Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1819 odpowiedzi na ten temat

#861 Share ollo82

ollo82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,gry komputerowe,

Napisany 12 grudzień 2013 - 22:43

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke witam jaka odmiane kukurydzy polecacie na 3 klase ziemi glina i ił ogolnie dosc ciezka-polska polnocna.sialem do tej pory polskie odmiany ale nie do konca mnie one zadowalaly.fao nie mniejsze niz 240.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 20:14
  •  

#862 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 22:46

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Odstępuję, gdyż wiosenna orka bardzo przesusza glebę, wręcz całkowicie. Ziemia po zimie jest dość zbita, ale na wiosnę należy zabronować pole, aby przerwać kapilary i ograniczyć parowanie. Uprawa ogranicza się do kilku cm wgłąb a po orce wywalana jest do wierzchu 20-25 cm warstwa ziemi, która jeśli nie ma deszczu momentalnie wysycha, zwłaszcza w wietrzną i słoneczną pogodę. Drenażu nie ma, bo woda nigdy nie stoi na polu.

Edytowany przez Thomas2135, 13 grudzień 2013 - 15:48.

#863 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 grudzień 2013 - 23:03

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke to jest kolejny wsrod moich dylematów. W żadnej ksiązce, artykule a nawet w gazecie nie widziałem zeby ktoś polecał wiosenną orkę. Jestes juz kolejną osobą na forum ktora mowi ze od niej odstepuje. Ja natomiast jakies 3-4 lata temu zacząłem orac na wiosnę (pod kukurydzę) i efetkty są zadowalające. Zdecydowanie wczesniej mogę wejść na pole, a co najważniejsze kukurydza plonuje lepiej. Nie wiem czy to jakies błędy agrotechniczne czy charakterystyczny teren, ale wiosną jest tragedia. Zboża sieje się z koncem kwietnia. Tylko nie potrafię znaleźć logicznego wytłumaczenia. Dodam ze gleby są głownie IV klasy.

Edytowany przez a8185, 12 grudzień 2013 - 23:07.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#864 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 23:10

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Gleba się wtedy sybciej nagrzewa (przez co możliwy jest wcześniejszy siew, są lepsze wschody)), jest lepiej napowietrzniona, kukurydza szybciej się rozwija rozwija bezpośrednio po siewie. Innym wejściem jest orka zimowa i głęboka uprawa, np. gruberem.

#865 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 08:17

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke odmiana kuku to TK 160. bardzo wczesna. posiałem ją bo z wiosny zostało mi nasion a za rok nasiona mogły już nie mieć takiej siły kiełkowania. posiałem poprostu z ciekawości. pozatym lepiej posiać kukurydze, niz żeby tam chwasty rosły
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#866 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 11:24

Majac wyniki badania kiszonki, po czym określić strawność? I jak w ogole je interpretować tak praktycznie?

Kiedy kosiłeś swoją i jakie miałeś odmiany?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#867 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 16:05

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Jak pisałem odstępuję od orki, bo min chcę mieć porównanie. U mnie zawsze po orce cała skiba jeśli nie padał mocny deszcz była sucha i kukurydzę niejednokrotnie siało się jak na pustyni. Jak piszesz masz ziemie IV klasy, więc domyślam się, że to gliny, które są zwięzłe i mniej przepuszczają wodę i trudniej się nagrzewają. Po orce jest zapewne tak jak pisze @eMWu. Z nagrzewaniem moich gleb nie ma problemu, bo piasek nagrzewa się szybko.
Co do terminu siewu kukurydze można siać w czasie kwitnienia czeremchy, nieco później niż mniszka i nazywa się to okres fenologiczny. Tak mnie uczono.
Myślę, że to moje ostatnie pytania i dam wam spokój.
Ile mniej więcej kosztuje worek( jednostka) kukurydzy i w jakiej ilości są pakowane?
Do kiedy najpóźniej mogę zamawiać kukurydzę, abym miał jeszcze jakiś wybór. Przyznam szczersze, że czekam na dopłatę, która wpłynie min w marcu. Do tej pory polskie zamawiałem u sprzedawcy w lutym a przywozili w kwietniu.

#868 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 17:48

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Na 0.89 ha V i VI klasy ziemi woreczek 80tyś nasion starczy czy lepiej kupić 2 po 50tyś zastanawiam się nad subito,lub beatus albo cassilas z kws na to pole bo na drugie już mam zaplanowane silvestre tak jak w tym roku

#869 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 18:39

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke im gorsza gleba, tym rzadszy siew.

#870 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 19:08

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Teoretycznie 80tyś starczy
W moim gospodarstwie na wiosnę worzę obornik i orzę niemam wyjścia qq dobrze rośnie mam zimne ziemie bielice i gliny

Edytowany przez mammut1, 13 grudzień 2013 - 19:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 20:12

Kiedy kosiłeś swoją i jakie miałeś odmiany?

Ogolnie miszmasz odmian, na każda działke inna odmiana A98, F58, T13 z Pioneera, Vitras, Fabel i Bosman. Nie polecam Fabela jak ktos ma problem z dzikami, albo polecam ją posiac, żeby dziki miały sie czym zająć i oszczędzic resztę plantacji. Koszona 9 września.

#872 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 20:41

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke To jeszcze udało Ci się skosić przed załamaniem pogody ;)
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#873 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 19:50

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja orze częśc pod kukurydze na wiosnę ze względu na to że można pozbyc sie obornika i obserwując od 3 lat kukurydza po orce wiosennej jest lepsza niż po zimowej (ziemia klasy 4 i5 )a to wynika z tego że tak jak ktoś pisał ziemia szybciej się nagrzewa a jak wiadomo kukurydza lubi ciepłą glebę podczas siewu .Ja sieje SUBITO na słabych glebach i BIZONA można schowac w niej na lepszych to ARCHIMEDES Z Euralisu i UŁAN .

#874 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 20:34

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Moim zdaniem i z mojego doświadczenia wynika jasno że : plusy wiosennej orki > możliwość pozbycia się obornika . Jeśli wiosna jest mokra i po orce jest wystarczająca ilość opadów to w zasadzie jest ok ale jeśli nie ma odpowiednio dużych opadów to po wiosennej orce po mimo +50 t/ha obornika bez ograniczania w to miejsce nawożenia nawozami sztucznymi urośnie mniej niż na zimowej orce bez obornika z takim samym nawożeniem nawozami . Wszystko zależy od pogody
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#875 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 20:44

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Co do wiosennego przyorywania obornika na lekkich ziemiach to równie dobrze przefermentowany obornik nawet w duzych ilosciach mozna pomieszac z ziemią zwykłym agregatem uprawowym. Piasek i tak sie szybko nagrzewa, więc ten argument o ogrzewaniu roli troche naciągany.

#876 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 15 grudzień 2013 - 22:39

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke No nie wiem czy taki naciągany, przynajmniej nie na podlasiu. :P

#877 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 15 grudzień 2013 - 22:41

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Jeszcze jedna sprawa. W jakim stopniu kuku wykorzysta wiosenny obornik. Ja sądzę iż wykorzystany będzie dopiero przez kolejną roślinę.

#878 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 08:28

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Jest taka zasada, że obornik w każdym roku zostaje rozkładany w ok 30%. Obornik poza tym stosujemy corocznie co jest bardzo nieprawidłowe wg wielu książek a powinniśmy nawozić raz na 3-4 lat a niedobory uzupełniać nawozami sztucznymi. Do tego trzeba doliczyć straty azotu, które występują po wywiezieniu obornika, gdy nie jest od razu przykryty ziemią. Jak kojarzę to jest to coś ok 1-3% na godz czy na dobę. Studenci rolnictwa proszę potwierdzić albo obalić moje teorie.

#879 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 11:55

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Co prawda małą mam wiedzę na ten temat ale z praktyki wiem, że jak na V i VI klasie nie dam obornika co rok tylko co dwa to od razu widać różnicę, nie mówiąc już o skutkach suszy, na polu na którym obornik jest co 2 lata to od razu przysycha jak trochę przypali.Na glebach lekkich jest szybka mineralizacja i w wydaje mi się, że kukurydza wyciągnie prawie wszystko w pierwszym roku. Zasada z obornikiem co 3-4 lata to wg mnie tylko na cięższych glebach czyli <IV klasy. Ale to tylko moje spostrzeżenia, niepoparte żadną wiedzą teoretyczną. Oczywiście musimy pamiętać o pH gleby bo częste stosowanie obornika a w szczególności świeżego je obniża.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 grudzień 2013 - 20:16

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Właśnie nawet na najsłabszych glebach obornik obornik słabo się rozkłada, im bardziej słomiasty tym dłużej się rozkłada, ale taka zbita masa też ciężko się rozkłada. Na najcięższych glebach to ten obornik i 10 lat może się rozkładać. Ogólnie składniki z obornika słabo rośliny przyswajają, burak ładnie czerpał, a inne rośliny to tak średnio.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)