Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zetro 9540, olej do skrzyni biegów.

67 odpowiedzi na ten temat

#1 Share demon17

demon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 13 październik 2015 - 19:15

Witam jaki polecacie olej do skrzyni biegów?? Jak wygląda sprawa z tylnym mostem jeśli chodzi o olej, wlewając do skrzyni biegów sam się wszędzie rozejdzie ;>??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zetro 9540, olej do skrzyni biegów. Dzisiaj, 15:16
  •  

#2 Share sakos2803

sakos2803

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 13 październik 2015 - 20:18

Zalecany jest 80w 90.Ja wlałem FUCHS AGRIFARM GEAR 80W90 i żałuje bo jest za gesty. Gdy jest zimny to pompa ma problem go zassać i szarpie podnośnikiem i turem.Teraz wlał bym FUCHS AGRIFARM STOU 10W40. I chyba tak zrobie bo taka praca jest uciażliwa.

#3 Share demon17

demon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 13 październik 2015 - 20:34

Ponoć instrukcja naprawa zabrania lania tak rzadkich olejów. Osobiście zastanawiam się nad agrol U. Mam pytanie odnośnie samej wymiany oleju, stary już spuściłem ze wszystkich 5 korków. Jest jakiś sposób na wymycie starego oleju?? Dostała mi się woda do skrzyni biegów i nie chciałbym żeby z nowym olejem się coś stało.

#4 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 14 październik 2015 - 19:47

Zetro 9540, olej do skrzyni biegów. Przy rzadkim oleju może być problem z półbiegami.
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#5 Share DarekD

DarekD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 15 październik 2015 - 11:01

chcecie to lejcie 10W40  ,ale tak jak kolega wspomniał -instr. napraw zabrania używania tak rzadkiego oleju ze względu na przekładnie !!!

Myślę ,że Hipol 80W90 albo nieco rzadszy z oznaczeniem bodajże  Hipol 80W w zupełności wystarczy .

Najlepszy sposób na umycie to kilkukrotne przepłukanie olejem ,którym ma zostać zalana skrzynia ,ale to wiadomo ,że taka operacja  to koszty  . W 10540 , poza samą skrzynią ,dochodzi jeszcze chłodnica oleju .

Olej wlany do skrzyni trafia do mostu i zwolnic jednocześnie .

nowy

#6 Share sebastian264

sebastian264

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:31

Witam. Zakupiłem niedawno Zetora 9540 i jest w trakcie przeglądu przedsezonowego i kilku drobnych napraw. Przy okazji wymieniane są wszystkie płyny eksploatacyjne w tym również olej przekładniowo hydrauliczny. I to właśnie tego oleju będzie dotyczyło moje pytanie. Jaki olej zalać?

Problemu by nie było gdyby ciągnik chodził tylko w agregacie i pługu to zalałbym go tak jak instrukcja pisze. W ciągniku który spełniał do tej pory role głównego mam zalany olej JD czyli z tych rzadszych, z resztą ciągnik wyposażony jest w ładowacz i gęsty olej odpada. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że obydwa będą używane do kiprowania przyczep, często pożyczonych, których użytkownicy również mają zalane ciągniki rzadszymi olejami. Proszę o pomoc w doborze oleju. Pozdrawiam

Edytowany przez sebastian264, 25 styczeń 2016 - 22:58.

#7 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 21:04

Forterra ma zalany 10w40 Aral to zaleca producent. 9540 to praktycznie to samo. Ursus 16 jeździ też na 10w40 i nic tam złego nie widać wręcz na odwrót wszystko dobrze działa nie zależnie od temperatury. 

#8 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 22:24

Zetro 9540, olej do skrzyni biegów. Nie można zmieniać oleju od tak odrazu. Po pierwsze olej musi być hydrauliczno przekładniowy. Bo zwykły olej jest wyciskany i przekładnia można powiedzieć że chodzi na sucho. A przekładniowy nadal pozostanie na trybach. Po drugie trzeba wiedzieć czy mineralny czy nie. Zrobicie pomyłkę i po uszczelnieniach...
Najlepiej zgodnie z instrukcją..
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#9 Share sebastian264

sebastian264

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 20:20

Owszem tak by było najlepiej jak książka pisze, ale niestety w moim przypadku trochę by komplikowało wykonywanie pewnych prac.

#10 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1235 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 27 styczeń 2016 - 10:54

Zapomnijcie o oleju Agrol U z olejem ma wspólną tylko nazwę nic więcej.

Słabe właściwości smarne, niska ilość inhibitorów utleniania i brak modyfikatorów lepkości, a także duża degradacja właściwości użytkowych (niska stabilność termiczna sprawia, że olej szybko starzeje się) dyskwalifikuje go całkowicie.

Jeśli chodzi o klasę jakości oleju hydraulicznego (wg normy DN 51524) to minimum HLP dla urządzeń ruchomych oraz prac wymagających dość dużego ciśnienia.

Lepkość oleju hydraulicznego oraz jej zależność od temperatury (wskaźnik lepkości) jest podstawowym parametrem branym pod uwagę przy doborze oleju. W sprzęcie ruchomym (a takim bez wątpienia jest ciągnik) wymagany jest wskaźnik lepkości rzędu 150. Olej Agrol U ma tylko 100.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share sebastian264

sebastian264

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 20:01

Co do oleju prawdopodobnie wybór padnie na Agrol STOU Plus 10W40 lub Platinum Agro STOU 10W40 obydwa o wskaźniku lepkości przynajmniej  150. Zastanawiam się jeszcze nad Fuchs Agrifarm UTTO MP, ale jest o ponad 100 zł droższy na bańce 20l.

#12 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1235 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 27 styczeń 2016 - 20:41

Jakiegokolwiek wyboru dokonasz po zalaniu oleju zwróć uwagę, jak wygląda olej na miarce. Podpowiem musi być jasny i klarowny. Sprawdź za pół roku i porównaj. Zmieniony wygląd (znaczne przyciemnienie) świadczy, że olej uległ procesom degradacji (postępującym procesie termicznego rozkładu ze względu na zastosowanie oleju zbyt niskiej klasy jakości w stosunku do warunków pracy).

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#13 Share zenek_19

zenek_19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 21:42

bez przesady to tylko zetor 9540 z prosta zwykla skrzynia i  pompa zembata jaki  olej wlejesz na takim bedzie smigal aby tylko nie przepalony to nie jd ani fendt wiec problemow nie bedzie kolega mial 10540 na hipolu  drugi mial 9540 na 10w30 a ja mialem na uniwersalmym i wszystkie smigaly jak pozycza sie rozne maszyny to i tak jest za jakis czas jest mix wiec nie ma sie co przejmowac i przeplacac pozd

#14 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1235 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 28 styczeń 2016 - 00:57

Trafiają się na forum rodzynki piszące, że jeżdżą na przepracowanym oleju i nie ma to najmniejszego znaczenia - koń by się uśmiał. :D

#15 Share DarekD

DarekD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:51

ale w 10540 jest wzmacniacz dwustopniowy a koszt calego, nowego kosza to 6000zł brutto , koszt pompy wzmacniacza to 700zł , więc to nie tylko same tryby !!!

Edytowany przez DarekD, 28 styczeń 2016 - 16:52.

nowy

#16 Share sebastian264

sebastian264

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 18:22

U siebie w 9540 mam skrzynie 4 biegową ze wzmacniaczem żółw-zając i głównie o ten wzmacniacz się obawiam trochę.

#17 Share Kamil1996

Kamil1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 28 styczeń 2016 - 18:59

Nie słuchajcie się takich znawców co mówią że na każdym pojedzie. Ktoś mądrzejszy od nich napisał jakich olejów należy używać i jest to przecież jakoś uzasadnione. A poza tym nie każdemu się może zepsuć no ale jeżeli chcesz przez kogoś mieć koszty to możesz śmiało lać, ja się wolę jednak trzymać instrukcji. :)

#18 Share sebastian264

sebastian264

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 19:20

Dzwoniłem wczoraj z ciekawości do serwisu Zetora. Rozmawiałem z jakimś Czechem od tych spraw i po podaniu modelu i rocznika ciągnika  polecił mi by stosować ARAL Traktoral STOU 10W40. Porównałem parametry tego oleju z tymi olejami co wyżej wymieniłem i są praktycznie identyczne. Co więcej oleje Aral to podobno to samo co Oleje Platinum z Orlena. 

#19 Share zenek_19

zenek_19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 18:46

no faktycznie ten wzmacniacz cudo techniki jest tak skomplikowany i skonstruowany  jak skrzynia vario w fendt  wiec bez komputera lepiej nie podchodzic i scisle czymac sie instrukcji a najlepiej to olej od pepikow z fabryki zetora sciagnac w orginalnej bance bo u nas moze byc roznie ludzie dajcie na luz z tym olejem do 9540 pozdrawiam wszystkich

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share sebastian264

sebastian264

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 20:21

Problem rozwiązany. Zostanie zalany Aralem Traktoral 10W40 cenowo do przetrawienia po 15zł/l w serwisie Zetora.