Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 16:23

Pierwsze kroki w hodowli opasów Koniecznie potrzebne będzie siano, sianokiszonka lub słoma by dostarczyć włókno. Zmniejszył bym dawkę śr rzepakowej na 1kg, a w zamian zaoszczędzisz pieniądze, a za to mugłbyś kupić mieszanki zbożowej + jakieś witaminki będzie taniej, a na pewno nie mniej efektywnie.Z mocznikiem radzę uważać bo w przypadku upadku lub choroby jakiejś sztuki oszczędności z nim związane idą w łeb a na dodatek często są jeszcze straty $.Zacznij od niewielkiej jego dawki ( 10-30g) i powoli wraz z wagą zwiększaj jego podawanie do 80g (ja nie podaję więcej).W jakiej formie będziesz podawał mocznik?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 11:18
  •  

#1662 Share mtz82r96

mtz82r96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 17:45

no własnie
zeby byk urósł do duzej wagi 700-800kg w jak najszybszym czasie przy zywieniu tylko kukurydza i zbozem z dodatkiem koncentratów, musi zjesc ze 2 tony paszy, przy czym 30% koncentratu z witaminami a 70% np. pszenzyto
czyli tak 600kg koncentratu - 25kg/50zł - 1200zł
1400kg pszenzyta - ok 850 zł
razem ponad 2 tys za sama pasze tresciwa
a gdzie kiszonka z kuku, kupno cielaka, odpojenie, no i praca własna ?

Dawanie bykom paszy treściwej o wartości 2000 zł mija się z celem (no może przy dużej hodowli ma to jakiś sens,ale nie przy małej). Sam trzymam kilkanaście sztuk bydła, które żywię tylko kiszonką z kukurydzy, kiszonką z poplonów (słonecznik+wyka+peluszka+zboże+kukurydza), ziemniakami (niewielkie ilości), latem trawą skoszoną wokół budynków. Paszę treściwą otrzymują tylko młode, do mniej więcej 150 kg.Trzymam głównie mieszańce od krów mlecznych z bykami mięsnymi, ale są też sztuki typowo mleczne (nie są to typowe hf). Cielęta kupuję małe (60-80 kg). Mam 2 krowy, które służą jako mamki dla tych kupnych cieląt oraz na mleko na własne potrzeby. Byki sprzedaję przeważnie w wieku 23 m-ce w wadze 650-750 kg (rzadko który osiąga więcej).
Teraz zakładając, że muszę dać każdemu paszę o wartości 2000 zł, to do jakiej wagi musiałby urosnąć każdy byk, aby to się zwróciło? Powiedzmy, że każdej sztuce daję paszę treściwą za 250 zł, to 1750zł/7zł=250kg Czyli moje byki musiałyby mieć 900-1000 kg przy sprzedaży, aby to było opłacalne dla mnie. W przypadku sztuk, które trzymam ta waga jest nierealna do uzyskania. W wyliczeniach pominąłem już koszt przygotowania paszy treściwej.
Podsumowując w moim przypadku intensywny opas nie jest opłacalny.

#1663 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 17:54

Pierwsze kroki w hodowli opasów a wiec ile miesiecy zajmuje ci wyhodowanie byka ok 600kg na takim zywieniu ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#1664 Share WISNIAPOL

WISNIAPOL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mięsnego, myślistwo i motoryzacja ;)

Napisany 20 listopad 2013 - 17:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam! :)
Od kilku tygodni przeglądam to forum i zdecydowałem się założyć własny profil.
Kopiliśmy w lutym 8 szt. LM w wadze 180- 240 kg w sumie wyszło jakieś 19tyś z groszem. Dwa z nich wyrosły mniejsze (pewnie po pierwiastce), ale reszta niczego sobie. Największy ma już ok 650.
Cały czas śruta owies, pszenżyto, jęczmień w stosunku 2:1:1, całą wiosnę i lato było młóto, do kwietnia kiszonka z QQ (od połowy września jest świeża), do tego kreda, i bullemanst. Byczki na oczy nie widziały soji czy rzepaku- za drogi interes ;/
Pod koniec tygodnia może będą sprzedane- mamy dwóch kupców. jak narazie oferował 9,50. Licząc wstępnie wychodzi ok 45 tyś. Jak dla mnie to dużo większy zysk niż sprzedanie zboża przy dzisiejszych cenach.

#1665 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 listopad 2013 - 18:03

Pierwsze kroki w hodowli opasów Na serio proponowali Ci 9,5 za kg? Za jaką rasę?
Takich cen nie widuję od dłuższego czasu, nawet ich nie widuję w osobnym temacie o cenach bydła http://www.agrofoto..../page__st__6020

#1666 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1019 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne

Napisany 20 listopad 2013 - 18:03

Pierwsze kroki w hodowli opasów kto ci oferuje taką cenę za byczki.
9,50 to tylko sprzedawać.

Edytowany przez matingus, 20 listopad 2013 - 18:04.

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

#1667 Share WISNIAPOL

WISNIAPOL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:13

Pierwsze kroki w hodowli opasów Spodziewałem się takiej reakcji ;) Na własne zdrowie! Jestem z lubelskiego, do Agrostaru mam 7 km, a jakieś 20 km do Świderskich z Gródka. LM idą na eksport- w przeciwnym razie nie byłoby to opłacalne. Czasem razem sprzedajemy jedną, dwie szt własnego SM to zazwyczaj było 1-1,50 zł taniej.
A propos- podobno mają teraz tanie odsadki jakby coś ;)

Edytowany przez WISNIAPOL, 20 listopad 2013 - 18:18.

#1668 Share mtz82r96

mtz82r96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:18

a wiec ile miesiecy zajmuje ci wyhodowanie byka ok 600kg na takim zywieniu ?

Napisałem przecież, że sprzedaję w wieku 23 m-ce. :)

#1669 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:19

Pierwsze kroki w hodowli opasów a moze 30 miesiecy ?

#1670 Share mtz82r96

mtz82r96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów Nie. Wcześniej sprzedawałem w wieku 26-29 m-cy, to wszystkie byki miały ponad 700 kg. Teraz sprzedaję wcześniej, to byki mają przeważnie 650-690 kg, zdarzają się sztuki nawet 750 kg, ale to głównie po własnych krowach. Zdarzają się również sztuki, które nie mogą przekroczyć 600 kg.
Zapomniałem napisać, że daję im również siano i słomę. Dużo daje to, że cielęta doją krowy nawet do wagi 150 kg, niektóre dłużej. Cielęta kupuję stopniowo w ciągu roku.

Edytowany przez mtz82r96, 20 listopad 2013 - 18:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 23:50

Dawanie bykom paszy treściwej o wartości 2000 zł mija się z celem (no może przy dużej hodowli ma to jakiś sens,ale nie przy małej). Sam trzymam kilkanaście sztuk bydła, które żywię tylko kiszonką z kukurydzy, kiszonką z poplonów (słonecznik+wyka+peluszka+zboże+kukurydza), ziemniakami (niewielkie ilości), latem trawą skoszoną wokół budynków. Paszę treściwą otrzymują tylko młode, do mniej więcej 150 kg.Trzymam głównie mieszańce od krów mlecznych z bykami mięsnymi, ale są też sztuki typowo mleczne (nie są to typowe hf). Cielęta kupuję małe (60-80 kg). Mam 2 krowy, które służą jako mamki dla tych kupnych cieląt oraz na mleko na własne potrzeby. Byki sprzedaję przeważnie w wieku 23 m-ce w wadze 650-750 kg (rzadko który osiąga więcej).
Teraz zakładając, że muszę dać każdemu paszę o wartości 2000 zł, to do jakiej wagi musiałby urosnąć każdy byk, aby to się zwróciło? Powiedzmy, że każdej sztuce daję paszę treściwą za 250 zł, to 1750zł/7zł=250kg Czyli moje byki musiałyby mieć 900-1000 kg przy sprzedaży, aby to było opłacalne dla mnie. W przypadku sztuk, które trzymam ta waga jest nierealna do uzyskania. W wyliczeniach pominąłem już koszt przygotowania paszy treściwej.
Podsumowując w moim przypadku intensywny opas nie jest opłacalny.

Zgodzę się z tobą, że dawanie opasom drogich koncentratów nie ma żadnego sensu ekonomicznego bo to zwykła śruta rzepakowa niewielka ilość sojowej witaminy otręby ewentualnie mocznik ukryty pod dziwnymi nazwami dla zwiękrzenia zawartości białka, ale nie ma też żadnego sensu ekstensywny chów po 23 miechy mieszańców lub mlecznych sztuk bo one nie są do tego przystosowane.Daj im trochę śruty zbożewej bez znaczenia jakiej niech to będzie sam owies i myślę, że będzie lepszy efekt końcowy waga jak i cena.

#1672 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 21 listopad 2013 - 02:13

Pierwsze kroki w hodowli opasów u mnie ostatnio 620 kg miał byk 16,5 msc :)
@wisniapol wierzę w cenę bo u nas takie są na LMy :) Jestem z okolicy i trochę się orientuję w temacie :P

#1673 Share WISNIAPOL

WISNIAPOL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 11:59

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jaki powiat mickas? Może kiedyś przyhandlujemy ;)

#1674 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 21 listopad 2013 - 21:53

Pierwsze kroki w hodowli opasów Powiat LPA, do gródka rzut beretem a agrostar ze 27 km.

#1675 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 23:42

Pierwsze kroki w hodowli opasów Przeczytałem zarówno pierwsze jak i ostatnie 10 stron tego tematu i nie znalazłem tego czego oczekiwałem. Otóż w najblizszym czasie chcę na okres próbny urozmaicić trochę żywienie swoich bydlaków i zastanawiam się nad paszami białkowymi.

Co możecie polecić jako źródło najtańszego białka? Śruta rzepakowa, makuch rzepakowy? Śruta sojowa odpada gdyż według mnie jest za droga. Chciałbym zakończyć przygodę z sanbullem gdyż jest to trochę dla mnie za drogi interes. Wiem, że za tonę śruty rzepakowej trzeba zapłacić od 900 do 1000 zł, ile kosztuje makuch niestety nie wiem. Śruta ma także nieznacznie większą ilość białka od makucha. Będę wdzięczny za jakieś choćby najmniejsze podpowiedzi co wybrać.

Przy zakupie śruty dzieliłbym dawki 1/3 śruty rzepakowej, 2/3 śruty zbożowej.

#1676 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 08:42

Pierwsze kroki w hodowli opasów jeśli masz sporo kiszonek to najtańszym źródłem białka będzie mocznik. Np Dolmet 100g (0,35zł) zastępuje 280g soi (0,56zł przy cenie 2000zł/t).
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#1677 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 16:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mocznik nie zastompi ci w 100% białka ja daję 60g mocznika i 1, 2kg śruty rzepakowej i mocznik mam niski 150 możesz dawać mocznik i śrutę rzepakową lub makuch jeśli mocznik w mleku nie przekracza 250 i masz pasze energetyczne

#1678 Share Piotr93

Piotr93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 20:49

Pierwsze kroki w hodowli opasów witam :) Mógłby ktoś z was opowiedzieć jak to naprawde jest z tym żywieniem mocznikiem? czy widać różnicę? w jakiej postaci i dawkach podawać go opasą.

#1679 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1019 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne

Napisany 02 grudzień 2013 - 21:12

Pierwsze kroki w hodowli opasów o moczniku poczytaj tutaj
http://www.agrofoto....00#entry1245526

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów mam do was takie pytanie czy oplaca sie hodowac byczki hf bo tak sobie mysle zeby kupowac po wycieleniu i trzymac tak do 300 kg mam troche pole i nic nie hoduje na samym zbozu nie ma szalu mysle zaczac od 10 sztuk chcialbym przystosowac tak budynki zeby podzielic hodowle na 3 etapy male byczki pozniej przeprowadzaka dalej i znowu wstawienie malych byczków po pewnym czasie przeprowadzka i dalej ma to sens? moze ktos mnie zrozumial:) akurat mam 3 budki od najmniejszego do wiaty o wymiarach 20 na 12 m z przejazdem przez cała wiatę ile można by tam upakować byków ? bo cena zboza za 2 lata to bedzie porazka juz to zaczyna byc to widac cos trzeba myslec a mam 50 ha wiec jest z czego wykarmic;)