Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#141 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 11:17

Pierwsze kroki w hodowli opasów Najlepiej postawić budynek jak najtańszym kosztem zbudowany. To zamierzesz na ten strych dawać siano i słome?? Kolego a nie lepiej bele robić?? Oszczędzaj zdrowie nie narabiaj sie!!! Jak już ta hodowla będzie przynosić Ci dochody postaw wiate na tę słome i siano. Popytaj gospodzrzy co mają takie bunkry jak sobie radzą z wentylacją bo to najważniejsze!!!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 04:00
  •  

#142 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 25 styczeń 2009 - 11:47

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja mam taka oborę stropowa, w życiu bym już takiej nie pobudował, niby są kominy wentylacyjne ale to i tak nic nie daje

#143 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 12:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów No ale taka bezstropowa to wymaga jakieś metalowej konstrukcji na dach??
No bo z drewna to sie chyba zawali. :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#144 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 12:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja mam całą konstrukcje stalową. I to z dosyć grubej stali. Narazie nie ma oznak rdzy. Klapy wentylacyjne w świetliku cały czas mam otwarte a dodatkowo otwieram drzwi bo się wilgoć zbiera mimo dużych szczelin wlotowych pod okapem.

#145 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 12:41

Pierwsze kroki w hodowli opasów @pawel74 jak dobrze zrobiona to się nie zawali :( ja mam w garaż bez stropowy jest to konstrukcja stalowa, ale podciągi są drewniane, garaż budowałem kilka lat temu i jest jeszcze z eternitu, a wiadomo eternit jest ciężki i trzyma się bardzo dobrze, teraz pewnie zrobisz dach z blachy czy blacho dachówki która jest lekka więc problemów nie powinno być
@wojtek53 wiem coś o tym, też mam stropową oborę i chlewnie, kominy są ale średnio sie sprawdzają

#146 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 13:11

Pierwsze kroki w hodowli opasów Blachę odradzi Ci każdy kto ma pojęcie o oborach bez stropów. Jak pada deszcz to dudni jak cholera poza tym na blasze para sie skrapla i będzie Ci padał deszcz w oborze :( Ja mam eurofale i to też nie jest rewelacja jak dla mnie :)

#147 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 13:15

Pierwsze kroki w hodowli opasów Może dudni i paruje, ale na szczęście blachę mam na chlewni, która jest stropowa i problemów z tym nie ma

#148 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 13:47

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dołączę się do opinii kolegów. Jeżeli ma to być budynek dla opasów to konstrukcja jak najlżejsza i najprostsza. Poddasze użytkowe to jest najgorszy wynalazek jaki w tym wypadku może być. Jeżeli do kosztu budowy doliczysz koszt mechanizacji załadunku słomy czy siana do góry (zakładam, że nie jesteś masochistą, żeby widłami mała kostkę do góry wrzucać i prosić ludzi żeby Ci przyszli pomóc, płacąc im jednocześnie grube pieniądze) to wyjdzie Ci tyle samo co postawić drugi lekki budynek jako magazyn. Do tego uwzględnij bezpieczeństwo pożarowe (odpukać w niemalowane).
Sam mam opasy we wiacie. Mury na wysokość na którą sięgają zwierzęta w cegłę, dalej w pół cegły. Konstrukcja dachu z metalu, łaty z drewna. Jedyne co niedobre to że przykryte blachą bo gdy temperatura w na zewnątrz jest ok 0 to w środku pada deszcz. Przy takich mrozach jakie były niedawno ładuje więcej słomy (wilgotna część ściółki zamarza) żeby miały miękko i nic się nie dzieję.
Poddasze mam nad tuczarnią dla świń. Tam jednak jeszcze ojciec tak wybrał ze względu na termoizolację. Jakkolwiek żeby załadować tam słomę to muszę najpierw podać ja ładowaczem czołowym (bele) do góry a tam druga osoba wózkiem widłowym je układa. A gdybym układał słomę w drugim budynku to wystarczył by ciągnik z ładowaczem:)

Nie sztuka jest się narobić, sztuka jest coś zrobić. A zważywszy na to co się dzieje z cenami produktów rolnych to sztuka jest jeszcze zrobić to możliwie tanio.

Pozdrawiam.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#149 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 19:16

Pierwsze kroki w hodowli opasów Tę konstrukcje na dach sam robiłeś??
Świetlik jest na samej górze??
Masz okna w oborze czy ten świetlik wystarczy??

#150 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 20:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jeśli mnie pytasz??
To konstrukcja mojego pomysłu a wykonana u ślusarza
Tak świetlik jest montowany w szczycie dachu
Tak wystarcza w zupełności
Nie okien nie mam bo nie potrzeba
A mam pytanie czy jeździłeś po rolnikach i patrzyłeś, radziłeś się jak mniej więcej powinna wyglądać obora dla opasów?? Takie rady są niezbędne żebyś później nie żałował!! Jaka ma to być obora?? Uwięziowa na rusztach (JAKA) opisz swój pomysł na tą oborę. Jest wiele osób na forum które Ci pomogą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 20:48

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mam plan 8x20m no ale zawsze można zwiększyć lub zmniejszyć :( Licze że mi tam wejdzie ok 20-25 opasów. Co do wolnostanowiskowej czy uwięziowej to nie wiem do końca ponieważ zdania wielu osób są podzielne. Jedni twierdzą że w wolnostanowiskowej mają więcej ruchu i nie chorują na stawy i mają lepszy apetyt. Drudzy twierdzą że uwięziowa jest lepsza bo jest bezpieczniejsza. Jeździłem po rolnikach z mojej wioski i podglądałem jak to u nich wygląda ale oni nie mają typowej obory tylko chlewy i trzymają tam 5, 10 opasów. Jest 3 co maja typowe to mają stropowe obory ale one są dosyć stare. Nie ma u mnie na wiosce nowej obory dla bydła więc tak dobrze nie mam gdzie podpatrzeć. Myślałem że stropowa będzie dobra ponieważ bym łatwo zadawał siano i słomę :) Ale z drugiej strony koszty są dużo większe i w lato jest straszny skfar w oborze.Może ktoś by coś doradził mądrego. Najlepiej jak by się więcej osób wypowiedział na ten temat.Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich.

#152 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 21:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów Na taką ilość bydła to nie wiem co Ci doradzić. Wszystko zależy jak zamierzasz te bydło utrzymywać?? Ja mam 28x12 wolnostanowiskową i łatwo policzyć że wedle tabeli na jednego dużego byka potrzeba 0.65m dostępu do stołu paszowego. A jak zrobisz uwięziową to chyba potrzeba 1.1m na sztukę. Poza tym trudno dopasować stanowiska bo wiadomo byki rosną. Jak wszystko będziesz woził taczką to trochę tego bydła tam zmieścisz

#153 Share adamg

adamg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 22:23

Pierwsze kroki w hodowli opasów A co powiecie na to 24 ha ornych i u dziadków mógłbym postawić oborę a mieszkają przy lakach i kupić 6 ha łąk i tam hodować opasy ale ile?

#154 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 26 styczeń 2009 - 21:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów Marian 892 ile trzymasz bydła na dzień dzisiejszy??

#155 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 26 styczeń 2009 - 21:39

Pierwsze kroki w hodowli opasów Teraz mam lekko ponad 70 sztuk. Docelowo chce mieć około 120 sztuk

#156 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 26 styczeń 2009 - 21:49

Pierwsze kroki w hodowli opasów O to masz naprawdę sporo roboty przy takiej ilości potrzeba dużego budynku o paszy już nie wspomnę prowadzisz jeszcze jakąś produkcje czy pasze kupujesz?.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#157 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 26 styczeń 2009 - 22:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów Kolego rano we dwoje zajmuje nam 40 minut. Po południu jest więcej roboty. Co dwa dni wożenie kiszonki co 4 ścielenie słomy. Obornik co 2-3 miesiące od większych co 4 od mniejszych. Obora na głębokiej ściółce i ciągnik z turem. Więcej jest roboty z odpajaniem cieląt, Ale formuje grupy cieląt po 20-25 sztuk 2 miesiące i odpojone. I tak 2 razy w roku. Cielętnik i dla chorych byków mam osobną obore. A no paszy troche potrzeba. Paszy nie kupuje tylko, jedynie dla cieląt pasze granulowaną.

#158 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 27 styczeń 2009 - 08:57

Pierwsze kroki w hodowli opasów @marian892 ile posiadasz ha dla takiego stada?

#159 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 27 styczeń 2009 - 08:58

Pierwsze kroki w hodowli opasów Czy stosujecie jakieś koncentraty przy odchowie cieląt w wieku do pół roku?
Z czego robicie mieszanki treściwe? (w jakich proporcjach)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 27 styczeń 2009 - 09:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów

@marian892 ile posiadasz ha dla takiego stada?

Sieje kukurydze w tym roku 14 ha do tego zboże z 30ha i łąki kosze wszędzie gdzie się da bo ludzie w mojej okolicy nic nie hodują i oddają każdy kawałek. Słomę też zbieram z całej okolicy.
Moje byczki dostają tylko do 3 miesiąca pasze treściwą a później śrut ze zboża