RelMy

Nagły spadek mięsności

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RelMy    0

Witam, mam dość poważny problem z uzyskaniem przyzwoitej mięsności u moich świń. Wiem, że ciężko będzie komukolwiek mi pomóc bo sam opis problemu nie wystarczy, najlepiej byłoby to widzieć. Ale może ktoś mnie naprowadzi na jakieś rozwiązanie,

Nigdy takiego problemu nie miałem, Wszystkie tuczniki sprzedawałem do lokalnej masarni i było wszystko w porządku, aż do momentu jak sprzedałem 4 mioty świń pod rząd bardzo otłuszczonych i miały bardzo mało mięsa, Żywienia nie zmieniłem aż tak drastycznie, nawet wydaje mi się, że poprawiłem. Świnie utrzymuję w cyklu zamkniętym, lochy PBZ, inseminowane rasami mięsnymi; Pietrain, albo Duroc x Pietrain. Pasze robię sam, zboża własne + koncentraty z lokalnej mieszalni pasz. Prosiłbym o jakieś wskazówki albo porady na co mógłbym zwrócić uwagę albo co poprawić.

 

P.S. Mam pewne podejrzenia co do materiału genetycznego jakim mam inseminowane lochy. Zauważyłem, że w miocie praktycznie żadne prosię nie ma żadnych plam ( czarncyh ani brązowych) charakterystycznych dla ras mięsnych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Znajomemu   też  wyszła  słaba  mięsność  na  zakładzie  -  to jego żona  w  auto  i   do nich  ,  na wstawiała  im   h....w   i mięsność  skoczyła o  3  %    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam, mam dość poważny problem z uzyskaniem przyzwoitej mięsności u moich świń. Wiem, że ciężko będzie komukolwiek mi pomóc bo sam opis problemu nie wystarczy, najlepiej byłoby to widzieć. Ale może ktoś mnie naprowadzi na jakieś rozwiązanie,

Nigdy takiego problemu nie miałem, Wszystkie tuczniki sprzedawałem do lokalnej masarni i było wszystko w porządku, aż do momentu jak sprzedałem 4 mioty świń pod rząd bardzo otłuszczonych i miały bardzo mało mięsa, Żywienia nie zmieniłem aż tak drastycznie, nawet wydaje mi się, że poprawiłem. Świnie utrzymuję w cyklu zamkniętym, lochy PBZ, inseminowane rasami mięsnymi; Pietrain, albo Duroc x Pietrain. Pasze robię sam, zboża własne + koncentraty z lokalnej mieszalni pasz. Prosiłbym o jakieś wskazówki albo porady na co mógłbym zwrócić uwagę albo co poprawić.

 

P.S. Mam pewne podejrzenia co do materiału genetycznego jakim mam inseminowane lochy. Zauważyłem, że w miocie praktycznie żadne prosię nie ma żadnych plam ( czarncyh ani brązowych) charakterystycznych dla ras mięsnych.

 

Kolego od plam mięsność się nie poprawi jeśli dotychczas miałeś dobrą mięsność to raczej nie genetyka a żywienie może koncentrat zmieniłeś albo odbiorca dmucha Cię w rogi  miałem ten sam problem ale zmieniłem odbiorcę i mięsność się poprawiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

 

Żywienia nie zmieniłem aż tak drastycznie, nawet wydaje mi się, że poprawiłem.

 

 

Ogólnie temat szeroki, piszesz że nawet poprawiłeś (masz jakieś próby pasz to potwierdzających), bo jak weszło nowe zboże to mogło wiele zamieszać, nie wiemy w jakim to odstępie czasowym bo nowe zboże to spadki były by raczej powolne. U nas pomiędzy odstawami różnice bywają na poziomie 2% nie więcej i nieraz średnią psują 3-4 sztuki o wyjątkowo słabej mięsności.

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lagunal6    2

Znajomemu   też  wyszła  słaba  mięsność  na  zakładzie  -  to jego żona  w  auto  i   do nich  ,  na wstawiała  im   h....w   i mięsność  skoczyła o  3  %    

 

i potem na wadze 5% mniej za pyskowanie he he

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombi82    19

ja zauważyłem taka zależność ceny do mięsności im cena niższa to i mięsność maleje jak cena w górę to mięsność również postrasz mniana zakładu albo poprostu zmień zmień odrazu podskoczy przynajmniej u mnie tak było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Napisz konkretnie ile sztuk odstawiłeś i jaka mięsność. Osobiście powiem ci że tuczyłem krótko na koncentracie i była porażka. Konkretny premiks i soja, najpewniej wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

kolega wyżej, nie chodzi że od plam ma mięsność się zwiększyć.. poprostu jak pietrain i wgl to razej w jakimś kolorze sie prosięta rodziły i były mięsne (z plamami) a teraz wszystkie białe więc raczej o to chodzi że teraz nie mięsne a jakieś "zwykłe sie rodzą.. o to pewnie chodzi a nie że od plam przybywa mięsności.. masakra..

Napisz ile czasu chowałeś i jaka waga i ta mięsność ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

ja proponuję zmienić nasienie , lepiej by było te lochy kryć Pic 410, ja tak mam i sobie chwalę, spróbuj z 5 loch na próbę, nie musisz wszystkich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

dobrze by było aby ta lokalna mieszalnia określiła chociaz białko w zbożu bo w tym roku jakość zboża jest bardzo różna i może być tak że różnica nawet 1% poniżej poziomu daje nam do 6 kg białka ogólnego w paszy mniej a to już jest dość sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ZETOREXX85
      Witam.
      Wymieniam swój stary śrutownik na coś innego. Myślałem nad śrutownikiem Bąk. Zamieszczam aukcję na której można kupić nowego Bąka: http://allegro.pl/pt-nowy-srutownik-rozdrabniacz-bijakowy-talex-i5015335177.html
      Co o nim myślicie? Będę go używał do żywienia macior. Jaką wydajność ma taki Bąk? Miałem okazje zobaczyć u wujka jak on rozdrabnia.Ziarno jest dobrze zmielone                         
                                                                                                                           
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
    • Przez GibusDF
      Witam!
      Gospodarstwo Rolno-Hodowlane w Wielkopolsce (okolice Koła) poszukuje osoby chętnej do podjęcia pracy jako zarządca w chlewni dla loch. Wykształcenie w kierunku rolniczym, zootechnicznym, weterynaryjnym lub o kilkuletnim stażu pracy przy hodowli loch. Możliwość zakwaterowania i pracy wraz z rodziną. Zainteresowanych proszę o kontakt e-mailowy Lgalemba@wp.pl lub PW @GibusDF
    • Przez rudinho11
      Rok 2015 zakończyliśmy ceną 3.30+vat. W nowym roku oby chociaż złotówkę świnki były droższe. Jak u was ceny ?
    • Przez lazik11441
      Witam ostatnio gdzieś w ogłoszeniu znalazłem "mobilną mieszalnię pasz" i chciałem się dowiedzieć czy może ktoś posiada coś takiego? jak to się sprawuje i czy jest warte swojej ceny ?  Ponieważ jest to dosyć drogie chciałbym się zorientować czy lepiej kupić coś takiego czy zwykły rozdrabniacz chodzi mi o coś takiego do ciągnika, podaję przykład w ogłoszeniu z góry dzięki za udział w temacie
      http://olx.pl/oferta/mobilna-mieszalnia-pasz-na-wom-CID757-IDcua7N.html#f0791cc7eb
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj