oki39

Jak i czym robi się zdjęcia

Polecane posty

oki39    2

Skoro forum o fotach to i trzeba jakis poradnik zrobic.

Piszcie swoje uwagi jak robic foty i wasze wlasne sprawdzone pomysly.

 

Wiedz ja zaczne.

1. Odpowiednia jasnosc foty

2. Odpowiednia barwa kolorow czyli kolory jaskrawe, matowe itd.

3. Fotografowany przedmiot. Jasli robimy fote powiedzmy na tapete to nie moze byc uciety jeden bok maszyny. Najlepiej jest jesli dana zecz znajduje sie cetralnie w srodku foty. Jesli maszyna ma byc uciete to dobrze bedzie jesli untiemy ja z obu stron mniej wiecej tyle samo.

4. Tlo czyli wszystko przed i za fotografowanym przedmiotem. Osobiscie nie lubie gdy na focie znajduja sie krzaki, miedze, rowy itd. oszpeca fote. Zabudowania tak samo, nie na tle kazdego garazu da rade zrobic fote.

5. Odpowiednie ustawienie maszyny. Np dzrzwi albo obydwie strony otwarte albo obydwie zamkniete.

6.Ważne jest też światło. Słońce nie może wpadać bezpośrednio w kadr ani nie powinno się odbijać aby nie zmieniały ISO w aparatach cyfrowych. @quercus

 

Narazie to tyle. Czekam na instrukcje innych. Piszcie w pkt. to bede edytowal pierwszy post i zrobi sie instrukcje z udzialem wszystkich. :huh:


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

6.Ważne jest też światło. Słońce nie może wpadać bezpośrednio w kadr ani nie powinno się odbijać aby nie zmieniały ISO w aparatach cyfrowych.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasztanka    1

1. Zapoznaj się i przestudiuj instrukcję obsługi swojego aparatu i zapoznaj się z jego nastawieniem. Przećwicz kilka zdjęć "na próbę", zanim powstanie pierwsze "prawdziwe" zdjęcie.

 

2. Fotografuj tylko te motywy, na których zdejmowanie naprawdę masz ochotę.

 

3. Unikaj niezwykle kontrastowych motywów, przekraczających zakres tolerancji układu automatycznego sterowania ekspozycją w aparacie. Z tego samego względu zwracaj uwagę, aby motyw znajdował się bądź całkowicie w słońcu, bądź całkowicie w cieniu. Zanim zgromadzisz pewien zasób doświadzenia, zrezygnuj z fotografowania jasnego motywu na stosunkowo ciemnym tle albo ciemnego motywu na jasnym tle.

 

4. Zauważ, z której strony pada światło na motyw. Dopóki nie masz doświadczenia, pracuj najlepiej przy świetle, którego źródło masz raczej za plecami, niż przed sobą.

 

5. Fotografując ludzi na wystawach w plenerze, nie ustawiaj ich tak, aby słońce świeciło im prosto w twarz. Powoduje to, że zaczynają mrugać oczami, a twarze ich zniekształcają ostre cienie. Ustaw lepiej swojego modela tak, aby słońce padało na niego od tyłu albo z boku (aby więc twarz znajdowała sie we własnym cieniu). Zwróć też uwagę, czy z głowy modela nie "wyrasta" drzewo, czy słup.

 

6. Zbliż się do motywu tak, aby wypełnił całe okienko aparatu. Jednym z najpospolitszych błędów popełnianych przez początkujących jest fotografowanie z nadmiernej odległości. Zdjęcia takie zawierają zbyt wiele rozmaitych rzeczy, a wszystko przedstawione w zbyt małej skali, aby mogło wywierać jakiekolwiek wrażenie.

 

7. Uważaj, by tło motywu nie było zanadto "rozczłonkowane" i niespokojne. Często parę kroków zrobionych we właściwym kierunku wystarcza do zmiany relacji motywu i tła, i znacznie poprawia efekt zdjęcia.

 

8. Bierz motyw na "muszkę" i "strzelaj". Uważna obserwacja motywu w granicach objętych polem okienka aparatu jest nie po to tylko, żeby ów motyw sfotografować, ale żeby ująć go w taki sposób na zdjęciu, by wywierał możliwie największe wrażenie.

