luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Jakub21    20

Witam mam do wykarmienia 40szt bydła dostają tak rano kiszonke z kukurydzy na to śrut(jęczmień pszenżyto mieszanka) wiadro 15kg na 6 szt a potem sianokiszonka. Jutro mają mi przywieść wytłoki buraczane i jak ile i kiedy najlepiej im dawać te wytłoki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

zastanawiam się nad zasianiem mieszanki jęczmień owies pszenica wyka i może groch lub słonecznik.chciał bym to dawać bykom ''na zielono'' nie kiszone ze względu na spory koszt zrobienia kiszonki (wszystko oprócz koszenia to usługa).jak myślicie warto?Miało by to jakąś wartość żywieniową dla byków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
temper    1

Witam. Panowie ile dajecie maksymalnie na sztukę mocznika nawozowego bykom powyżej 500kg?

 

 

Edytowano przez temper

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
temper    1

e tam łyżka to mało, do 100 gramów na dzień można na pewno. Ale czy można więcej jak podstawą żywienia jest kiszonka z kuku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bo to sie rozchodzi o to w jaki sposób podany jest ten mocznik,jeżeli jest wymieszany np z kukurydzą,i zwierzę pobiera te 100 gr stopniowo przez cała dobę ,to jest wszystko ok,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

I jeśli wprowadza się mocznik to nie zaczyna się od dawek po 100g na dzień tylko rozpoczyna od małej ilości i stopniowo się zwiększa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

To ile mozan maksymalnie tego mocznika stosowac aby ich nie przebialkowac ?

Bo ja u siebie teraz zauwazylem ze maja rzadkie odchody ale normalnie ciemnie Dostaja tresciowa ze zboz i kukurydzy do tego rzepak kreda pastewna , drozdze i premiks Kazdy opas okolo 2 kg na dzien mysle ze chyba to nie za duzo ? Wiem napewno ze kiszonka z qq jest bardzo wartosciowa w tym roku bo az zolta od ziarna :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na moczniku paszowym jest napisane-max 150 gr na SD dziennie,zalecana dawka 120gr/SD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
temper    1

Panowie a czy hoduje ktoś z Was byczki tylko na paszach objętościowych z dodatkiem mocznika? Załóżmy tak od 6 m-ca życia. Nie zostaje wiele z tej całej zabawy z opasami i pomyślałem żeby maksymalnie obtanić dawkęblink.png oczywiście podstawą dawki by była kiszonka z kuku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wrona    13

Maksymalna dawka mocznika przy zadawaniu paszy minimum 2 razy dziennie to 30 g na 100 kg masy ciała, wprowadzany stopniowo najlepiej wcześniej wymieszany w mieszalniku.

Jeśli byk waży np. 400 kg i dostaje 2 kg paszy na 24h możemy na 1000 kg tej paszy wsypać maksymalnie 60 kg jeśli ten sam byk dostaje 3,5 kg maksymalnie dajemy 34,29 kg na tonę paszy. Pamiętajcie o witaminach i lizawce bilansowaniu białka do energii. Na samej kukurydzy urośnie ale nie tak  http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/540307-byki/ 

Nie nie chwalę się po prostu pokazuje, że wiem o czym piszę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
temper    1

a co masz na myśli mówiąc dopalacze?  :blink: mocznik to normalne źródło białka żwaczowego. No napewno na samych objętościówkach opas będzie dłuższy ale jak to będzie z opłacalnością to już niewiadomo ;)  Z resztą wszystko zależy od jakości tych objętościówek. Panowie mieliście krzyżówki hf*bbb? jak z przyrostami tych sztuk bo wiadomo wyglądają fajnie :) mam teraz jednego takiego narazie ładnie wygląda ale jest mały jeszcze. Ogólnie najbardziej chwalę sobie krzyżówki z sm. Duże przyrosty dzienne i świetnie pobierają nawet gorsze pasze. Ogólnie to najgorsze są hf nie dość że sama skóra i kości to jeszcze jedzą tyle co dwa mieszańce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

cena mocznika to Cena brutto:1400zł

śruty rzepakowej 900zł

 

jak przeliczyć opłacalność?? ile % białka ma mocznik???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mówią i piszą ze 100g moczniku = 0,5kg śruty sojowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

witam mam możliwość zakupu w dobrej cenie marchwi jak myślicie czy po tym byczki by rosły ? czy może nie ma sensu się bawić z marchwią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co masz na myśli mówiąc dopalacze?  :blink: mocznik to normalne źródło białka żwaczowego. No napewno na samych objętościówkach opas będzie dłuższy ale jak to będzie z opłacalnością to już niewiadomo ;)  Z resztą wszystko zależy od jakości tych objętościówek. Panowie mieliście krzyżówki hf*bbb? jak z przyrostami tych sztuk bo wiadomo wyglądają fajnie :) mam teraz jednego takiego narazie ładnie wygląda ale jest mały jeszcze. Ogólnie najbardziej chwalę sobie krzyżówki z sm. Duże przyrosty dzienne i świetnie pobierają nawet gorsze pasze. Ogólnie to najgorsze są hf nie dość że sama skóra i kości to jeszcze jedzą tyle co dwa mieszańce. 

 

No popatrz mocznik to białko,ciekawe, mocznik to nic innego tylko azot, w żwaczu uwalnia amoniak który jest wykorzystywany przez bakterie do wytwarzania własnego białka trawionego w dwunastnicy, oczywiście dawka pokarmowa musi być bogata w energie, np kiszonka z qq,  20-30 gram na 100 kg mc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

witam mam możliwość zakupu w dobrej cenie marchwi jak myślicie czy po tym byczki by rosły ? czy może nie ma sensu się bawić z marchwią ?

marchew jest zdrowa dla byczków bo to jest witamina ale rosną słabo !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Czyli 100g -150gr na szt 500 kg.

 

Jak myślicie opłaca się dać mocznik przez 3 mc przed sprzedaniem? Czy nie warto w to wchodzić? zaznaczę że do tej pory nie dostawały koncętratu , białko miały tylko z pszenicy w dawce 20-30% śruty no bo w QQ prawie go nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

i mam jeszcze pytanie może dziwne ale jak zacznę podawać mocznik to nie będzie problemu z odstawieniem go? nie spadnie apetyt czy coś?? i cielaki od 6mc mogą już go dostać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli 100g -150gr na szt 500 kg.

 

Jak myślicie opłaca się dać mocznik przez 3 mc przed sprzedaniem? Czy nie warto w to wchodzić? zaznaczę że do tej pory nie dostawały koncętratu , białko miały tylko z pszenicy w dawce 20-30% śruty no bo w QQ prawie go nie ma.

ja bym spróbował na twoim miejscu,przynajmniej bedziedz wiedzial czy to efekt jakiś przyniosło,tylko moze rzepaku chociaż trochę dokup.

i mam jeszcze pytanie może dziwne ale jak zacznę podawać mocznik to nie będzie problemu z odstawieniem go? nie spadnie apetyt czy coś?? i cielaki od 6mc mogą już go dostać?

nie powinno być problemu,apetyt to spadnie jak za szybko do celowej dawki bedziesz chciał dojść,no i po co dawać jak będziesz chcial odstawić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

marchew jest zdrowa dla byczków bo to jest witamina ale rosną słabo !

kurde to nie wiem sam mam możliwość kupić po 30 zł za tonę chyba się skusze kupię przyczepę zobaczymy jak to będzie wyglądać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj