Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wąski podbierak czy szeroki

107 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Raczo

Raczo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 11 maj 2009 - 22:25

Wąski podbierak czy szeroki Tu nie ma się nad czym zastanawiać. Kombajny są coraz szersze, co równa się większym pokosom, dodajmy do tego jeszcze dużą słomę oraz silny wiatr i od razu wiadomo, że wąski podbieracz jest do kitu

Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wąski podbierak czy szeroki Dzisiaj, 13:23
  •  

#62 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 11 maj 2009 - 22:57

Wąski podbierak czy szeroki dodi wyobraź sobie że prasowałem i to nie mało i wiem jak jest!!! to że sznurek jest lepszy do słomy to czysta fantazja. tak jak ktoś napisał że jak zbierzemy grubszy pokos to bela będzie lepiej zagęszczona to kolejna brednia pokos nie może być za duży bo będzie kicha niezależnie od podbieraka, kolejna bzdurą powtarzana na forum jest to że słomę prasuje się lzej od sianokiszonki lżej prasuje się kiszonkę

#63 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 11 maj 2009 - 23:39

Wąski podbierak czy szeroki Oj chyba lżej prasuje się jednak słomę...
Moim zdaniem do słomy faktycznie lepszy jest sznurek - jest wtedy tanio, łatwo i przyjemnie, choć co prawda trochę dłużej na polu...
A w kwestii szerokości podbieracza, to oczywiście szeroki: łatwiejsza jazda, dokładniejszy zbiór, możliwość lepszego 'wybierania' zakrętów itp.

Gdyby wąski był lepszy to pewnie za niego trzeba by dopłacać... :P
good God damn and other such phrases...

#64 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 maj 2009 - 06:25

Wąski podbierak czy szeroki Nie zgodzę się z wypowiedzią przedmówcy, to wynika, z użycia niskiej jakości siatki, poza tym ze słabego zgniotu beli. :P

#65 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 12 maj 2009 - 13:01

Wąski podbierak czy szeroki @damian18 a pochwal się jeszcze jaką prasą prasujesz, bo to jest bardzo ważny argument.

jezeli miałbym prasować 200bel rocznie słomy to raczej oszczędzałbym na sznurku, ale jeżeli ponad 1000 szt słomy to liczyłby by się dla mnie każde stracone sekundy podczas owijania beli sznurkiem, dlatego proszę wszystkich użytkowników o podawanie warunków pracy i opis sprzętu jakim pracujecie, żeby nie byłó nie jasności... :P

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#66 Share Dodi

Dodi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 12 maj 2009 - 14:47

dodi wyobraź sobie że prasowałem i to nie mało i wiem jak jest!!! to że sznurek jest lepszy do słomy to czysta fantazja. tak jak ktoś napisał że jak zbierzemy grubszy pokos to bela będzie lepiej zagęszczona to kolejna brednia pokos nie może być za duży bo będzie kicha niezależnie od podbieraka, kolejna bzdurą powtarzana na forum jest to że słomę prasuje się lzej od sianokiszonki lżej prasuje się kiszonkę

Ja na mój wiek też sporo prasuje. To ludzie mnie nauczyli szybko i dokładnie prasować, bo na usługach jeżdżę. To jest prawda że jak jest grubszy pokos to bele jest bardziej zbito bo więcej słomy idzie na brzegi beli. A z tym że sianokiszonkę prasuje sie lżej od słomy to już mnie rozbroiłeś. Co może jeszcze mi powiesz że bele ze słomy są cięższe niż z sianokiszonki?

#67 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 12 maj 2009 - 19:37

Wąski podbierak czy szeroki Dodi, akurat tym że sianokiszonke prasuje się lepiej to kolega damian18@ ma racje, no chyba że zbierasz sianokiszonke po zgrabiarce polskiej gwiazdowej, to się wcale nie dziwie, że masz takie odczucia, bo faktycznie pokos po kombajnie jest inaczej ułożony, i jest równiej podawany do komory, z kolei jak ja zgrabiam zgrabiarką karuzelową, to prasowanie idzie o niebo lepiej, a na pewno lepiej jak słome. A co ma waa beli do jakości zbioru, bo nie czaje ??? Właśnie słoma jest krucha, i nie tak łatwo zwinąć suchą i kruchą słome w całość, a sianokiszonka z racji, że jest wilgotna bardzo chętnie pobiera materiał w siebie, tzn. klei się, tworzy łatwiej całego balota :P Oczewiście wszystko zalerzy od prasy, ale ja tu teraz mówię o prasie pasowej zmiennokomorowej, na której na codzień pracuję :P A wracając do tematu, osobiście pracuję na wąskim podbieraku, powiem jedno ,, poooorażka " jak kto popracuje w pokosie po kombajnie rotorowym z hederem sześcio metrowym co pokos ma 160 cm szerokości, a podbieracz 130 cm, to pozna ten ból :P Ja miałem tą nie przyjemność, dwa baloty robiłem godzine, bo ciągle się coś przytykało, jak stawało po bokach. Na całe szczęście w żniwa 2010 mam świętą nadzieje, że kupimy coś z siatką i szerokim podbierakiem, co niedziele modle się w tej intencji, jeszcze tylko kasa potrzebna, i intencja się spełni :P

#68 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 12 maj 2009 - 19:48

Wąski podbierak czy szeroki Ja też potwierdze to że sianokiszonke lepiej (akurat ja po gwiazdowej 7) niż slome. Mój zestaw to u3512 i clas rollant 44 (ma wąski i wysoki podbierak- i to jego największa wada). W słomie jak wskazówka dochodzi do 200bar to ursusa potrafi zadusić a w sianokiszonce to ponad 200 i dalej idzie ale więcej nie można bo łańcuchy aż trzeszczą. Jak ktoś jeździ i ma ciut za mało mocy to widzi w czym lepiej idzie, a ten co ma pod machą 80-100km to nie ma o tym pojęcia

#69 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 12 maj 2009 - 23:14

Wąski podbierak czy szeroki Dodi powiedz mi jeszcze czym prasujesz kostką czy rolką bo jak kostką to nie mamy o czym rozmawiać.....
prasuje 3512 i wilgotny materiał idzie lżej od suchego ponieważ kiszonka podczas zbijania nie rozpreża sie tylko balot się skleja jak ktoś napisał wyżej a słoma nie cały czas się rozpręża i mamy ciężej i to nie jest mój wymysł tylko tak twierdzi dużo osób ktoś tylko dawno temu napisał że mu słoma idzie lżej i teraz każdy powtarza tak jest z wieloma rzeczami na tym forum przez to że spora część użytkowników nie ma bezpośredniego doczynienia z rolnictwem tylko albo u wujka albo tata itd itad

pioter już pisałem wcześniej że prasą stało komorową marki grenland modelu nie znam;

#70 Share przemal_1989

przemal_1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 13 maj 2009 - 12:37

Wąski podbierak czy szeroki Nigdy nie chciałbym tak ja u mnie rocznie ok 1400 bel sie robi owijać wszystkich sznurkiem bo to jest marnotrawienie czasu pracy, i paliwa które i tak jest już drogie. Więc jak już ktoś wcześniej napisał nigdy nie wybrałbym sznurka zamiast siatki i basta :P :P :P
Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 13 maj 2009 - 17:49

Wąski podbierak czy szeroki Ja też potwierdzam, że kiszonkę prasuje się lżej niż słomę. Może dlatego, że z kiszonką jeżdżę wolniej żeby dobrze zbić a słomę pakuję ile wlezie. Słoma jest sprężysta więc wałki cały czas mają co robić a w kiszonce bela obróci się ze 2 razy i ubite.
Co do sznurka - słomę wolałem robić sznurkiem niż siatką. Mam podwójne owijanie sznurkiem więc dużo czasu na tym nie tracę (ok 7-8obrotów beli), siatką owija się ok 3 razy i przy suchej słomie baloty się rozłażą. Prasuję Famarolem DF 120 1.8 D. Nie ma problemu z zatrzymywaniem balotów w komorze ale bardzo sucha słoma prasowana w upalny dzień przy załadunku się nie trzyma.\
Za to przy prasowaniu kiszonki to świetna sprawa. Baloty mają równą powierzchnię i świetnie się je owija folią.

#72 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 maj 2009 - 19:23

Wąski podbierak czy szeroki Albo mam coś nie tak z prasą i ciągnikiem albo moja słoma i sianokiszonka ma inne właściwości niż w innych częściach kraju :P-otóż u mnie ciągnik w słomie ziewa z nudów a w sianokiszonce to koniki wiedzą za co obrok dostają oj wiedzą :P-a najłatwiej i tak beluje się siano...

#73 Share przemal_1989

przemal_1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 14 maj 2009 - 16:38

Wąski podbierak czy szeroki Powiem tak u mnie sie słoma nie rozłazi. A prase mam ustawioną na 1.9 obrtu to i tak sie jeszcze nigdy nie rozlazł balot bynajmniej u mnie
Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

#74 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 17 maj 2009 - 22:48

Wąski podbierak czy szeroki może po rosie robisz. Sucha słoma jest sprężysta i śliska.

#75 Share Pawel1222

Pawel1222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 15 czerwiec 2009 - 19:58

Wąski podbierak czy szeroki A może wie ktoś z was gdzie blisko Bełchatowa można kupić zgarniacze szerokiego pokosu do prasy? Z góry dzięki.

#76 Share mati5457

mati5457

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko z nim związane.

Napisany 17 styczeń 2010 - 10:50

Wąski podbierak czy szeroki hmm najlepszy jest szeroki podbieracz poniewaz nie musisz sie pilnowac jak prasujesz mozesz dobrze zbic boki takie jest moje zdanie:D

#77 Share pressmen

pressmen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 15:21

Jak to mowia " Z WIEKSZEGO NIGDY NIE UCIEKNIE" wiec ja polecam szeroki podbieracz bo mam 1,8 metra i widze ze jest jeszcze za waski dla mnie.

pewnie że szeroki podbieracz to fajna sprawa,ale nie przesadzajmy,150 cm.jest wystarczające.jako ciekawostkę powiem,że we Francji jedną z najpopularniejszych rolek był swego czasu welger RP12 ze swoim 125 cm.podbieraczem.i znam tamtejszych rolników którzy pracują takim sprzętem na 150 ha.czasem śmieszy mnie ,jak u nas gospodarz naswoje kilkanaście ha.musi mieć 2m szer.do tego rotor no i koniecznie siatkę bo sznurkiem za długo schodzi. :lol:

#78 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 15:27

Wąski podbierak czy szeroki Po pierwsze szeroki podbieracz jest wygodny, po drugie rotor daje możliwość robienia bel lepszej jakości, po trzecie bela owinięta siatką lepiej się przechowuje.

#79 Share Ziomek1994

Ziomek1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo,Elektryka

Napisany 20 styczeń 2010 - 15:52

Wąski podbierak czy szeroki Lepiej kupic z szerszym podbierakiem i miec jakis zapas niz kupic z waski i myslec jak za 1 razem zebrac slome lub siano

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Dodi

Dodi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 13:54

Wąski podbierak czy szeroki Szerszy podbierak to wygoda w pracy, przeważnie na łukach