Skocz do zawartości

Zdjęcie

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny


489 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 12 październik 2015 - 09:37

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witamy serdecznie na naszym koncie!!!

 

Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.

Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).

Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!

Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.

 

Pozdrawiam,

 

Małgorzata Kalka

Barenbrug Polska

Załączone plikiReklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 13:00
 •  

#2 Share ChiquitaB

ChiquitaB

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2123 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kujawsko-pomorskie okolice Grudziądza

Napisany 12 październik 2015 - 10:38

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Ja zacznę od pytania takiego: w przyszłym roku chcę zasiać lucernę wraz z wsiewka życicy, nigdy nie uprawiałem lucerny, kiedy zacząć kosić pierwszy pokos i następne, bo czytałem że powinno się czekać aż jakaś część lucerny zakwitnie, jak z tym jest?
Czy może wybrać same nasiona lucerny i wsiać to z jęczmieniem?


Edytowany przez ChiquitaB, 12 październik 2015 - 10:39.


#3 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 12 październik 2015 - 22:29

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witamy serdecznie,

 

Przy zakładaniu lucernika przede wszystkim warto zacząć od badań gleby, najważniejsze powinno być dla nas pH - min. 6,0 - niższe będzie sprawiało, że nasiona będą miały problemy ze wschodami, a w późniejszym czasie nastąpi problem z utrzymaniem lucernika (liczne przerzedzenia, dużo chwastów itp.). Również warto zwrócić szczególna uwagę na zawartość potasu - będzie on wpływał na gospodarkę wodną i zagęszczenie soku komórkowego, a przy dużej produkcji zielonej masy będzie niezbędny! Pierwsze pokosy będzie można wykonać około 7-8 tygodni po wysiewie (o ile cokolwiek popada...;))

Co do samego siewu - można zastosować wsiewkę traw (najlepiej życic) w małej ilości ok. 5 kg, jak np. BG-12 Lucerne Plus YellowJacket. Obecność życic pozwoli nam osłonić młode siewki lucerny przed nadmiernym zachwaszczeniem - co ważne - przy nawożeniu zwracamy szczególną uwagę na zawartość azotu. Taki użytek nawozimy jakbyśmy mieli czystą lucernę - ponieważ dzięki obecności bakterii brodawkowych azot i tak będzie dostępny w glebie, ewentualnie możemy lucernę z trawą wspomóc wysiewając ok 20-30 kg czystego składnika azotu wczesną wiosną. 

Wsiewka jęczmienia jest równie dobra, natomiast musimy liczyć się z tym, że zboże będzie wybierało nam szybciej wodę i składniki mineralne, co w takim roku jak ten będzie miało kluczowe znaczenie. Ilość jęczmienia zbieranego na zielonkę przy zasiewie 25-30 kg lucerny nie powinna przekroczyć 50-70 kg. Wsiewkę lucerny w zboże wykonujemy najlepiej dodatkowym przejściem siewnika w poprzek rzędów bezpośrednio po siewie rośliny ochronnej, dodatkowo zwiększając ilość azotu o 20-30 kg czystego składnika. 

Z pierwszym pokosem nie warto czekać, aż część lucerny zakwitnie, ponieważ tracimy wtedy najcenniejsze dla nas białko, a zwiększamy udział włókna. Natomiast możemy pozwolić na to, alby 15-20% lucernika zakwitło przy drugim/trzecim pokosie, co wzmocni system korzeniowy (oprócz wysianego fosforu).Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 13:00
 •  

#4 Share PATr

PATr

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2243 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 15 październik 2015 - 20:18

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Mam około 20 ha takich łąk położonych na glebach torfowych na których przez większość roku stoi woda, na pole można wjechać dopiero pod koniec maja, czy mieszanka BG-7 wytrzyma w takich warunkach? jak najlepiej ją wsiać jeśli obecnie te łąki to mało wartościowe badyle które rosną już około 20-25 lat?

 

Jeszcze drugie pytanie, jak najlepiej siać trawę taką 4-5 letnią na GO, kiedyś siałem razem ze zbożem, ostatnio zacząłem siać w sierpniu-na początku września, same ziarna wymieszane z nawozem, i nie wiem co jest lepsze czysty siew czy z rośliną ochronną?


Sprzedam pług kverneland, 4 skibowy,zagonowy, resor

Sprzedam ciągniki:
Lamborghini 1056DT,6cyl. 105km

Case/David Brown 1694, 6 cyl. turbo 112km

Case International 844, 4cyl., 75km, 4x4, tur mailleux 1,7tony udźwigu z euroramką

https://www.olx.pl/oferty/user/1i0lt/

#5 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 16 październik 2015 - 19:04

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Łąki torfowe są trudnym tematem w przypadku pełnej uprawy. Z reguły nadmiar wody nie pozwala wykonać nam orki - zapada się ziemia, przez co trudno jest wjechać albo w ogóle wyjechać z takiego użytku, dlatego warto użyć cięzką bronę. W przypadku tak wieloletnich użytków o jakich Pan pisze (20-25 lat) warto pomyśleć o oprysku kompletnym, herbicydzie, który w pełni zlikwiduje perz oraz inne chwasty jedno- i dwuliścienne. Proszę jednak zawsze po takim oprysku poczekać 3 tygodnie, ponieważ do tego czasu jego resztki nie powinny być już szkodliwe dla młodych siewek. Zasiew robimy jak najpłycej ok. 1-1.5cm tak by siewki nie miały trudności ze wschodami. Dobrze jest powałować, niestety przy tak wilgotnym gruncie nie zawsze jest to wskazane, gdyż może z wierzchniej warstwy ziemi tworzyć się skorupa, która uniemożliwi kiełkowanie. 

Zasiew kostrzewą najlepiej przeprowadzać początkiem sierpnia, tak by do zimy zdążyła wytworzyć na tyle długi korzeń, który pozwoli przetrwać jej wiosenne zalewanie. Pomóc jej może nawożenie sporą ilościa fosforu (odpowiada on za system korzeniowy) - nawet do 90 kg czystego składnika przy tak ciężkiej glebie. Dodatkowo dobrze będzie, gdy dorzuci Pan jeszcze ok 60-70 kg czystego składnika potasu i 40-50 kg czystego składnika azotu, by zapewnić jej lepszy i szybszy start.

Trwałe Użytki Zielone siane na GO - jesteśmy raczej za czystym siewem, bez rośliny ochronnej, ponieważ zboże będzie zabierało nam wodę i składniki pokarmowe. Lepiej jest zasiać trawę w ilości 45 kg/ha, taka ilość w zupełności wystarcza by użytek przetrzymał (przy prawidłowym nawożeniu i wysokości koszenia) 4-5 lat. Natomiast jeśli bardzo chciałby Pan wsiewkę zboża, to najlepiej nadaje się do tego jęczmień w obsadzie ok 40-50kg.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#6 Share Spyke1004

Spyke1004

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 78 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Witonia

Napisany 16 październik 2015 - 19:25

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam ja mam pytanie odnośnie czy mają państwo w swojej ofercie jakąś mieszankę traw kiszonkarskich na klasę ziemi 6 okresowo suchą bo do tej pory to siałem kupkówkę i z niej jest marna jakość sianokiszonki #7 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 17 październik 2015 - 11:04

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Na tak słabe ziemie warto oczywiście zastosować mieszankę z kupkówką - natomiast należy pamiętać, że jej nadmiar będzie szkodliwy. Kupkówka często dominuje w runi po 2-3 latach, dlatego w naszej mieszance jest jej 20% - zawsze proszę uważać na termin pokosów - nie doprowadzamy do wykłoszenia się!!!

Po pierwsze dlatego, że zbieramy za dużo włókna, a po drugie kupkówka wtedy staje się jeszcze bardziej agresywna, ponieważ może się rozsiać. Tak więc mogę Panu polecić mieszankę BG-8 Milkway Structo ( http://www.barenbrug...way-structo.htm ) oraz warto dodać tu jeszcze więcej kostrzewy trzcinowej miękkolistnej NutriFibre BG-7 Milkway Water ( http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm ), tak by mieć pewność, że w kolejnych latach kostrzewa da nam jeszcze więcej zielonej masy. Kostrzewa miękkolistna w pierwszym roku wykształca przede wszystkim system korzeniowy (może on osiągnąć nawet metr głębokości !!!!), by w kolejnych latach przy małych opadach móc produkować jak najwięcej zielonki. W momencie, gdy już inne gatunki nie będą dawały sobie rady, ponieważ ich korzeń nie pobierze z głębszych partii ziemi wody/wilgoci NutriFibre da sobie radę, dlatego dedykowany jest na tereny suche, ale również te okresowo zalewane i wilgotne, właśnie ze względu na niesamowicie dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Propozycja moja jest taka: 30kg BG-8 i 15kg BG-7. W mieszankach oprócz kostrzewy i kupkówki ogromną rolę odgrywały będą gatunki towarzyszące: życice - dużo cukrów i szybkie odrosty oraz tymotka, która zwiększy smakowitość zebranej zielonki.

Przy VI klasie gleby należy pamiętać także o intensywnym nawożeniu, zwłaszcza potasem, ponieważ jest on pierwiastkiem który szybko będzie się przemieszczał i będzie musiał być uzupełniany najlepiej przy każdym z pokosów oraz o fosforze, który wspomoże tworzenie solidnego systemu korzeniowego.

 

Pozdrawiam

Małgorzata Kalka#8 Share yage

yage

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 137 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 17 październik 2015 - 12:18

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam, od kilku lat stosuję Wasze nasiona z linii Bestergrass, najczęściej czerwony. Zazwyczaj po kilku latach użytkowania koniczyna czerwona "wypada" z runi. Jakie nawożenie stosować żeby temu zapobiegać? Ewentualnie jakie mogą być inne przyczyny? Dodam że stanowiska słabsze, niektóre o uregulowanym poziomie wody a niektóre mokre.#9 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 17 październik 2015 - 13:06

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Przede wszystkim warto zrobić badania gleby. Zawartość NPK i wapnia będzie odgrywała tu bardzo dużą rolę. Koniczyna może nam wypadać ze względu na zbyt niskie pH, najlepiej by było ok 5,8 - 6,2 - nie jest ona aż tak wrażliwa jak lucerna natomiast będzie to szczególnie ważne przy słabych ziemiach jak to u Pana, by poziom wapnia był jednak w normie. W zależności od tego co nam wykażą badania trzeba byłoby ustawić plan nawożenia, natomiast może Pan sugerować się tym planem: 

Termin nawożenia Nawożenie N

Wiosna 80-100

Po I pokosie 60

Po II pokosie 60

Po III pokosie 40

Po IV pokosie** 30

 

** Nawożenie azotem po IV pokosie przeprowadzamy tylko do końca sierpnia, jeśli IV pokos wypadł we wrześniu i później rezygnujemy z nawożenia azotem. Wyższe dawki [N] na gleby lżejsze, niższe na cięższe.

 

Koniczyna czerwona lubi tereny wilgotne i dobrze na nich plonuje, natomiast nie lubi gdy woda utrzymuje się przez dłuższy czas.

Zawsze obecność roślin motylkowych będzie wymagała co najmniej o 20 kg czystego składnika azotu mniej niż w przypadku czystej mieszanki traw. Ważne jest też, by kosić dość wysoko, na ok. 6-7cm, nie niżej by koniczyna miała możliwość szybszego odrostu, a trawy jej nie przydusiły. Proszę pamiętać, że czasami mniej zebranej zielonki w jednym pokosie daje nam więcej, ponieważ możemy nawet dodatkowo wykonać jeszcze jeden pokos na jesieni, bo odrosty są znacznie szybsze a włókna jest mniej. Zwłaszcza należy o tym pamiętać przy lucernie - młode odbicia są na wysokości 7 cm i koszenie ich będzie powodowało spore przerzedzenia albo nawet puste place w przyszłości.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#10 Share yage

yage

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 137 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 17 październik 2015 - 14:17

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

A jakie nawożenie potasem, fosforem, siarka itd?Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 13:00
 •  

#11 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 20 październik 2015 - 08:16

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam serdecznie.

 

Rośliny motylkowate - w tym koniczyny,  posiadają większe możliwości akumulacji fosforu, dlatego ruń łąkowa z ich udziałem wymaga nieco wyższych dawek tego składnika. Uzyskanie maksymalnych plonów w przypadku tych roślin wymaga stanowiska o wysokim poziomie zasobności w fosfor. Udział motylkowatych w strukturze będzie w dużym stopniu zależny od dostępności tego składnika. W przypadku runi łąkowej z 15-20 % udziałem koniczyny na stanowisku o niskiej zawartości fosforu roczna dawka tego składnika może wynosić 80-100 kg/ha

 

Potas to również istotny składnik pokarmowy dla roślin motylkowatych. Utrzymanie co najmniej średniego poziomu zasobności stanowiska w potas jest niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i plonowania. Ponieważ jest to ruchomy, łatwo wypłukiwany z gleby makroelement należy pamiętać o monitorowaniu jego poziomu i uzupełnianiu występujących bardzo często niedoborów tego składnika. Roczną porcję potasu warto podzielić przynajmniej na dwa rzuty. Dla stanowisk o niskiej zasobności w potas, w przypadku traw z koniczynami przewidywać należy nawożenie na poziomie 120-140 kg/ha w ciągu całego roku.

 

U koniczyn i innych motylkowatych siarka wpływa na stopień wiązania azotu, a tym samym kształtuje poziom białka i azotu całkowitego w zbieranym plonie. Wpływa także na jakość syntezowanego białka, a największe zapotrzebowanie na ten składnik występuje wiosną. Niedobory uzupełnić możemy stosując nawozy azotowe lub fosforowe zawierające siarkę, możliwe jest także zastosowanie dolistnej aplikacji siarczanu magnezu.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj#12 Share czesio1612

czesio1612

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 170 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 20 październik 2015 - 20:12

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam,

odnosząc sie do wcześniejszego posta:

Na tak słabe ziemie warto oczywiście zastosować mieszankę z kupkówką - natomiast należy pamiętać, że jej nadmiar będzie szkodliwy. Kupkówka często dominuje w runi po 2-3 latach, dlatego w naszej mieszance jest jej 20% - zawsze proszę uważać na termin pokosów - nie doprowadzamy do wykłoszenia się!!!

Po pierwsze dlatego, że zbieramy za dużo włókna, a po drugie kupkówka wtedy staje się jeszcze bardziej agresywna, ponieważ może się rozsiać. Tak więc mogę Panu polecić mieszankę BG-8 Milkway Structo ( http://www.barenbrug...way-structo.htm ) oraz warto dodać tu jeszcze więcej kostrzewy trzcinowej miękkolistnej NutriFibre BG-7 Milkway Water ( http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm ), tak by mieć pewność, że w kolejnych latach kostrzewa da nam jeszcze więcej zielonej masy. Kostrzewa miękkolistna w pierwszym roku wykształca przede wszystkim system korzeniowy (może on osiągnąć nawet metr głębokości !!!!), by w kolejnych latach przy małych opadach móc produkować jak najwięcej zielonki. W momencie, gdy już inne gatunki nie będą dawały sobie rady, ponieważ ich korzeń nie pobierze z głębszych partii ziemi wody/wilgoci NutriFibre da sobie radę, dlatego dedykowany jest na tereny suche, ale również te okresowo zalewane i wilgotne, właśnie ze względu na niesamowicie dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Propozycja moja jest taka: 30kg BG-8 i 15kg BG-7. W mieszankach oprócz kostrzewy i kupkówki ogromną rolę odgrywały będą gatunki towarzyszące: życice - dużo cukrów i szybkie odrosty oraz tymotka, która zwiększy smakowitość zebranej zielonki.

Przy VI klasie gleby należy pamiętać także o intensywnym nawożeniu, zwłaszcza potasem, ponieważ jest on pierwiastkiem który szybko będzie się przemieszczał i będzie musiał być uzupełniany najlepiej przy każdym z pokosów oraz o fosforze, który wspomoże tworzenie solidnego systemu korzeniowego.

 

Pozdrawiam

Małgorzata Kalka

Mam pytanie jak jest z dodatkiem roślin wiążących azot do proponowanej mieszanki BG-7 i BG-8 interesowała by mnie koniczyna czerwona oraz komonica gdyż teren, który będę rekultywował jest stosunkowo wysoki. Jakie rozwiązanie było by najlepsze w tym przypadku i jaki procentowo udział tych roślin  w mieszance?#13 Share asior14

asior14

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 116 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:kujawsko-pomorskie

Napisany 21 październik 2015 - 21:56

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Witam moje gospodarstwo specializuje się w produkcji mleka krowiego i dysponuje 12 ha łąk typowo torfowych od niedawna jestem pogrążony w poszukiwaniu mieszanki na takie łąki przeznaczenie to głównie sianokiszonka w belach i siano. Melioracja zrobiona poprzez rowy na niektórych kawałkach. Tutaj moje pytanie co za mieszankę poleci mi wasza firma może jest mieszanka która zniesie torf i będę mogł wykorzystać surowiec na siano sianokiszonke i w niewielkim stopniu pastwisko? Pozdrawiam

#14 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 26 październik 2015 - 09:48

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam,

odnosząc sie do wcześniejszego posta:

Mam pytanie jak jest z dodatkiem roślin wiążących azot do proponowanej mieszanki BG-7 i BG-8 interesowała by mnie koniczyna czerwona oraz komonica gdyż teren, który będę rekultywował jest stosunkowo wysoki. Jakie rozwiązanie było by najlepsze w tym przypadku i jaki procentowo udział tych roślin  w mieszance?

 

Witam serdecznie,

 

Do mieszanek takich jak BG-7 czy BG-8 możemy jak najbardziej dodawać rośliny motylkowe, co zwiększy nam ilość zebranego białka w paszy, natomiast musimy pamiętać o wyższym pH (5,8-6,2) niż w przypadku czystej mieszanki traw. W zależności od tego jaka jest klasa gleby i czy są to tereny bardzo piaszczyste od tego uzależniamy udział roślin motylkowych. Warto byłoby pomyśleć o koniczynie białej, która będzie tworzyła rozłogi i będzie znacznie bardziej agresywna od koniczyny czerwonej. W mieszance dobrze by znalazło się ok 10-15% (nie mniej!!) koniczyny, tak by utrzymała się co najmniej 3 lata w runi - proszę jednak pamiętać, że nadmierne nawożenie azotem będzie niestety powodowało jej wypadanie. Co do komonicy (www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/lucerna-i-inne/leo-komonica-zwyczajna.htm ) - jest to gatunek dość wolno rosnący, w związku z tym dobrze byłoby na hektar zwiększyć jej procentowy udział ( w czystym siewie w ilości 10-15kg/ha) i wysiać w ilości ok 5-7kg/ha, ponieważ trawy będą miały szybsze odrosty i czas kiełkowania od komonicy, przez co staną się dla niej konkurencyjne.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka#15 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 26 październik 2015 - 10:25

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam moje gospodarstwo specializuje się w produkcji mleka krowiego i dysponuje 12 ha łąk typowo torfowych od niedawna jestem pogrążony w poszukiwaniu mieszanki na takie łąki przeznaczenie to głównie sianokiszonka w belach i siano. Melioracja zrobiona poprzez rowy na niektórych kawałkach. Tutaj moje pytanie co za mieszankę poleci mi wasza firma może jest mieszanka która zniesie torf i będę mogł wykorzystać surowiec na siano sianokiszonke i w niewielkim stopniu pastwisko? Pozdrawiam

 

Dzień Dobry,

 

W Pana przypadku jeśli mówimy o glebach torfowych warto będzie skupić się na mieszankach z dość dużą ilością kostrzewy trzcinowej miękkolistnej. Domyślam się, że w miejscach gdzie nie była zrobiona melioracja w latach przy większej ilości opadów jest woda na łąkach, co uniemożliwia wjazd do późnej wiosny, a czasem nawet przez krótki czas łąki są zalane. Stąd też musimy pomyśleć o takim gatunku, który poradzi sobie w trudnych warunkach, a do tego typu stanowisk kostrzewa miękkolistna jest najlepsza, ponieważ tworzy niezwykle głęboki system korzeniowy sięgający nawet 1m głębokości. Na zalewanych terenach lepiej jest siać późnym latem, ponieważ kostrzewa jeszcze zdąży wytworzyć system korzeniowy na tyle silny, by przetrwać wiosenną wilgoć/ wodę (nawożenie fosforem i potasem przede wszystkim!!).

Dodatkowo można wzbogacić ruń o koniczynę czerwoną - bardzo lubi tereny torfowe/organiczne (tam gdzie nie ma melioracji/woda stoi długi czas będzie narażona na wypadanie), natomiast słabo sprawdzi się przy wypasaniu. Koniczyna wzbogaci nam paszę w białko, a dodatkowe gatunki oprócz kostrzewy nadrobią zieloną masę, ponieważ w pierwszym roku k.trzcinowa będzie tworzyła głęboki system korzeniowy, a życice oprócz produkcji masy wzbogacą zielonkę o dużą ilość cukrów.

Proszę pomyśleć o mieszankach BG-7  (www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm ) oraz BG-11 ( www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-11-milkway-complex.htm )  na Pana łąkach, mieszając je w proporcji 1:1, a na tych bardziej podmokłych terenach 2:1 lub samą BG-7 NutriFibre.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Kalka#16 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 191 postów

Napisany 26 październik 2015 - 11:17

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam co polecacie na polu ornym 3-4 klasa ( w tym roku było tu pszenżyto, po zbiorze zostało wykonane wapnowanie ) 
Chciałbym posiać tam lucernę tylko z jakąś mieszanką chciałbym zapytać o proporcję ile lucerny ile innej mieszanki oraz dawkowanie w kg na hektar pozdrawiam.  
 #17 Share PATr

PATr

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2243 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 26 październik 2015 - 12:49

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Na 1 pokos zbieram trawę średnio 21-22% białka, drugi pokos 18-19, trzeci 15-17 i czwarty podobnie jak trzeci, czy opłaca się siać lucernę w czystym siewie aby podnieść poziom białka? Dodam że teraz nie mam jej wgl. trawę zbieram z około 30 ha, ile mógłbym jej posiać tak aby było w normie przy żywieniu krów? Zbieram oczywiście trawę w pryzmę,dodam że większość nawożenia idzie przed pierwszym pokosem,, trochę przed drugim później już wcale, gnojowicę daję średnio dwa razy do roku
Sprzedam pług kverneland, 4 skibowy,zagonowy, resor

Sprzedam ciągniki:
Lamborghini 1056DT,6cyl. 105km

Case/David Brown 1694, 6 cyl. turbo 112km

Case International 844, 4cyl., 75km, 4x4, tur mailleux 1,7tony udźwigu z euroramką

https://www.olx.pl/oferty/user/1i0lt/

#18 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 27 październik 2015 - 10:20

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam co polecacie na polu ornym 3-4 klasa ( w tym roku było tu pszenżyto, po zbiorze zostało wykonane wapnowanie ) 
Chciałbym posiać tam lucernę tylko z jakąś mieszanką chciałbym zapytać o proporcję ile lucerny ile innej mieszanki oraz dawkowanie w kg na hektar pozdrawiam.  
 

 

 

Witam,

 

Przeprowadzenie wapnowania do dobry ruch przed planowanym siewem roślin  motylkowatych, ale także samych traw. W Pana przypadku rozsądnym pomysłem będzie zastosowanie 20-30%  dodatku lucerny. Takim gotowym rozwiązaniem jest mieszanka NutriFibre BG-3 Milkway Protein (http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm).

Zawiera ona otoczkowane nasiona lucerny zaopatrzone w niezbędne we wczesnym stadium rozwoju mikroskładniki oraz bakterie Rhizobium. Głównym składnikiem mieszanki jest natomiast miękkolistna kostrzewa trzcinowa, która doskonale sprawdziła się
już w występujących w ostatnich latach w Polsce długich okresach suszy. Połączenie tych dwóch roślin w wielu miejscach naszego kraju uratowało w tym roku bazę paszową hodowcom, którzy na innych użytkach uzyskali nieporównywalnie mniejszy plon. Norma wysiewu
około 40 kg/ha daje w tym przypadku blisko12kg nasion lucerny na 1 ha.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj


Na 1 pokos zbieram trawę średnio 21-22% białka, drugi pokos 18-19, trzeci 15-17 i czwarty podobnie jak trzeci, czy opłaca się siać lucernę w czystym siewie aby podnieść poziom białka? Dodam że teraz nie mam jej wgl. trawę zbieram z około 30 ha, ile mógłbym jej posiać tak aby było w normie przy żywieniu krów? Zbieram oczywiście trawę w pryzmę,dodam że większość nawożenia idzie przed pierwszym pokosem,, trochę przed drugim później już wcale, gnojowicę daję średnio dwa razy do roku

 

 

Witam,

 

Opisane przez Pana parametry mają niewątpliwie związek z nawożeniem. Wskazane byłoby także zastosowanie azotu mineralnego pod trzeci pokos, co podniosłoby zawartość syntezowanego przez rośliny białka i jego udział w zbieranym plonie.

Lucerna stanowi bardzo cenne źródło białka i przez wielu hodowców jest wykorzystywana w bilansowanym żywieniu bydła mlecznego. Jeżeli posiada Pan odpowiednie stanowisko glebowe (m.in pH 6,5-7,0, gleba mineralna, teren suchy) to warto pomyśleć o poszerzeniu bazy paszowej o lucernę. Rośliny te można zakiszać na pryzmie bądź w belach cylindrycznych. Dobrze prowadzony lucernik daje 5 do 6 pokosów w ciągu roku. Korzyści to także oszczędność na nawozach azotowych oraz dopłaty z tytułu uprawy roślin wysokobiałkowych.

Zachęcam do artykułu Dr Zbigniewa Lacha z OHZ Osięciny (http://www.barenbrug...a-mlecznego.htm)

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj#19 Share lamboEVO100

lamboEVO100

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 877 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 27 październik 2015 - 12:52

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Czy macie jakieś analizy kiszonek z tych traw ? Żadna ze względu na kostrzewę trzcinową w składzie, ( w niektórych przypadkach nawet 70% ) był ktoś od was na polu takiej mieszanki po 2-3 latach po siewie ? Zapewne zostaje sama kostrzewa trzcinowa. 

Wszystko ładnie pięknie gdyby kostrzewę trzcinową zamienić na łąkową ale wtedy firma nie zarobi bo kostrzewa łąkowa jest dużo droższa. Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
BARENBRUG - nasiona traw i lucerny Dzisiaj, 13:00
 •  

#20 Share Barenbrug

Barenbrug

  Zaawansowany

 • FIRMA
 • PipPipPip
 • 353 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 27 październik 2015 - 15:11

BARENBRUG - nasiona traw i lucerny

Witam,

 

Zgadza się -  po kilku latach użytkowania dominującym gatunkiem traw w runi NutriFibre będzie miękkolistna kostrzewa trzcinowa co jest zgodne z założeniem. Ten zauważalny wysoki udział w składzie nie jest przypadkiem. W efekcie wieloletnich prac działu hodowlanego powstały odmiany o unikalnym stosunku białka i energii do strawnego włókna. Powstały na potrzeby wydajnej i ekonomicznej produkcji mleka w rozwijających się gospodarstwach. W mieszankach tych stosuje się dodatek innych gatunków, które cechują się szybszym wzrostem początkowym. Pozwala to na zmniejszenie presji chwastów, jakie pojawiają się po siewie. Analizy kiszonek z mieszanek NutriFibre wykazują większy udział białka ogólnego i strawnego włókna w porównaniu z kiszonkami z mieszanek opartych np. na życicach. Kiszonki te cechuje natomiast niższa zawartość cukrów.

Na podkreślenie z punktu widzenia polskiego hodowcy zasługuje tu wysoka odporność na warunki stresowe, szczególnie na suszę. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu mieszanki NutriFibre wytrzumują długie okresy bez opadów atmosferycznych. Pokazała to tegoroczna susza.

 

Pozdrawiam,

Mateusz NogajPodobne tematy barenbrug bg lucerna trawy nasiona nawożenie białko sianokiszonka mleko nutrifibre

Tylko na agroFakt.pl: Obornik na użytki zielone: jakie korzyści nam daje? zobacz »