luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

syberol    5

składy bardzo zbliżone np w golpaszu masz trochę więcej wit A ale mniej wit E niż w blattinie, jednak blattin ma wyższą wartość energetyczną.

Edytowano przez syberol

Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Tomek jak masz w dawce sporo energii to mógłbyś mocznikiem poprawić przyrost a jak nie to tak jak koledzy mówią, koncentrat dla opasów w dawce tak jak na opakowaniu ( z reguły 25-30%). Np Golpasz Opas 35% - 51 zł

 

Koncentrat tak jak na opakowaniu to trzeba mieć jszcze dobrą fuchę żeby dołożyć do interesu. opas musi być tani inaczej z byka zostanie tylko gnój a zarobek zabiorą firmy paszowe i pośrednik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no własnie

zeby byk urósł do duzej wagi 700-800kg w jak najszybszym czasie przy zywieniu tylko kukurydza i zbozem z dodatkiem koncentratów, musi zjesc ze 2 tony paszy, przy czym 30% koncentratu z witaminami a 70% np. pszenzyto

czyli tak 600kg koncentratu - 25kg/50zł - 1200zł

1400kg pszenzyta - ok 850 zł

razem ponad 2 tys za sama pasze tresciwa

a gdzie kiszonka z kuku, kupno cielaka, odpojenie, no i praca własna ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Dlatego zastanawia mnie to jaki zarobek mają rolnicy na opasach kupując cielęta po 2 tyś do tego te żywienie tymi koncentratami ja zamiast koncentratu stosuje mocznik + kiszonka z QQ + osypka + witaminy.Czy nie lepiej jest poszukać na własną rękę cieląt od okolicznych rolników jakichś mieszańców z HF (np HF/LM czy inny mięsny).Wiem że to jest latania ale jak się da 50 gr więcej niż chandlaż za cielaka to i cielęta się znajdą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

wydaje mi sie ze juz sie skonczyła ta głupota z płaceniem po 2 tys za 100kg kolorowego cielaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Tylko zależy po ile masz zbyt na takiego Cielaka za 1800 pln, zauważyłem że u mnie na Lubelszczyźnie sporo więcej za opasa płacą jak np w Wielkopolsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ale co to ma do rzeczy

chodzi o to zeby jak najtaniej kupic i jak najdrozej sprzedac no nie ?

a nie ze jak byki po 8zł to i za cielaka po 2tys i suma sumarum zysk taki jakby byki były po 7zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

W takim razie macie niskie koszty utrzymania tych cieląt bo jak by nie patrzeć cena cielęcia to 30% ceny otrzymanej za bydło podczas sprzedaży chyba że sprzedajecie byki po 9zł ale wątpie nie wierze w to że dostaniecie za takiego opasa nawet 1zł więcej niż ja za mieszańca HF/LM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Uważaj bo zaraz znajdziesz a sąsiedniej wsi 10 cielaków lub 40 hfxlm a tyle co nie którym potrzeba albo i więcej. U mnie są czyste hf a takich nie chcę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Brał ktoś z Kobylina ostatnio ile trzeba jednorazowo wziąć? Jaka jakość tych cieląt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jakbym miał zapłacic blisko 2 tys za jakiegos mieszanca to wole czystego hf za 600zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Co ty się tak uczepiłeś tych 2tyś. Cielak 100kg można kupić za 1600zł a i taniej jakiś mm albo sim. hf wypije mleka za 300zł już masz 900zł. Już to kiedyś przeliczałem lepiej wyjdziesz na hf o jakieś 200zł ale praca przy sim a hf to niebo a ziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

mówie teoretycznie o tych 2 tys bo takie ceny jeszcze niedawno obowiazywały u niektórych firm handlujacych NIBY cielakami rasowymi

no ja za 100kg cielaka nie zapłace 1600zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

a nie zdarza się wam że kupicie cielaki niby mięsne ale karłowate? Znajomy pokazywał mi jakie simy kupił od jakiegoś handlarza. Na 15 sztuk 6 w dwa lata nie złapało 600 kg. Nie były chude wszystkie ładne okrąglutkie tłuste. Ale małe krótkie i nie chciały rosnąć. Znajomy żywi dobrze często sprzedaje byki ponad 900kg. Mówił że nie chorowały i były odrobaczane. Kupił je jak miały 100-150kg jako odstawione od mamek. Zastanawia mnie kto sprzedaje takie małe cielaki od mamek przecież jak postoja przy nich do pół roku to będą dużo więcej warte. No chyba że te mamki mają po 400kg i jedzą tylko tyle żeby przeżyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

wiesz z handlarzami to nigdy nie wiadomo, co oni tam gadaja to jedno, a prawda to drugie

kolczyki i paszpory moga byc z róznych gospodarstw a cielaki moga byc blizniaki, te spece potrafia kolczyki zdejmowac i ponownie zakładac

 

sam mam jałówki blizniaki mieszanki ok 50% lm, kupiłem je ze wzgledu na cene po 350zł szt :)

i jest tak samo jak piszesz, niskie krótkie ale napakowane jak sterydziarz, mysle ze po 550kg na czysto w wieku ok 2 lata beda miały nie wiecej

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

wiem kiedyś jeden przywiózł mi ponad 20szt na samochodzie żebym sobie wybrał. Może z 5 miało kolczyki założone. Wybrałem jednego co nie miał a on wyciąga reklamówkę i mówi żebym sobie wybrał kolczyki. Paszport przyszedł poczta ale zamiast ho było rw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

damian do mnie przyjechali kiedyś po byki, to na samochdzie mieli takie piekne małe "karłowate" max tam byczek miał 550 kg, co sie okazało to właściwie tam najmłodszy miał 20msc. Co sie okazało to ze własciciel sam pokrywał krowy, i wyszły kazirodcze lub w bliskim pokrewienstwie, ogolnie jezeli chodzilo o byki to piekne, niskie szerokie w barach zadek tez dobrze umiesniony no ale... w tym wieku taka waga to.... o sianie i wodzie normalny nie lepiej wyrosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

a co myslicie jakby zamiast tych wszystkich drogich koncentratów zastosowac srute rzepakowa ?

1 główna pasza objetosciowa to kiszonka z kuku

2 sruta rzepakowa jako uzupełnienie białka, w srucie rzepakowej jest ponad 30% białka, w koncentratach podobnie, a kosztuje ponizej 1 tys za tone, koncentraty wychodza po 2 tys za tone

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja ją stosuję mieszam z witaminami i posypuję po jedzeniu. Teraz tak się nauczyły że nie ruszą żarcia dopóki nie mają posypne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

na pewno wyjdzie taniej, zboże + śruta rzepakowa + dobre witaminy


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj