luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

maciejo360    27

Chyba nie ma takiej zasady, oprócz tego żeby miały dostęp do wody.Z doświadczenia Ci powiem że dla 10-ciu jałówek w kojcu jedno poidło starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalek24    0

witam jestem tu nowy i nie bardzo się orientuje gdzie mógłbym to znaleźć a mianowicie chodzi mi o dawki pokarmowe albo może ktoś pomoże obliczyć dawkę paszy treściwej , więc mam owies,żyto,grykę,łubin słodki (boruta) , ostatnio tez kupiłem koncentrat z Nutreny-(opas) na objętościowe mam siano i koszone ale bardzo słabej jakości bo nie stosuje nawozu , byki mają 20miesięcy i około 470kg HF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Napisz w jakich proporcjach zadajesz wymienione komponenty to coś więcej można będzie powiedzieć. Bo jak na swój wiek powinny troszkę szybciej nabierać wagi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ktoś się orientuje czy są jakieś minimalne wymagania co do ilości poideł w przeliczeniu na sztuki bydła (opasów)? Bo szukałem w Internecie przez google oraz czytałem zasady wzajemnej zgodności ale nie mogę znaleźć ile konkretnie sztuk bydła na jedno poidło? Czy po prostu wystarczy tyle aby nie stały w kolejce? Czyli np. 1 poidło na 5 sztuk? Byki trzymane luzem.

 

Ja Ci powiem z własnego doświadczenia że nie 10 tylko 25 szt będzie pić z jednego poidła, tylko że poidło szybko się zużywa, chodzi o części ruchome.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalek24    0

no sam wiem ze coś nie gra nie wiem dokładnie w kilogramach bo sypie wiadrami ale mogę zważyć a mianowicie 4widra owsa , 2wiadra żyta , 1wiadro gryki i 1wiadro łubinu   do gotowej już śruty dosypuje po pól szklanki koncentratu karmie w dwóch dawkach po 2,5kg na sztukę siano kiszonka do woli i na wieczór jeszcze siano

Edytowano przez rafalek24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało 2,5 kg. Powinno być min 4. Nie mam doświadczenia w karmieniu łubinem ale wydaje mi się że za dużo dajesz

Tego sanbula też coś malutko.

Edytowano przez robert123farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorki, źle doczytałem. Łubin ma substancje anty żywieniowe  i mówi się że udział w paszy do 20%. Sam zamierzam dodawać od przyszłego roku kiedy będzie trzeba siać strączkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

koledzy mam takie pytanie co do zywienia bykow

robi ktos z was osypke z samego owasa i lubinu??

mam malo ha owsa zawsze dobrze sypie to bym nadrobil iloscia a lubin wiadomo durzo bialka a ono przeciez naj wazniejsze

 

prosze o kometarze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

kolego jaka dawka cie by interesowała tak się składa że mam program do układania

Edytowano przez Rolnik2900

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalek24    0

widzę ze kolega JASTRZAB901 już wie jakę dawki ale mi możesz pomóc, daje moim bykom własną śrutę i nie wiem jakie dawki mam dawać może pomożesz , do dyspozycji mam owies,żyto,grykę,i łubin BORUTA dodaje tez koncentrat z Nutreny (opas) byki to HF waga około 470kg objętościowa to sianokiszonka i siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

20 miesięcy i nie całę 500kg to coś nie ten teges jest. Nie ma energi w Twoim paszeniu brak kuku. Chyba otręby mają jakąś tam energie z najłatwiej dostęnych pasz bo tak to jeszcze wysłodki oczywiście :)

 

żyta też max 20% można dać 

 

więc na 100kg owsa możesz dać 20kg żyta 15-20kg łubinu i gryki nie wiem ile ale zapewne też 15-20kg 

 

i ta sianokiszonka jest bardziej jak siano czy bardziej jak kiszonka? tzn suchą zbierałeś czy szybko po skoszeniu??

 

może coś źle napisałem ale zapewne poprawi mnie ktoś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

A co byscie powiedzieli na takie składniki w ospie, owies 25%, jęczmień 20%, pszenica 25%, pszenżyto 25% czy taki skład jest ok dla opasa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

kolego jaka dawka cie by interesowała tak się składa że mam program do układania

witam kolego. no wlasnie niewiem jak ta dawke rozpisac tak aby byla optymalna. obietosciowa tylko siano. waga od 150kg staly by u mnie do 320kg.

w tym roku do dyspozycji mam 40%owies 40% pszenzyto 20% lubin

czy moge mieszac w takich proporcjach??

 

dodam ze owies bede sial dopiero na wiosne i mam dylemat czy nie rozbic areal ktory na to przeznaczylem na pol, i jedna polowe owies a droga cos innego - przenice, gryke, albo moze zyto?? czy lepiej zostawic ten owies na calosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

łubin może chyba być choć nigdy nie dawałem osobiście, jak na mój gust to za dużo pszenżyta jak na taką wagę, więcej owsa albo dokup jęczmienia, takie moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalek24    0

dobra masz mnie..  :)

doradzisz cos?

np takie..

ale niewiem czy warto w ogole..

http://www.hrsmolice.pl/index.php?p=zyto_02

 

mój znajomy siał BOJKO i w żniwa musiał zaorać bo nie opłacało się kosić

20 miesięcy i nie całę 500kg to coś nie ten teges jest. Nie ma energi w Twoim paszeniu brak kuku. Chyba otręby mają jakąś tam energie z najłatwiej dostęnych pasz bo tak to jeszcze wysłodki oczywiście :)

 

żyta też max 20% można dać 

 

więc na 100kg owsa możesz dać 20kg żyta 15-20kg łubinu i gryki nie wiem ile ale zapewne też 15-20kg 

 

i ta sianokiszonka jest bardziej jak siano czy bardziej jak kiszonka? tzn suchą zbierałeś czy szybko po skoszeniu??

 

może coś źle napisałem ale zapewne poprawi mnie ktoś :)

 

bardziej sucha , mam też kiszonkę z drugiego pokosu ale jakoś słabo ją pobierają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy84    28

ja tam mam w pryzmie po poludniu koszone a zbierane rano  pobieranie super ale ja daje w paszowóz 50% sianokiszonki 50% kiszonki z kukurydzy do tego TMR z śruty jęczmiennej śruty rzepakowej, koncentrat i mocznik wszystko mieszane w mieszalniku w mieszalniku a poźniej do wozu do tego melasy ok 0,2kg na sztukę no i ziarno gniecione z kukurydzy z rękawa :) byki godzinę pobieraja a reszte czasu rzują orbity hahaha

Edytowano przez cichy84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ rafelek24 zmniejsz dawkę żyta i łubinu do +/- 20%, napisałeś że sianokiszonkę dostają rano a wieczorem siano, ile tego dostają?Lepiej będzie sianokiszonka rano i wieczorem, na to treściwa, zwiększ dawkę do minimum 3kg.

Może sianokiszonka jest słabej jakości? Jak robiona i jeszcze napisz coś o tym sianie.

Byki są w kojcach czy na uwięzi?

Bez kukurydzy też będą żyły, no ale wiadomo, lepiej jak jest.

Żeby lepiej jadły to kup drożdże, posypujesz nimi sianokiszonkę i odstaw na jakiś czas ten opas z Nutreny.Nie ma biegunek?

Podaj więcej szczegółów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalek24    0

MACIEJO360 opisze Ci całodniowe żywienie rano mieszanka treściwa po około 2,5kg do 2,8 kg potem woda bo poje z koryta i kiszonka oporowo popołudniu woda i dalej kiszonka wieczorem mieszanka treściwa po 2,5-2,8kg woda podgarniam kiszonkę której niezajadły i na to kostka siana na około 3 byki ,rano wyrzucam pod nogi to czego nie zjadły  . jeszcze miesiąc temu dawałem treściwą 3 razy dziennie po 2,5kg ale stwierdziłem ze może za dużo im daje i zmniejszyłem do 2razy . kiszonka i siano nie są za dobrej jakości bo mam TUZy i nie pamiętam żeby była siana świeża trawa przez ostatnie 20lat . byki stoją na uwięzi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj