Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1819 odpowiedzi na ten temat

#1501 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 19 luty 2015 - 21:34

Taki byl plan. Mialem dwa lata temu Ulana to na wysokosc w zyciu takiej nie mialem ale za to kolb nie bylo tyle ile sie spodziewalem wiec Danubio robi za produkcje nasion a Ulan i Kadryl za zielsko. 

tylko kolego zastanów sie ponieważ ziarno QQ na dużo energii i według mnie lepiej zasiać wysokoenergetyczną QQ jak siać włókno ja sieje danubio gdzie kosząc na ziarno miałem 12 t/ha i ta sama odmiana była wycięta na kiszonkę i karmiąc bydło kiszonką dodatkowo dostają ziarno QQ 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 17:09
  •  

#1502 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 19 luty 2015 - 22:43

jak zaorze użytek zielony teraz na wiosne i posieje qq na kiche to urośnie mi cos??????

Ja będę tak robił na 1,5 ha jak tylko śnieg zniknie i ziemia puści czyli w połowie marca mam nadzieję. Najpierw obornik a później orka. Zdecydowałem się tak późno, ale i wcześniej nie mogłem, bo kupiłem tę działkę w połowie października. Myślę, że nie powinno być problemu, tylko trzeba dobrze uprawić i w porę opryskać przeciw perzowi. Do tej pory starą łąkę czy pastwisko zaorywałem jesienią i kukurydza rosła jak wszędzie.

#1503 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 19 luty 2015 - 23:34

siał ktoś Opokę? jeżeli tak to prosze o opinie

Jak na lekka ziemię to cięzko szukac lepszej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1504 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 luty 2015 - 06:24

Ja będę tak robił na 1,5 ha jak tylko śnieg zniknie i ziemia puści czyli w połowie marca mam nadzieję. Najpierw obornik a później orka. Zdecydowałem się tak późno, ale i wcześniej nie mogłem, bo kupiłem tę działkę w połowie października. Myślę, że nie powinno być problemu, tylko trzeba dobrze uprawić i w porę opryskać przeciw perzowi. Do tej pory starą łąkę czy pastwisko zaorywałem jesienią i kukurydza rosła jak wszędzie.

tylko zwalcz drutowce i inne takie. bo czasem mozna sie zdziwić. lub nupridem zapraw kuku

#1505 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 20 luty 2015 - 08:26

A jak wygląda takie zaoranie UZ ze strony agencji ? Też myślałem to czymś takim ale podobno nie można przekształcać, inni znowu mówią, że można. W zeszłym roku nawet nie zaorałem UZ do rekultywacji bo każdy straszy kontrolą.

#1506 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 20 luty 2015 - 09:38

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Zaorałem już w sumie ponad 3 ha i kłopotu z drutowcami nie było. Zastanowie się jednak nad tym, bo to nowa działka, bardzo zaniedbana i trawy rosło tam tyle co nic. Za agencją jest tak, że pytałem zanim zaorałem. Orać można jeśli pow. UZ w kraju nie zmniejszy się w porównaniu do GO. Tak było w starym prow. W nowym też jest ten przepis i można orać. Jest tylko taka sprawa, że jeśli zgłosisz to jako TUZ to musi być użytkowany tak przez 5 lat. Jeśli przykładowo chcesz odnowić łąkę i zasiać z powrotem trawę to kwalifikuje się to jako trawa na gruntach ornych a nie TUZ. Ja mam zawsze kontrolę z weterynari, wiec nie zrobią mi jeszcze obszarowej. Działka jest kupiona i będzie zgłaszana przeze mnie pierwszy raz do dopłat. Chciałem teraz zaorać, bo łatwiej zaorać przed naborem wniosków niż później.

#1507 Share piotr63a

piotr63a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 20 luty 2015 - 10:40

ja mam zamiar siać na ciężkiej rędzinie ph po wyżej 7,6 zasobność PK wysoka, tylko magnez na niskim poziomie- czy odmiana Opoka będzie dobra na taką ziemię?

#1508 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 20 luty 2015 - 19:22

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke sialem w tamtym roku na słabej glebie 3 odmiany, glejt, san, i fransuska odmiane drim, i wlasnie ta ostatnia rosla najlepiej. co 4 rzadki drim z sanem, roznica była widoczna w wysokości i gestosci lisci

ja trawę zawsze robię na słomie i wychodzi super:) tylko od samego początku dobrze dogniatam i nie mam żadnego problemu: :P a wybierać taką trawę wycinakiem bvl jest super:)

sloma to sloma, ona nie decyduje o tym czy będzie pleśń na spodzie kiszonki z kukurydzy czy sianokiszonki, tu decyduje podloze, czyli rodzaj gleby, i w jakim stopniu jest ubita, jeśli jest piasek pleśń będzie, jest to ziemia bardzej przepuszczalna i zazwyczaj mniej zbyta, niż np. podlaze z gliny. Jeśli jest piasek to najlepszym rozwiązaniem jest podlozyc folie, jeśli gleba bardziej scisla to cienka warstwa slomy i będzie git.

