Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1521 Share marcin73

marcin73

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 19:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów i to jest konkretna odpowiedź

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 03:34
  •  

#1522 Share caps

caps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 20:26

Pierwsze kroki w hodowli opasów podpowie mi ktoś czym moge jeszcze uzupełnic ta diete dla byków?

#1523 Share leghorn leghorn

leghorn
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 lipiec 2013 - 16:57

Tematy połączone

Witam
chciałem sie poradzic co dawac bykom co im brakuje ja daje im rano srute owsiano- przenzytnią z sanbulem, w dzień sianokiszonkę cały czas troche siana i slomy owsiano- pszenzytniej i na wieczor to samo co rano. Nie mam kiszonki z kukurydzy co myślicie moczniku można dawac taki sam jak na pole przemyslowy czy jakis inny?

Co do mocznika to można dawać ale nie taki co na pole bo on ma środki anty zbrylające. Po za tym w Polsce jest nieprodukowany. Jest prod. w Niemczech ale jest droższy od polowego. Co do dawki to przydałaby się jakaś pasza energetyczna jak kiszonka z QQ czy wysłodki buraczane kiszone albo suszone (najlepiej melasowane), moze ddgs kukurydziany. Napisz jak wyglądają odchody, czy są jasne, ciemne, luźne, zbite, czy śmierdzą amoniakiem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#1524 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 29 lipiec 2013 - 23:01

Pierwsze kroki w hodowli opasów Koledzy tak jak wspomniałem w którymś poście powyżej trafia się 6 ha które zamierzam przeznaczyć na opasy. Kupowane by były głównie na przełomie marca i kwietnia oraz lipca i sierpnia. Na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk (przełom marzec/kwiecień). I teraz mam dylemat jak zagospodarować ten kawałek ziemi, co konkretnie posiać i ile ( chodzi oczywiście o to aby wyszła z tego jak najbardziej wartościowa pasza). Na tygodniu zamierzam zebrać próbki i dać glebę do analizy. 5 sztuk opasów nie jest sztywną granicą i może się zwiększyć jeśli szanowni koledzy pomogą mi dobrać odpowiedni system dla mnie. Opasy chciałbym hodować do wagi średnio po 650 - 700 kg. Ze słomą nie ma większego problemu (głównie owsianą i żytnią).

#1525 Share caps

caps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 06:51

Pierwsze kroki w hodowli opasów odchody są ciemne i może nie zbite ale dają sie brać widłami bo nie mam wyciagu i taczką wywożę.A te wysłodki to w jakich ilosciach np. 5 l wiaderko na dzien wystarczy?

#1526 Share marcin73

marcin73

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 08:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów moi drodzy wyjadacze, jakie dokumenty ja jako chodowca musze przedstawić Panu który skupuje bydło?

#1527 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 30 lipiec 2013 - 08:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów Paszport musisz mu przekazać. Twój dowód osobisty też będzie potrzebny. A pokazać to decyzję od weta, że bydło jest wolne od gruźlicy, boreliozy i białaczki. Dostajesz wzamian fakturę i czekasz na pieniążki.

#1528 Share marcin73

marcin73

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 08:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów dzięki kolego

#1529 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 10:03

Pierwsze kroki w hodowli opasów i numer paszowy gospodarstwa-

i numer konta bankowego

#1530 Share leghorn leghorn

leghorn
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 lipiec 2013 - 16:45

odchody są ciemne i może nie zbite ale dają sie brać widłami bo nie mam wyciagu i taczką wywożę.A te wysłodki to w jakich ilosciach np. 5 l wiaderko na dzien wystarczy?

Jeżeli są bardzo ciemne jak kał ludzki po zjedzeniu kaszanki to jest nadmiar białka. Wysłodki kiszone dajemy w dawce do 25 kg/dz/szt., a suszone powiedzmy 4-5 kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1531 Share caps

caps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 20:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów dzieki leghorn

#1532 Share arni251

arni251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co interesujące

Napisany 01 sierpień 2013 - 19:18

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam, od nastepnego roku to jest od maja zamierzam postawic na obore ok 12 sztuk byczków w wadze od 80-100kg. Mam sianokiszonke, siano i gotową paszę kupną granulaty i te sprawy. Chcę je trzymac do wagi ok 350 kg. I teraz pytanie-
-trzymac na uwięzi czy na lekkim wybiegu
-jak ułożyc dawkę zywieniową z ww składników lub co jeszcze dodać
Prosze o porady.
Jak coś robić to robić to dobrze!!!!!!!!!!!!

#1533 Share bopietras

bopietras

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 19:50

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jak na uwięzi to bedzie tak ze byczki bedą stały spokojnie i zarły ale rosły wolniej moim zdaniem takie co luzem wiecej jedzą i szybciej rosna. Zresztą zalezy jaki byk sie trafi. Ale moim zdanem to takie do 350 kg lepiej luzem bo mniej agresywne jeszcze sa i bezpieczniej.

#1534 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 01 sierpień 2013 - 20:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów Będą tak rosły jak im da jeść. Utrzymanie wolne lub uwięziowe to zależy jakie ma możliwości. Jak ma możliwość to lepiej wolnostanowiskowo.

#1535 Share arni251

arni251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co interesujące

Napisany 02 sierpień 2013 - 07:07

Pierwsze kroki w hodowli opasów Planuje albo uwiąząć przy korycie albo wypuścic na mały wybieg pod oboerą z dostępem do obory.
Jak coś robić to robić to dobrze!!!!!!!!!!!!

#1536 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 19:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów Koledzy podbijam temat może ktoś pomoże z tą różnicą, że jednak jest 4,5 ha a nie 6:

Koledzy tak jak wspomniałem w którymś poście powyżej trafia się 4.5 ha które zamierzam przeznaczyć na opasy. Kupowane by były głównie na przełomie marca i kwietnia orazlipca i sierpnia. Na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk (przełom marzec/kwiecień). I teraz mam dylemat jak zagospodarować ten kawałek ziemi, co konkretnie posiać i ile ( chodzi oczywiście o to aby wyszła z tego jak najbardziej wartościowa pasza). Na tygodniu zamierzam zebrać próbki i dać glebę do analizy. 5 sztuk opasów nie jest sztywną granicą i może się zwiększyć jeśli szanowni koledzy pomogą mi dobrać odpowiedni system dla mnie. Opasy chciałbym hodować do wagi średnio po 650 - 700 kg. Ze słomą nie ma większego problemu (głównie owsianą i żytnią).

#1537 Share SGRagrofarm

SGRagrofarm

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 18 sierpień 2013 - 22:50

Pierwsze kroki w hodowli opasów Cześć
jak wy myślicie które wysłotki buraczane będą lepsze dla opasów te mokre kture trzeba zakisić czy te które są w workach granulowane co trzeba je moczyć bo muszę czymś zastąpić kiszonke z qq bo tej w ty roku nie będe miał

#1538 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 17:12

Pierwsze kroki w hodowli opasów moim zdaniem tutaj cena odgrywa kluczową rolę... dlatego ja daję tylko mokre wysłodki, granulowane sa bardzo dobre, jednak dosyć drogie, a jeśli dobrze zakisicz wysłodki to będzie naprawdę dobra pasza, teraz je miałem do połowy czerwca i naprawdę dobrze się trzymały, kwestia tylko żeby były szczelnie zakryte, nie mogą dostać powietrza

#1539 Share SGRagrofarm

SGRagrofarm

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 21:48

Pierwsze kroki w hodowli opasów ale masz w silosie czy na pryzmie bo ja moge tylko na pryzmie bo nie mam silosu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1540 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 17:36

Pierwsze kroki w hodowli opasów na pryźmie, przykryte grubszą folią budowlaną, ale ważne żeby nie rozkładac na niej opon tak jak na pryźmie z qq, tylko po bokach porozkładać opony, żeby folii nie zwiało. Właśnie miałem rozłożone opony na całym i na kazdym miejscu gdzie leżała opona wartstwa tak 20 cm od góry była niebieska ;/