Skocz do zawartości

Zdjęcie

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny


489 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 21 styczeń 2016 - 12:06

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

A zastosowanie Kizerytu, nawozów  siarkowo - magnezowych  na użytkach zielonych ma sens?

 

Nawozy zawierające kizeryt oczywiście możemy stosować na użytkach zielonych. To dobry sposób na uzupełnienie niedoborów magnezu i siarki. Na uwagę zasługuje dobra przyswajalność zawartych w tego typu nawozach pierwiastków. Jak wcześniej wspominaliśmy warto jest wykonać analizę zasobności gleby, która pozwoli bardziej precyzyjnie określić zapotrzebowanie na poszczególne składniki.

 

Pozdrawiam

Mateusz Nogaj


Jaką mieszankę kośno -pastwiskową polecacie dla owiec. Przedplon kukurydza na ziarno, klasa ziemi IIIb. 

 

Owce nie mają szczególnie "wygórowanych" wymagań jeżeli chodzi o skład runi. Wiadomo, że w rejonach górskich, gdzie zwierzęta te występują naturalnie, żywienie opera się o ekstensywne użytki zielone. Do najchętniej pobieranych przez nie gatunków należy zaliczyć życicę trwałą, kostrzewę łąkową i tymotkę łąkową. W składzie mieszanki dedykowanej owcom uwzględnić należy niskie przygryzanie runi, na co nie wszystkie gatunki roślin są odporne. Z roślin motylkowatych - koniczyna biała, utrzymująca się w warunkach intensywnego wypasu. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z naszych produktów to uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mieszanki BG-6 Milkway Super (z dodatkiem koniczyny białej) w połączeniu z mieszanką Horse Master, stosowaną na pastwiskach dla koni.

http://www.barenbrug...rse-master.html

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz NogajReklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 11:03
 •  

#62 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 21 styczeń 2016 - 23:37

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam serdecznie,

 

Mieszanka poplonowa BG-13 Milkway Poplon http://www.barenbrug...plon-nowość.htm  będzie nadawała się zarówno jako materiał na kiszonkę (duża zawartość cukrów dzięki obecności 45% życicy zapewni nam doskonałe warunki do zakiszania !!!), ale także bez obaw będzie można zastosować ją na tereny pastwiskowe. Mieszankę poplonową możemy siać w dwóch terminach - albo możemy ją wysiać tak jak Pan pisze w sierpniu i traktować jako mieszankę jarą albo zasiać w drugiej połowie września i będzie mogła ona służyć nam jako poplon ozimy, który da dużą ilość zielonki wiosną kolejnego roku. Wszystko to zależy przede wszystkim od ilości opadów - ten rok niestety pokazuje, że mieszanka ozima była lepszą decyzją ze względu na późne opady deszczu, przez co wchody mieszanki sianej w sierpniu były znacznie bardziej wydłużone i trudniejsze (właśnie z uwagi na suszę). Dobrze, aby Pan pamiętał o nawożeniu zwiększoną ilością potasu - lepsza zimotrwałość i transport wody!!!!

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka


Czy gdy zasieję trawę z wsiewką zboża na wiosnę to czy mogę pogłównie wysiać wapno? Mam tu namyśli to czy wapno nie spali mi siewek trawy, bo trawy się płytko sieje.

Witam serdecznie,

 

Wysiewanie wapna ma sens bardzo wczesną wiosną, gdy jest dostatecznie dużo wilgoci w glebie i ma ono szansę się rozpuścić. W takich sytuacjach najlepiej zastosować wapno węglanowe, ponieważ nie jest ono aż tak agresywne dla młodych siewek traw. Zwykle lepiej jest wysiewać wapno na jesieni gdy jakakolwiek okrywa śnieżna pomoże go lepiej i szybciej rozpuścić, przez co będzie on znacznie szybciej dostępny dla młodych siewek na wiosnę. Druga rzecz - czy nie lepiej Panu użyć mieszanki ze zwiększonym udziałem życicy by nadrobić masę i zasiać mieszankę traw bez rośliny osłonowej?? Z tego zwiększonego udziału procentowego życic będzie mógł Pan znacznie dłużej korzystać i będą dawały one duża ilość energii w paszy w postaci cukrów. 

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka


Również chciałbym się dowiedzieć czy wapnowanie może niekorzystnie wpłynąć na wiosenny podsiew TUZ i jeśli mam zamiar wapnować na wiosnę to w jakim odstępie czasowym od podsiewu?

Witam serdecznie,

 

Wiosenne wapniowanie szczególnie z punktu widzenia ekonomicznego jest dość słabo uzasadnione. Gorsza rozpuszczalność wapnia spowodowana deficytem wody niekorzystne wpłynie nam chociażby na ...portfel, a roślina w zasadzie dopiero na wiosnę zacznie odczuwać jakiekolwiek podwyższenie pH. Wapnowanie zalecane jest zwykle jesienią, gdy dłuższy okres czasu do zasiewów i okrywa śnieżna pozytywnie wpłyną na rozpuszczalność tego pierwiastka. Jeżeli juz zastosujemy je wiosną to starajmy się ograniczyć nawożenie superfosfatami ze względu na możliwość uwstecznienia się fosforu! Najlepsze pH dla traw to 5,5-6,0.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#63 Share krupson

krupson

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 102 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 21 styczeń 2016 - 23:41

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny mam pytanie odnosnie bg13 poplon. Wysialem w ilości 45 kg/ha po podorywce na 4 klasie po zbiorze pszenicy ozimej.Przedsiewnie nawozenie pk, walowanie siew wałowanie gleba byla wilgotna ale wiadomo jaki byl rok, susza wszedzie. Wschody nie rownomierne w przeciagu miesiaca od siewu. na poczatku pazdziernika ladnie wygladala i zostala zasilona saletra w dawce 55kg N ponieważ mialy nadejść opady,popadalo 3 po kilka mm i po deszczu do poczatku grudnia mieszanka osiagneła ok 10-15 cm. niestety zbyt mala zeby oplacalo sie kosic.wiec zostalo do wiosny. Kiedy i w jakiej dawce oraz formie zastosowac nawozenie azotem aby jak najszybciej bylo mozna zbierac na kiszonke bo w plonie glowym bedzie siana qq na kiszonke.Dzialka o powierzchni 2,5 ha. Ogolne koszta wyszly duże ale mysle że uda sie cos wiosna z tego zebrac bo paszy i tak musze dokupić a ceny kosmos a jakośc co najwyzej w ściółke

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 11:03
 •  

#64 Share seba07101

seba07101

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 24 styczeń 2016 - 11:43

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam  ja tez mam pytanie odnosnie jaką mieszanke mam kupić klasa ziemi 4, 5 do tej pory na tym polu było siane jęczmien i pszenzyto ale ze względu na dużą ilosc zwierząt leśnych postanowiłem zrezygnowac bo są duże szkody pole zostało za zime zaorane i czeka na siew ,czy teraz mozna rozsiać tam wapno? czy lepiej przed siewem i ile zastosować fosforu potas i azotu ?#65 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 27 styczeń 2016 - 10:53

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam  ja tez mam pytanie odnosnie jaką mieszanke mam kupić klasa ziemi 4, 5 do tej pory na tym polu było siane jęczmien i pszenzyto ale ze względu na dużą ilosc zwierząt leśnych postanowiłem zrezygnowac bo są duże szkody pole zostało za zime zaorane i czeka na siew ,czy teraz mozna rozsiać tam wapno? czy lepiej przed siewem i ile zastosować fosforu potas i azotu ?

 

Witam serdecznie,

 

Czy robił Pan badania gleby? Warto byłoby wiedzieć jakie jest pH by móc zaplanować ile wapna należy wysiać, no i też ile NPK zastosować.

Co do wapna to w zasadzie im szybciej tym lepiej - póki jest wilgoć w glebie tym lepiej będzie się nam ono rozpuszczało, a pH tak szybko też  nie wzrośnie, więc jeśli jest możliwość by teraz wjechać i je rozsiać to jak najbardziej!

Przy IV/V klasie gleby lepiej nie ryzykować siewu motylka, tym bardziej, że nie wiemy jak dokładnie wygląda odczyn gleby. W takim wypadku dobrze byłoby zasiać gatunek głęboko korzeniący się, taki który przetrwa w czasie, gdy ilość opadów nie będzie zbyt duża np. KOSTRZEWĘ TRZCINOWĄ MIEKKOLISTNĄ w mieszance BG-7 Milkway Water w siewie czystym w ilości 45kg/ha lub też można do niej dodać BG-4 Milkway Universal, ponieważ w pierwszym roku zwiększy ilość zebranej zielonki przez dużą ilość życicy (50%) w składzie. Zasiać wtedy 30kg BG-7 i 15kg BG-4, natomiast wszystkie nasiona dobrze wymieszać przed wysiewem!!!! Dobrze też przywałować, aby zapewnić sobie równomierne wschody i lepsze podsiąkanie.

Odnośnie ilości wysiewu poszczególnych składników - proszę nie żałować szczególnie w pierwszym roku, ponieważ prawidłowe ukorzenienie się i odżywienie traw będzie gwarancją na długotrwałość użytku!!!

Fosfor - rzucamy raz w większej dawce, ok 80-90kg czystego składnika (cz.s.) przed wysiewem nasion, a w kolejnych latach przed ruszeniem wegetacji

Potas - w ciągu roku dzielimy co najmniej na 3 dawki: przed wysianiem nasion/przed ruszaniem wegetacji, po pierwszym pokosie, po drugim (wskazane) i po ostatnim na jesień, by zapewnić lepszą zimotrwałość i szybsze odbicie na wiosnę, dając odpowiednio 60-70 kg cz.s., 60kg cz.s., 40kg cz.s., 50kg cz.s.

Azot - również dzielimy na dawki jak potas, dajemy 70kg cz.s., 60kg cz.s., 50kg cz.s., możemy dać jeszcze jedną dawkę natomiast azot używamy do połowy sierpnia, ponieważ zbyt mocno nawożone azotem UZ w późniejszym czasie cechują się gorszą zimotrwałością.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka


mam pytanie odnosnie bg13 poplon. Wysialem w ilości 45 kg/ha po podorywce na 4 klasie po zbiorze pszenicy ozimej.Przedsiewnie nawozenie pk, walowanie siew wałowanie gleba byla wilgotna ale wiadomo jaki byl rok, susza wszedzie. Wschody nie rownomierne w przeciagu miesiaca od siewu. na poczatku pazdziernika ladnie wygladala i zostala zasilona saletra w dawce 55kg N ponieważ mialy nadejść opady,popadalo 3 po kilka mm i po deszczu do poczatku grudnia mieszanka osiagneła ok 10-15 cm. niestety zbyt mala zeby oplacalo sie kosic.wiec zostalo do wiosny. Kiedy i w jakiej dawce oraz formie zastosowac nawozenie azotem aby jak najszybciej bylo mozna zbierac na kiszonke bo w plonie glowym bedzie siana qq na kiszonke.Dzialka o powierzchni 2,5 ha. Ogolne koszta wyszly duże ale mysle że uda sie cos wiosna z tego zebrac bo paszy i tak musze dokupić a ceny kosmos a jakośc co najwyzej w ściółke

 

Witam serdecznie,

 

Podanie azotu w tak późnym czasie (październik) jest dość ryzykowne, ponieważ mieszanka może zbyt mocno odrosnąć, a w momencie gdy popada śnieg możemy niestety ale narazić się na pleśń pośniegową, ponieważ trawa polegnie i nie będzie dostępu do powietrza. Dlatego nawożenie azotem możemy dać na start przy wysiewie w granicach 25-35kg azotu tak by dać jej możliwość szybszego startu natomiast później już możemy mieć efekt odwrotny do zamierzonego. Co do wiosennego wysiewu, to nie wcześniej jak połowa marca, ważne by nie było już przymrozków, a jeszcze dostateczna wilgoć w glebie pozwoliła na szybkie rozpuszczenie i działanie azotu. Nie zaszkodzi dać NPK, ponieważ mieszanka poplonowa nie wykorzysta całej dawki rzuconej na wiosnę, a składniki będą lepiej przyswajalne dla kukurydzy w późniejszym czasie.
 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#66 Share wojtekosse

wojtekosse

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 83 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Podlasie