#1509 Share rolnikzlubelskiego

rolnikzlubelskiego

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanika

Napisany 20 luty 2015 - 19:40

Potwierdzam, że rodzaj gleby pod pryzmą ma znaczenie. U mnie jest zawsze w tym samym miejscu pryzma a ziemia pod nią twarda jak kamień-tak zbita- ale jest to piasek czyli ziemia bardziej przepuszczalna, więc wilgoć podciąga od dołu. Zawsze na spód idzie folia-ale jak pryzma się troche rozjedzie poza folię, to tyle co leży na ziemi jest do wyrzucenia. zacznie się folia i już pionowo do góry dobra kiszonka. Nawet jak w folii jest większa dziura to już w tym miejscu sie zepsuje;/

Niektórzy robią na ziemi i mają lux kiszonkę i mówią mi, żebym nie kładł folii na spód, ale jakbym nie położył to nie miał bym co dawać krowom:D

#1510 Share Deutz-Fahre-90

Deutz-Fahre-90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 20 luty 2015 - 19:41

kłade słome pod pryzme QQ na piasku gleba 6 klasa piasek dosłowny i nie zauważam pleśni w kiszońce. tylko pryzma znajduje się zawsze na ściernisku więc gleba troche zbita też jest. ilość słomy to 2 baloty na pryzme o wymiarach 20x6 podstawa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1511 Share herbi2501

herbi2501

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 21 luty 2015 - 14:31

koledzy siał ktoś na kiszonkie  KOSMO jak to rośnie jaka kolba 

co myślicie o Vitras?

#1512 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 21 luty 2015 - 14:55

Mam takie pytanko, z góry dziękuje za każda odpowiedz ;-) Postanowiłem hodować teraz tylko bydło opasowe no i chyba bez kukurydzy się nie obejdzie, żeby dobrze rosły.... Moje pytanie jest następujące czy opłaca się zasiać hektar kukurydzy na kiszonkę, bo słyszałem różne zdania an ten temat : że to za mało i będa duże straty, znowu inny znajomy powiedział że to wszytko kwestia dobrego ubicia i przykrycia i straty będa wtedy znikome. a wy co sądzicie na ten temat :) ?

#1513 Share Deutz-Fahre-90

Deutz-Fahre-90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 21 luty 2015 - 15:56

my rozpoczynaliśmy 10 lat temu od 0,5h QQ i się nie popsuła co prawda były lata kiedy większe ilości po bokach pleśniały ale to u wszystkich w okolicy zazwyczaj. Z dośw. wiem że będzie dobrze a za rok pewnie zasiejesz więcej :)

#1514 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1618 postów

Napisany 21 luty 2015 - 16:09

Wszyscy tutaj piszą nad wyższością zachodnich odmian nad polskimi na kiszonkę, ale nikt nie przedstawia konkretnych wyników, jak ktoś ma to proszę wrzucać, chciałbym zobaczyć jak to się przedstawia, Dla porównania wrzucam tutaj Czysty ułan fao 270, siany na granicy mazowieckiego z podlaskim(jeszcze rejon 2 uprawy ale brakuje z 5 km do 3 rejonu uprawy kukurydzy w polsce), kl. gleby od 3a do 4b, najczęściej glina.

Sucha masa jest trafiona idealnie, skrobia mogła by być większa ale niej jest też mała, wyrosła duża, ale na kolbę tęż nie było co narzekać, koszona na standardową wysokość

22m6tg.jpg

#1515 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 21 luty 2015 - 16:33

i taka właśnie jest róznica skrobia tylko 33:/

ja z glejta krasowiaka miałem też 33,57 a w tym roku z mieszanki silvestre filippo i mas 10f miałem skrobię 37,2 - i to są jedne z najtańszych kukurydz zachodnich

#1516 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 21 luty 2015 - 17:42

I taka analiza mi się podoba, podana strawność  poszczególnych składników pokarmowych a nie ogólna. Jaki koszt takiej analizy ?

Skrobia wg mnie na dobrym poziomie, zresztą nie ma co się aż tak bardzo rzucać na tą skrobię bo nie tylko od niej zależy zawarta w kiszonce energia, co z tego, że ktoś ma wysoką zawartość skrobi a strawność włókna leży, no i jeszcze często problemy z przechowywaniem przez zgrzybiałe części roślin i zbyt wysoką suchą masę.

Edytowany przez lamboEVO100, 21 luty 2015 - 19:33.

#1517 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1618 postów

Napisany 21 luty 2015 - 18:03

i taka właśnie jest róznica skrobia tylko 33:/

ja z glejta krasowiaka miałem też 33,57 a w tym roku z mieszanki silvestre filippo i mas 10f miałem skrobię 37,2 - i to są jedne z najtańszych kukurydz zachodnich

A energia jak? tutaj mam 6,49 MJ czyli około 941 VEM, zalecany zakres to 940-1075 VEM, więc jest na dolnej granicy, niestety fao 270 robi swoje. Dlatego najlepiej gdyby każdy kto pisze jaka mu tam urosła i ile ziarna to podawał konkretne wyniki. Co do ceny, w de heus taka próbka kosztuje 100 zł, rozszerzona 140 lecz ta odpowiada podstawowej, ja miałem za darmo, natomiast w federacji jest 35 zł jak jesteś pod oceną lub 50 zł jak nie jesteś

#1518 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 22 luty 2015 - 08:15

6,49 MJ to jest 928 VEM (6,49 x 143)

U mnie sudor, sunmark i pallazo: such masa - 37,4 NEL - 6,65 mj, włókno - 17,5, białko - 8,6, skrobia - 37,6

Edytowany przez royal261, 22 luty 2015 - 08:18.

#1519 Share r10tomek

r10tomek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 22 luty 2015 - 09:48

ja głównie sieje pioneera takie odmiany jak A79, F58 9400 moim zdaniem nie ma lepszej od A79

a oto wyniki badania

Skrobia 40.8

białko 6.6

sucha masa 39.6

włókno 14,8

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1520 Share kamilblasiak

kamilblasiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 22 luty 2015 - 13:41

Panowie dokupujecie obcej kiszonki do swych gospodarstw? Jeśli tak, to w jakich ilościach? Chodzi mi ogólnie, bez szczegółowych parametrów etc... Ile kosztuje was średnio produkcja tony tej masy? Jaka cena byłaby dla was optimum, aby zakupić obcą kiszonkę?