Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#821 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 październik 2012 - 23:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów po sianokiszonce krowy daja niby wiecej mleka, ale tu temat o opasach, co dla nich jest lepszym i tanszym rozwiazaniem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 09:26
  •  

#822 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 październik 2012 - 05:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów sama kukurydza i śruta nie można karmić bydła bo do trawienią muszą mieć coś długiego. Chociaż trochę słomy trzeba dawać. U nas na 50szt w tym 20 dojnych siejemy 7-10ha kukurydzy i około 300 beli sianokiszonki + około 60 ton zboża.

Edytowany przez damian40000, 13 październik 2012 - 05:56.

#823 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2012 - 15:40

Pierwsze kroki w hodowli opasów oczywiste ze jakas slome lub siano musza dostawac, tylko czy przy opasach ekonomiczniej wychodzi siano czy sianokiszonka?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#824 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 13 październik 2012 - 15:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów Siano jest bardziej problematyczne tzn jesteś bardziej uzalezniony od pogody na te 5 dni a sianokiszonka 24 godziny i pozamiatane masz. Osobiscie uważam że na samym sianie i dobrej treściwej spokojnie można 1300 gr/dobe przy mieszancu osiągnąć. A jak jeszcze kiszonka z qq to juz wg bajka :)

#825 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2012 - 15:57

Pierwsze kroki w hodowli opasów tez koszty zbioru sianokiszonki sa wieksze. cos za cos. ale chodzi mi ogolnie o to co jest wartiosciowsze dla opasa i biorac pod uwage koszt zbioru jednego i drugiego co wychodzi lepiej?

#826 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 13 październik 2012 - 16:32

Pierwsze kroki w hodowli opasów A może zamiast sianokiszonki zbierać trawę w pryzmę? czyż nie taniej?

#827 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 13 październik 2012 - 16:41

Pierwsze kroki w hodowli opasów @dawid sianokiszonka a trawa w pryzme to to samo :) W pryzmę na pewno taniej ale odpowiedni do tego sprzęt jest odpowiednio droższy . Jak ktoś robi dużo to na pewno mu się lepiej pryzma opłaci.
Co do siana a kiszonki to jedno i drugie trzeba skosić , zgrabić zbelować i zwieźć. Siano z kolei to kilkukrotne przetrząsanie a sianokiszonka owijanie. Osobiście uważam że sianokiszonka wyjdzie jednak taniej. Wszystko zależy ile ogonów by to mialo jeść bo np dla 2-3 krówek nie opalca jej sie robić bo zanim zjedzą to pol beli spleśnieje.

#828 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 13 październik 2012 - 17:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mam pytanie, w jakim czasie(tak mniej wiecej) 7sztuk byczków zje jedną belę sianokiszonki? Bele 120cm, dostawały by tylko sianokiszonke i śrutę, a byczki to 3 po jakieś 450-500kg i 4 około 350-400kg. Teraz dostają kiszonke z kukurydzy, śrutę i ziemniaki, teraz jest troszke chłodniej i chciałbym otworzyć 1 bele żeby sprawdzić jak wyszła i jednocześnie żeby się nie zepsuła po otwarciu.

#829 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 13 październik 2012 - 17:21

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jesli ktoś ma lucerne, trawy i zyto na kiszonkę, to dla mnie lepiej samozbierającą mieć bo i do kukurydzy ją można wykorzystać przy wożeniu. Jeśli słomę jeszcze się zbiera to już inna historia. Przy mieszaniu w wozie paszowym to i tak nie ma większego znaczenia, wycinak na ładowaczu/ładowarce i się ładnie wycina pryzmy, tylko tak na moje to mniej folii potrzeba przy pryzmach.

#830 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 13 październik 2012 - 18:06

Pierwsze kroki w hodowli opasów Moim zdaniem sianokiszonka nawet w belach aż tak drogo nie wychodzi w porównaniu do siana, jedyny znaczny koszt stanowi folia, bo wykosić, sprasować, zwieść i tak trzeba, przy nie sprzyjającej pogodzie siano trzeba kilkanascie razy przewracać( o ile pamietam to zdażyło mi się 3tygodnie suszyć siano, blisko domu, a najdłużej 4tygodnie ale i tak poszło w dół) jeśli łąka jest daleko to koszty paliwa będą nie małe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 13 październik 2012 - 18:40

Pierwsze kroki w hodowli opasów w sianokiszonce chodzi o białko i składniki pokarmowe dobrze przyswajalne a siano to włukno mniej białka i inna przyswajalnosć ale jedno nie wyklucza drugiego.sianokiszonka bez żadnego gadania mniej roboty a koszty podobne

#832 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 13 październik 2012 - 19:21

Pierwsze kroki w hodowli opasów Gdzieś na forum czytałem jak @robertbara wyliczał koszty sianokiszonki w belach u siebie, to przy jego ilości było że 6,5zł kosztuje folia na jedną belę, chyba temat: sianokiszonka w belach czy w silosie/pryzmie.

#833 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 październik 2012 - 20:47

Pierwsze kroki w hodowli opasów a siano z kolei jak jest zebrane to jest pewne a czy kazdy balot sie dobrze zakisil czy nie to nie wiadomo do samego otwarcia.

#834 Share fermen

fermen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 15 październik 2012 - 23:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów witam, może i nie na temat ale też o żywieniu.Otuż mam dylemat ?zastanawiam się nad opasami ,wiec tak dzierżawie od gminy 8h pastwisk ( na doplaty)mam 3,5h własnych łąk (możliwość dzierżawy z 5 od ludzi ) nie wspomne o ornych, tylko że diabeł tkwi w szczwgółach- nie mam zaplecza gospodarczego znaczy takich dyżych obór o stawianiu czegokolwiek nie ma mowy -niestety mieszkam w środku wsi.??? i co roboć

#835 Share edi25

edi25

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 16 październik 2012 - 02:40

Pierwsze kroki w hodowli opasów co do tego siana to moj znajomy ma bardzo duzo opasow i nie ma wcale lak, nie kupuje siana ani sianokiszonki. Byki karmi tylko kiszonka z kukurydzi i sloma, niczym wiecej,.

#836 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 16 październik 2012 - 05:46

Pierwsze kroki w hodowli opasów prawda jest taka, ze sian jest lepszą i tańszą pasza dla bydła niż sianokiszonka, pod warunkiem idealnego przebiegu pogody, czyki ok 25 stopni w dzień i zero deszczu. sianokiszonka traci wiele składników odżywczych w procesie zakiszania. niestety zgodnie z realiami dzisiejszych czasów i przebiegiem pogody , bardziej się opłaca robić sianokiszonkę niż siano, gdyż łatwiej jest dobrać termin i 2 dni pogody niż prawie tydzień bez deszczu na wysuszenie siana
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#837 Share osibuhaj

osibuhaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:BYDŁO RAS MM
    http://www.youtube.com/watch?v=iQDahC2nVqM&feature=channel&list=UL

Napisany 16 październik 2012 - 05:49

witam, może i nie na temat ale też o żywieniu.Otuż mam dylemat ?zastanawiam się nad opasami ,wiec tak dzierżawie od gminy 8h pastwisk ( na doplaty)mam 3,5h własnych łąk (możliwość dzierżawy z 5 od ludzi ) nie wspomne o ornych, tylko że diabeł tkwi w szczwgółach- nie mam zaplecza gospodarczego znaczy takich dyżych obór o stawianiu czegokolwiek nie ma mowy -niestety mieszkam w środku wsi.??? i co roboć

kup bydło ras mm i po kłopocie!one mogą stać cały rok na pastwiskach

#838 Share fermen

fermen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 październik 2012 - 07:40

Pierwsze kroki w hodowli opasów o tym to i ja wiem . ogrodzić to nie problem , a co z zadaszeniem -musiał bym budować -myślałem od wiosny do pużnej jesieni trzymać na pastwisku (stały dostęp do wody i siana ) a na zime zganiać do obory tylko wyczytałem że pużniwj bydle głupieje i się boi?wiem że było to by najtanszy chów

#839 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 16 październik 2012 - 08:31

Pierwsze kroki w hodowli opasów Postaw im szopę na pastwisku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 październik 2012 - 12:56

tez koszty zbioru sianokiszonki sa wieksze. cos za cos. ale chodzi mi ogolnie o to co jest wartiosciowsze dla opasa i biorac pod uwage koszt zbioru jednego i drugiego co wychodzi lepiej?

oczywiście sianokiszonka albo kiszonka z trawy są lepsze i tańsze dla opasów. Siano z kolei jest świetne dla mamek z cielętami, dla koni, nie dla opasów.

A tak jak sugeruje dawidg2 kiszonki czy sianokiszonki z traw zawsze taniej wyjdą w pryźmie niż w belach, ale akurat to trzeba też uzależnić od ilości i wielkości łąk, samego kszatłu areałów oraz ludzi. zbelujesz i owiniesz sam, a do pryzmy potrzebujesz sieczkarni z odbiorem albo przyczepy samozbierki, do tego kogoś na pryzmie do ugniatania. Potrzebujesz też mieć stabilniejszą pogodę i więcej czasu na raz.
A z belami - masz trochę wolnych godizn, grzejesz na łąkę i robisz sobie kilka bel. przerywasz sobie jak sobie zachcesz. zabierasz je z pola też, kiedy masz więcej czasu.
A z pryzmą - zaczniesz to musisz skończyć i przykryć w maks 2 dni.