Napisany 27 styczeń 2016 - 16:05

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam, mam takie pytamie. Zostało mi z zeszłego roku ok 50 kg tej mieszanki poplonowej BG-13 i takie pytanie czy moge ją wysiac na wiosne w I dekadzie kwietnia na pole po qq i użytkować cały rok albo jeszcze dłużej?#67 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 01 luty 2016 - 11:58

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam, mam takie pytamie. Zostało mi z zeszłego roku ok 50 kg tej mieszanki poplonowej BG-13 i takie pytanie czy moge ją wysiac na wiosne w I dekadzie kwietnia na pole po qq i użytkować cały rok albo jeszcze dłużej?

 

Witam serdecznie,

 

Użytkowanie mieszanki BG-13 w takiej sytuacji będzie dość trudne. Mieszanka BG-13 została stworzona jako poplon, ponieważ jest ona w dużej mierze użytkiem jednokośnym. Obecność życicy, wyki i koniczyny inkarnatki gwarantuje nam pokaźny zbiór zielonki, natomiast wyka w kolejnym pokosie nie odrośnie, a koniczyna inkarnatka zacznie się przerzedzać. W drugim pokosie będzie mógł Pan liczyć przede wszystkim na życice, ale kolejnych pokosów raczej już nie będzie, ponieważ chwasty będą wywierały presje - szczególnie w miejscach, gdzie życica będzie rzadsza, a wszelkie braki opadów będą ten efekt potęgować. Lepiej jest zastosować czysty siew życicy - w dawce 45kg/ha, ponieważ mieszankę BG- 1 Milkway Sprint będzie mógł Pan użytkować 1-2 lata, a BG-2 Milkway Tetra 2-3lat.

W przypadku BG-13 Milkway Poplon zalecamy, aby wysiewać ją późnym latem (poplon ozimy) - wtedy zbieramy jeszcze pokos na jesieni lub też w późniejszym terminie np. koniec września/początek października - zbiór wczesna wiosną.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#68 Share Apacz13

Apacz13

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 89 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Dolnyśląsk ,Świdnica
 • Zainteresowania:Sport,rolnictwo

Napisany 09 luty 2016 - 10:52

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam jaką poleciłaby Pani lucernę .Pole uregulowane ph , klasa 3- 4 , obornik 3 lata wstecz , przedplon pszenica ozima . Miałaby ona być na okres około 4- 5 lat i użytkowana intensywnie.#69 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 12 luty 2016 - 16:03

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam jaką poleciłaby Pani lucernę .Pole uregulowane ph , klasa 3- 4 , obornik 3 lata wstecz , przedplon pszenica ozima . Miałaby ona być na okres około 4- 5 lat i użytkowana intensywnie.

 

Witam serdecznie,

 

W naszej ofercie znajdzie Pan lucernę Yellow Jacket. YJ to otoczkowane nasiona lucerny zawierające bakterie Rhizobium, które ułatwią młodym siewkom znacznie szybsze tworzenie brodawek i łatwiejszy wzrost szczególnie w początkowej fazie wzrostu. Co ważne - wszystkie odmiany Barenbrug zawierają taką otoczkę, natomiast musi Pan pamiętać, by pH było powyżej 6, tak by zapewnić optymalne warunki do wschodów i dalszego utrzymania lucernika. Dobrze, że wyrzucony był obornik, ponieważ da nam trochę więcej wilgoci w podłożu, a poszczególne pierwiastki będą znacznie łatwiej dostępne. Proszę jednak nie zapominać o nawożeniu mineralnym (szczególnie potasem!!) i ograniczeniu nawożenia azotem (do 30kg na wiosnę). Wszystkie informacje na temat naszej otoczkowanej lucerny znajdzie Pan na stronie www.barenbrug.pl/pastewne/yellow-jacket !!!

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#70 Share Apacz13

Apacz13

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 89 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Dolnyśląsk ,Świdnica
 • Zainteresowania:Sport,rolnictwo

Napisany 12 luty 2016 - 17:17

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam serdecznie,

 

W naszej ofercie znajdzie Pan lucernę Yellow Jacket. YJ to otoczkowane nasiona lucerny zawierające bakterie Rhizobium, które ułatwią młodym siewkom znacznie szybsze tworzenie brodawek i łatwiejszy wzrost szczególnie w początkowej fazie wzrostu. Co ważne - wszystkie odmiany Barenbrug zawierają taką otoczkę, natomiast musi Pan pamiętać, by pH było powyżej 6, tak by zapewnić optymalne warunki do wschodów i dalszego utrzymania lucernika. Dobrze, że wyrzucony był obornik, ponieważ da nam trochę więcej wilgoci w podłożu, a poszczególne pierwiastki będą znacznie łatwiej dostępne. Proszę jednak nie zapominać o nawożeniu mineralnym (szczególnie potasem!!) i ograniczeniu nawożenia azotem (do 30kg na wiosnę). Wszystkie informacje na temat naszej otoczkowanej lucerny znajdzie Pan na stronie www.barenbrug.pl/pastewne/yellow-jacket !!!

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

 

Dziękuję za odpowiedź . Mam jeszcze pytanie co do wsiewki , ile kilogramów BG 1 trzeba dodać do lucerny na 1 ha . Kiedy ta odmiana YJ będzie dostępna w państwa sklepie ?Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 11:03
 •  

#71 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 14 luty 2016 - 21:12

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Dziękuję za odpowiedź . Mam jeszcze pytanie co do wsiewki , ile kilogramów BG 1 trzeba dodać do lucerny na 1 ha . Kiedy ta odmiana YJ będzie dostępna w państwa sklepie ?

Witam serdecznie,

 

Do lucerny przy normie wysiewu 25kg/ha powinno się dodać ok 5kg BG-1. Lucerna będzie dostępna po 15-tym marca. 

Polecamy się na przyszłość!! :)

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#72 Share Mateusz61

Mateusz61

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 17 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:mazowieckie
 • Zainteresowania:kobiety:)

Napisany 23 luty 2016 - 12:43

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam, mam zamiar zasiać trawę z koniczyną białorózową na glebach torfowych okresowo zalewanych czy to będzie dobre rozwiązanie czy lepiej sobie darowac koniczyne ?

jaki bedzie optymalny termin siewu takiej mieszanki ?

zastanawiam sie nad wysiewem polifoski 8 na TUZ w większości torfowe czy juz wysiewać a moze poczekać jeszcze?

 #73 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 23 luty 2016 - 19:12

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam, mam zamiar zasiać trawę z koniczyną białorózową na glebach torfowych okresowo zalewanych czy to będzie dobre rozwiązanie czy lepiej sobie darowac koniczyne ?

jaki bedzie optymalny termin siewu takiej mieszanki ?

zastanawiam sie nad wysiewem polifoski 8 na TUZ w większości torfowe czy juz wysiewać a moze poczekać jeszcze?

Witam serdecznie,

 

Nie wiem jak wygląda odczyn gleby? Jeśli pH będzie poniżej 5,8 to trudno będzie utrzymać Panu koniczynę na takim stanowisku, zwłaszcza jeśli jest to miejsce okresowo zalewowe. Warto zwrócić uwagę na koniczynę czerwoną - ta lepiej radzi sobie na glebach torfowych, a jeśli chodzi o gatunki, jakie powinny znaleźć się w mieszance, to przede wszystkim gatunki głęboko korzeniące się jak np. kostrzewa trzcinowa miękkolistna.

Jeśli mogłabym polecić coś z naszych mieszanek to dobrze, by zwrócił Pan uwagę na mieszanki BG-7 Milkway Water (http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm ) i BG-11 Milkway Complex (http://www.barenbrug...way-complex.htm ), które można ze sobą łączyć zwiększając ilość kostrzewy trzcinowej miękkolistnej, zachowując 45kg/ha normy wysiewu.

Co do wysiewu - o ile temperatura w nocy będzie dodatnia warto wysiać taką mieszankę na przełomie marca/kwietnia.

Nawożenie - poczekałabym jeszcze z tydzień-dwa z wysiewaniem nawozów. Warto zainwestować w konkretne dawki potasu i fosforu (oprócz azotu oczywiście) przed wysianiem mieszanek, bądź przed ruszeniem wegetacji zasianych już użytków - wykorzystując wilgoć w glebie. 

Polecam zajrzeć na nasz profil i poczytać kilka słów na temat wiosennej pielęgnacji użytków zielonych http://www.agrofoto....kach-zielonych/  !!! :)

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#74 Share Thomas2135

Thomas2135

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4111 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:warm-maz

Napisany 24 luty 2016 - 08:52

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Przyznam, że czerwona koniczyna dobrze radzi sobie na torfie podmokłym okresowo, ale nie zalewowym. Kiedyś rzutowo wiosną posiało się ze 2 kilogramy i jest nadal.

#75 Share Mateusz61

Mateusz61

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 17 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:mazowieckie
 • Zainteresowania:kobiety:)

Napisany 24 luty 2016 - 14:44

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam serdecznie,

 

Nie wiem jak wygląda odczyn gleby? Jeśli pH będzie poniżej 5,8 to trudno będzie utrzymać Panu koniczynę na takim stanowisku, zwłaszcza jeśli jest to miejsce okresowo zalewowe. Warto zwrócić uwagę na koniczynę czerwoną - ta lepiej radzi sobie na glebach torfowych, a jeśli chodzi o gatunki, jakie powinny znaleźć się w mieszance, to przede wszystkim gatunki głęboko korzeniące się jak np. kostrzewa trzcinowa miękkolistna.

Jeśli mogłabym polecić coś z naszych mieszanek to dobrze, by zwrócił Pan uwagę na mieszanki BG-7 Milkway Water (http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm ) i BG-11 Milkway Complex (http://www.barenbrug...way-complex.htm ), które można ze sobą łączyć zwiększając ilość kostrzewy trzcinowej miękkolistnej, zachowując 45kg/ha normy wysiewu.

Co do wysiewu - o ile temperatura w nocy będzie dodatnia warto wysiać taką mieszankę na przełomie marca/kwietnia.

Nawożenie - poczekałabym jeszcze z tydzień-dwa z wysiewaniem nawozów. Warto zainwestować w konkretne dawki potasu i fosforu (oprócz azotu oczywiście) przed wysianiem mieszanek, bądź przed ruszeniem wegetacji zasianych już użytków - wykorzystując wilgoć w glebie. 

Polecam zajrzeć na nasz profil i poczytać kilka słów na temat wiosennej pielęgnacji użytków zielonych http://www.agrofoto....kach-zielonych/  !!! :)

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

 

Nawozenie jakie bedzie stosowne przed siewem mieszanki to 300kg polifoski 8 oraz pogłównie 100-150kg saletra amonowa dodatkowo po zbiorze pierwszego pokosu planuje rozsiać 100kg mocznik + 100kg sól potasowa. Co mozna by poprawić w takim nawozeniu  jezeli zasobność gleby w fosfor i potas jest średnia?

Czy  nie bedzie za wysoka norma   wysiewu mieszanki (aż 45kg) jezeli bedzie wysiane około 6-8kg koniczyny ? 

Czy siew przełom marca i kwietnia nie bedzie zbyt wczesny dla siewu mieszanki z koniczyną czerwoną ?

 

 

 #76 Share Thomas2135

Thomas2135

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4111 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:warm-maz

Napisany 24 luty 2016 - 16:33

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Czy mieszanka bg7 nadałaby się do wykonania podsiewu trawy na łące? Po minionej suszy na łące zostało niewiele trawy i planuję wykonać podsiew. Jaką zdolność kiełkowania i temp wzrostu ma kostrzewa miękkolistna? Jaką inną mieszankę dołożyć do niej, gdy po zebraniu I pokosu łąka służy jako pastwisko?

