luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

JarekBazydlo    2502

Wyczytalem gdzies ze po ziemniakach bydlo czuje sie nasycone i potem mniej pobiera paszy... Wiec ja swoim nie daje:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lszczepa1    4

Trochę odgrzebałem temat Magnezu w żywieniu opasów.

Czy ktoś stosował magnez dla poskromienia szalejących byków i może polecić lub odradzić?

Gdzie kupić taki magnez? w dodatkach witaminowych znajduje się zaledwie 1,5% magnezu i jest to dawka niewystarczająca, bo na sztukę trzeba 5-10 g/dziennie (jeśli mylę się z dawką to mnie poprawcie).

 

Podsumowując:

-czy magnez pomaga?

-ile kosztuje i gdzie kupić /jakiej firmy, nazwa itd/

-dawkowanie na sztukę/ dziennie

 

primasan z sano zawiera 5% magnezu

ja podaje w ilośći ~100gram na sztuke dziennie, i byki są raczej spokojne (dodaje to domieszanki dla byczków którą robie)

kosztuje około 70 zł za worek 25 kg

na worku napisane jest jak podawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arencjo    4

Ile trzeba ha na 60 szt, Opasów 2 dwóch rzutach ( sprzedawane 30 szt. rocznie). Chodzi mi o ilość ha zbóż, łąk, kukurydzy,

300 bel siana, 250 ton kiszonki z kukurydzy, 45 ton zbóż, 150 bel słomy. Tak mi się wydaje. A w ha to już roznie wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

Może ktoś mi ułożyć prawidłowo karmienie byczkow 250-320 kg

MAM:

-mieszanke jęczmień przenica owies

-kiszonka z qq

- sianokiszonke z trawy i z żyta

- siano

- żyto

- przenice

- bufor i mocznik

mam wrażenie że ostatnie 5 słabo rosło najwiecej 21 -671 kg kiedyś tyle bylo w rok i 2 miesiące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2502

To naprawdę strasznie słabo rosly... A nie chorowaly Ci e czasieopasu? Albo moze zyto przedawkowales... Dajesz jakies witaminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

671 kg kiedyś tyle bylo w rok i 2 miesiące

 

671 kg w 14 miesięcy to chyba nie jest zły wynik..wychodzi średni przyrost dzienny w okolicach 1,5kg

chyba, że źle zrozumiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

chodzi mi że ostatnia partia rosła za długo o 8 miesięcy  i chce ułożyć diete odpowiednią żyta do śruty idze 1 na 5 wiader mieszanki i przenżyta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

Daj około 15 kg, zmieszaj razem ze śrutą i będą ładnie ją jadły

15 kg to chyba za dużo mi sie wydaje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

Witam, mam pytanie czy karmiąc byki sianem, kiszonką z traw z motylkowatymi i dodatkiem śruty przyrosty byłyby w miarę czy nie zabardzo by to wyszło???? I wstawiając juz takie odchowane byczki (mieszańce mięsne) w wadze ok 200kg ile czasu by przyrastały to wagi handlowej tj. ok 600 kg.??????


Z góry dzięki za informacje.


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

Mam zamiar hodować byczki(hf mm mo ncb i inne) takie od 5 dni do 6-8 m-cy mam dopiero 17 lat mam już 2 byczki w wieku 7-8 m-cy w wadze jeden 250 drugi mo około 320 czy to dobra waga? Stały po 2,5-3 m-ce przy krowach u mnie. Dawałem im wtedy już granulki siano i ospe teraz daje sianokiszonke z trawy i sianokiszonke z qq ospe i wodę? Jakieś pomysły żeby poprawić wage

Daje dodatkowo marchew odpadową kupuję po 20 gr kilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Panowie są jakieś środki do odrobaczania bydła żeby za jednym zamachem załatwić pasożyty zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Kupiłem ostatnio kilka byczków takich po 260-300kg i obawiam się że że mogą mieć robale bo się mocno trą o co się da,ale tak czy inaczej chciałbym je odrobaczyć. Słyszałem o środkach co się polewa po grzbiecie i podobno ten środek łatwi wszystko za jednym razem. Małe cielaki szczepiłem zawsze iwermektyną i było ok a takie większe to już jest problem połapać bo chodzą luzem. Gdyby był taki środek  to bym podczas jedzenia polał po grzbiecie i sprawa załatwiona.

Nie wiecie czy coś takiego zdaje egzamin http://nikahp.pl/Eprinex_Pour-On__,p,21675.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

no i tu mamy minus trzymania bydła luzem w nieprzygotowanych do tego pomieszczeniach.Najlepiej było by szczepić masz wtedy pewność, że każda sztuka dostała tyle ile powinna.Polewanie po grzbiecie to moim zdaniem kiepski pomysł bo w tym grunt to polanie po środku żeby ładnie spłynęło i dotarło wszędzie.Tak czy inaczej życzę powodzenia w odrobaczaniu.Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam od miesiąca posiadam gospodarstwo po wujku 16,5 ha większość 3 klasa i po rodzicach 5,5ha chciałbym się zająć hodowlą byków mięsnych rodzice do tej pory howają świnie ale nie bardzo mają z tego zyski za rok przechodzą na emeryturę. Mam dostęp do firmy która sprzedaj byki 30km od miejsca mojego zamieszkania i gorzelni 20km odemnie. Do tej ziemi mogę dobrac jeszcze prawie 4ha łąki od cioci (zadbanej 2 pokosy co roku od niej bierze rolnik 20 km oddalony od tej łąki już z nią rozmawiałem jak coś to problemu nie będę miał żeby przejąć łąke) mam wszystkie maszyny zielonkarskie odziedziczyłem je po wujku jak i sprzęty do uprawy zboża i 3 traktory brak tylko prasy i kombajnu, Mam pytanie stosując system żyto potem kukurydza lub poplon np słonecznik po zbożach ile mógłbym wychować byków w 2 grupach wiekowych mam problem ponieważ nigdzie nie mogę znaleść konkretnego dokładnego planu żywieniowego np ze  na 10 byków potrzeba karmić je preparatem mleko zastępczym do np 3 miesiąca dodając im siano i np mieszanke w ilości x kg dzienie i późiej np  2ha kiszonki z kukurydzy i 4ha kiszonki z trawy i do ścielenia 5ha słomy i 10ton zboża na pasze z 1 ha qq masz np 50ton kiszonki z żyta np 20ton itp i dziennie dawaj 1 wiadro 20l na byka kiszonki rano i wieczoram do wagi x potem 2 wiadra z preparatem x do wagi x itp przykładowo podaje proporcje bo nie mam w tym doświadczenia a tak  jak by ktoś rozpisał to i mi i wydaje mi się że dużo ludzi by z tego skożystało i mi by to bardzo pomogło (budynki posiadam 2 obory jedna  220m2 po wuju druga 120m2) zgóry dzięki i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Mam pytanie, czy po odbiorze padłego bydła przez zakład utylizacji dostajecie wezwania do zapłaty części kosztów? Czy coś się zmieniło w przepisach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

do tej pory koszty pokrywała agencja z tego co mi wiadomo bynajmniej ja nic nigdy nie płaciłem, musisz tylko to potem zglosić do powiatowego weterynarza (teoretycznie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172
Napisano (edytowany)

karolr2, u mnie złapały świerzba, krowy są spokojne więc dostały iwermektynę podskórnie, ale cielaki już nie... Wet dał Closamectin, załatwia chyba wszystko, 1ml/10kg, koszt 156zł za 250ml.

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
temper    1

Panowie są jakieś środki do odrobaczania bydła żeby za jednym zamachem załatwić pasożyty zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Kupiłem ostatnio kilka byczków takich po 260-300kg i obawiam się że że mogą mieć robale bo się mocno trą o co się da,ale tak czy inaczej chciałbym je odrobaczyć. Słyszałem o środkach co się polewa po grzbiecie i podobno ten środek łatwi wszystko za jednym razem. Małe cielaki szczepiłem zawsze iwermektyną i było ok a takie większe to już jest problem połapać bo chodzą luzem. Gdyby był taki środek  to bym podczas jedzenia polał po grzbiecie i sprawa załatwiona.

Nie wiecie czy coś takiego zdaje egzamin http://nikahp.pl/Eprinex_Pour-On__,p,21675.html

 Najlepszym i najtańszym sposobem jest podanie tej iwermektyny podskórnie albo maximec też podskórnie. Maximec działa na wszystkie pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne w tym na motylicę wątrobową a iwermektyna na to nie działa. Można też podać fenabenat to jest proszek do wymieszania z paszą. Niby jest tylko dla świń ale dla bydła też można podać z powodzeniem. Ten eprinex do polewania jest dość drogi jeśli nie ma świerzbu to lepiej kupić spot on i nim polać. Osobiście daje przeważnie maximec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj