Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1819 odpowiedzi na ten temat

#1041 Share Rolnik_Kujawy

Rolnik_Kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 11:22

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke koledzy siał ktoś odmianę Sunmark z Saaten-Union??? warta uwagi???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 03:33
  •  

#1042 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 11:32

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Siałem, bardzo ładne rośliny pokrojowo (bardzo szerokie liście, DOSKONALE ulistniona roślina, przebiłą pod tym względem DKC3399 o kilka długości), bardzo dobry wigor początkowy, najdłużej zachowała zieloność razem z DKC3399, ale była najbardziej porażona przez omacnicę, o kolbie ciężko się wypowiedzieć, miała średnio dwie, widać woli cieplejsze warunki, a u mnie od maja do końca czerwca było bardzo zimno i mokro (południe kraju). Bardzo polecam. FAO ma graniczne jak na Kujawy, do koszenia będzie u Ciebie, pi razy oko, w połowie października.

#1043 Share Rolnik_Kujawy

Rolnik_Kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 11:53

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke a z tym koszeniem to różnie... u szwagra Subito w ub roku koszone ok 18 września i było już dojrzałe (siew ok 25 kwietnia) także wszystko zależy od pogody:) tak myślę może siać co drugi rządek subito i sunmark??? niby lekka różnica w FAO ale to sie chyba zgubi?? :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1044 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:10

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Moim zdaniem szkoda siać sunmarka na przemian z subito, bo subito to zdecydowanie niższa półka pod względem jakości uzyskiwanej kiszonki (strawność, stay-green, energia w suchej masie). Na twoim miejscu zamiast subito ZDECYDOWANIE wybrałbym susann. A co koszenia, to lepiej się nie spieszyć, w moim regionie - centralny śląsk, kukurydze o FAO 270 są do koszenia przy siewie 1-5 maj na początku października - lepiej skosić ją trochę później niż zbyt wcześnie, jednak też nie zbyt późno, gdyż spada wtedy smakowitość kiszonki, decydującym parametrem jest tutaj stay-green. Pozdrawiam

A w ubiegłm roku (czyli 2013) 18 wrzesień wydaje mi się okropnie wczesnym terminem koszenia. Ja kosiłem kukurydze FAO 270 końcem września i było to zdecydowanie zbyt wcześnie (ale gdybym poczekał, to zbierałbym żółte badyle po przymrozku). Ale jak pisałeś, to pogoda determinuje termin zbioru.

Edytowany przez eMWu, 19 styczeń 2014 - 12:12.

#1045 Share Rolnik_Kujawy

Rolnik_Kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:19

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke no u Nas niestety pogoda nas do tego zmusiła.... ja miałem Glejta zasianego to na na piaskach była juz cała sucha a na lepszych jeszcze zielona a ziarno było juz w pełnej dojrzałości... a kolego powiedz mi nie wiesz jak wygląda plon kukurydzy sussan??? myślałem nad subito bo wiadomo tam plon na wysokim poziomie a jakość to wiadomo jaka :)

Edytowany przez Rolnik_Kujawy, 19 styczeń 2014 - 12:22.

#1046 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:32

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ciężko się wypowiedzieć, bo nie siałem, ale znajomy wypowiadał się o niej w samych superlatywach (siał na ziarno na 3 klasie), do tego odmiana ta nadaje się na suche stanowiska. Osiąga sie z niej dobre plony ziarna, więc jakośc kiszonki powinna być jak najlepsza, do tego wg. producenta stay-green lepszy od sunmarka. Jak chcesz kupować coś z saaten union to tylko te dwie odmiany, masy będzie trochę mniej niż z subito, ale jakość kiszonki będzie o wiele (!!!!!!!) lepsza. A ile tej qq siejesz? Bo jak więcej niż 6 hektarów to możesz sobie kupić 1 jednostkę subito do porównania, zresztą zobacz sobie na stronie producenta jakie cechy posaidają te 3 odmiany, również ilość zielonki. Ja w tym roku będę próbowac pioneera, ciekawe jak wypadnie (P8523, P9027).

#1047 Share argoz

argoz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:47

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Czy siał ktoś odmianę MASETTO ? Przedstawiciel handlowy namawiał mnie właśnie na nią.

#1048 Share Rolnik_Kujawy

Rolnik_Kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 13:26

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke subito i tak kupie na 2 hektary bo to szczery piach że jak latem przygrzeje to zająca w nogi parzy :D także coś na próbę będzie a na lepszą ziemię to faktycznie cos lepsiejszego trzeba wybrać ;)

#1049 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 13:47

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke To wymieszaj te subito choćby w małym stopniu z susann, które podobno najbardziej się na takie gleby nadaje. Pozdrawiam.

#1050 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 18:07

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

subito i tak kupie na 2 hektary bo to szczery piach że jak latem przygrzeje to zająca w nogi parzy także coś na próbę będzie a na lepszą ziemię to faktycznie cos lepsiejszego trzeba wybrać ;)

Też mam trochę takiej gleby jak zając urodzi dwa to trzeba jednego zabić bo nie wychowa :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1051 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 12:48

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ja miałem w tym roku 2ha susan rewelacyjna odmiana na 5 klasie nic nie ustępowała dla subito kolo 4m miała napewno a kolba duzo lepsza. Tylko ma jedena wade bardzo mocny stay-gren i przy zbniorze na początku pazdziernika inne odmiany dojrzałe fao miałem 240-260 a susan nawet jednego żółtego listka i dlatego musze z niej zrezygnować;/

#1052 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 13:52

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Przecież to jest OGROMNA ZALETA! Nie wiem, na co tu narzekać, jeżeli roślina jest zielona=żywa przy koszeniu to rośnie smakowitość kiszonki przy takiej samej ilości skrobii, albo zbiór można jeszcze opóźnić, aby zwiększyc zawartość skrobii w kiszonce. A mogłem wziąć choć jedną jednostkę na próbę do porówniania z P9027, który w badaniach niemieckich ma porównywalny stay-green, szkoda, chyba że ktoś chętny na przejażdżkę do GOP-u po jedną jednostkę P9027 za 540zł brutto? :)

#1053 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 16:21

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke opóźniać terminu za bardzo nie moge bo mam kiepski teren pod kiszonke a wszystko musze robic na jedna pryzmę , zaleta owszem ale nie chcę mieć kiszonki ponizej 30%sm w ciagu kilku ostatnich lat zawsze wychodzi na poziomie 32-35 % i tak wyszło w tym roku :)

#1054 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 19:17

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Oszczędz na moczniku przy nawozeniu tej odmiany, u nas jest raczej zupełnie odwrotny problem, więc moze warto było by ją wypróbowac.

#1055 Share PawelN25

PawelN25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 11:43

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Witam sial ktos moze odmiane kukurydzy unitop niby godna polecenia jesli chodzi o kukurydze na kiszonke pozdrawim :)

#1056 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:19

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Nie za niskie FAO jak na kiszonkę w wielkopolsce? jeszcze zależy kiedy zamierzasz siać i kosić. Zależy tez od gleby, bo na lepszych glebach takie FAO będzie ok.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1057 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 styczeń 2014 - 21:40

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke siał ktoś kukurydzę z HR Smolice odmiana Rosomak albo chociaż może ktoś widział ją na jakiś poletkach doświadczalnych

#1058 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 09:12

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Co powiecie na odmiany firmy KWS? Chodzi mi generalnie o odmiany Ronaldinio, Cassilas i Filippo? Przedstawicielka chwaliła się, że odmiana Ronaldinio jest najczęściej wybieraną odmianą w Europie.

#1059 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 23 styczeń 2014 - 13:33

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Siał ktoś z was Nimbe na słabszej ziemi

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1060 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 13:40

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Tak, od biedy może być; ale jest dużo o wiele lepszych odmian. Ogólnie nimba jest słabo ulistniona, szybko wysycha, moim zdaniem nie nadaje się na kiszonkę. Z tańszych odmian zagranicznych na słabe gleby polecam pioneera h32. Warto dopłacić te parę złotówek, choćby aby zrobić porównanie.