Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1826 odpowiedzi na ten temat

#421 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 19:25

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Czyli nic na to nie można poradzić? Też tak właśnie zauważyłem, bo jedną odmianę siałem przez dwa lata i jednego roku było wszystko ok, a drugiego rok trafiało się sporo kolb nieuziarnionych. Wysiane było w jednym i drugim roku mniej więcej tyle samo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 16:08
  •  

#422 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1379 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:25

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke no jezeli jest duzo kolb to by pasowalo ze za mala obsada ale jesli jest 90 tys na kiszonke to w normie a kukurydza jaka byla wysoka?

#423 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3237 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:31

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke to wina suszy u nas też na 5-6 klasie często są słabe kolby. Jak uderzy susza to kukurydza zanim uschnie zamierają kolby. Siejemy 90tys./ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#424 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:00

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Planuję w tym roku zasiać odmiany Bosman i Subito na ziemi klasy IV. Bosman kosztuję 153 zł za jednostkę 50 tys. nasion, Subito 389 zł za jednostkę 80 tys. nasion. Ceny mleczarni. O Subito czytałem trochę opinii na forum, o Bosmanie mniej. Wybrałem te odmiany bo mi FAO pasuje. Jakieś doświadczenia? Jak sobie radzą z okresowymi niedoborami wody? Wydajności? Jakość kiszonek?

#425 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:06

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Co do tych niezapełnionych kolb, moze oprócz suszy jakieś braki w nawożeniu potas?
@sacrable subito na na słabe stanowisko wtedy jest sens ją siać, jak planujesz na IV klasie miec qq to weź sumarisa. Ap ropo może wiesz ile go cenią w tym roku, masz też cennik odmian ze Smolic?

#426 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3847 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:22

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke bosmana nie polecam ta odmiana albo jest jakas dziwna albo bardzo wrazliwa na wirusy choroby itd. co roku jak ktos ja zasieje w okolicy ta sa z nia problemy albo sie skreca , albo kładzie zawsze cos nie tak z tym bosmanem. z polskich polecam ci sprawdzona odmiane blask.

#427 Share fen

fen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 18:23

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja najbardziej zadowolony jestem z sumarisa w tamtym roku miałem tylko 7 ha był na różnych ziemiach najgorszy był na kwaśnych ale i tam miał grubo ponad 3m a na lepszych taka 4 może 3 klasa miejscami to wyrósł na 4.5 i kolbę miał naprawdę wyjątkowo pewnie ponad 50cm obok rosła f58 i dużo odstawała ciekawe jakie będzie miał wyniki analiz ale na pryzmie bylo sporo ziarka widać aż żółto.

#428 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1379 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 20:29

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke no chyba kolege troche fantazja poniosła :)

#429 Share Mateusz6340

Mateusz6340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo, mechanika, sport

Napisany 09 styczeń 2013 - 20:38

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Witam, czy siejecie odmianę kukurydzy kresowiak ze Smolic? czy to jest dobra odmiana?
jakie odmiany jeszcze proponujecie na gleby IV-V klasy

Edytowany przez Mateusz6340, 09 styczeń 2013 - 20:59.

#430 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:02

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Jako że widzę że jest wątek nt. qq ziarnowej postanowiłem założyć wątek odnośnie qq na kiszonkę. Co polecacie ?
Ja w tamtym roku siałem Ronaldinio i chyba w tym roku też nią zasieję ponad 3,5 m wysokości i o 20 cm wyższa niż druga którą miałem. Jak macie coś lepszego z chęcią wezmę pod uwagę

Połączone

Edytowany przez razor275, 09 styczeń 2013 - 22:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:12

ja najbardziej zadowolony jestem z sumarisa w tamtym roku miałem tylko 7 ha był na różnych ziemiach najgorszy był na kwaśnych ale i tam miał grubo ponad 3m a na lepszych taka 4 może 3 klasa miejscami to wyrósł na 4.5 i kolbę miał naprawdę wyjątkowo pewnie ponad 50cm obok rosła f58 i dużo odstawała ciekawe jakie będzie miał wyniki analiz ale na pryzmie bylo sporo ziarka widać aż żółto.

Zeby to u ruskich było to moze i bym uwierzył bo oni mają pszczoły jak wrony a zboże jak słupy telegraficzne hehe chyba takie rzadkie ;)
A tak powaznie siał ktos odmiane Farmflex

#432 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1379 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:19

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja miałem Sumarisa na 2-3 klasie i był wysoki najwyzszy z wszystkich 6 odmian ktore mialem ale tez i byl na najlepszej glebie zasiany no ale bez przesady w najlepszych miejscach okolo 3.7m

#433 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:40

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Subito na 3 klasie wyrasta do 4 m, ale fakt kolba przeciętna. Największa kolby jakie widziałem miały ok.40 cm, ale po zdjęciu pochwy liściowej zazwyczaj sporo mniej. Odmiana Bonpi CS, te rekordy co ciekawe na uwrociu (może miała więcej światła?).
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#434 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:40

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Mi akurat chodzi o kolbe 50cm i o to ze kiszonka az zółta od ziarna bo papewno nie w tak wyrosnietej kukurydzy

#435 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:47

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke @komodo wysokość kukurydzy to ciężko mi powiedzieć, bo nie mierzyłem, ale 3 metry to miała, a miejscami i więcej.
@damian40000 z tą suszą to faktycznie może ona mieć jakiś wpływ. Kiedyś jak był zasiany Touran 2 lata z rzędu, to jednego roku jak było mokro to był ładnie uziarniony, ale jak następnego roku trafiła się susza w czerwcu to później miał mnóstwo nieuziarnionych kolb.
@Pawel20 braku potasu to raczej nie mam. Raczej prędzej jego nadmiar, ale to chyba akurat nie przeszkadza :P

#436 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1379 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 22:17

Mi akurat chodzi o kolbe 50cm i o to ze kiszonka az zółta od ziarna bo papewno nie w tak wyrosnietej kukurydzy

no gdyby kosił na wysokosci okolo 1m to moze i bym uwiezył :)no kolby faktycznie sumaris ma dlugie ale to nie znaczy ze ziarna jest ogrom bo A98 sporo krotsze a masa ziarna wyluskanego podobna a ze była nizsza to lepszy udział ziarna w kiszonce

#437 Share Kamiloo

Kamiloo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 22:19

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ja jak narazie opoke i Lg 3216 zamawiam .

#438 Share fen

fen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 17:27

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke no ale ten sumaris to był rzadko siany bo w ostatniej chwili zwiększyłem powierzchnię na siew ciekawe jak w tym roku jak zasieje normalne tak 90tys.

#439 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:16

@Pawel20 braku potasu to raczej nie mam. Raczej prędzej jego nadmiar, ale to chyba akurat nie przeszkadza :P

Oj byś się zdziwił bo jednak przeszkadza. Potas jest antagonistyczny w stosunku do magnezu. A niedobór magnezu może być również przyczyna słabego uziarnienia kolby.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3579 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:58

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Co myślicie o posianiu na glebie klasy V-VI odmian Touran z KWS i Blask lub Boruta ze Smolic? Jako trzecią wsieję Redutę, bo ładnie rosła(lepiej niż Prosna i Wiarus). Chciałbym posiać jakieś dwie nowe i sprawdzić, która będzie lepsza.