 

Przeglądałem ofertę traw i coś mi nie pasowało. Skąd takie różnice w składzie mimo tej samej nazwy?

Ta jest dostępna w sklepie. http://www.e-trawa.p...er-15kg-16.html

a ta jest na stronie, ale w sklepie jej nie ma. Jak ją zdobyć? http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm

 

 


Edytowany przez Thomas2135, 25 luty 2016 - 17:16.


#77 Share Michalk13

Michalk13

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 85 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 25 luty 2016 - 16:40

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam jaką poleciłaby Pani lucernę .Pole uregulowane ph , klasa 3- 4 , obornik 3 lata wstecz , przedplon pszenica ozima . Miałaby ona być na okres około 4- 5 lat i użytkowana intensywnie.
Pamiętaj tylko że na chlorosulfuron jest karencja 2lata na lucernę, więc jeśli nie było pryskane na miotłę zbożową to ok

#78 Share Apacz13

Apacz13

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 89 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Dolnyśląsk ,Świdnica
 • Zainteresowania:Sport,rolnictwo

Napisany 25 luty 2016 - 20:59

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Pamiętaj tylko że na chlorosulfuron jest karencja 2lata na lucernę, więc jeśli nie było pryskane na miotłę zbożową to ok

 

Dzięki za informację , ale na szczęście mnie karencja nie dotyczy :)#79 Share sebek1981

sebek1981

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 294 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Kutna-Żychlina
 • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 luty 2016 - 16:48

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Czy już ruszać z nawożeniem Lucernika? jeśli tak to w jakiej ilości i jaki nawóz polecacie?Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 11:03
 •  

#80 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 26 luty 2016 - 18:18

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Nawozenie jakie bedzie stosowne przed siewem mieszanki to 300kg polifoski 8 oraz pogłównie 100-150kg saletra amonowa dodatkowo po zbiorze pierwszego pokosu planuje rozsiać 100kg mocznik + 100kg sól potasowa. Co mozna by poprawić w takim nawozeniu  jezeli zasobność gleby w fosfor i potas jest średnia?

Czy  nie bedzie za wysoka norma   wysiewu mieszanki (aż 45kg) jezeli bedzie wysiane około 6-8kg koniczyny ? 

Czy siew przełom marca i kwietnia nie bedzie zbyt wczesny dla siewu mieszanki z koniczyną czerwoną ?

Witam serdecznie,

 

Przedsiewnie dobrze by wysiać konkretne ilości nawozu, ponieważ należy korzystać z tego, że jest wilgoć w glebie. Planując nawożenie dobrze jest zrobić analizę gleby, tak by mieć aktualną zasobność poszczególnych pierwiastków. Na wiosnę proponuje w czystym składniku wysiać co najmniej po 60-70kg czystego składnika Azotu, fosforu i potasu, przy czym po kolejnych pokosach nawozić zwłaszcza azotem i potasem (dobrze, że uwzględnił to Pan w swoim planie nawożenia), ale nie zapominać o magnezie i siarce. Powinno się nawozić 1kg siarki na 15kg planowanego wysiewu azotu - gwarantuje pobranie tego pierwiastka. Azot proszę rzucać do końca sierpnia, zmniejszając jego ilość na ostatni pokos - lepsze przygotowanie roślin na ewentualne wcześniejsze przymrozki.

Dodatkowo chce Pan 6-8 kg koniczyny wysiewać?? W mieszance BG-11 jest już koniczyna czerwona i jej ilość jest wystarczająca. Jeśli dodatkowo chce Pan dorzucić koniczynę to max. do 40kg mieszanki proszę dołożyć. Ten termin wysiewu podałam Panu orientacyjne - jak pisałam - możliwe to będzie w momencie, gdy nie będzie nocnych przymrozków, tym bardziej, że ziemia nie jest zamarznięta.

 

Pozdrawiam, 

Małgorzata Kalka


Czy mieszanka bg7 nadałaby się do wykonania podsiewu trawy na łące? Po minionej suszy na łące zostało niewiele trawy i planuję wykonać podsiew. Jaką zdolność kiełkowania i temp wzrostu ma kostrzewa miękkolistna? Jaką inną mieszankę dołożyć do niej, gdy po zebraniu I pokosu łąka służy jako pastwisko?

 

Przeglądałem ofertę traw i coś mi nie pasowało. Skąd takie różnice w składzie mimo tej samej nazwy?

Ta jest dostępna w sklepie. http://www.e-trawa.p...er-15kg-16.html

a ta jest na stronie, ale w sklepie jej nie ma. Jak ją zdobyć? http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm

Witam serdecznie,

 

Mieszanka BG-7 nie nadaje się na podsiewy, a zwłaszcza wiosną. Kostrzewa trzcinowa miękkolistna (a taka w ilości 70% jest w mieszance) rośnie zbyt wolno, by mogła konkurować z trawami jakie już są na łące i intensywnie rosna po zimie, tak więc do podsiewów znakomicie sprawdzi się życica, zwłaszcza życica trwała i mieszańcowa, która w optymalnych warunkach zacznie pojawiać się ok 7dni po wysiewie, a kostrzewa będzie potrzebowała dobrych 3 tygodni by pierwsze igły pojawiły się w runi. Najlepiej wczesną wiosną podsiać istniejący użytek życicą np mieszanka BG-2 Milkway Tetra http://www.barenbrug...lkway-tetra.htm, a ewentualnie myśleć o podsiewie innymi gatunkami znacznie głębiej korzeniącymi się późnym latem i wtedy można użyć więcej np. BG-4 Milkway Universal http://www.barenbrug...y-universal.htm. Na wiosnę przed pierwszym pokosem, jeśli chce Pan zrobić podsiew proszę nie używać azotu, a jedynie fosfor, potas i mikro składniki. Jeśli ma być to pastwisko, tym lepiej byłoby zrobić dodatkowy podsiew na jesień, wtedy trawy lepiej się ukorzenią i będą odporniejsze na przygryzanie przez zwierzęta.

Co do różnicy w składzie - dziękuję za zwrócenie uwagi, ponieważ nie poprawiliśmy 'starego' składu BG-7, gdzie było 40% kostrzewy, a ponieważ mieszanka z dużą ilością kostrzewy trzcinowej miękkolistnej budziła spore zainteresowanie i Gospodarze poszukiwali mieszanki, która będzie znacznie bardziej odporna na braki wody postanowiliśmy zwiększyć procentowy udział tego gatunku w mieszance.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka


Czy już ruszać z nawożeniem Lucernika? jeśli tak to w jakiej ilości i jaki nawóz polecacie?

Witam serdecznie,

 

Powoli można myśleć już o wyjeździe z nawozami (z początkiem marca), zwłaszcza z fosforem i potasem (oprócz mikro składników) - temperatura nie jest tak niska nocami, a padający deszcz/śnieg zacznie powoli rozpuszczać nawozy.

W zależności od zasobności gleby należałoby uwzględnić ilości poszczególnych pierwiastków w nawozie, ale warto by było wysiać ok 80kg fosforu i co najmniej 60-70kg potasu na lucernik. Na azot np na użytki zielone jest jeszcze chwila, natomiast jeśli chce Pan dorzucić azotu na lucernę to do 30kg/ha czystego składnika i więcej już nie.

Potas najlepiej dawać po każdym pokosie w ilości min. 60kg/ha cz.s., a fosfor uzupełnić na jesień ok 30-40kg/ha cz.s.

Co do konkretnych nawozów to zwykle Wy macie już swoje sprawdzone firmy, od których kupujecie nawozy - ja chce przede wszystkim, by Pan i inni użytkownicy forum zachowali pewne normy wysiewu poszczególnych składników najlepiej zgodne z analizami gleby:) 

 

Pozdrawiam,

Małgorzata KalkaPodobne tematy barenbrug bg lucerna trawy nasiona nawożenie białko sianokiszonka mleko nutrifibre

Tylko na agroFakt.pl: 10 wskazówek jak poprawić apetyt! zobacz »