Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1021 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 18:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów Siemka zaczynam za rok przygodę z opasami takimi do 300 kg . Nie mam sprzętu do kiszonek i sie zastanawiam co będzie lepiej zrobić w 1 roku hodowli qq czy zasiać trawę i kiszonkę , z qq nie ma problemu , miałem już z tym styczność gorzej z trawa , mam dylemat baloty czy pryzma w 1 roku do wszystkiego i tak muszę wynająć sprzęt koszta jako tako nie graja roli bardziej chodzi o wygodę . Za qq przemawia to ze jest 1 dzień zbioru i już , ale wiadomo później będe miał kiszonke co za tym idzie później zacznę hodowle , jest troche gorsza pasza dla opasów od trawy ale jest wygodniejsza , a z trawa trzeba sie bawić w 2-3 pokosy nie bedzie pogody to juz w du** , w pryzme jeszcze jako tako ale w baloty to juz wgl.. Wiem że sam powinienem dostosować metode do gospodarstwa ale chciałem usłyszeć opinie bardziej doświadczonych i jak to było u was na początku , Wybrać wygodę ale nie co słabszą pasze czy lepsza pasze ale bardziej pracochłonna ,chodzi mi o 1 rok aby potem już bedzie dobrze.? Z góry dzięki za odp.
PS. jak możecie to podajcie jaki areał by trzeba na to przeznaczyć chodzi mi o trawy z qq nie ma problemu stadko będzie liczyło 30 szt a okres opasu kiszonka bedzie wynosił jakieś 150 dni , pamietajcie że trawe bede siał na wiosnę na polu chyba 4B wiec beda słabsze pokosy . Pozdrawiam

Edytowany przez synproboszcza, 13 grudzień 2012 - 18:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 11:02
  •  

#1022 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 19:10

Pierwsze kroki w hodowli opasów Zasiej kukurydze, a sianokiszonki możesz zawsze dokupić. U mnie w ostatnich latach łąki zawodzą ( tj.wymarznięcia, susze itp )
Wiesz już skąd będziesz miał cielaki, bo ostatnio z tym jest kłopot.
Jak na 30 szt. do 300 kg.opasu to max.1.5 ha (dużo zależy od roku)

Edytowany przez maroko, 13 grudzień 2012 - 19:13.

#1023 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 grudzień 2012 - 19:28

koszta jako tako nie graja roli bardziej chodzi o wygodę

pierwszy raz spotykam sie z tym ze koszta nie graja roli...

jest troche gorsza pasza dla opasów od trawy ale jest wygodniejsza

tych pasz nie mozna ze soba porównywać bo sa zupełnie inne..
qq ma duzo energii a trawa bialka.
podstawowa pasza dla opasow jest wlasnie kiszonka z qq

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#1024 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 20:02

Pierwsze kroki w hodowli opasów Pantera czytać nie potrafisz przecież napisałem czym żywię cielaki. Od wycielenia w maju do dzisiaj spokojnie przeskoczyły trzysta kg czy to dużo czy mało? Nie wiem mi taki wynik daje największe dochody. Jarek cel najważniejsza jest genetyka a nie żywienie. Możesz zacytować gdzie ja niby napisałem że żywienie

#1025 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 13 grudzień 2012 - 20:13

Pierwsze kroki w hodowli opasów Chya peres 100 ma racje po jakiego hodowac opasy jak dla ciebie koszty utrzymania sa bez znaczenia. Teraz kazdy grosz trzeba myslec jk wydac na bydlaka zeby zostalo w kieszeni.

Edytowany przez Piotrek1975, 13 grudzień 2012 - 20:20.

#1026 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 20:54

Pierwsze kroki w hodowli opasów rafftti to chyba sam niewiesz co piszesz z wczesniejszego wpisu wychodzi że w rok czy okolo roku350kg teraz że w 7 miesięcy ponad 300 przekroczyły to sie zastanów. a czym karmisz to czytałem

#1027 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:00

Pierwsze kroki w hodowli opasów no jak mu sie cielą na wiosne a na jesien sprzedaje to gdzie jest rok?

#1028 Share Maroslaw0770

Maroslaw0770

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:02

Pierwsze kroki w hodowli opasów Yoda, niby przy jakim żywieniu uzyskasz 2kg przyrostu na dzień?? Najlepiej niech każdy żywi w taki sposób żeby mieć zyski.... Dajecie panowie swoim byśkom obecnie śrutę sojową lub rzepakową? Bo ceny nie zachęcają... ;)

Edytowany przez Maroslaw0770, 13 grudzień 2012 - 21:09.

#1029 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:16

Dajecie panowie swoim byśkom obecnie śrutę sojową lub rzepakową? Bo ceny nie zachęcają... ;)

TAk, cały rok soja była grubo ponad 2000 ale niczym tego nie zastąpisz.

#1030 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:19

Pierwsze kroki w hodowli opasów komodo to przeczytaj wpis z poprzedniej strony raffttiego , mi wychodzi że tam prawie rok

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1031 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:31

Pierwsze kroki w hodowli opasów Na wiosnę sprzedaje jałówki w wadze ok 400kg a byczki w tym roku będę miał do sprzedania w połowie stycznia.

#1032 Share myfarm2000

myfarm2000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:31

Pierwsze kroki w hodowli opasów Panowie nie wiem jak to wyglada u was ale ja mam bydło mleczne do tego często zostawiam byczki mięsne na chów, z mojej strony wygląda to opłacalnie, staram sie policzyć koszty pasz treściwych typu śruta dodatki itp, pasze typi kiszonka z trawy czy QQ nie licze bo mam około 60 sztuk mlecznych wiec 3-5 miesnych nie zje tak duzo w porównaniu do reszty :) Nie wiem też jak kolega wyżej chce wyżywić QQ 30 sztuk z 1,5 ha (kiszonka) :) moim zdaniem nie realne, i najwazniejsze jak teraz u was stoją byczki?? u mnie ostatnio za krzyżówkę BBB z dużą krową HF, waga 850kg dostałem po 7 + vat więc myśle ze było warto :D

#1033 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:16

Pierwsze kroki w hodowli opasów to jak na taka krzyzowke to slabo dostales minimum 7,50 plus vat

#1034 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów synproboszcza - panie kolego nie wiem jak twoje doświadczenie w rolnictwie ale muszę postawić cie na nogi i powiedzieć że z tą trawą (2-3 pokosy) jak piszesz w pierwszym roku to troszkę literalnie rzecz ujmując mało realne (wszystko zależy też jakie gat. traw).
Nawet może nierealne, sianie trawy to dość trudna dyscyplina (zależy jeszcze jak u ciebie z wilgocią) - reasumując bywa nieraz tak że nic nie zbierzesz bo po prostu będzie trzeba siać jeszcze raz.

#1035 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:47

Yoda, niby przy jakim żywieniu uzyskasz 2kg przyrostu na dzień?? Najlepiej niech każdy żywi w taki sposób żeby mieć zyski.... Dajecie panowie swoim byśkom obecnie śrutę sojową lub rzepakową? Bo ceny nie zachęcają... ;)

Jest coś takiego jak opas systemem angielskim. Sama pasza treściwa z buforem 24% białka i słoma i na dobrej genetyce ( a nie po jakimś wioskowym skoczku) spokojnie można na końcu tuczu wyciągac te 2 kilo tylko że zrób pasze tresciwą o takiej zawartości białka to zobaczysz ile taki opas kosztuje.

#1036 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:49

Pierwsze kroki w hodowli opasów Spoko z sianiem nie dygaj , pow mi gdzie napisałem ze w 1 roku zbiore 2 3 pokosy , znaczy sie napisałem coś o 2-3 pokosach ale źle sie wyraziłem chodziło mi juz jak trawa będzie mój błąd sora. To ja wiem wszystko dla tego bardziej przemawia za mną qq . Peres100 1 rok dla tego koszt nie gra roli nie nastawiam sie 1 roku na maxymalny zysk tylko bardziej traktuje to jako metode prób i błędów , dla czego mówisz że podstawa to qq znam paru takich co qq na oczy nie widziały tylko sianokiszonka , dla wiekszych może i tak ale dla mniejszych raczej nie bo energi dostana wystarczająco a im potrzebne białko tak mówił doradca , na chwile obecna u mnie do 300 kg 12+vat . 1.5 ha troche za mało słabsza gleba i pole dawno obornika nie widziało i juz 3 rok jest tak ze qq dostaje po du*** przez susze wiec lepiej na zapas.

#1037 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 23:06

Pierwsze kroki w hodowli opasów ale naprawde kukurydza to podstawa do w miare intensywnego tuczu dodajesz bialka nie potrzebujesz sie bawic w siana czy sianokiszonki i troche slomy dla uzupelnienia a co do tych pokosow w tym roku kolega sial i zebral 3 pokosy .1pokos skosil zboze na GPS razem z tą wsiewka i pozniej jeszcze dwa pokosy juz czystej takze jest to mozliwe aczkolwiek ten rok byl dosc sprzyjający jesli chodzi o opady
@yoda ciekawy jestem ile zje taki bysiek tej paszy dzienie bo gdyby przyrastal 2kg to liczac daje 16zl dziennie to starczy na jakies 12kg paszy o podobnym bialku bo przeliczam tak sobie ze za 26% place 1.32 za kg

#1038 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 grudzień 2012 - 23:21

synproboszcza to mozesz w ramach prob i bledow w pierwszym roku dokladac do interesu. bo qq jest podstawa. a niby skad beda mialy tej energii??? bo napewno nie z sianokiszonki... bije od ciebie z daleka brakiem doswiadczenia

#1039 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 06:48

u mnie ostatnio za krzyżówkę BBB z dużą krową HF, waga 850kg dostałem po 7 + vat więc myśle ze było warto :D

o złotówkę cię oszukali a po uboju dostał byś jeszcze więcej. ktoś ładnie zarobił na twoim byku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1040 Share januszm1

januszm1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 08:35

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dokladnie tak jak kolega wyzej pisze, Ja za byki 840-870kg(i nie jakies BB) mieszance miesne, dostalem po 8zl z vatem.A za BB wziolbym wiecej.