 

9. Najczęstszą przyczyną nieudanych zdjęć jest nieostrość wywołana poruszeniem aparatu w czasie wykonywania zdjęcia. Stań więc na rozstawionych nogach, wstrzymaj oddech i naciśnij spust migawki nie szarpiąc przy tym aparatu. W przeciwnym razie zdjęcie będzie poruszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

Jak dla mnie to najważniejsza sprawa to dobre światło, najlepiej słoneczna pogoda.

 

Robienie zdjęcia pod słońce nie wróży nic dobrego.

 

Czasami warto zrobić 5 zdjęć i wybrać 1 najlepsze, to bardzo ważne przy ruchu maszyn gdzie ustawienie idealne jest po prostu nie możliwe przy bliskim fotografowaniu.

 

I najważniejsza zasada: robić dużo zdjęć, ćwiczyć i jeszcz raz ćwiczyć :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@robert co do tych 5 zdjęć to jestem zdania, że jeżeli mają to być zdjęcia do galerii AF, to im więcej się zrobi tym lepiej, a im mniej się wstawi to jeszcze lepiej... :huh:

 

nie wiem jakie posiadacie aparaty, ale w moim dopiero na kompie widać czy zdjęcie jest dobre czy nie...przważnie wybieram jedno z ponad 10szt.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adikpl1    257

I jeszcze 1 bardzo ważna rzecz. Zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym składa się z 2 etapów:

1. Sfotografowanie obiektu.

2. Edycja w programie graficznym ( dobrodziejstwo jakie nam daje fotografia cyfrowa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No ja unikam punktu 2. :huh:


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

Trzeba zaopatrzyć się w filtry bo bez tego zdjęcia w plenerze są beznadziejne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No niestety filtry o wiele ułatwiają fotografowanie wszędzie nie tylko w plenerze ale dobry filtr i kosztuje trochę. Ale i tak to tylko do lustrzanek bo kompakciaki i aparaty kreatywne się do tego nie nadają (np kreatywny SP550UZ).


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828
No niestety filtry o wiele ułatwiają fotografowanie wszędzie nie tylko w plenerze ale dobry filtr i kosztuje trochę. Ale i tak to tylko do lustrzanek bo kompakciaki i aparaty kreatywne się do tego nie nadają (np kreatywny SP550UZ).

oj, oj oj,

niestety ale chyba jestes powaznie w bledzie. jak i twoj przedmowca.

Co prawda to prawda dobry filtr kosztuje, ale:

1. da sie zrobic dobre foty bez filtrów, ale one czasem pomagaja - jesli nie wiesz jak uzywac to szybciej zwalisz fote niz ja poprawisz.

2. Idiot kamera - tez dobrze wspolpracuje z filtrami, najlepszy przyklad moj stary canon s3is - to tez jest idiot kamera a mialem do niego zestawy filtrów i mozna było nie raz skorzystac z tego dobrodziejstwa, ale w wielu miejscach wrecz mnie wkurzal, do nowego aparatu na razie nie kupuje bo czekam na zmiane obiektywu, pozniej bedzie mnie czekal wydatek rzedu kilku stow za zestaw dwuch podstawowych filtrów - uv i polaryzacyjnego

 

pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Ja z kolei uważam że największym nieszczęściem dla fotografii było pojawienie się cyfrówek (przynajmniej w moim przypadku)-już spieszę wytłumaczyć dlaczego-otóż kiedyś gdy posiadałem lustrzankę Zenit 12XP a nawet wcześniej (czasy Smieny i Fieda) do zdjęcia przymierzałem się pół godziny (choćby i z tego powodu że ciężko było dostać kolorowy film)-człowiek czekał na odpowiedni moment,światło-a teraz-no cóż-hulaj dusza piekła nie ma :)-robię te zdjęcia hurtem (karta pamięci się nie zużyje)-no a efekt pośpiechu jest wiadomo jaki-bylejaki (i to widać :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41
No niestety filtry o wiele ułatwiają fotografowanie wszędzie nie tylko w plenerze ale dobry filtr i kosztuje trochę. Ale i tak to tylko do lustrzanek bo kompakciaki i aparaty kreatywne się do tego nie nadają (np kreatywny SP550UZ).

Filtry nie są wcale takie strasznie drogie. Do kompakta wystarczy sam UV dokupić. Nie rozumiem czemu mają sie nie nadawać, ultrafiolet w sloneczny dzien tak potrafi zepsuc zdjęcie że i PS nie pomoże. Polaryzacyjny filtr to już inna bajka, trzeba trochę więcej z nim poćwiczyć żeby umieć go stosować.

Nie przeceniajmy natomiast wartości lustrzanek cyfrowych z dolnej półki, taka lustrzanka z KITowym obiektywem nie jest o niebo lepsza niż lepszy kompakt.

S3 IS to nie najgorszy aparat, zwłaszcza że procesor obrazka ma taki sam jak w lustrzankach EOS, dlatego też można w nim wgrać dodatkowe fukncje, m.in. zapis w formacie raw i live histogram.

Jeżeli decydujemy się na lustrzankę to należy pamiętać że dobre obiektywy zaczynają się ceną zbliżoną do ceny samego korpusu. Z resztą i tak polecałbym zakup lustrzanki z formatem pełnego obrazka i matrycą cmos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

tak i na taka prosta lustrzanke z prostym obiektywem dyszka braknie :)

taki sprzet juz musi na siebie zarabiac, ja wyliczylem wstepnie ze taki prosty zestaw jakbym chcial miec pociagnie mi z kieszeni +- 6tys, ale spokojnie wszystko w swoim czasie :)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No i żeby taki zestaw na siebie zarabiał to i trzeba umieć robić zdjęcia i mieć do tego zacięcie. :)


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

Nie robcie off-topa :) :)


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

Temat powninien być: Jak się robi zdjęcia i czym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasztanka    1
(...) do zdjęcia przymierzałem się pół godziny (choćby i z tego powodu że ciężko było dostać kolorowy film)-człowiek czekał na odpowiedni moment,światło-a teraz-no cóż-hulaj dusza piekła nie ma :)

 

Pozwól, że choć trochę uchwycę sens Twych słów - "człowiek czekał"- właśnie fotografowanie to czekanie, cierpliwość, myślenie. .. Przy czekaniu na odpowiedni moment jest możliwość zaobserwowania zmieniającego światła. Nasza wrażliwość na grę światła i cienia oraz na kolory - wyostrza się. A teraz?- tak jak napisałeś:" hulaj..." Ale myślę, że i z tego można wypracować swój własny niepowtarzalny styl robienia zdjęć... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Jedak w tym "hulaj dusza..." jest jeden plus a mianowicie możliwość robienia większej ilości zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji i to nie koniecznie byle jakich ale takich wyczekanych. Wiadomo przy aparatach analogowych taka nauka na zasadzie prób i błędów kosztowała nie mało a dzisiaj.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja robie telefonem Sony Ericssonem K550i 2,0 Mega pixels


Pozdrawiam wszystkich rolników z AF:D
Liczy sie siła i potęga Ursus 1014, Deutz Fahr Agrotron 130 i Claas Tucano320
Moc i Wytrzymałość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

dla mnie najlepsze jest to że dodałem 5 zdjęć do galerii a teraz moderatorzy nie chcą mi akceptować zdjęć bo za słaba jakość a zdjęcia robiłem S.E k510i


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Ja robię zdjęcia SE K610 3mpx ale żadnego z tych zdjęć nawet nie próbowałem dodać :o Ale już nie długo wróci do mnie aparat też nie za dobry bo Kodak 7 mpx ale to zawsze coś ;)


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Blazej_fotograf_lodzkie
      Hej!
      To mój pierwszy temat na forum więc zacznę od krótkiego wprowadzenia.
      Jestem Błażej, jestem fotografem ślubnym i rodzinnym (reportaże, naturalne sesje domowe, studio, plenery, eventy).
      Pochodzę ze wsi pod Łowiczem i mamy tam kawałek ziemi. Jako że nikt z rodzeństwa nie garnie się do pracy w polu (około 5ha czyli takie nic), a i rodzice powoli zaczynają odczuwać wiek zastanawiałem się ostatnio nad adaptacją gospodarstwa na cele fotograficzne.
      O co chodzi?
      Pewnie kojarzycie takie zjawisko jak "rzepiary"  ( dla niewtajemniczonych - tępe dzidy które robią sobie zdjęcia w rzepaku). I o ile zdjęcia w rzepaku wychodzą super, to słowo ma negatywny wydźwięk ze względu na brak poszanowania dla roślin. Wiem że dla wielu rolników to duży problem.
      To samo się ma z innymi roślinami które kwitną/wyglądają najlepiej w odpowiednich porach. Jabłonie i wiśnie, lawenda, słoneczniki, bez, zboża, trawa ozdobna. 
      I tak jak człowiek powinien działać w zgodzie z naturą, tak ja chciałbym stworzyć coś takiego jak pola fotograficzne, czyli miejsce na różnorodne, naturalne plenery, gdzie uprawy nie będą niszczone, bo będą przeznaczone na sesje.
      O ile istnieją pola lawendy dostępne do fotografowania, czy jakieś inne mono uprawy - tutaj chciałbym postawić na różnorodność. 
      Jestem na etapie gdzie przegadałem pomysł, i na następny rok planuje pole słoneczników  około 15x20m (raczej ciętych ze względu na dużą ilość sesji dziecięcych i rodzinnych), dodatkowo pewnie będę korzystał też ze zboża które zasieje mój tata. Jest to rozwiązanie które nie wygeneruje dużych kosztów i nie pochłonie wiele czasu.
      O co proszę
      Podejrzewam, że część z Was ma wśród znajomych fotografów którzym chętnie udostępnia swoje pola, ja chciałbym zapytać Was o sens takiego pomysłu.
      Proszę o waszą opinię na temat pomysłu, o problemy jakie mogą mi stanąć na drodze, o podpowiedzi i ewentualne luki w planie.
       
      Jeśli ktoś z łódzkiego chciałby mnie zaprosić na swoje pole, opowiedzieć trochę o uprawie słonecznika, lub macie jakaś ciekawą uprawę - chętnie przyjmę zaproszenie i zrobię wam zdjęcia. Na wiosnę będę szukał sadu jabłoniowego z w miarę starym drzewostanem (chodzi o to aby drzewa były dość rozłożyste)
       
      Z góry dzięki!
      (załączam zdjęcie z sesji w przenicy)
       
       
       

    • Przez MICH4Ł
      Witam. Szukam gopsodarstwa w którym bym mógł ponagrywać filmy pod muzykę. Woj. Dolnośląskie 
    • Przez robertbara
      Witam!
      Mam do przedyskutowania z Wami bardzo interesujący temat. Otóż jak jest dokładnie z prawami autorskimi do własnych zdjęć.
       
      Piszę ten temat z kilku powodów:
      1. Gazeta "Chłopska droga" w numerze 7 na stronie 5 zamieściła moje zdjęcie ciągnika JD z logo AF bez mojej zgody (oczywiście nawet mnie nie zapytali). :angry: :angry: :angry:
      2. Gazeta "Murator" przysłała mi do podpisania umowę o prawa autorskie do moich zdjęć (wcześniej do mnie dzwonili) za kwotę 50zł/zdjęcie. Czy potem już nic nie będę mógł z nimi robić, jak to właściwie jest?
      3. Podobnie działa konkurs RPT, gdzie po nadesłaniu fotki przechodzą na prawa autorskie redakcji.
       
      Pozdrawiam!

    • Przez Nismo
      Witam,na pewno każdy to interesuje się rolnictwem nie raz oglądał na YouTube filmy o rolnictwie kręcone przez ludzi z pasją.Jakich  youtuberów lubicie oglądać?kogo subskrybujecie?na kogo filmy czekacie z niecierpliwością?
      Może zacznę od swojej osoby, bardzo lubię oglądać filmy: Pikus2182 i Vendt936 
       
      Temat ciekawy więc może warto wdrążyć go bardziej
    • Przez Cartman_pl
      Witajcie,
      Przychodzę do Was z nietypowym pytaniem, ale mam nadzieję, że znajdzie się Ktoś, kto pomoże mi na nie odpowiedzieć. Od kilku lat zajmuje się fotografią, od czterech lat prowadzę własną stronę, na której publikuje swoje zdjęcia. Miałem przyjemność wykonywać kilkanaście sesji zdjęciowych dla firm transportowych (bo w tym się głównie specjalizuje), ich całego zaplecza transportowego itd. Oprócz tego zdarzy mi się porobić zdjęcia dla jakichś serwisów czy salonów. I teraz pytanie do Was - czy takimi samymi sesjami zdjęciowymi, byłyby zainteresowane punkty sprzedaży maszyn czy też firmy, które specjalizują się w pracach rolniczych. Głównie zdjęcia szłyby pewnie do folderów reklamowych itd., ale czy w ogóle byłoby na to wzięcie?
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj