Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1701 Share zibi116

zibi116

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 13:28

Pierwsze kroki w hodowli opasów jak czytam jak mozna zarobic na hf bo cielak jest tani to rece opadaja zyje juz pare lat ale znam starszych ktorzy nie nauczyli sie niczego te typy tak maja a mlodzi niech sie ucza

jak czytam jak mozna zarobic na hf bo cielak jest tani to rece opadaja zyje juz pare lat ale znam starszych ktorzy nie nauczyli sie niczego te typy tak maja a mlodzi niech sie ucza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 07:25
  •  

#1702 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 07 grudzień 2013 - 14:21

Ja to kiedyś przerabiałem , miałem 2 byczki hf i LM czystej rasy. Stały razem ,jadły to samo ,to hf miał większe przyrosty. Reasumując po sprzedaniu LM wyszedł 350 zł wiecej.

Tylko mi nie mów, że tego byczka czystej rasy kupiłeś w wadze 100kg razem z tymi HF-ami. I pytanie czym były karmione

#1703 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 14:29

Pierwsze kroki w hodowli opasów Cielaki były z mojego chowu, mam jedną krowę czystej rasy LM. karmione były ;śruta zbożowa , kiszonka z qq i sianokiszonka bądz siano

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#1704 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 14:36

dokładnie, ludzie mysla ze jak maja jakas mieszanke mm to juz bóg wie co, wystarczy ze cielak bedzie miał geny w matke hf i ta brazowa siersc mu za wiele nie pomoze :)

nigdy nie wiadomo jak się geny rozłoża. Najlepiej jak cielak weźmie wzrost z matki hf a umiesnienie z ojca mięsnego. Ale często bywa odwrotnie. Mam teraz mieszańca czerwonego matka ho * czerwony hf(dość wysoka, czarno biała) ojciec 100%lm. Urodził się gruby ale krótki i niski. Do tej pory taki jest jego rówieśników dawno już nie ma. Co z tego że ma bardzo ładna budowę jak waży około 650kg i chyba już dużo cięższy nie będzie sprzedam go pewnie po nowym roku. Od tej samej krowy mam z tamtego roku byczka po montbeliardzie (czarno białego) jest narazie cienki ale wzrostem i długością już brata przegonił. Jak będzie rósł tak jak teraz to przed następna zimą będzie miał około 800kg.

#1705 Share MrDawido

MrDawido

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 14:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów HF to lipa a nie byk i nikt mi nie wmówi że jak się dobrze da hf-owi to urośnie , Nie ma opcji że hf urośnie w takim samym czasie i osiągnie tą samą wage to byk mięsny w tym samym wieku :D. Mieliśmy już doczynień z bykami sam mam co roku swoich z 40 byków do tego dokupuje jeszcze 20 i wole zapłacić te 3 tyś za sztuke i mieć pewność że zarobie na nim, u mnie bydło nie powiem bo dostaje bardzo dobrą paszę bo im nie żałujemy ale na prawde widać przyrosty po nich :)

#1706 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 07 grudzień 2013 - 15:21

Cielaki były z mojego chowu, mam jedną krowę czystej rasy LM. karmione były ;śruta zbożowa , kiszonka z qq i sianokiszonka bądz siano

Ten byczek musiał byc jakis chorowity albo 'wybrakowany'. Rasy mięsne mają genetycznie uwarunkowany lepszy przyrost masy i takie sytuacje, jak ta którą opisujesz nie są normą.

#1707 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 15:37

HF to lipa a nie byk i nikt mi nie wmówi że jak się dobrze da hf-owi to urośnie , Nie ma opcji że hf urośnie w takim samym czasie i osiągnie tą samą wage to byk mięsny w tym samym wieku :D. Mieliśmy już doczynień z bykami sam mam co roku swoich z 40 byków do tego dokupuje jeszcze 20 i wole zapłacić te 3 tyś za sztuke i mieć pewność że zarobie na nim, u mnie bydło nie powiem bo dostaje bardzo dobrą paszę bo im nie żałujemy ale na prawde widać przyrosty po nich :)

3 tysie za jakiego "cielaka" płacisz?? i jak wychodzisz z nim na plus??
i tak moze troche za jezyk Cie złapie "bo dostaje bardzo dobra pasze bo im nie zalujemy" masz na mysli ilosc podawanej paszy czy moze to jaka ona jest jakosciowa bo moim zdanie mozna to dwujako odbierac

#1708 Share MrDawido

MrDawido

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 16:11

Pierwsze kroki w hodowli opasów 3 tyś za cielaka w wadze 300kg od rasy zależy ale zazwyczaj jest to hereford albo Charlolaise i wychodze na nich bardzo dobrze trzymam zazwyczaj je do tony mniejszych nie sprzedajemy cena bardzo dobra ostatnio dostałem po 8,50zł wszystko idzie bezpośrednio za granice, albo biernacki zabiera, a jeśli chodzi o pasze to mieszane jest wszystko dawkowo jako TMR no i oczywiście pasze mają non stop w korytach :)

#1709 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 17:17

Pierwsze kroki w hodowli opasów dla mnie to sensu brak płacic po 3 tys za byka 300kg, dla mnie taki byk wart jest 300x8zł=2400, oczywiscie klienci z zachodu moze i zapłaca 3 tys za byka 300kg ale oni pewnie duzego sprzedaja po 10zł to im sie opłaca

to ile miesiecy chowasz od 300kg do 1000kg ?
i jaka pasze tresciwa dajesz ? uzywasz koncentratów czy sam sobie dobierasz składniki ?

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 17:36.

#1710 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 07 grudzień 2013 - 17:36

Pierwsze kroki w hodowli opasów @koma666 widać że ty jeszcze w średniowieczu żyjesz ;) Co powiesz na to że kupowałem simy po 1750 pln sztuka , sprzedawałem po ponad 3000 pln sztuka za 320kg i zarabiałem jeszcze ponad 600 zeta na sztuce ?? Można? Można tylko trzeba się trochę znać. Sprzedawałem na export, wszystkie koszta skrupulatnie zapisane :) I w tym czasie gdzie upasłbym jednego dużego moim sposobem można 2,5 takiej sztuki sprzedać przy podobnych kosztach paszy :) Ale rolnicy się przyzwyczaili byk to byk i ch*j - w dzisiejszych czasach albo sprzedajesz dużo na raz albo dobry towar lub jedno i drugie - wtedy jest cena. Ale jeśli ktoś patrzy tylko na koszt cielaka... :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1711 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 17:45

Pierwsze kroki w hodowli opasów no to jestes bizenesmen :D ciekawe jak bedziesz spiewał jak ci zdechna ze 2 kiedys :o
a ja tam wole sredniowiecze od wszechobecnego plastiku :D
a zarobił na tych twoich bykach ten co na zachodzie je upasł i sprzedał po 10zł
no i gdzie czyste simy kupujesz ? czy oby na pewno czyste ?

handlarze z moich stron jezdzacy na warmie za 3tys potrafia przywiezc 2 szt po 250-300kg, jak oni to robia to nie wiem, doliczaja pozniej 500zl na szt marży i sprzedaja dalej

poza tym twoje teorie o tym ze trzeba sprzedawac duzo i dobry towar u mnie nie działaja, u mnie mozesz miec 1 szt i jak jest dobry to dostaniesz lepsza cene od byle handlarza niz w ubojni

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 18:03.

#1712 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów A na twoich bykach nikt nie zarabia ?? Też :) Taka rola handlu :)
EDIT: z ostatnim zdaniem bym polemizował , zależy od handlarza. Ci dobrzy którzy mają jakieś umowy i faktycznie dostarczają dużo dostaną za takiego samego byka lepszą cenę niż rolnik który sprzedał by na skupie. I to właśnie pokrywa się z moim stwierdzeniem - sprzedając dużo dostajesz lepszą cenę :)

Edytowany przez mickas092, 07 grudzień 2013 - 18:07.

#1713 Share MrDawido

MrDawido

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów KOMA666: Rozwalasz mnie kolego swoim głupim gadaniem :D. Skoro hoduje bydło mięsne to przecież to oczywiste że potrafie rozpoznać czy to jest czysto rasowy czy nie :D. Nikt Ci nie każe kupować mięsnego byka chcesz to kupuj HF mnie nie obchodzi czy Ty np zarobisz ważne że ja na tym zarabiam i wychodze na tym bardzo dobrze :D.
Kolega mickas@ dobrze gada popieram Cie kolego :)

#1714 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:09

Pierwsze kroki w hodowli opasów no ale nie odp mi

to ile miesiecy chowasz od 300kg do 1000kg ?
i jaka pasze tresciwa dajesz ? uzywasz koncentratów czy sam sobie dobierasz składniki ?

mickas

to nie tak jak piszesz
handlarz w ciagu roku dostarcza powiedzmy 1tys szt bydła i dlatego ma za to premie, a to ze ty tam sobie sprzedasz 10 czy 20 na raz to nie ma znaczenia, i tak przegrywasz z handlarzem

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 18:12.

#1715 Share MrDawido

MrDawido

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:12

Pierwsze kroki w hodowli opasów a przepraszam zapomnałem trzymam w zależności ale ale zazwyczaj jest to około 2 lat , dostają śrute zbożową z własnych zbiorów i śróte rzepakową albo sojową to zależy, składniki dobiera mi zootechnik od bydła

#1716 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:15

Pierwsze kroki w hodowli opasów od 300kg trymasz jeszcze 24 miechy tak ?
a za wiek ponad 24 miechy ci nie obnizaja ceny ?
opłaca ci sie dawac srute sojowa opasom ?

to jezeli to nie tajemnica to ile zarabiasz na 1szt srednio ?

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 18:22.

#1717 Share MrDawido

MrDawido

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów no dokładnie , nie nic a nic mi nie obniżają kiedyś właśnie miałem sprzedać jednemu obcemu handlarzowi jedną sztuke bo na szybko kasa byłą potrzebna to mówi że musi mniej dać bo za stary , a u swoich nie ma żadnego problemu biorą wszystko i za dobrą kase :D

#1718 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów co myslisz o tym aby opasy hodowac tylko na kiszonce z qq i do tego pasza tresciwa - zboze+ sruta rzepakowa + witaminy ?
mysle nad takim rozwiazaniem bo nie mam łak

#1719 Share 00Dawidek00

00Dawidek00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów Można bez problemu hodować byki na samej kiszonce z qq i zbożu, ale do wagi 400kg, bo wtedy przyrosty są największe, a powyżej tej wagi staje się to nie opłacalene, gdyż ten wielki zołądek trzeba czymś dodatkowo zapchać, a samym zbożem i qq to trzeba wiele tego dać, gdzie póżniej moga się pojawić problemy ze żwaczem co prowadzi do wielu innych chorób...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1720 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:49

Pierwsze kroki w hodowli opasów no ale kiszonka z qq to najtansza pasza objetosciowa, wiec jak to jest nie opłacalne ?
sianokiszonka w rolkach jest wg. mnie za droga, dodam ze nie posiadam swojej prasy ani owijarki i posiadac nie chce :) bo do tego trzeba miec 2 ciagniki, prase, owijarke, tura, dla mnie nieopłacalne

o jakich chorobach od kiszonki z qq mówisz ?
widziałem gdzies na necie ze jest taki system hodowli, nazywa sie chyba angielski ze aby qq+pasza tresciwa

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 18:54.