luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawel74    0
Drogi Kat-cie świnkę trzymasz 3-4 m-ce a opasa trochę dłużej. Świnki prawda nie opłacają cię ale nie mów, że opasy po 5 zł się opłacają.

Nie wiem co rozumiesz pod słowem opłacają bo według mnie 1 zł na + to też jakoś zysk co nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ale ma dodatkowo powierzchni magazynowo a różnica kosztów jest mniejsza niż budowa bez stropowej i stodoło o takiej kubaturze jak poddasze w oborze.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Moim zdaniem lepiej dołożyć niż stawiać stodołę czy jaką wiatę na siano i słomę. I zawsze cieplej będą miały :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Wiecie może i warto budować super funkcjonalny budynek, ale trzeba wziąć po uwagę że hodowla opasów nie przynosi super dochodów a koszty w tych czach trzeba minimalizować. A powiem Ci że bydło nie lubi zbyt ciepłych budynków. W takim bunkrze postaw na dobrą wentylacje bo to podstawa, wiem z doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Mi sie wydaje,ze najlepiej postawic 4 sciany,to nakryc i w srodku miec opasy. Tylko kwestia,czy to gleboka sciolka,czy ruszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

Moim zdaniem też najlepiej postawić 4 ściany pokryć jakaś eurofala i system wolnostanowiskowy na głębokiej ściółce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

Dokładnie, nie sztuka postawić bunkier, najważniejsze żeby było funkcjonalne i ekonomiczne...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Najlepiej postawić budynek jak najtańszym kosztem zbudowany. To zamierzesz na ten strych dawać siano i słome?? Kolego a nie lepiej bele robić?? Oszczędzaj zdrowie nie narabiaj sie!!! Jak już ta hodowla będzie przynosić Ci dochody postaw wiate na tę słome i siano. Popytaj gospodzrzy co mają takie bunkry jak sobie radzą z wentylacją bo to najważniejsze!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

Ja mam taka oborę stropowa, w życiu bym już takiej nie pobudował, niby są kominy wentylacyjne ale to i tak nic nie daje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

No ale taka bezstropowa to wymaga jakieś metalowej konstrukcji na dach??

No bo z drewna to sie chyba zawali. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Ja mam całą konstrukcje stalową. I to z dosyć grubej stali. Narazie nie ma oznak rdzy. Klapy wentylacyjne w świetliku cały czas mam otwarte a dodatkowo otwieram drzwi bo się wilgoć zbiera mimo dużych szczelin wlotowych pod okapem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

@pawel74 jak dobrze zrobiona to się nie zawali :( ja mam w garaż bez stropowy jest to konstrukcja stalowa, ale podciągi są drewniane, garaż budowałem kilka lat temu i jest jeszcze z eternitu, a wiadomo eternit jest ciężki i trzyma się bardzo dobrze, teraz pewnie zrobisz dach z blachy czy blacho dachówki która jest lekka więc problemów nie powinno być

@wojtek53 wiem coś o tym, też mam stropową oborę i chlewnie, kominy są ale średnio sie sprawdzają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Blachę odradzi Ci każdy kto ma pojęcie o oborach bez stropów. Jak pada deszcz to dudni jak cholera poza tym na blasze para sie skrapla i będzie Ci padał deszcz w oborze :( Ja mam eurofale i to też nie jest rewelacja jak dla mnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Może dudni i paruje, ale na szczęście blachę mam na chlewni, która jest stropowa i problemów z tym nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do opinii kolegów. Jeżeli ma to być budynek dla opasów to konstrukcja jak najlżejsza i najprostsza. Poddasze użytkowe to jest najgorszy wynalazek jaki w tym wypadku może być. Jeżeli do kosztu budowy doliczysz koszt mechanizacji załadunku słomy czy siana do góry (zakładam, że nie jesteś masochistą, żeby widłami mała kostkę do góry wrzucać i prosić ludzi żeby Ci przyszli pomóc, płacąc im jednocześnie grube pieniądze) to wyjdzie Ci tyle samo co postawić drugi lekki budynek jako magazyn. Do tego uwzględnij bezpieczeństwo pożarowe (odpukać w niemalowane).

Sam mam opasy we wiacie. Mury na wysokość na którą sięgają zwierzęta w cegłę, dalej w pół cegły. Konstrukcja dachu z metalu, łaty z drewna. Jedyne co niedobre to że przykryte blachą bo gdy temperatura w na zewnątrz jest ok 0 to w środku pada deszcz. Przy takich mrozach jakie były niedawno ładuje więcej słomy (wilgotna część ściółki zamarza) żeby miały miękko i nic się nie dzieję.

Poddasze mam nad tuczarnią dla świń. Tam jednak jeszcze ojciec tak wybrał ze względu na termoizolację. Jakkolwiek żeby załadować tam słomę to muszę najpierw podać ja ładowaczem czołowym (bele) do góry a tam druga osoba wózkiem widłowym je układa. A gdybym układał słomę w drugim budynku to wystarczył by ciągnik z ładowaczem:)

 

Nie sztuka jest się narobić, sztuka jest coś zrobić. A zważywszy na to co się dzieje z cenami produktów rolnych to sztuka jest jeszcze zrobić to możliwie tanio.

 

Pozdrawiam.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Tę konstrukcje na dach sam robiłeś??

Świetlik jest na samej górze??

Masz okna w oborze czy ten świetlik wystarczy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Jeśli mnie pytasz??

To konstrukcja mojego pomysłu a wykonana u ślusarza

Tak świetlik jest montowany w szczycie dachu

Tak wystarcza w zupełności

Nie okien nie mam bo nie potrzeba

A mam pytanie czy jeździłeś po rolnikach i patrzyłeś, radziłeś się jak mniej więcej powinna wyglądać obora dla opasów?? Takie rady są niezbędne żebyś później nie żałował!! Jaka ma to być obora?? Uwięziowa na rusztach (JAKA) opisz swój pomysł na tą oborę. Jest wiele osób na forum które Ci pomogą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj