Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1819 odpowiedzi na ten temat

#1101 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 17:28

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja wszystko w tym roku sieje kws miałem w tamtym roku ricardionio plon ponad 18t/ha a na kiszonkę Jeszce się zastanowię może Agro jork że wydam te 7-8tyś ale sie opłaca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 00:52
  •  

#1102 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 27 styczeń 2014 - 18:38

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke 18t/ha Ziarna QQ na jakiej klasie ziemi i jakie nawożenie że aż taki plon i jaki przedplon

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#1103 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 20:23

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Papier/elektroniczny nośnik wszystko przyjmie. Też czekam na info, jakie nawożenie i jaka gleba, z tego co widziałem w galerii to te 18t bardzo wątpliwe.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1104 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 27 styczeń 2014 - 20:34

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Kolege chodzi pewnie o 18t z 3 hektarów tylko się machnął :lol:

#1105 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 20:38

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Albo 18t sm. kiszonki z qq :-)

#1106 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 08:32

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke W badaniach COBORU Ricardinio osiągnął maksymalnie niecałe 14t/ha przy wilgotności 14% ale sypnęli pod nią też niemało.

#1107 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 11:14

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Sa też odmiany co sypały lepiej lub podobnie w badaniach PDO czy rejestrowych. W tym roku, po letniej suszy wolę sugerować się tymi wynikami:
http://www.agrofoto....tabela-wynikow/

I w sumie pokrywa się to z doświadczeniami znajomych.

#1108 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 12:23

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Wow jakie słabe plony. U mnie w tym roku z 7,8ha wyszło średnio 10.5 tony przy wilgotności 31% i to też cienko bo w okolicy nie jeden miał 15t przy podobnej wilgotności, tylko ja za rzadko posiałem bo wyszło tylko 65tys na ha ;/ myślę ,że to jest główną przyczyna niskiego plonu

#1109 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 12:48

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Są to wyniki realne uzyskane na słabszym stanowisku i przy słabszej agrotechnice niż dla badań COBORU. I moim zdaniem takie badania pokazują wartość danej odmiany, w warunkach stresowych. W tegorocznym zakupie qq sugerowałem się początkowo tymi wynikami, późniejsze przeglądanie wyników badań niemiekich tylko mnie w tym wyborze umocniło.

#1110 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 13:57

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke kto nie wieży to niech nie wieży gleba 2a przedplon mieszanka zbożowa nawożenie 200kg mocznika i 200kg polipad te 18t to z 1ha u nas tak sprzątają sąsiad miał ronaldionio to miał 16t a i dodam że obornik był dawany przez 3 lata co roku wcześniej i było jeszcze pryskane odrzywkami 4 razy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1111 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 14:24

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke 200kg i 200kg polidapu mocznika to 135kg N. Dodatkowo odżywki, obornik i może się uzbiera 200-250kg N. Rekord świata, 24t suchej qq było osiągnięte przy 550kg N i 120kg S, z czego 100kg N miało na celu zaspokojenie potrzeb biologicznych gleby i mineralizację resztek pożniwnych. Dodatkowo, przy olbrzymiej zasobności pola w potas zostało wrzucone 300kg soli potasowej. Wybacz, ale moim zdaniem bajki opowiadasz, oglądając zdjęcia Twoich łąk nie przypuszczam, że qq wyglądała lepiej.

#1112 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 14:44

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke szkoda że zdjecia nie zrobiłem to byś zobaczył jak wyglądała w tym roku jak bede miał dobrą kukurydze to zrobie zdjecie i ci pokaże

#1113 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 15:45

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke OK. :) Jak moja będzie warto fotografowania to też coś cyknę. :)

#1114 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 15:59

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke @kamil6251
Czyli 280 buszli - doskonały wynik! W USA jak masz 300 buszli kukurydzy w uprawie bez nawadniania to jesteś lokalną legendą i w przydrożnym barze za darmową kolejkę whiskey opowiadasz "swoją historię".
Czy masz powtarzalność plonów na tym stanowisku?

#1115 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 16:46

Są to wyniki realne uzyskane na słabszym stanowisku i przy słabszej agrotechnice niż dla badań COBORU. I moim zdaniem takie badania pokazują wartość danej odmiany, w warunkach stresowych. W tegorocznym zakupie qq sugerowałem się początkowo tymi wynikami, późniejsze przeglądanie wyników badań niemiekich tylko mnie w tym wyborze umocniło.

Więc Twoim zdaniem jeżeli stanowiska mam podobne, przynajmniej klasa gleby, pH mniej więcej na tym samym poziomie i nawożenie też planuje dać podobne jak w badaniach COBORU to nie osiągnę podobnych wyników? Nie mówię, że takie same bo nie wiadomo jaki rok będzie. Wybrałem w tym roku odmiany Ricardinio, Ronaldinio i Subito wszystkie na kiszonkę. Nawożenie jakie planuje dać to ok. 30t/ha obornika 350 kg Polifoski 5, 300 kg Mocznika w dwóch dawkach do tego jeszcze dokarmianie dolistne, zobaczymy w jakiej ilości. Gleby: IIIa - Ricardinio. IVa - Ronaldinio i IVb dość lekka ziemia na której planuje zasiać Subito bo wiem, że lubi takie gleby. pH 6,1 do 6,6.

#1116 Share Erving

Erving

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 17:23

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Witam.
Siejemy kukurydze od 15 lat głownie odmiany polskie.
Od paru lat główna odmianą jest Glejt ma bardzo bobry wigor początkowy i nadaje sie na 5 i 6 klasę jak bedzie padać to 3m bez problemu urośnie. W rekordowym roku 2011 dał plon 71 t/ha klasa ziemi 4, kolba na wysokosci ok 1,70 m. Jak ma 5-7 cm wzrostu wytrzyma mróz ok -8( jednego roku taki był prze 3 dni ).
Glejt jest odmiana lepsza niz buran bielik prosna bułat san ale z KWS belluvve jest lepsza odmianą, o innych odmianach których nie testowaliśmy sie nie wypowiadam.
Plon mierzyłem w taki sposób wyciecie rzędu na długości 13,33 m ( szerokosc rządków 75 cm ) i zważyłem to co wyszło raz 1000 i wychodzi plon z ha w tonach ( 13,33x0,75x1000=71 t/ha) jeśli kukurydza na całym polu jest marfologicznie wyrównana.
Przy obsadzie 100000 na ha na kiszone jesli kukurydza pojedyncza wazyłaby 1 kg to mamy 100 t z ha ale takie obliczanie jest mało wiarygodne bo kukurydza kukurydzy nie równa poza tym nigdy nie mamy wschodow 100%.
Kukurydza potrzebuje dużo obornika i dużo deszczu w lipcu jeśli to będzie spełnione to plon gwarantowany. W tym roku nie padało w lipcu i plon najgorszy od 15 lat.
Rok 2013 najlepiej plonująca odmiana polska rosomak (ziarno ) COBORU

http://www.coboru.pl...urydza_2013.pdf

Nie zawsze tańsze znaczy gorsze !
siejemy zawsze w kwietniu 15-25 zalezy od roku ( lokalizacja północne mazowsze)

#1117 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 17:48

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ja nie pisałem, że nie osiągniesz podobnych, ale w warunkach stresowych ukazana jest wartość odmiany. Niedaleko mnie, w SDOO Pawłowicach wg. nowego top agraru plony ziarna w 2013 wynosiły ok. 75 kwintali z hektara (niewiele więcej niż tegorocznego owsa...), czekam aż wrzucą te wyniki do sieci.

#1118 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:06

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke erving mam ze 2ha piachu klasa pewnie 6 miejscami może 5 nie wiem dokładnie bo to dodatek do dzierżawy i myśle o tym glejcie na kiszonke jakie proponujesz nawożenie obornika na jesieni wywiozłem ponad licząc rozrzutniki ponad 130 ton i obsade będe wdzięczny na dobrych stanowiskach lober zostało mi z zeszłego roku 3 worki i blask

#1119 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 19:24

Ja nie pisałem, że nie osiągniesz podobnych, ale w warunkach stresowych ukazana jest wartość odmiany. Niedaleko mnie, w SDOO Pawłowicach wg. nowego top agraru plony ziarna w 2013 wynosiły ok. 75 kwintali z hektara (niewiele więcej niż tegorocznego owsa...), czekam aż wrzucą te wyniki do sieci.

Zgodzę się z Tobą, w warunkach stresowych radzą sobie tylko najlepsze odmiany. U mnie w zeszłym roku suszę letnią najlepiej przetrwały Subito i Sumaris, Mengele momentami przystawał. Siałem 80tyś nasion/ha w rzędach co 65 a ziarno co 18,5 cm. Niestety udział procentowy kolb dość niski, dlatego w tym roku chcę zostawić Subito a reszta Ronaldinio i Ricarinio.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1120 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:15

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Od hodowcy subito i sumaris, odmiana susann wg. badań fajnie sobie radzi z suchymi warunkami i jest z niej wartościowa kiszonka (dobry stay-green i plon ziarna). Ja w tym roku postawiłem na P9027, mimo że kukurydza będzie siana na dosyć ciężkiej glebie. Myślałem nad odmianami KWS-u, ale niestety najpierw dostałem cennik elikoru, a później agropunktu, a w elikorze ceny były kosmiczne, za jednostkę Ricardinio liczyli sobie 365zł netto, jest to drożej niż najwyższa półka pioneera, podziękowałem. W agropunkcie wszystkie odmiany o kilka % taniej, ale cennik dostałem już po zamówienia qq z pioneera.

Ogólnie, najbardziej byłem zadowolony z odmiany pioneera H32, jest już nieco wiekowa i nawet niedroga, znakomicie sobie dawała rade na słabszych glebach. FAO podobne do ricardinio, radziłbym wypróbować.