Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Barenbrug    68

Witamy serdecznie na naszym koncie!!!

 

Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.

Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).

Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!

Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.

 

Pozdrawiam,

 

Małgorzata Kalka

Barenbrug Polska

post-164038-0-60185300-1444638967.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Ja zacznę od pytania takiego: w przyszłym roku chcę zasiać lucernę wraz z wsiewka życicy, nigdy nie uprawiałem lucerny, kiedy zacząć kosić pierwszy pokos i następne, bo czytałem że powinno się czekać aż jakaś część lucerny zakwitnie, jak z tym jest?
Czy może wybrać same nasiona lucerny i wsiać to z jęczmieniem?

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witamy serdecznie,

 

Przy zakładaniu lucernika przede wszystkim warto zacząć od badań gleby, najważniejsze powinno być dla nas pH - min. 6,0 - niższe będzie sprawiało, że nasiona będą miały problemy ze wschodami, a w późniejszym czasie nastąpi problem z utrzymaniem lucernika (liczne przerzedzenia, dużo chwastów itp.). Również warto zwrócić szczególna uwagę na zawartość potasu - będzie on wpływał na gospodarkę wodną i zagęszczenie soku komórkowego, a przy dużej produkcji zielonej masy będzie niezbędny! Pierwsze pokosy będzie można wykonać około 7-8 tygodni po wysiewie (o ile cokolwiek popada...;))

Co do samego siewu - można zastosować wsiewkę traw (najlepiej życic) w małej ilości ok. 5 kg, jak np. BG-12 Lucerne Plus YellowJacket. Obecność życic pozwoli nam osłonić młode siewki lucerny przed nadmiernym zachwaszczeniem - co ważne - przy nawożeniu zwracamy szczególną uwagę na zawartość azotu. Taki użytek nawozimy jakbyśmy mieli czystą lucernę - ponieważ dzięki obecności bakterii brodawkowych azot i tak będzie dostępny w glebie, ewentualnie możemy lucernę z trawą wspomóc wysiewając ok 20-30 kg czystego składnika azotu wczesną wiosną. 

Wsiewka jęczmienia jest równie dobra, natomiast musimy liczyć się z tym, że zboże będzie wybierało nam szybciej wodę i składniki mineralne, co w takim roku jak ten będzie miało kluczowe znaczenie. Ilość jęczmienia zbieranego na zielonkę przy zasiewie 25-30 kg lucerny nie powinna przekroczyć 50-70 kg. Wsiewkę lucerny w zboże wykonujemy najlepiej dodatkowym przejściem siewnika w poprzek rzędów bezpośrednio po siewie rośliny ochronnej, dodatkowo zwiększając ilość azotu o 20-30 kg czystego składnika. 

Z pierwszym pokosem nie warto czekać, aż część lucerny zakwitnie, ponieważ tracimy wtedy najcenniejsze dla nas białko, a zwiększamy udział włókna. Natomiast możemy pozwolić na to, alby 15-20% lucernika zakwitło przy drugim/trzecim pokosie, co wzmocni system korzeniowy (oprócz wysianego fosforu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Mam około 20 ha takich łąk położonych na glebach torfowych na których przez większość roku stoi woda, na pole można wjechać dopiero pod koniec maja, czy mieszanka BG-7 wytrzyma w takich warunkach? jak najlepiej ją wsiać jeśli obecnie te łąki to mało wartościowe badyle które rosną już około 20-25 lat?

 

Jeszcze drugie pytanie, jak najlepiej siać trawę taką 4-5 letnią na GO, kiedyś siałem razem ze zbożem, ostatnio zacząłem siać w sierpniu-na początku września, same ziarna wymieszane z nawozem, i nie wiem co jest lepsze czysty siew czy z rośliną ochronną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Łąki torfowe są trudnym tematem w przypadku pełnej uprawy. Z reguły nadmiar wody nie pozwala wykonać nam orki - zapada się ziemia, przez co trudno jest wjechać albo w ogóle wyjechać z takiego użytku, dlatego warto użyć cięzką bronę. W przypadku tak wieloletnich użytków o jakich Pan pisze (20-25 lat) warto pomyśleć o oprysku kompletnym, herbicydzie, który w pełni zlikwiduje perz oraz inne chwasty jedno- i dwuliścienne. Proszę jednak zawsze po takim oprysku poczekać 3 tygodnie, ponieważ do tego czasu jego resztki nie powinny być już szkodliwe dla młodych siewek. Zasiew robimy jak najpłycej ok. 1-1.5cm tak by siewki nie miały trudności ze wschodami. Dobrze jest powałować, niestety przy tak wilgotnym gruncie nie zawsze jest to wskazane, gdyż może z wierzchniej warstwy ziemi tworzyć się skorupa, która uniemożliwi kiełkowanie. 

Zasiew kostrzewą najlepiej przeprowadzać początkiem sierpnia, tak by do zimy zdążyła wytworzyć na tyle długi korzeń, który pozwoli przetrwać jej wiosenne zalewanie. Pomóc jej może nawożenie sporą ilościa fosforu (odpowiada on za system korzeniowy) - nawet do 90 kg czystego składnika przy tak ciężkiej glebie. Dodatkowo dobrze będzie, gdy dorzuci Pan jeszcze ok 60-70 kg czystego składnika potasu i 40-50 kg czystego składnika azotu, by zapewnić jej lepszy i szybszy start.

Trwałe Użytki Zielone siane na GO - jesteśmy raczej za czystym siewem, bez rośliny ochronnej, ponieważ zboże będzie zabierało nam wodę i składniki pokarmowe. Lepiej jest zasiać trawę w ilości 45 kg/ha, taka ilość w zupełności wystarcza by użytek przetrzymał (przy prawidłowym nawożeniu i wysokości koszenia) 4-5 lat. Natomiast jeśli bardzo chciałby Pan wsiewkę zboża, to najlepiej nadaje się do tego jęczmień w obsadzie ok 40-50kg.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spyke1004    1

Witam ja mam pytanie odnośnie czy mają państwo w swojej ofercie jakąś mieszankę traw kiszonkarskich na klasę ziemi 6 okresowo suchą bo do tej pory to siałem kupkówkę i z niej jest marna jakość sianokiszonki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Na tak słabe ziemie warto oczywiście zastosować mieszankę z kupkówką - natomiast należy pamiętać, że jej nadmiar będzie szkodliwy. Kupkówka często dominuje w runi po 2-3 latach, dlatego w naszej mieszance jest jej 20% - zawsze proszę uważać na termin pokosów - nie doprowadzamy do wykłoszenia się!!!

Po pierwsze dlatego, że zbieramy za dużo włókna, a po drugie kupkówka wtedy staje się jeszcze bardziej agresywna, ponieważ może się rozsiać. Tak więc mogę Panu polecić mieszankę BG-8 Milkway Structo ( http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-8-milkway-structo.htm ) oraz warto dodać tu jeszcze więcej kostrzewy trzcinowej miękkolistnej NutriFibre BG-7 Milkway Water ( http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm ), tak by mieć pewność, że w kolejnych latach kostrzewa da nam jeszcze więcej zielonej masy. Kostrzewa miękkolistna w pierwszym roku wykształca przede wszystkim system korzeniowy (może on osiągnąć nawet metr głębokości !!!!), by w kolejnych latach przy małych opadach móc produkować jak najwięcej zielonki. W momencie, gdy już inne gatunki nie będą dawały sobie rady, ponieważ ich korzeń nie pobierze z głębszych partii ziemi wody/wilgoci NutriFibre da sobie radę, dlatego dedykowany jest na tereny suche, ale również te okresowo zalewane i wilgotne, właśnie ze względu na niesamowicie dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Propozycja moja jest taka: 30kg BG-8 i 15kg BG-7. W mieszankach oprócz kostrzewy i kupkówki ogromną rolę odgrywały będą gatunki towarzyszące: życice - dużo cukrów i szybkie odrosty oraz tymotka, która zwiększy smakowitość zebranej zielonki.

Przy VI klasie gleby należy pamiętać także o intensywnym nawożeniu, zwłaszcza potasem, ponieważ jest on pierwiastkiem który szybko będzie się przemieszczał i będzie musiał być uzupełniany najlepiej przy każdym z pokosów oraz o fosforze, który wspomoże tworzenie solidnego systemu korzeniowego.

 

Pozdrawiam

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yage    2

Witam, od kilku lat stosuję Wasze nasiona z linii Bestergrass, najczęściej czerwony. Zazwyczaj po kilku latach użytkowania koniczyna czerwona "wypada" z runi. Jakie nawożenie stosować żeby temu zapobiegać? Ewentualnie jakie mogą być inne przyczyny? Dodam że stanowiska słabsze, niektóre o uregulowanym poziomie wody a niektóre mokre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Przede wszystkim warto zrobić badania gleby. Zawartość NPK i wapnia będzie odgrywała tu bardzo dużą rolę. Koniczyna może nam wypadać ze względu na zbyt niskie pH, najlepiej by było ok 5,8 - 6,2 - nie jest ona aż tak wrażliwa jak lucerna natomiast będzie to szczególnie ważne przy słabych ziemiach jak to u Pana, by poziom wapnia był jednak w normie. W zależności od tego co nam wykażą badania trzeba byłoby ustawić plan nawożenia, natomiast może Pan sugerować się tym planem: 

Termin nawożenia Nawożenie N

Wiosna 80-100

Po I pokosie 60

Po II pokosie 60

Po III pokosie 40

Po IV pokosie** 30

 

** Nawożenie azotem po IV pokosie przeprowadzamy tylko do końca sierpnia, jeśli IV pokos wypadł we wrześniu i później rezygnujemy z nawożenia azotem. Wyższe dawki [N] na gleby lżejsze, niższe na cięższe.

 

Koniczyna czerwona lubi tereny wilgotne i dobrze na nich plonuje, natomiast nie lubi gdy woda utrzymuje się przez dłuższy czas.

Zawsze obecność roślin motylkowych będzie wymagała co najmniej o 20 kg czystego składnika azotu mniej niż w przypadku czystej mieszanki traw. Ważne jest też, by kosić dość wysoko, na ok. 6-7cm, nie niżej by koniczyna miała możliwość szybszego odrostu, a trawy jej nie przydusiły. Proszę pamiętać, że czasami mniej zebranej zielonki w jednym pokosie daje nam więcej, ponieważ możemy nawet dodatkowo wykonać jeszcze jeden pokos na jesieni, bo odrosty są znacznie szybsze a włókna jest mniej. Zwłaszcza należy o tym pamiętać przy lucernie - młode odbicia są na wysokości 7 cm i koszenie ich będzie powodowało spore przerzedzenia albo nawet puste place w przyszłości.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam serdecznie.

 

Rośliny motylkowate - w tym koniczyny,  posiadają większe możliwości akumulacji fosforu, dlatego ruń łąkowa z ich udziałem wymaga nieco wyższych dawek tego składnika. Uzyskanie maksymalnych plonów w przypadku tych roślin wymaga stanowiska o wysokim poziomie zasobności w fosfor. Udział motylkowatych w strukturze będzie w dużym stopniu zależny od dostępności tego składnika. W przypadku runi łąkowej z 15-20 % udziałem koniczyny na stanowisku o niskiej zawartości fosforu roczna dawka tego składnika może wynosić 80-100 kg/ha

 

Potas to również istotny składnik pokarmowy dla roślin motylkowatych. Utrzymanie co najmniej średniego poziomu zasobności stanowiska w potas jest niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i plonowania. Ponieważ jest to ruchomy, łatwo wypłukiwany z gleby makroelement należy pamiętać o monitorowaniu jego poziomu i uzupełnianiu występujących bardzo często niedoborów tego składnika. Roczną porcję potasu warto podzielić przynajmniej na dwa rzuty. Dla stanowisk o niskiej zasobności w potas, w przypadku traw z koniczynami przewidywać należy nawożenie na poziomie 120-140 kg/ha w ciągu całego roku.

 

U koniczyn i innych motylkowatych siarka wpływa na stopień wiązania azotu, a tym samym kształtuje poziom białka i azotu całkowitego w zbieranym plonie. Wpływa także na jakość syntezowanego białka, a największe zapotrzebowanie na ten składnik występuje wiosną. Niedobory uzupełnić możemy stosując nawozy azotowe lub fosforowe zawierające siarkę, możliwe jest także zastosowanie dolistnej aplikacji siarczanu magnezu.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Witam,

odnosząc sie do wcześniejszego posta:

Na tak słabe ziemie warto oczywiście zastosować mieszankę z kupkówką - natomiast należy pamiętać, że jej nadmiar będzie szkodliwy. Kupkówka często dominuje w runi po 2-3 latach, dlatego w naszej mieszance jest jej 20% - zawsze proszę uważać na termin pokosów - nie doprowadzamy do wykłoszenia się!!!

Po pierwsze dlatego, że zbieramy za dużo włókna, a po drugie kupkówka wtedy staje się jeszcze bardziej agresywna, ponieważ może się rozsiać. Tak więc mogę Panu polecić mieszankę BG-8 Milkway Structo ( http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-8-milkway-structo.htm ) oraz warto dodać tu jeszcze więcej kostrzewy trzcinowej miękkolistnej NutriFibre BG-7 Milkway Water ( http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm ), tak by mieć pewność, że w kolejnych latach kostrzewa da nam jeszcze więcej zielonej masy. Kostrzewa miękkolistna w pierwszym roku wykształca przede wszystkim system korzeniowy (może on osiągnąć nawet metr głębokości !!!!), by w kolejnych latach przy małych opadach móc produkować jak najwięcej zielonki. W momencie, gdy już inne gatunki nie będą dawały sobie rady, ponieważ ich korzeń nie pobierze z głębszych partii ziemi wody/wilgoci NutriFibre da sobie radę, dlatego dedykowany jest na tereny suche, ale również te okresowo zalewane i wilgotne, właśnie ze względu na niesamowicie dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Propozycja moja jest taka: 30kg BG-8 i 15kg BG-7. W mieszankach oprócz kostrzewy i kupkówki ogromną rolę odgrywały będą gatunki towarzyszące: życice - dużo cukrów i szybkie odrosty oraz tymotka, która zwiększy smakowitość zebranej zielonki.

Przy VI klasie gleby należy pamiętać także o intensywnym nawożeniu, zwłaszcza potasem, ponieważ jest on pierwiastkiem który szybko będzie się przemieszczał i będzie musiał być uzupełniany najlepiej przy każdym z pokosów oraz o fosforze, który wspomoże tworzenie solidnego systemu korzeniowego.

 

Pozdrawiam

Małgorzata Kalka

Mam pytanie jak jest z dodatkiem roślin wiążących azot do proponowanej mieszanki BG-7 i BG-8 interesowała by mnie koniczyna czerwona oraz komonica gdyż teren, który będę rekultywował jest stosunkowo wysoki. Jakie rozwiązanie było by najlepsze w tym przypadku i jaki procentowo udział tych roślin  w mieszance?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asior14    11

Witam moje gospodarstwo specializuje się w produkcji mleka krowiego i dysponuje 12 ha łąk typowo torfowych od niedawna jestem pogrążony w poszukiwaniu mieszanki na takie łąki przeznaczenie to głównie sianokiszonka w belach i siano. Melioracja zrobiona poprzez rowy na niektórych kawałkach. Tutaj moje pytanie co za mieszankę poleci mi wasza firma może jest mieszanka która zniesie torf i będę mogł wykorzystać surowiec na siano sianokiszonke i w niewielkim stopniu pastwisko? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam,

odnosząc sie do wcześniejszego posta:

Mam pytanie jak jest z dodatkiem roślin wiążących azot do proponowanej mieszanki BG-7 i BG-8 interesowała by mnie koniczyna czerwona oraz komonica gdyż teren, który będę rekultywował jest stosunkowo wysoki. Jakie rozwiązanie było by najlepsze w tym przypadku i jaki procentowo udział tych roślin  w mieszance?

 

Witam serdecznie,

 

Do mieszanek takich jak BG-7 czy BG-8 możemy jak najbardziej dodawać rośliny motylkowe, co zwiększy nam ilość zebranego białka w paszy, natomiast musimy pamiętać o wyższym pH (5,8-6,2) niż w przypadku czystej mieszanki traw. W zależności od tego jaka jest klasa gleby i czy są to tereny bardzo piaszczyste od tego uzależniamy udział roślin motylkowych. Warto byłoby pomyśleć o koniczynie białej, która będzie tworzyła rozłogi i będzie znacznie bardziej agresywna od koniczyny czerwonej. W mieszance dobrze by znalazło się ok 10-15% (nie mniej!!) koniczyny, tak by utrzymała się co najmniej 3 lata w runi - proszę jednak pamiętać, że nadmierne nawożenie azotem będzie niestety powodowało jej wypadanie. Co do komonicy (www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/lucerna-i-inne/leo-komonica-zwyczajna.htm ) - jest to gatunek dość wolno rosnący, w związku z tym dobrze byłoby na hektar zwiększyć jej procentowy udział ( w czystym siewie w ilości 10-15kg/ha) i wysiać w ilości ok 5-7kg/ha, ponieważ trawy będą miały szybsze odrosty i czas kiełkowania od komonicy, przez co staną się dla niej konkurencyjne.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam moje gospodarstwo specializuje się w produkcji mleka krowiego i dysponuje 12 ha łąk typowo torfowych od niedawna jestem pogrążony w poszukiwaniu mieszanki na takie łąki przeznaczenie to głównie sianokiszonka w belach i siano. Melioracja zrobiona poprzez rowy na niektórych kawałkach. Tutaj moje pytanie co za mieszankę poleci mi wasza firma może jest mieszanka która zniesie torf i będę mogł wykorzystać surowiec na siano sianokiszonke i w niewielkim stopniu pastwisko? Pozdrawiam

 

Dzień Dobry,

 

W Pana przypadku jeśli mówimy o glebach torfowych warto będzie skupić się na mieszankach z dość dużą ilością kostrzewy trzcinowej miękkolistnej. Domyślam się, że w miejscach gdzie nie była zrobiona melioracja w latach przy większej ilości opadów jest woda na łąkach, co uniemożliwia wjazd do późnej wiosny, a czasem nawet przez krótki czas łąki są zalane. Stąd też musimy pomyśleć o takim gatunku, który poradzi sobie w trudnych warunkach, a do tego typu stanowisk kostrzewa miękkolistna jest najlepsza, ponieważ tworzy niezwykle głęboki system korzeniowy sięgający nawet 1m głębokości. Na zalewanych terenach lepiej jest siać późnym latem, ponieważ kostrzewa jeszcze zdąży wytworzyć system korzeniowy na tyle silny, by przetrwać wiosenną wilgoć/ wodę (nawożenie fosforem i potasem przede wszystkim!!).

Dodatkowo można wzbogacić ruń o koniczynę czerwoną - bardzo lubi tereny torfowe/organiczne (tam gdzie nie ma melioracji/woda stoi długi czas będzie narażona na wypadanie), natomiast słabo sprawdzi się przy wypasaniu. Koniczyna wzbogaci nam paszę w białko, a dodatkowe gatunki oprócz kostrzewy nadrobią zieloną masę, ponieważ w pierwszym roku k.trzcinowa będzie tworzyła głęboki system korzeniowy, a życice oprócz produkcji masy wzbogacą zielonkę o dużą ilość cukrów.

Proszę pomyśleć o mieszankach BG-7  (www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm ) oraz BG-11 ( www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-11-milkway-complex.htm )  na Pana łąkach, mieszając je w proporcji 1:1, a na tych bardziej podmokłych terenach 2:1 lub samą BG-7 NutriFibre.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Witam co polecacie na polu ornym 3-4 klasa ( w tym roku było tu pszenżyto, po zbiorze zostało wykonane wapnowanie ) 
Chciałbym posiać tam lucernę tylko z jakąś mieszanką chciałbym zapytać o proporcję ile lucerny ile innej mieszanki oraz dawkowanie w kg na hektar pozdrawiam.  
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Na 1 pokos zbieram trawę średnio 21-22% białka, drugi pokos 18-19, trzeci 15-17 i czwarty podobnie jak trzeci, czy opłaca się siać lucernę w czystym siewie aby podnieść poziom białka? Dodam że teraz nie mam jej wgl. trawę zbieram z około 30 ha, ile mógłbym jej posiać tak aby było w normie przy żywieniu krów? Zbieram oczywiście trawę w pryzmę,dodam że większość nawożenia idzie przed pierwszym pokosem,, trochę przed drugim później już wcale, gnojowicę daję średnio dwa razy do roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam co polecacie na polu ornym 3-4 klasa ( w tym roku było tu pszenżyto, po zbiorze zostało wykonane wapnowanie ) 

Chciałbym posiać tam lucernę tylko z jakąś mieszanką chciałbym zapytać o proporcję ile lucerny ile innej mieszanki oraz dawkowanie w kg na hektar pozdrawiam.  

 

 

 

Witam,

 

Przeprowadzenie wapnowania do dobry ruch przed planowanym siewem roślin  motylkowatych, ale także samych traw. W Pana przypadku rozsądnym pomysłem będzie zastosowanie 20-30%  dodatku lucerny. Takim gotowym rozwiązaniem jest mieszanka NutriFibre BG-3 Milkway Protein (http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-3-milkway-protein-nutrifibre.htm).

Zawiera ona otoczkowane nasiona lucerny zaopatrzone w niezbędne we wczesnym stadium rozwoju mikroskładniki oraz bakterie Rhizobium. Głównym składnikiem mieszanki jest natomiast miękkolistna kostrzewa trzcinowa, która doskonale sprawdziła się

już w występujących w ostatnich latach w Polsce długich okresach suszy. Połączenie tych dwóch roślin w wielu miejscach naszego kraju uratowało w tym roku bazę paszową hodowcom, którzy na innych użytkach uzyskali nieporównywalnie mniejszy plon. Norma wysiewu

około 40 kg/ha daje w tym przypadku blisko12kg nasion lucerny na 1 ha.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Na 1 pokos zbieram trawę średnio 21-22% białka, drugi pokos 18-19, trzeci 15-17 i czwarty podobnie jak trzeci, czy opłaca się siać lucernę w czystym siewie aby podnieść poziom białka? Dodam że teraz nie mam jej wgl. trawę zbieram z około 30 ha, ile mógłbym jej posiać tak aby było w normie przy żywieniu krów? Zbieram oczywiście trawę w pryzmę,dodam że większość nawożenia idzie przed pierwszym pokosem,, trochę przed drugim później już wcale, gnojowicę daję średnio dwa razy do roku

 

 

Witam,

 

Opisane przez Pana parametry mają niewątpliwie związek z nawożeniem. Wskazane byłoby także zastosowanie azotu mineralnego pod trzeci pokos, co podniosłoby zawartość syntezowanego przez rośliny białka i jego udział w zbieranym plonie.

Lucerna stanowi bardzo cenne źródło białka i przez wielu hodowców jest wykorzystywana w bilansowanym żywieniu bydła mlecznego. Jeżeli posiada Pan odpowiednie stanowisko glebowe (m.in pH 6,5-7,0, gleba mineralna, teren suchy) to warto pomyśleć o poszerzeniu bazy paszowej o lucernę. Rośliny te można zakiszać na pryzmie bądź w belach cylindrycznych. Dobrze prowadzony lucernik daje 5 do 6 pokosów w ciągu roku. Korzyści to także oszczędność na nawozach azotowych oraz dopłaty z tytułu uprawy roślin wysokobiałkowych.

Zachęcam do artykułu Dr Zbigniewa Lacha z OHZ Osięciny (http://www.barenbrug.pl/nowości/lucerna-i-jej-znaczenie-w-żywieniu-bydła-mlecznego.htm)

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Czy macie jakieś analizy kiszonek z tych traw ? Żadna ze względu na kostrzewę trzcinową w składzie, ( w niektórych przypadkach nawet 70% ) był ktoś od was na polu takiej mieszanki po 2-3 latach po siewie ? Zapewne zostaje sama kostrzewa trzcinowa. 

Wszystko ładnie pięknie gdyby kostrzewę trzcinową zamienić na łąkową ale wtedy firma nie zarobi bo kostrzewa łąkowa jest dużo droższa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam,

 

Zgadza się -  po kilku latach użytkowania dominującym gatunkiem traw w runi NutriFibre będzie miękkolistna kostrzewa trzcinowa co jest zgodne z założeniem. Ten zauważalny wysoki udział w składzie nie jest przypadkiem. W efekcie wieloletnich prac działu hodowlanego powstały odmiany o unikalnym stosunku białka i energii do strawnego włókna. Powstały na potrzeby wydajnej i ekonomicznej produkcji mleka w rozwijających się gospodarstwach. W mieszankach tych stosuje się dodatek innych gatunków, które cechują się szybszym wzrostem początkowym. Pozwala to na zmniejszenie presji chwastów, jakie pojawiają się po siewie. Analizy kiszonek z mieszanek NutriFibre wykazują większy udział białka ogólnego i strawnego włókna w porównaniu z kiszonkami z mieszanek opartych np. na życicach. Kiszonki te cechuje natomiast niższa zawartość cukrów.

Na podkreślenie z punktu widzenia polskiego hodowcy zasługuje tu wysoka odporność na warunki stresowe, szczególnie na suszę. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu mieszanki NutriFibre wytrzumują długie okresy bez opadów atmosferycznych. Pokazała to tegoroczna susza.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yage    2

Jaki nawóz polecacie na przed pierwszym pokosem? Saletra, saletrzak, a może mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam serdecznie,

Przed ruszeniem wegetacji najlepiej byłoby zastosować saletrzak, ponieważ nie wymaga on wyższych temperatur, tak jak ma to miejsce w przypadku saletry. Saletra natomiast jest dobrym rozwiązaniem po pierwszym i kolejnych pokosach, gdyż przy odpowiedniej temperaturze będzie działała znacznie szybciej, a azot będzie lepiej przyswajany. W sytuacji, gdy zdecydujemy się zastosować mocznik musimy przede wszystkim pamiętać, by użyć go na stanowiska o uregulowanym pH.

Pozdrawiam,
Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Witam, na pola o klasie ziemi 3-4 oraz 4-6 (mozaika) chciałbym zasiać trawę na tych polach, jaką mieszankę polecają państwo na takie grunty na pierwszym polu dobrze by było żeby w mieszance trwa znalazla się kończyna czerwona (jestem jej zwolennikiem ponieważ ma mniejsze wymagania od lucerny a wzbogaca kiszonkę o dużą ilość białka) pierwsze pole wyło nawożone obornikiem na wiosne tego roku i była tam zasiana kukurydza na drugim polu jest trawa która jeszcze w tym roku bedzie zerwana kultywatorem lecz nie bedzie pole orane ze względu na brak obornika który chciałbym dać na tym polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak kształtują się ceny mieszanek traw na grunty torfowe? Czy posiadacie w ofercie mieszanki do podsiewu łąk na stanowiskach trofowych jak i mineralnych V klasa? Jaki mają skład?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam, na pola o klasie ziemi 3-4 oraz 4-6 (mozaika) chciałbym zasiać trawę na tych polach, jaką mieszankę polecają państwo na takie grunty na pierwszym polu dobrze by było żeby w mieszance trwa znalazla się kończyna czerwona (jestem jej zwolennikiem ponieważ ma mniejsze wymagania od lucerny a wzbogaca kiszonkę o dużą ilość białka) pierwsze pole wyło nawożone obornikiem na wiosne tego roku i była tam zasiana kukurydza na drugim polu jest trawa która jeszcze w tym roku bedzie zerwana kultywatorem lecz nie bedzie pole orane ze względu na brak obornika który chciałbym dać na tym polu.

Witam serdecznie,

 

W przypadku pierwszego pola, gdzie ziemia jest lepsza (III-IV klasa), tak jak Pan wspomniał warto zainwestować w mieszankę wzbogaconą dodatkowo o koniczynę, ze względu na lepsze wartości paszowe. W ofercie naszej firmy znajdą Państwo mieszankę BG-11 Milkway Complex (http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-11-milkway-complex.htm), w której zawartość koniczyny czerwonej wynosi 15%, a dodatkowo obecność miękkolistnej kostrzewy trzcinowej NutriFibre ( http://www.barenbrug.pl/pastewne/nutrifibre/nutrifibre/nutrifibre-%E2%80%93-technologia-dzi%C4%99ki-kt%C3%B3rej-uzyskasz-najlepsz%C4%85-pasz%C4%99-z-w%C5%82asnego-u%C5%BCytku-zielonego.htm ; http://www.barenbrug.pl/pastewne/nutrifibre/nutrifibre-film/film-nutrifibre.htm ) będzie wpływała na długotrwałość i odporność użytku zielonego. Przy mieszankach z koniczyną należy pamiętać o wyższym pH 5,8-6,2, tym bardziej, że został nawieziony obornik, który będzie je obniżał. Drugie pole będzie wymagało zasiania gatunków, które sprawdzą się na słabszych glebach np. kupkówki (szczególnie V-VI klasa) czy kostrzewy (gatunek głęboko korzeniący się). Mieszanka musi być na tyle dobrze zbilansowana, by odpowiednia ilość cukrów zagwarantowała nam wysoki poziom energii, a także dobre zakiszanie - wszystkie te cechy posiada mieszanka BG-8 Milkway Structo (http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-8-milkway-structo.htm), dodatkowo można wzbogacić ją jeszcze o większą ilość kostrzewy dodając BG-7 Milkway Water ( http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm ). Tam gdzie nie został wywieziony obornik należy wysiać większą ilość potasu, fosforu i azotu, ponieważ nawóz organiczny będzie dostarczał składniki bezpośrednio dostępne dla roślin, a dodatkowo na glebie piaszczystej potas inne pierwiastki będą znacznie szybciej wypłukiwane z pól. Wywieziony obornik najlepiej zaorać, tak by resztki słomy nie pozostały na powierzchni, co zapewni lepsze kiełkowanie i podsiąkanie nasion.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil100691
      Posiadam pierwiastkę rasy montbeliarde wycielona z miesiąc temu dziś rano spuscila z siebie prawie całe mleko jak przyszedłem leciało z 4strzykow zostalo może z 2litry...wcześniej dawala może z 11 na udoj wieczorem to samo leci cienkim strzykiem ale z wszystkich 4 😏 może ktoś miał coś podobnego lub zna na to jakiś patent 
    • Przez hazel
      Witam  jako iż jestem młodym rolnikiem chciałbym się was trochę poradzić. Planuję nawożenie azotowe na pszenzyto ozime myślałem żeby na pierwszą dawkę poszla saletra a około miesiąc później podać mocznik dolistnie co myślicie o takim nawożeniu ma ono sens.  Czy lepiej mocznik podać posypowo czy podać azot w 3 dawkach czy w 2 
    • Przez Tomson5120
      Lucerna czy Koniczyna najlepsza dla bydla mlecznego? Ktora z roslin poradzi sobie z suszą? Posiadam 3 i 4 klase gleby.
    • Przez grzeskw75
      Witam, sprzedam 3 jednostki kukurydzy Pioneer po 80 tys. nasion .  
        1 jednostka P8400- 600 zł  
                                                                             
         1 jednostka P8134- 600 zł    
                                                                           
          1 jednostka PR39H32- 400 zł
                                                                             
        06-420 Gołymin pow.Ciechanów  tel.691-980-674
    • Przez gesy
      Sprzedam sianokiszonke 120x120.pierwszy pokos ,45szt.w cenie 90zł sztuka.oraz 25szt 2pokos w cenie 70 zł sztuka.załadunek w cenie.mogę wystawić fakturę VAT.cena do uzgodnienia.okolice Łukowa.21-421. Tel 510609558
       
       



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj