luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Szu15000    227

Szukam osoby, która umie i pomogła by mi ustawić dawkę żywieniową dla byczków, prosze o podanie nr GG ;) z góry dzieki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Niech piszą tutaj, ponieważ ja też poszukuje dawek żywieniowych dla opasów : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

W takim razie napiszcie jakie macie składniki do tej dawki. Można coś wiecej bedzie powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    227

Śruta ze zbóż + mineralki w nim (2-3kg sztuka) + 0,3kg na sztuke soji dziennie + do oporu QQ siano itp itd. NIe zadawalają mnie przyrosty byków, czy trzeba dodać koncentrat? ponieważ na tyle bialka to wolno rosną :( Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Do ułożenia dawki należy podać aktualny wiek i wagę byków oraz rodzaj paszy jaka jest do dyspozycji- kiszonka z qq : w jakiej fazie dojrzałości zbierana na kiszonke, siano: który pokos i w jakiej fazie rozwojowej była trawa, mieszanka zbożowa: rodzaj zbóż i ich udział w mieszance, itd W rozwoju byków są dwa okresy wktórych możemy psioczyć,że nie rosną - okres żarłaka i chyba od 14m-ca czy 15m-ca kiedy nie przybywa mu masy mięśniowej ale za to bardzo się wydłuża a potem po paru miesiącach nareszcie się zaokrągla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    227

Kiszonka z QQ i trawa - robilem jak wszyscy jechali kosić, to nie mam pojęcia :( pszenzyto zyto jęczmień po okolo 33% dawki i dodatek mineralny do tego wg. zaleceń na opakowaniu. Byki mają 8 miesiecy i najwiekszy ma 220kg a najmniejszy 130, nie wiem dlaczego taka różnica i jak dla mnie to cienka waga jak na taki wiek :) Z chęcią zastosował bym sanbull bo "niby" taki dobry jest, ułoży ktoś mi dawkę ? Zboża mam wszystkie pszenica zyto przenzyto jeczmien i owies, wiec dawke mogę bez problemu zmienić na zalecaną przez daną osobę ;) Z góry dziękuję ;)

 

QQ i siano do oporu ;)

 

Mieszance miesne z mlecznymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Tak na oko to ciężko ale :

jęczmień 40% pszenżyto 30% owies 20% soja. 10%

dawka na sztukę ze 3,5 kg dziennie.

Odrobaczałeś byki??

 

Ale jeśli w 8 msc ma 220 kg to coś tu na prawde jest nie teges.

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

W jakiej fazie ziarno qq - mleczno-woskowa ,woskowa . trawa na siano - strzelanie w żdżbło. przed kwitnieniem., po kwitnieniu, ale jak nie wiesz to wypośrodkuję .Z tego co piszesz to żywienie dobre, do śrutu można dodać koncentrat wg zaleceń producenta, ale zwrócić uwagę na skład koncentratu aby była soja ,śruta rzepakowa, słonecznikowa , bo niektórzy producenci zrobią mix soi i sruty zbożowej i koncentratem nazywają.Nie wiem jak sanbull, ja jestem zadowolona z opas mix z blattina- 44zł/25kg i dobry jest też opas z nutreny 50zł/25kg.Cały czas nieograniczony dostęp do wody,jeżeli nie ma poideł to dwa razy pojenie. Rano Srut z koncentratem, pojenie, kiszonka. Wieczorem pojenie,śrut, kiszonka ,siano.Przyczyny małego przyrostu: biegunki, choroby w pierwszym okresie życia, późne podawanie paszy treściwej przez co żołądki nie są dobrze rozwiniete oraz najważniejsze to czy to hf czy dobry mm czy byki po małych krowach a te w najlepszym wypadku osiągną wagę max 600kg i stop.Dawkę przy najbliższej okazji podam,bo jutro mam zawalony dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Szu15000- schemat żywienia twoich byczków- rano mieszanka zbożowa ok.1,5kg/szt / owies, jęczmień, pszenżyto, trochę pszenicy srednio ześrutowane, nie może być takie jak mąka / ,potem pojenie wodą o ile nie masz poideł.Jeżeli są to jeszcze lepiej, bo nieogranoczony dostęp do wody wpływa na lepszy przyrost.Następnie podajemy kiszonkę z kukurydzy ,ilości nie podaję bo sam wiesz ile zjedzą.Wartość kiszonki zalezy od tego jak została zrobiona. Rośliny zbiera się w dojrzałości mleczno -woskowej lub woskowej kolby qq. Kiszonki z qq pomimo,że mają bardzo mało białka są bdb paszą w opasie bydła. Wieczorne karmienie -1,5 kg ześrutowanej miesz.zboż,pojenie , kiszonka i na sam koniec ok 2kg/szt siana. Siano robione z trawy przed kwitnieniem ma 80g białka/kg paszy, w pocz. kwitnienia-63g a po kwitnieniu 49g Ważne! Ponieważ są to młode organizmy o duzym zapotrzebowaniu na białko do mieszanki zbożowej koniecznie dokupić koncentrat.Przeczytaj skład aby nie było tam tylko soi i dodatków zbożowych, szkoda na to kasy.Musi być oprócz soi śruta rzepakowa,słonecznikowa jakieś pochodne byraków czy ziemniaków, kukurydza itp I koniecznie do tej paszy tresciwej dodawaj mieszankę witaminowo-mineralną.Przy zakupie też zwróć uwagę na skład,bo niektóre mają dodatki poprawiajace przyrost.I jeszcze kup lizawki solne czerwone.I wszystko powinno być okey. Bardzo ważne w rozwoju i przyrostach są te dodatki mineralne a otym się zapomina.Z wiekiem zwiększasz ilość kiszonki i mieszanki zbożowej/np na 2kg , potem 2,5 kg/ W tym wszystkim jest jedno ale o czym już wcześniej pisałam- najlepsze karmienie nic nie daje jeżeli buhaj jako cielak miał dlugotrwałą biegunkę lub infekcję, lub za późno dostawał paszę treściwą lub ma kiepsie geny.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

co do wypowiedzi kolezanki wyzej, mysle ze najpierw powinien podac kiszonke a na to sruta, moim zdanie wplynie to na dojadanie resztek badz w przypadku slabej jakosci paszy sruta zmaskuje zapach

Edytowano przez arek676

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

@arek676 czytaj uważniej (kolegi wyżej) ? :D Co do podawania QQ a na nią śrutę to nie bardzo jestem za , Ja daję zawsze osobno .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

Czesc powieźcie mi czy lepiej jesta karmic bydło miesne przez cały rok kiszonkim z traw+lucerny i kiszinkom z straczkowych czy tylko kiszoni stosować przez zime a wlato gdy jest trawa to dawac zieloniki, siano i pasze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    124
Napisano (edytowany)

Wracając do hfów sprzedawałem kiedyś byka co miał 13msc i 570 kg

To nie tak mało!

Nie daje kiszonek tylko siano+ to co jedzą tuczniki na mokro+ ziemniaki

Był odpajany mlekiem zastępczym!

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

moze tafia sie taka sztuka, dobre geny, ale na ile hf ktore w 20msc ledwo osiagna 700kg. Kazdy mial lepsze i gorsze sztuki wiec 1 na 30 Ci sie taki zdarzy a reszta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    124

Masz rację !

Aktualnie mam taką jałówkę tak słabo rośnie że szkoda gadać!

Więc masz rację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Druga sprawa jest taka że niektórzy ludzie wszystko co czarne nazywają HF, trzymają takiego mieszańca.. HO a później mówią że HF im rewelacyjnie rośnie.


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    124
Napisano (edytowany)

Nie nie to był hf

A ta jałówka ma 13 msc i 181 kg

Nie wiem co to za rasa ale jest czarno biała

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

nawet czarne mieszkanki simow sie trafiaja, ktore tylko barwa sa podobne do nich a wiele ich nie docenia, a tez jest roznica w przyrostach miedzy bykiem a jalowka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejej    2

Może koledzy w tym temacie mi podpowiecie.

Chodzi mi o to czy będą przyrosty w miarę na opasach 500-600 kg gdy bym im dawał tylko kiszonkę z QQ, młóto i siano bez pasz ze swoich zbóż.

Co myślicie?

bendom ale słabe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

JPH2 a jakie polecasz mieszanki witaminowo -mineralne,z jakiej firmy.Mam dostęp do nutreny i de hausa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

benio1967- w nutrenie mają nutraminkę- nie polecam. W deheusie besterminte mieszanki wit -miner w 5kg opakowaniach ale nie pamiętam czy dla cieląt się nadaje bo dla dużych byków to tak,ale to można przeczytać na woreczku. W hurtowni weterynaryjnej można kupić lub spróbować moze wysyłkowo da radę załatwić -z Biowet Drwalew - biovit 2 super,Vetoquinol Biowet z Gorzowa Wielkopolskiego -biotan 2 bis , oba db dla cieląt .Poza tym polfamix CJ dla cieląt, polfamikx C też dla cieląt ale CJ lepszy,Poszukaj w necie Galvet- Sowin 102 ich stronę oczywiscie.Mają dolfos C dla cieląt oraz też inne dolfosy dla bydła- warto ,tylko mają dużą opłatę za wysyłkę,ale może ich prodyktu mają weterynarze lub te firmy paszowe.Ja ten dolfos c kupiłam u weta ,który ma sklepik z produktami dla zwierząt. MIX-VIT CO- bdb mieszanka wit -miner z firmy EkoplonSA z Szydłowa,www.ekoplon.pl. ale dla sztuk od 150kg wzwyż.TrouwNutricion ma duży wybór mieszanek -dla dużych byków np polfamiks BO, a w dużych worach po 20-25 kg dla byków z dodatkami roślinnymi uspakajającymi i wpływaj. na przyrosty.Przy zakupie mieszanek zawsze zwracam uwagę aby były podastawowe wit.A,D,E, wapń,fosfor wit. B i mikroelementy żelazo, cynk ,mangan itp lista długa.Oprócz tego obowiązkowo lizawki różowe- duże kostki /Lisal / cena ok 13zł/kostkę -zawierają też dużo wit i miner, Czyli przy korycie powinna być cały czas kostka do lizania a do paszy codziennie dodawana miesz. wit-miner,

 

 

 

 

 

 

poszukaj str

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c360c330    0

witam panów i panie. mam do was pytanie co bedzie lepsze sianokiszonka czy siano dla opasow? po czym bedą szybciej rosły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj