Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1041 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 10:28

Pierwsze kroki w hodowli opasów Nie ukrywam że nie mam aż takiego doświadczenia jak ty zapewne , dla młodego treściwą nadrobie brak energii. Ale widzę jak zwykle na tym forum każdy pozjadał rozumy , a moje pytanie nie chodziło co lepsze tylko co będzie lepsze w 1 roku? jak to było u was i jakie macie z tym doświadczenia,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 17:09
  •  

#1042 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 11:57

@yoda ciekawy jestem ile zje taki bysiek tej paszy dzienie bo gdyby przyrastal 2kg to liczac daje 16zl dziennie to starczy na jakies 12kg paszy o podobnym bialku bo przeliczam tak sobie ze za 26% place 1.32 za kg

to niech zje te 12 kg to jesteś na 0 wiec po co przy tym robić? Z doświadczenia wiem że może zjeść i 15 i co wtedy?Na dzisiaj za byka dostaniesz koło 6tys. Odsada nie kupisz taniej jak po 12zł, oczywiście dobrego odsada. więc pojawia się pytanie za ile go wykarmisz, nie ile będziesz go karmił do 800kg ale za ile go wykarmisz bo jak się okaże że zeżre z 3 tys to lepiej sprzedać małego i ile mniej roboty. Poza tym liczymy że sprzedasz po 8/kilo a co jak cena spadnie do 7?Tyle ode mnie jeśli chodzi o opas.

#1043 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 11:57

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ale sluchaj nikt ci tu zle nie doradza po co masz nadrabiac braki energi pasza to beda dodatkowe koszty a kukurydza daje najwieksze plony z ha i do tego jest najtansza pasza energetyczną Ja zrozumialbym jakbys bronil tych sianokiszonek bo masz duza łąk ale ty zamierzasz je siac to wedlug mnie jest nieoplacalne przy produkcji opasow bo kukurydza jednak plonuje stabilniej nawet w sytuacjach stresowych i dajesz jej do oporu + jakis koncentrat bialkowy czy tez sam robisz ze srut poekstarkcyjnych i witamin i nic wiecej nie bedzie im potrzebne do szczescia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#1044 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 12:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dokładnie.Sianokiszonka z gruntów ornych jest droga.

#1045 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 12:39

Pierwsze kroki w hodowli opasów No właśnie też mam takie same zdanie na ten temat jak ty ,na temat ze qq jest bardziej stabilniejsza do tego jakieś białko , 2 ha powinno wystarczyć na ten okres?. A jakie macie doświadczenie z śr. rzepakową bo ja sie spotyka z opiniami że max 20 i to jako dodatek , i z takimi ze nawet ponad 1 kg dla młodego bydła takiego 150 kg i to jako główna treściwa + niewielka ilość ok 0.8 kg śr. jęczmiennej ,

#1046 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 13:44

Panowie nie wiem jak to wyglada u was ale ja mam bydło mleczne do tego często zostawiam byczki mięsne na chów, z mojej strony wygląda to opłacalnie, staram sie policzyć koszty pasz treściwych typu śruta dodatki itp, pasze typi kiszonka z trawy czy QQ nie licze bo mam około 60 sztuk mlecznych wiec 3-5 miesnych nie zje tak duzo w porównaniu do reszty :) Nie wiem też jak kolega wyżej chce wyżywić QQ 30 sztuk z 1,5 ha (kiszonka) :) moim zdaniem nie realne, i najwazniejsze jak teraz u was stoją byczki?? u mnie ostatnio za krzyżówkę BBB z dużą krową HF, waga 850kg dostałem po 7 + vat więc myśle ze było warto :D

Przecież napisał, że chce je trzymać do 300 kg wagi. A taki cielak nie je tak dużo kukurydzy. Jeśli ma choćby średnie ziemie i nie będzie jakiejś wielkiej suszy to na pewno mu jeszcze dużo zostanie.

No tak słabe ziemie i do tego bez obornika to może faktycznie posiej więcej.

Edytowany przez maroko, 14 grudzień 2012 - 13:53.

#1047 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 grudzień 2012 - 20:12

Pierwsze kroki w hodowli opasów moze kazdy opisal by jak karmi opasy a przy tym ile i jakiej paszy dostaja plus koszt tej paszy. chodzi o to zeby można bylo w przybliżeniu policzyc koszt wyhodowania doroslej sztuki

Edytowany przez peres100, 20 grudzień 2012 - 00:04.

#1048 Share Spartakiada

Spartakiada

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 20:39

Pierwsze kroki w hodowli opasów kolego 2kg przyrost i sama treściwa się zgadza ale z białkiem to przesadziłeś. 15-17% w takim systemie powinno w zupełności wystarczyć i skłaniałbym się bliżej 15

#1049 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 20:58

Pierwsze kroki w hodowli opasów Peres100 a jaki to koncentrat jeśli można wiedzieć , i gdzie ta qq czy dopiero większym dajesz, Ktoś ma 2 kg przyrostu ? chyba łącznie na 2 bykach :)

Edytowany przez synproboszcza, 14 grudzień 2012 - 21:12.

#1050 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:19

NO jezeli dajesz 6kg sruty i policz reszte kosztow to nie wiem jak ty to liczysz ze ci z 10-15 bykow wystarczy na zycie chyba na takie zycie singla tylko na imprezy pojezdzic i to wszystko bo napewno nie na utrzymanie rodziny podstawa to super kiszonka z kukurydzy bo ona ogranicza naklady tresciwej

sam jego nick 96 to zapewne rocznik urodzenia a to już mówi o doświadczeniu w hodowli ...

moze kazdy opisal by jak karmi opasy a przy tym ile i jakiej paszy dostaja plus koszt tej paszy. chodzi o to zeby można bylo w przybliżeniu policzyc koszt wyhodowania doroslej sztuki
na moim przykladzie

opas ok 200-280kg dawka dzien na sztuke

wyslodki prasowane 10kg- 0,68zł(68zł\tona)
sruta zboz 2,4kg-1,92zł(800zł\tona)
koncentrat 0,6kg-0,96zł(1600zł\tona)
siano 1kg-0,40zł(400zł\tona)
=3,96zł dzienny koszt

to są suche wysłodki ? bo jesli tak to chyba 680 zł tona i 10 kg a to jest 6,8 zł same wysłodki a to mimo wszytsko troche podnosi Twoje cudowne wyliczenia

Edytowany przez atomik, 14 grudzień 2012 - 21:24.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1051 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:26

Pierwsze kroki w hodowli opasów koncentrat z firmy "po znajomosci" 1/3 taniej niz bezposrednio w firmie paszowej.. qq w tym roku nie mam, i dlatego w to miejsce sa wyslodki. dobrymi wyslodkami w duzej mierze mozna zastapic qq, ale malo kto ma do nich dostep. ja w tym roku mam zapas wyslodkow. qq mozna dawac juz duzo mlodszym opasa

atomik to nie sa suche wyslodki tylko takie
http://www.bagpolska...asza-dla-byd-a/

Edytowany przez peres100, 14 grudzień 2012 - 21:29.

#1052 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów Nom też jakieś dziwne te wyliczenia mało strasznie cie kosztuje ten opas

#1053 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów a mi sie wydaje za jeszcze drogo wyslodki te kosztuja 15,12zł tona a z transportem do mnie to juz wychodzi 68zł tona

Edytowany przez peres100, 14 grudzień 2012 - 21:33.

#1054 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dodać słomę i wodę 4 zeta przekroczy.

#1055 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:35

Pierwsze kroki w hodowli opasów slomy duzo idzie ale to w rożnych rejonach polski roznie kosztuje przekroczy 4 zł i to sporo

#1056 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów Nom teraz to pomnóż przez dni ile trzymasz byka + koszt cielaka podziel przez kilogramy przy sprzedaży i masz koszt wypr. 1 kg wołowiny w takim skrócie :)

#1057 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:48

Pierwsze kroki w hodowli opasów to jest w za duzym skrocie, bo jescze nie wiem ile bedzie zjadal za 3 miesiace a ile za pol roku ale napewno wiecej, i koszta wzrosna.

#1058 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:56

Pierwsze kroki w hodowli opasów a gdzie leczenie i inne pierdoły typu energia, praca własna itd ? fakt zostaje cenne czarne złoto czyli g***** w pole :) domysliłem się z tymi wysłodkami jak klepnąłem posta
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1059 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:59

Pierwsze kroki w hodowli opasów Padło takie pytanie kto jakie pasze stosuje więc Panowie ja swoje opasy żywię w większości paszą odpadową czyli: odpady ziemniaków( a mam ich sporo), wysłodki buraczane, kukurydza z drugiego plonu (siana koniec czerwca) i słoma - jedynie co daję jako paszę z plonu głównego to mieszanka zbożowa i to w małej ilości. Kiedyś były to jeszcze liście buraczane i odpady ziemniaków od przerobu skrobi.
Nie podaje koncentratów
W każdym gosp. to inaczej wychodzi i inaczej się opłaca, ja mam mnóstwo paszy tzw. odpadowej a mógł bym mieć jeszcze więcej ale jej nie zbieram.
Szczerze mówiąc gdy bym nie miał tych pasz to bym bydła opasowego nie trzymał, fakt może przyrosty mam marne ale tylko w takich paszach odpadowych których nie kupuje (są z przypadku:)) widzę zyski.
Jedzą je prawie do oporu ile mogą. Trzymam je dość długo bo prawie do 30 miesięcy i ta data jest u mnie wyznacznikiem sprzedaży - w jakiej wadze są sprzedawane? - jak to mówią zależy jaki byk ale jeśli dobrze pamiętam sprzedaże z tego roku to wąchały się między 700 a 880 kg
To tyle w temacie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1060 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 21:59

Pierwsze kroki w hodowli opasów A jakie macie doświadczenie z śr. rzepakową bo ja sie spotyka z opiniami że max 20 i to jako dodatek , i z takimi ze nawet ponad 1 kg dla młodego bydła takiego 150 kg i to jako główna treściwa + niewielka ilość ok 0.8 kg śr. jęczmiennej