Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#621 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 07 luty 2012 - 22:36

Pierwsze kroki w hodowli opasów Panowie macie może tabele czy coś innego z dawkowaniem śruty dla bydła mięsnego? np. od 2do 4 miesiąca 2kg/dzień. o coś takiego mi chodzi. Chce wyliczyć ile pujdzie mi sruty w ciagu dwóch lat.
gdzie moge takie coś znaleźć?

Panowie macie może tabele czy coś innego z dawkowaniem śruty dla bydła mięsnego? np. od 2do 4 miesiąca 2kg/dzień. o coś takiego mi chodzi. Chce wyliczyć ile pujdzie mi sruty w ciagu dwóch lat.
gdzie moge takie coś znaleźć? :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 18:49
  •  

#622 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 07 luty 2012 - 22:45

Pierwsze kroki w hodowli opasów jeżeli chcesz zrobić to sumiennie to napisz co i w jakich ilościach dajesz tym byczkom i jakich przyrostów oczekujesz
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#623 Share pajo

pajo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:konie/motoryzacja/sport/filmy/ i rolnikowanie :)

Napisany 07 luty 2012 - 22:59

Pierwsze kroki w hodowli opasów powiedzcie mi ile kg ziemniaków dajecie byczką . ich masa to od 150 do 350. chce wiedzieć ile mogę dać optymalnie aby nie przesadzić. Bo daję 2x2kg tym co ważą 150kg. a te co ważą 350kg 2x4kg. jak to wygląda u Was??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#624 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 08 luty 2012 - 12:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów No własnie chce sumiennie to obliczyć i pytam sie was o to dawkowanie w jakim przedziale wiekowym ile paszy sie daje.
Jakbym dawał to bym sie was nie pytał ile dawać. Dopiero będę zaczynał i chce wyliczyć ile pujdzie mi zboża na sztuke w ciągu dwóch lat. A przyrosty wiadomo JAK NAJWIĘKSZE :) :) -_-
Miałbyś gdzieś taką tabele z dawkowaniem?
W jakich ilościach podajesz swoim byczkom?

#625 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 08 luty 2012 - 15:00

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jak chcesz mieć duże przyrosty to walisz 10kg/ dzień z czego 30% to kukurydza i dodatki 10% łubin i reszta to pszenżyto i jęczmień do tego sianokiszonka i trochę kiszonki z QQ i w 1,5 roku masz 700kg byka.

#626 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 luty 2012 - 15:06

Pierwsze kroki w hodowli opasów Oh jakie to proste. Troche więcej dokładności i konkretów byśmy poprosili może

#627 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 08 luty 2012 - 15:09

Pierwsze kroki w hodowli opasów Takie dawkowanie jakie napisałem wyżej daje dobre wyniki więc myślę, że to Ci pomoże. Kiszonki z QQ daję 10kg a sianokiszonki ok. 20kg siana teraz nie daję bo już nie mam.

#628 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 08 luty 2012 - 15:36

Pierwsze kroki w hodowli opasów u mnie aktulanie trzy roczniaki krzyżówki lm i hf oraz simental dostają na dzień 40 litrów ziemniaków kazy przekrojony na pół (nie znam masy) można dawac i więcej ale ja nie będę mial na dłuższą metę tyle do tego wciągają ponad 3 wiadra 20 litrowe paszy tresciwej 18% białka i słomę czasem niedojady sianokiszonki od krów. Jednego lm 75% mierzyłem to miał 200 cm za łopatkami czyli z tabel zoomentrycznych wynika ż emiędzy 600 a 650 kg a urodził się 14 luteg więc za tydzień skończy roczek
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#629 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 08 luty 2012 - 19:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów kolego Peter 14 a w tej Twojej dawce to gdzie szukać białka?qq-energia pszenżyto-energia kiszonki-energia białko to tylko z jęczmienia i łubinu nie dajesz żadnych dodatków białkowych i premiksów?byki masz wiązane czy luzem?

#630 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 luty 2012 - 19:24

Pierwsze kroki w hodowli opasów Wg mnie za mało opisane to wszystko. Bo pewnie jest tam białko ale nei podane

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 08 luty 2012 - 20:46

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mielibyście gdzieś dawkowanie pasz dla bydła? szukam i nigdzie nie moge znaleźć
kiszonki z qq niebardzo jakbym miał kupić, ktoś tam sie pytam czy można kupic qq w belach? możliwe jest to? ale sieczke czy jak? Dla dwóch byczków na dwa lata opasu ile musze mieć ton qq żeby uzyskiwac dobre przyrosty?
PeterG14- w jakim wieku dawać 10kg/dzień i ile dawać kiszonki z qq w jakim wieku?

#632 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 11 luty 2012 - 14:42

Pierwsze kroki w hodowli opasów Panowie bardzo proszę o opinie na temat mojej daweczki co byście ewentualnie zmienili, dodali przy tej wadze i wyzej, zaczynam dopiero przygodę z opasami
wago byczków średnio 300kg
dostają dziennie na sztuke: kiszonka z QQ 20kg, śruta rzepakowa 33% 1kg, mocznik 100gram, witaminki Lidermix BO 100gram, +gdzieś z 1kg sianokiszonki na przekąskę
z góry dziękuję za opinie i poradę

#633 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 11 luty 2012 - 15:18

Pierwsze kroki w hodowli opasów Daj więcej kiszonki troche wiecej tresciwej z np. pszenżyta i jęczmienia. Mogło by być w miare możliwosci troche słomy i siana.

#634 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 11 luty 2012 - 18:31

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzięki @dentka17, a moze ktoś zna sie na układnniu daweczek, to by zerkmął jak u mnie z energią i białkiem, chodzi mi tak bardziej precyzyjnie ;)

#635 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 17 luty 2012 - 13:31

Pierwsze kroki w hodowli opasów Koledzy czy ktoś z was daje młóto bykom? Jaką ma wartość jakąś i ile dawać na szt dziennie, byczki mają 200 do 300 kg.
Z góry dzięki zainfo :)

#636 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 17 luty 2012 - 13:57

Pierwsze kroki w hodowli opasów

kolego Peter 14 a w tej Twojej dawce to gdzie szukać białka?qq-energia pszenżyto-energia kiszonki-energia białko to tylko z jęczmienia i łubinu nie dajesz żadnych dodatków białkowych i premiksów?byki masz wiązane czy luzem?

No właśnie pisze, że w 30% to właśnie premiksy, dodatki razem z kukurydzą. W dodatku ok 50% sianokiszonki to mieszanka motylkowych, która zawiera sporo białka. A co do utrzymania to mam różnie, bo w starej oborze mam tylko 5 sztuk uwiązanych. A w nowym budynku narazie 4 sztuki wolno biegają. Wygląda na to, że luzem lepiej, ale za to byczki są troszkę agresywne.

#637 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 17 luty 2012 - 14:11

Pierwsze kroki w hodowli opasów premiks?chyba pomyliłeś z koncentratem czemu agresywne co robią?a wchodzisz do nich czy nie? jaka waga?może Ci coś pod powiem

#638 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 17 luty 2012 - 16:38

Pierwsze kroki w hodowli opasów Sorry, pomyliłem się. Miałem na myśli koncentrat. No muszę powiedzieć, że chyba czują teraz swobodę. Miałem je w małym kojcu jak były małe. Teraz mają full miejsca bo mam wygrodzenie na jakieś 10 sztuk. