Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak i czym robi się zdjęcia

48 odpowiedzi na ten temat

#1 Share oki39

oki39

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 816 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 17:18

Jak i czym robi się zdjęcia Skoro forum o fotach to i trzeba jakis poradnik zrobic.
Piszcie swoje uwagi jak robic foty i wasze wlasne sprawdzone pomysly.

Wiedz ja zaczne.
1. Odpowiednia jasnosc foty
2. Odpowiednia barwa kolorow czyli kolory jaskrawe, matowe itd.
3. Fotografowany przedmiot. Jasli robimy fote powiedzmy na tapete to nie moze byc uciety jeden bok maszyny. Najlepiej jest jesli dana zecz znajduje sie cetralnie w srodku foty. Jesli maszyna ma byc uciete to dobrze bedzie jesli untiemy ja z obu stron mniej wiecej tyle samo.
4. Tlo czyli wszystko przed i za fotografowanym przedmiotem. Osobiscie nie lubie gdy na focie znajduja sie krzaki, miedze, rowy itd. oszpeca fote. Zabudowania tak samo, nie na tle kazdego garazu da rade zrobic fote.
5. Odpowiednie ustawienie maszyny. Np dzrzwi albo obydwie strony otwarte albo obydwie zamkniete.
6.Ważne jest też światło. Słońce nie może wpadać bezpośrednio w kadr ani nie powinno się odbijać aby nie zmieniały ISO w aparatach cyfrowych. @quercus

Narazie to tyle. Czekam na instrukcje innych. Piszcie w pkt. to bede edytowal pierwszy post i zrobi sie instrukcje z udzialem wszystkich. :huh:
Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak i czym robi się zdjęcia Dzisiaj, 03:53
  •  

#2 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 17:22

Jak i czym robi się zdjęcia 6.Ważne jest też światło. Słońce nie może wpadać bezpośrednio w kadr ani nie powinno się odbijać aby nie zmieniały ISO w aparatach cyfrowych.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#3 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 09 marzec 2008 - 18:13

Jak i czym robi się zdjęcia 1. Zapoznaj się i przestudiuj instrukcję obsługi swojego aparatu i zapoznaj się z jego nastawieniem. Przećwicz kilka zdjęć "na próbę", zanim powstanie pierwsze "prawdziwe" zdjęcie.

2. Fotografuj tylko te motywy, na których zdejmowanie naprawdę masz ochotę.

3. Unikaj niezwykle kontrastowych motywów, przekraczających zakres tolerancji układu automatycznego sterowania ekspozycją w aparacie. Z tego samego względu zwracaj uwagę, aby motyw znajdował się bądź całkowicie w słońcu, bądź całkowicie w cieniu. Zanim zgromadzisz pewien zasób doświadzenia, zrezygnuj z fotografowania jasnego motywu na stosunkowo ciemnym tle albo ciemnego motywu na jasnym tle.

4. Zauważ, z której strony pada światło na motyw. Dopóki nie masz doświadczenia, pracuj najlepiej przy świetle, którego źródło masz raczej za plecami, niż przed sobą.

5. Fotografując ludzi na wystawach w plenerze, nie ustawiaj ich tak, aby słońce świeciło im prosto w twarz. Powoduje to, że zaczynają mrugać oczami, a twarze ich zniekształcają ostre cienie. Ustaw lepiej swojego modela tak, aby słońce padało na niego od tyłu albo z boku (aby więc twarz znajdowała sie we własnym cieniu). Zwróć też uwagę, czy z głowy modela nie "wyrasta" drzewo, czy słup.

6. Zbliż się do motywu tak, aby wypełnił całe okienko aparatu. Jednym z najpospolitszych błędów popełnianych przez początkujących jest fotografowanie z nadmiernej odległości. Zdjęcia takie zawierają zbyt wiele rozmaitych rzeczy, a wszystko przedstawione w zbyt małej skali, aby mogło wywierać jakiekolwiek wrażenie.

7. Uważaj, by tło motywu nie było zanadto "rozczłonkowane" i niespokojne. Często parę kroków zrobionych we właściwym kierunku wystarcza do zmiany relacji motywu i tła, i znacznie poprawia efekt zdjęcia.

8. Bierz motyw na "muszkę" i "strzelaj". Uważna obserwacja motywu w granicach objętych polem okienka aparatu jest nie po to tylko, żeby ów motyw sfotografować, ale żeby ująć go w taki sposób na zdjęciu, by wywierał możliwie największe wrażenie.

9. Najczęstszą przyczyną nieudanych zdjęć jest nieostrość wywołana poruszeniem aparatu w czasie wykonywania zdjęcia. Stań więc na rozstawionych nogach, wstrzymaj oddech i naciśnij spust migawki nie szarpiąc przy tym aparatu. W przeciwnym razie zdjęcie będzie poruszone.

#4 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 20:02

Jak i czym robi się zdjęcia Jak dla mnie to najważniejsza sprawa to dobre światło, najlepiej słoneczna pogoda.

Robienie zdjęcia pod słońce nie wróży nic dobrego.

Czasami warto zrobić 5 zdjęć i wybrać 1 najlepsze, to bardzo ważne przy ruchu maszyn gdzie ustawienie idealne jest po prostu nie możliwe przy bliskim fotografowaniu.

I najważniejsza zasada: robić dużo zdjęć, ćwiczyć i jeszcz raz ćwiczyć :huh:

#5 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 20:37

Jak i czym robi się zdjęcia @robert co do tych 5 zdjęć to jestem zdania, że jeżeli mają to być zdjęcia do galerii AF, to im więcej się zrobi tym lepiej, a im mniej się wstawi to jeszcze lepiej... :huh:

nie wiem jakie posiadacie aparaty, ale w moim dopiero na kompie widać czy zdjęcie jest dobre czy nie...przważnie wybieram jedno z ponad 10szt.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#6 Share adikpl1

adikpl1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1851 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 20:45

Jak i czym robi się zdjęcia I jeszcze 1 bardzo ważna rzecz. Zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym składa się z 2 etapów:
1. Sfotografowanie obiektu.
2. Edycja w programie graficznym ( dobrodziejstwo jakie nam daje fotografia cyfrowa).

#7 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 20:55

Jak i czym robi się zdjęcia No ja unikam punktu 2. :huh:

#8 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 21:48

Jak i czym robi się zdjęcia Warto przyjżeć się profesjonalnym zdjęciom, ciągników chyba nie ma ale krajobrazy i ładne kobitki :huh:

http://www.digitalphoto.pl/

#9 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 09 marzec 2008 - 21:52

Jak i czym robi się zdjęcia http://www.digitalph...wierzeta/ssaki/ wiele z tych zdjęć jest bliskie rolnictwu. :huh:

PS http://www.digitalph...l/zdjecia/1692/ np. to ;)

#10 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 10 marzec 2008 - 20:41

Jak i czym robi się zdjęcia Trzeba zaopatrzyć się w filtry bo bez tego zdjęcia w plenerze są beznadziejne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 10 marzec 2008 - 21:21

Jak i czym robi się zdjęcia No niestety filtry o wiele ułatwiają fotografowanie wszędzie nie tylko w plenerze ale dobry filtr i kosztuje trochę. Ale i tak to tylko do lustrzanek bo kompakciaki i aparaty kreatywne się do tego nie nadają (np kreatywny SP550UZ).

#12 Share keram7719

keram7719

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, komputery głównie sprzęt ale i trochę softu, innternet, sprzęt RTV, technika rolnicza, motoryzacja, majsterkowanie, gram czasami w siatkówkę i lubię ślizgać się na lodzie.

Napisany 10 marzec 2008 - 22:40

Jak i czym robi się zdjęcia Znalazłem coś takiego w necie, może się to przydać wielu początkujacym:

http://www.e-cyfrowe...niki.php?id=715

Naprawdę dobra lektura, polecam.

A użytkowników aparatów Fuji zapraszam na: http://fujiklub.pl
No to się narobiło...

#13 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 10 marzec 2008 - 22:57

No niestety filtry o wiele ułatwiają fotografowanie wszędzie nie tylko w plenerze ale dobry filtr i kosztuje trochę. Ale i tak to tylko do lustrzanek bo kompakciaki i aparaty kreatywne się do tego nie nadają (np kreatywny SP550UZ).

oj, oj oj,
niestety ale chyba jestes powaznie w bledzie. jak i twoj przedmowca.
Co prawda to prawda dobry filtr kosztuje, ale:
1. da sie zrobic dobre foty bez filtrów, ale one czasem pomagaja - jesli nie wiesz jak uzywac to szybciej zwalisz fote niz ja poprawisz.
2. Idiot kamera - tez dobrze wspolpracuje z filtrami, najlepszy przyklad moj stary canon s3is - to tez jest idiot kamera a mialem do niego zestawy filtrów i mozna było nie raz skorzystac z tego dobrodziejstwa, ale w wielu miejscach wrecz mnie wkurzal, do nowego aparatu na razie nie kupuje bo czekam na zmiane obiektywu, pozniej bedzie mnie czekal wydatek rzedu kilku stow za zestaw dwuch podstawowych filtrów - uv i polaryzacyjnego

pozdrawiam
YacentY

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#14 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 10 marzec 2008 - 23:12

Jak i czym robi się zdjęcia Ja z kolei uważam że największym nieszczęściem dla fotografii było pojawienie się cyfrówek (przynajmniej w moim przypadku)-już spieszę wytłumaczyć dlaczego-otóż kiedyś gdy posiadałem lustrzankę Zenit 12XP a nawet wcześniej (czasy Smieny i Fieda) do zdjęcia przymierzałem się pół godziny (choćby i z tego powodu że ciężko było dostać kolorowy film)-człowiek czekał na odpowiedni moment,światło-a teraz-no cóż-hulaj dusza piekła nie ma :)-robię te zdjęcia hurtem (karta pamięci się nie zużyje)-no a efekt pośpiechu jest wiadomo jaki-bylejaki (i to widać :) )

#15 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 11 marzec 2008 - 18:12

No niestety filtry o wiele ułatwiają fotografowanie wszędzie nie tylko w plenerze ale dobry filtr i kosztuje trochę. Ale i tak to tylko do lustrzanek bo kompakciaki i aparaty kreatywne się do tego nie nadają (np kreatywny SP550UZ).

Filtry nie są wcale takie strasznie drogie. Do kompakta wystarczy sam UV dokupić. Nie rozumiem czemu mają sie nie nadawać, ultrafiolet w sloneczny dzien tak potrafi zepsuc zdjęcie że i PS nie pomoże. Polaryzacyjny filtr to już inna bajka, trzeba trochę więcej z nim poćwiczyć żeby umieć go stosować.
Nie przeceniajmy natomiast wartości lustrzanek cyfrowych z dolnej półki, taka lustrzanka z KITowym obiektywem nie jest o niebo lepsza niż lepszy kompakt.
S3 IS to nie najgorszy aparat, zwłaszcza że procesor obrazka ma taki sam jak w lustrzankach EOS, dlatego też można w nim wgrać dodatkowe fukncje, m.in. zapis w formacie raw i live histogram.
Jeżeli decydujemy się na lustrzankę to należy pamiętać że dobre obiektywy zaczynają się ceną zbliżoną do ceny samego korpusu. Z resztą i tak polecałbym zakup lustrzanki z formatem pełnego obrazka i matrycą cmos.

#16 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 11 marzec 2008 - 18:20

Jak i czym robi się zdjęcia tak i na taka prosta lustrzanke z prostym obiektywem dyszka braknie :)
taki sprzet juz musi na siebie zarabiac, ja wyliczylem wstepnie ze taki prosty zestaw jakbym chcial miec pociagnie mi z kieszeni +- 6tys, ale spokojnie wszystko w swoim czasie :)

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#17 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 11 marzec 2008 - 19:30

Jak i czym robi się zdjęcia No i żeby taki zestaw na siebie zarabiał to i trzeba umieć robić zdjęcia i mieć do tego zacięcie. :)

#18 Share oki39

oki39

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 816 postów

Napisany 11 marzec 2008 - 20:42

Jak i czym robi się zdjęcia Nie robcie off-topa :) :)
Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

#19 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 11 marzec 2008 - 21:08

Jak i czym robi się zdjęcia Temat powninien być: Jak się robi zdjęcia i czym :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Kasztanka

Kasztanka

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 237 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 11 marzec 2008 - 22:29

(...) do zdjęcia przymierzałem się pół godziny (choćby i z tego powodu że ciężko było dostać kolorowy film)-człowiek czekał na odpowiedni moment,światło-a teraz-no cóż-hulaj dusza piekła nie ma :)

Pozwól, że choć trochę uchwycę sens Twych słów - "człowiek czekał"- właśnie fotografowanie to czekanie, cierpliwość, myślenie. .. Przy czekaniu na odpowiedni moment jest możliwość zaobserwowania zmieniającego światła. Nasza wrażliwość na grę światła i cienia oraz na kolory - wyostrza się. A teraz?- tak jak napisałeś:" hulaj..." Ale myślę, że i z tego można wypracować swój własny niepowtarzalny styl robienia zdjęć... :)