Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share pawelllll

pawelllll

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 11:10

Pierwsze kroki w hodowli opasów a ja karmie topinamburem, jesc jedza liscie same wyskubią a łodygi zastaja i potem problem wyciagnac je za żłoba, moze jak by posiekał ten topinambur to lepiej by jadły i wszystko nie wiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 10:23
  •  

#1562 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 12:43

Pierwsze kroki w hodowli opasów Sam się nad tym zastanawiam bo nie długo idą na łańcuch

#1563 Share szwagier24

szwagier24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 13:43

Pierwsze kroki w hodowli opasów oj to może być problem, kilka tygodni temu 2 hfy po 300kg wiązaliśmy to nie było łatwo, raz złapać, dwa doprowadzić do stanowiska.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#1564 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 09 wrzesień 2013 - 19:11

Pierwsze kroki w hodowli opasów one tak sie zachowują bo są na nowym wybiegu ,a wchodzisz do nich??? :lol: nie wiąż ich bo narobisz sobie problemu, mogą zrobić Tobie i sobie krzywdę, stres kilka dni bez przyrostu .

#1565 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 17:28

Tematy połączone

Witam
chciałem sie poradzic co dawac bykom co im brakuje ja daje im rano srute owsiano- przenzytnią z sanbulem, w dzień sianokiszonkę cały czas troche siana i slomy owsiano- pszenzytniej i na wieczor to samo co rano. Nie mam kiszonki z kukurydzy co myślicie moczniku można dawac taki sam jak na pole przemyslowy czy jakis inny?

Jeśli podajesz sanbul to przeczytaj jego skład dokładnie a zauwarzysz że znajduje sie już tam mocznik(nie jest napisane to wprost pisze coś takiego związki niebiałkowe azotowe) więdz nie radze podawanie dodatkowej ilości mocznika bo może skończyć sie to źle jak u mojego kolegi

Posty połączone

Napisany 14 wrzesień 2013 - 19:43

wojtek i nigdy nie mają biegunki u ciebie jak im dajesz świerze siano? Bo u mnie nawet takie po roku mają a co mówić o cielętach.
paweł na twoim miejscu bym odczekał choć z tydzień , mówią starsi ludzie że musi odparować ;)

po prasie już nie odparuje jeśli jeszcze na sterte wrzucisz nie słyszałem o tym że świerze siano szkodzi to jakieś zagobony są

Edytowany przez KRISTOFORn, 16 wrzesień 2013 - 22:22.

#1566 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 19:35

one tak sie zachowują bo są na nowym wybiegu ,a wchodzisz do nich??? :lol: nie wiąż ich bo narobisz sobie problemu, mogą zrobić Tobie i sobie krzywdę, stres kilka dni bez przyrostu .

Witam dawno cię nie było... :( One wygonione na czas wyrzucania obornika w oborze są grzeczne. Muszę uwiązać bo nie mam warunków starodawna obora i żeby dać jeść wchodzi się do środka między nich a do takich po 600 to już strach. A to nowy wybieg i koledzy z tej samej dostawy

#1567 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 14 wrzesień 2013 - 20:03

po prasie już nie odparuje jeśli jeszcze na sterte wrzucisz nie słyszałem o tym że świerze siano szkodzi to jakieś zagobony są

Odparuje odparuje :)

#1568 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 14 wrzesień 2013 - 20:26

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja w tym roku to odrazu z łąki dawałem siano i dużym i małym takim po 4 miesiące i nic się nie działo nie leżało w stodole nawet godziny

#1569 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 19:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów to nie wiem jakie wy siano prasujecie że wam odparowuje.To w beli penie też odparuje?

#1570 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 21:57

Pierwsze kroki w hodowli opasów Odnośnie siana to zawsze skarmia się najwcz, 2 tyg po zbiorze, musi ono się odleżec niestety.Przestrzegano też przed spaniem na świeżym sianie! Wujek z ciocią zawsze nas dzieciaki pilnowali, abysmy nie spali na takim sianie.Może to współczesne siano nie ma tyle aromatu co to sprzed 30 lat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 08:06

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jeszcze nigdy nie słyszałem, że siano musi odparować. Ja robie tak, koszę kawałek łąki i wożę codziennie cielakom, na początku świeżą trawę, później trochę podsuszoną a jak siano wyschnie to przywożę wszystko i też od razu daję. I jakoś nigdy niczego zełgo nie zauważyłem.

#1572 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 12:29

Pierwsze kroki w hodowli opasów Też nigdy nie słyszałem że świeże siano mysi odleżeć jakiś czas przed spasieniem u mnie jest podawane od razu po przywiezieniu.A o tym że nie można spać na świeżym sianie to już w ogóle wydaje mi sie jakeś śmieszne.Zapytaj sie wujka dlaczego nie można tego robić.

Posty połączone

Napisany Dzisiaj, 21:48
Pytałem dziś babci czy nie można spać na świeżym sianie to powiedziała że nie można bo owady z niego wychodzą i gryzą dlatego trzeba odczekać.Pytałem też czy słyszała coś o tym że nie można dawać świeżego siana powiedziała że nic takiego nie słyszała.Dodam że babcia ma ponad 70lat i całe życie na gospodarce :)

Edytowany przez KRISTOFORn, 17 wrzesień 2013 - 09:00.
Ortografia

#1573 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 22:03

Pierwsze kroki w hodowli opasów Wujka nie zapytam, bo niestety nie dane mu było dożyć 100lat.Świeże siano wydziela silne aromaty i taka ich duża koncentracja działa odurzająco na człowieka spiącego na sianie.Oczywiście mowa o dużej ilości siana w stodole czy na strychu. Dzisiaj nikt na to nie zwraca uwagi ,bo dzieci mają teraz inne zainteresowania niż spanie na sianie w czasie wakacji a dla mojego pokolenia mieszczuchów to była frajda, a poza tym współczesne organizmy zahartowane od spalin i marychy są nieczułe na szlachetne wonie. To tyle odnośnie ludzi a kolega to już miał na myśli nie wiadomo co , trza swoje skojarzenia wyprostować :D
Z.Ruszczyc-Żywienie zwierząt i paszoznawstwo- ..... sianio/ świeże/ podlega procesom fermentacji...jest to zjawisko pożądane...następują pewne przeobrażenia chemiczne/ zmieniają się właściwosci koloidalne związków/.Fermentacja trwa kilka dni, po czym ustaje.Przepocone siano jest lepsze, smaczniejsze i zdrowsze niż świeżo sprzątnięte.......Nie wszyscy o wszystkim wiedzą, człowiek przez całe życie się uczy, każdy sam decyduje czy świeże siano odrazu skarmi czy po jakimś czasie i nikt nikomu nie narzuca,że akurat tak ma robić a nie inaczej. :)

#1574 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 22:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów Moja babcia słyszała tylko o tych insektach że wychodzą z zebranej masy przez jakiś czas a wiadomo co robią jak napotkają człowieka.Mam dożo siana w ciukach w stodole jest tam duży obrut powietrza dzięki wierzejom drewnianym(szpary między deskami)a do tej pory wchodząc do stodoły unosi się silny aromat pachnącego sianka(całe siano bardzo pogodnie zebrane)

#1575 Share KRYNIA

KRYNIA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 12:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam! przeczytałam kilka stron tego forum i nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania(być może przegapiłam),od ilu tyg/mies.można zadawać bydłu surowe ziemniaki?

#1576 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 17:23

Pierwsze kroki w hodowli opasów Siemka. Co polecacie jako dodatek na apetyt dla bydła (żeby pobierały więcej paszy)? Coś w stylu sanbull, tylko tańsze i najlepiej z sano :)
Może jakaś gliceryna czy coś?

#1577 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów A co dajesz w śrucie ?? Jej za mało pobierają ? U mnie zeżrą tyle ile dam :)

#1578 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów w 100 kg paszy
11kg soji
1kg kredy pastewnej
6 kg drożdży piwnych
reszta zboże
teraz jeszcze będę dawał 20 kg śruty z qq, bo nie daje kiszonki.
Byczki mają około 250 kg i przypada około 1,7-2,2kg paszy/sztuka

#1579 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:38

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ile drożdży ? Piwnych ? Pogięło ? Wywal całkowicie te drożdże i będzie git. Kup im witaminy bullenmast - 25 kg na tone idzie , koszt 79 zeta.

Ja z drożdżami raz eksperymentowałem , dałem za dużo i też treściwa im nie szła. Poza tym dla bydła są specjalne a nie piwne kolego. Jestem pewien że przez to nie chcą jeść.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:43

Pierwsze kroki w hodowli opasów Czemu tak mało bullenmastu? A piwne czemu nie dobre, dawka może troszkę duża, ale wszystko ładnie trawią.