Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#961 Share johnyyy

johnyyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 16:36

Pierwsze kroki w hodowli opasów Beż śruty nie zrobisz efektów. Jeśli nie masz za duzo ziemi to odpuść sobie kuku(ewentualnie zasiej hektar) a reszte to zboża(owies, mieszanki itd).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 04:57
  •  

#962 Share mtzmarcin55

mtzmarcin55

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 16:47

Pierwsze kroki w hodowli opasów jak pisałem wcześniej jestem początkujący i myślałem że kuku też dużo daje .Wychodzi na to że głupi owies jest lepszy od kuku czy dobrze zrozumiałem.,

Błędy !!!!!!!! +1 punkt ostrzeżeń

Edytowany przez MAT912, 10 grudzień 2012 - 10:14.

#963 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 17:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów kiszonka z kukurydzy to podstawa. Znam sporo gospodarstw gdzie opasy nie widzą wcale zboża. Mi jak brakuje zboża to krowy pełnoporcjówka a opasy sama kiszonka. Te czasy kiedy za sprzedanego byka bez problemu kupowało się 10t zboża już pewnie nie wrócą. Musisz sobie obliczyć czy ci się opłaca kupowanie zboża czy pełnoporcjówki dla opasów. Mi się nie opłaca.

Edytowany przez damian40000, 09 grudzień 2012 - 17:10.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#964 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 09 grudzień 2012 - 17:22

Pierwsze kroki w hodowli opasów To że owies jest lepszy od kuku to błędny wniosek kolego. Poza tym kiszonka kiszonce nie równa. U mnie idzie jęczmień owies i pszenżyto jakieś 3 kg na sztuke dziennie do tego siano i miałem przyrosty 1100 g/doba. Teraz daje tak samo treściwej do tego kiszonka z kuku i mniej siana. Mam nadzieje że przyrosty skoczą o jakieś 150 g/doba. Do opasu najlepszy jest jęczmień bo zawiera dużo białka.

#965 Share mtzmarcin55

mtzmarcin55

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 17:23

Pierwsze kroki w hodowli opasów Zapytam jeszcze ile na sztuke moge dawać bo jak spytałem okolicznego rolnika że dostałem po płaskiej taczce na łepka to powiedział że przeginam.A kuku pierwszy ras zasiałem 1.6h i chyba sie udała nie mam porównania ale chyba za dużo na moje byczki.Czyli morał taki więcej zboża mniej kuku zasiać.Dzięki za pomoc dobrze, że jest kogo zapytać.

Kolego, Ty chodziłeś w ogóle do szkoły? bo jakoś w to wątpię !!!!!! już drugi raz poprawiam po Tobie, za trzecim wylecisz z forum, aż nauczysz się poprawnie pisać. +1 punkt ostrzeżeń

Edytowany przez MAT912, 10 grudzień 2012 - 10:09.

#966 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 11:31

Pierwsze kroki w hodowli opasów Przyłącze się do dyskusji:)
Otoż moj sprawdzony sposób na opasy jest następujący:
- opas rośnie na paszy objętościowej (kukurydza,siano,sianokiszonka)
- zborze z koncentratami to jedynie dodatek żywieniowy, którego nie można dawać zbyt dużo !
MAX 3kg rzepaku z śrutą na dobe!

Może się mylę ale rzadko kiedy byk w moim stadzie w wieku 2 lat nie przekroczył by 600-700kg
Pozdrawiam

#967 Share johnyyy

johnyyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 11:56

Pierwsze kroki w hodowli opasów Kolego w 2 lata to byk powinien miec minimum 800kg, slaby HF 700. A jesli nie ma to nie byk. Oczywiście zdarzaja się gałgany co maja w dwa lata 600kg ale to bardzo rzadko. Przy odpowiednim odzywianiu 1,5 roczny HF powinien miec 700kg.

Może podam na swoim przykładzie. Obecnie posiadam 23 byki. Sieje im 2-2,5 hektara kuku, pozostałe pola (12 hektarów to zboża). Do tego jakis Sanbull (najczesciej 3 miesiace przed sprzedazą) i byk musi miec 700kg w 1,5 roku(powiedzmy ze 1 na 10 byków nie ma 700kg ;)

Edytowany przez Marcin91, 10 grudzień 2012 - 19:40.
cytowanie poprzedniego posta, ortografia

#968 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 12:26

Pierwsze kroki w hodowli opasów @johnyyy przyrosty jakie masz ??
@Baartekk siano to zapchajkiszka , sianokiszonka i kiszonka z qq już lepiej ale bez dobrej treściwej efekty będą mizerne.

#969 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 13:14

Pierwsze kroki w hodowli opasów To chyba kolega hoduje typowo mięsne, ja wszystkie byki mam po krowach mlecznych także ten przyrost jest i tak dobry.
Codzienna dawka dla nich to większość kukurydza + sianokiszonka, regularnie rano i wieczorem pasza dla byków i jakoś takich przyrostów jak napisałeś nie ma.
Znam gospodarstwa ze w 30 miesiecy nie moga dobic HF do 700kg , a gdzie tu mowa o o 1, 5roku :)

#970 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 14:53

Pierwsze kroki w hodowli opasów Zgadzam się z bartkkiem Przyrosty macie z kosmosu, Czysty LM dobowe przyrosty ma na poziomie 1,1- 1,3kg a wy na hf macie 1,29 tak jak kolega johnyyy (półtora roku czyli 540 dni podzielić na 700 kg daje nam 1,29 kg) a na mieszańcu 1,5kg. Bajki powinniście pisać. Nie rozumiem po co taki kit wciskacie szybciej wam byk od tego urośnie czy jak. I proszę was darujcie sobie tłumaczenie mi czego kolwiek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 15:09

Pierwsze kroki w hodowli opasów Beka z ciebie @rafftti. Weź poprawkę na to, że cielak ma te 40 kg przy urodzeniu. Wiec 660kg :540 dni to 1,22 przyrost jak najbardziej możliwy dla HF. Miałem HF sprzedany w wadze chyba 530 kg notował mi dzienne przyroty na poziomie 1080 gramów na sianie i treściwej <40% jęczmień po 30% pszenżyto i owies>. To był jeden z 3 moich pierwszych byków wiec małe bylo wtedy moje doświadczenie. Także z całą odpowiedzialnością twierdze że da rade 1,300 z HF wycisnąć pod warunkiem że w dawce będzie też kiszonka z kuku a byk nie będzie szedł jak krew z nosa.

Czysty LM 1,1 kg dziennie? Albo słabo dajesz jeść albo chów pół ekstensywny.

#972 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 15:53

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dane mam z książki ,, chów bydła mięsnego,, Grodzkiego i spółki z PZHiPBM ale co oni tam wiedzą. Ale po co mi tłumaczysz przecież prosiłem

#973 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 16:22

Pierwsze kroki w hodowli opasów Opisz żywienie tych zwierząt na podst których wyliczono przyrosty/lub daj skan bo dost do tej książki nie mam. @rafftti hodujesz mięsne czy tylko teoretyzujesz?

#974 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 16:35

Pierwsze kroki w hodowli opasów chyba teoretyzuje bo nie pisal by takicjh bajek ze byk czysty Lm ma 1.1kg przyrostu no chyba ze zapomnial doczytac chow wkstensywny to sie zgodze ale przy intensywnym 1.40-1,50 dla czystego miesnego to zaden problem

#975 Share mayi96

mayi96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:09

Pierwsze kroki w hodowli opasów rafftti ja przy cielakach hf mialem przyrostu dziennego 1,3 kg ale dziennie zjadali co najmniej 6kg wlasnej osypki i full sianokiszonki

Edytowany przez Marcin91, 10 grudzień 2012 - 19:43.
post napisany pogrubioną czcionką, ortografia

#976 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:38

Pierwsze kroki w hodowli opasów jak tyle dajesz to licząc zboże po 800zł/t byk zje ci go za około 3000zł, cielak kosztuje 1000zł to już 4000zł a ile dostaniesz przy sprzedaży 6000zł? A gdzie koszt paszy objetosciowej odpojenie cielaka, weterynarz, własną praca?

Edytowany przez damian40000, 10 grudzień 2012 - 17:43.

#977 Share mayi96

mayi96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:49

Pierwsze kroki w hodowli opasów damian40000 ja kupuje cielaki 1 -2 dniowe za 250zł i przysadzam je do swojej krowy, zboża za 3000zł to nie zjedza, a weterynarza na razie nie wzywałem

Edytowany przez Marcin91, 10 grudzień 2012 - 19:42.
post napisany pogrubioną czcionką, ortografia

#978 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:51

Pierwsze kroki w hodowli opasów Kolego mayi masz dziewiętnaście lat a piszesz jak stary hodowca, zlituj się. Ja mam czyste lm ale nie trzymam do ciężkiej wagi tylko sprzedaje w wadze 350 kg. Kiedyś tam trzymałem byki czarno białe na ciężkie i wiem o czym pisze. http://www.bydlo.com.pl/node/62 Tu jest napisane czarno na białym

#979 Share johnyyy

johnyyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów @mickas 092 nie wiem, nie sprawdzam tego
@baartekk 30 miesiecy to jest 2,5 roku. U mnie takich bykow to nawet nie chca kupowac bo sa za stare.
@rafffiti hodujesz opasy ?Czy tylko ksiązki czytasz ? Jesli ksiązki to polecam obejrzeć jeszcze tvn, i bedziesz mial super wiedze.

Panowie, kazdy kto ma do czynienia z opasami dłuzej niz 2 lata ten wie ze 1,5 roczny byk musi miec 650-700kg. Zarówno HF-y i jak i mięsne. A gdy sie kupuje cieleta to maja one +/- 80kg.

@damian40000 a ty co hodujesz? Krowy, opasy ? Bo jeśli mam zboże i mam wybor trzymac 4 opasy 2 lata, a 2 opasy 1,5roku to wole trzymac 2. Urosną szybciej, a u mnie za młodsze byki lepiej sie placi.

Sprzedaje okolo 15 sztuk rocznie wiec moge zapewnic czytelnikow ksiązek i ekspertów od opasow hodujących świnie że jesli cena się utrzyma to można spokojnie życ z opasow.

A jesli chcecie to moge wam opisac dokladne dawkowanie dla opasow, ale to wieczorem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 18:02

Pierwsze kroki w hodowli opasów trzymam głównie krowy mleczne a opasy to dodatkowy kierunek 10-15 na rok.