musi się znaleźć w centrum uwagi, co nie znaczy, że w centrum (środku) kadru.
Reguła trójpodziału jak najbardziej godna zapamiętania dla początkujących (i nie tylko!) :) . Dlatego pozwól, że Twoje słowa o niej zaznaczę tłustym drukiem. Od siebie dodam, że chodzi o umieszczenie istotnego elementu (naszego obiektu) w pobliżu jednego z punktów przecięcia wyimaginowanej "siatki" (siatka ta dzieli kadr na 9 prostokątów). Rezultatem jest obraz o dużych walorach estetycznych.

Cienie mogą być: miękkie, o czytelnych szczegółach, rozświetlone, albo twarde, głębokie, ciemne.
Tłumacząc na język fotograficzny zdjęcia o wysokim kontraście lub niekontrastowe.

Dużą rolę w zdjęciu odgrywa dynamika sceny, użyta ogniskowa i odpowiednio do tej ogniskowej dobrany kadr.
Dla mnie jednym z najważniejszych elementów jest GO ( głębia ostrości), która w zależności od charakteru zdjęcia może być duża lub mała.
W przypadku portretów musi być mała aby uwaga oglądającego skupiła się na głównym motywie.

Wielkość Go zależy o zastosowanej przysłony.
Technika barwna ma ogromny wpływ na postrzeganie obrazu ( kolorowe lub czarno białe)
Wielkość zdjęcia, niektóre dopiero przy dużym powiększeniu robią wrażenie.

Pozdrawiam

Wszelkie uwagi, zalecenia, wskazówki mile widziane :) . @Jacek23- zachęcam do napisania tematu o kompozycji zdjęcia.

P.S.- @Jacek23- ale masz o mnie złe zdanie-myślisz, że jestem obrażalska? :) Pozdrawiam!

...chyba muszę poćwiczyć zwięzłe pisanie... :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 30 marzec 2008 - 16:39

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Coś mi się wydaje że jest złoty podział oraz trójpodział jako oddzielne zasady :P

#10 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 30 marzec 2008 - 16:41

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Też mi się tak wydaje. Jak czytałem te poradniki.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#11 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 21:48

Coś mi się wydaje że jest złoty podział oraz trójpodział jako oddzielne zasady :P

Złoty podział to synonim trójpodziału (i na odwrót). To te same zasady.

#12 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 22:07

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Trochę zakręcone (trudne dla zwykłego śmiertelnika) ale da się zrozumieć.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#13 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 22:22

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Sorry! To ja zakręciłam tę wypowiedź :P - po prostu złoty podział i trójpodział to jedno i to samo :P .

#14 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 22:29

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Technicznie na pewno nie są to te same zasady bo jedne opierają sie na układzie linii u a drugie punktów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów

Napisany 01 kwiecień 2008 - 22:39

Jak zwiększyć siłę oddziaływania zdjęcia Hmm...mogę się mylić... ale przecież linie poziome i linie pionowe przecinające kadr, właśnie w miejscach przecięć mają owe tzw. mocne punkty. No chyba że źle to rozumiem... :P