Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1819 odpowiedzi na ten temat

#141 Share krzycho86

krzycho86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 08 luty 2011 - 20:01

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke zamawialiście może w tym roku już kukurydzę? jaką odmianę polecacie z pioniera na kiszonkę????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 17:48
  •  

#142 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 08 luty 2011 - 20:19

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke podpisuje sie pod pytaniem kolegi;p i mam jeszcze propozycję piszcie jaka odmiana i za ile możecie taką nabyć zacznę;
subito-362zł za 80 tys nasion

#143 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 08 luty 2011 - 20:28

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke tez zaczynam o tym myslec ale jescze nigdzie nie byłem. mysle ze kupie w tym roku znowu blask i moze jakies LG 22.44 bo po zeszlym roku nie widze sensu wytwalic 2x tyle za 32.32 bo wyrosły prawie identyczne wszystkie 3 odmiany a miałęm posiane kazda w innym rzedzie :) na kilku dziłkach

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share krzycho86

krzycho86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 08 luty 2011 - 21:23

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke w zeszłym roku miałem san i w sumie co roku go siałem. zamówiłem też jednostkę z kws ronaldinio ale strasznie droga ponad 500 a z pioneera to bym musiał spojrzeć na zamówienie bo nie pamiętam dokładnie. a co dajecie pod korzeń razem z siewem ???

#145 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 08 luty 2011 - 22:10

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja w tym roku bede diał mocznik 100kg w korzen i NPK 5-20-25 ze 400kg/ha dozownikiem, pózniej 150 kg mocznika jak najpózniej da sie wjechac. Moja stałą strategia tylko zawsze był fosforan i sól a nie NPK :)

#146 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 08 luty 2011 - 22:37

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke A miał ktoś z Was może odmianę Opokę ?? Jak ona rośnie itp. Zdobyła medal na Polagrze to może jest warta zainteresowania ;)

#147 Share simont

simont

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 09 luty 2011 - 16:45

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Kukurydze na kiszonke wybieramy patrząc na udział suchej masy kolby do plonu ogólnego suchej masy a nie na to czy jest wysoka. Chodzi o jak największą wartośc energetyczna dla krowy! Duże nie znaczy dobre! Ja u siebie sieje kukurydze MOLL(podobnie rok wcześniej), gdzie uzyskała 105 % wzorca dla udziału kolby do suchej masy według badań przeprowadzonych przez Polski Związek Producentów Kukurydzy dla 6 lokalizacji

http://www.lechpol-s...WIOSNA_2011.pdf

#148 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 09 luty 2011 - 18:04

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ja w minionym roku posiałem Redutę i spisała się jak dla mnie bardzo dobrze, w porównaniu do Wiarusa sprzed 2 lat w dodatku mam ziemie V I VI klasy. Dobrze radziła sobie z suszą, tylko trochę późno ją wsiałem.

W tym roku chciałbym zasiać Borutę(nie wiem czy ojciej się zgodzi), bo z opisu wynika, że toleruje słabe warunki klimatyczne, glebowe a na tym mi zależy w moim regionie. Dodatkowo jest to odmiana typowo kiszonkowa i daje wysokoenergetyczną kiszonkę. Poza tym w porónaniu do Reduty, Prosny, Blaska, Sana, Bacy Kosmo itp plonujących na poziomie śr 490dt z ha Boruta daje plon nawet 700dt.

Miał ktoś już z was styczność z tą odmianą?

#149 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 10 luty 2011 - 13:12

A miał ktoś z Was może odmianę Opokę ?? Jak ona rośnie itp. Zdobyła medal na Polagrze to może jest warta zainteresowania ;)

W zeszłym roku Opoka u mnie miał ok. 1.8-2m. Jak na 2010 to chyba w miarę patrząc po kukurydzy sąsiadów.
W tym roku też będę ja siał.
antyfan AF

#150 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 10 luty 2011 - 13:36

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Nie wiem jak koledzy ale ja polecam Opoke siałem ją 3 lata i jak dotąd mnie nie zawiodła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share krzycho86

krzycho86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 10 luty 2011 - 20:50

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke no ja tez mam dać NPK z dozownikiem ale jeszcze tego nie stosowałem w ten sposób. A mocznik dajecie przed siewem??? bo u nas to jedynie słyszałem jak ludzie robią to jak kukurydza już dostaje kilka liści i później jak najpóźniej, ale nigdy przed siewem

#152 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 10 luty 2011 - 21:24

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja zwsze przed siewem i później jak najpózniej sie da wjechac

#153 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 11 luty 2011 - 09:48

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke krzycho86 musisz pamiętać że dając dozownikiem NPK suma N i K nie może przekraczać 100kg/ha bo N i K w większej dawce może uszkodzić korzonek rośliny. Do dozownika lepiej wsypać fosforan amonu a sól potasową i mocznik dać pod korzeń(mocznik możesz podzielić na dwie dawki i drugą część dać pogłównie, ale musisz pamiętać aby kukurydza nie wykształciła jeszcze lejka bo inaczej ja popalisz).
antyfan AF

#154 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 11 luty 2011 - 21:10

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke tere fere :) sieje mocznik jak ma koło 0,7- 1m i nigdy nic nie popaliłem :)

#155 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 12 luty 2011 - 00:14

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Tak, ale chyba musi przyjść deszcz, co nie?

#156 Share Gorzupiak

Gorzupiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 12 luty 2011 - 00:32

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke mocznik przed siewem, polifoska w trakcie i później mocznik dolistnie ~3 razy
"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

#157 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 12 luty 2011 - 01:04

tere fere :) sieje mocznik jak ma koło 0,7- 1m i nigdy nic nie popaliłem :)

Jeśli siejesz mocznik aplikatorem w międzyrzędzia to się z tobą zgodzę, jeśli rozsiewaczem to lepiej załóż sobie okulary i obejrzyj dokładnie rośliny. Znajdziesz na 100% nekrozy spowodowane przez mocznik!!!
antyfan AF

#158 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 12 luty 2011 - 10:06

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzięki za info odnośnie Opoki ;). 150 zł za jedn.50 tys nasion Mesurolem zaprawione, to chyba optymalna cena? A z tym nawozem pogłównie to u nas też stosują i jakiś strasznie wielkich nekroz niewidać. Na pewno przyniesie więcej korzyści. A co ciekawe mój tata w 2010 posiał saletrę jak kukurydza była do kolan i tylko na końcu jak pył poleciał to były liście trochę popalone a tak to tylko troszeczkę.
Też jestem zwolennikiem dolistnego stosowania N

#159 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 12 luty 2011 - 18:38

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke jakby szukac łodyga po łodydze to napewno bym znalazł. ale nie jest to zauwazalne z odległoski kilku metrów i plantacja wyglada jak powinna. Szybciej spalisz liscie kuku prysklajac mocznikiem niz siejac go pogłównie. wystrczy dac wiecej jak 25kg mocznika na hektar w oprysku i kuku ma liscie przypalone. a tak sieje 100 czy 150kg i wszytko oki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 12 luty 2011 - 22:32

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ale nawet jak przez tydzień nie przyjdzie deszcz??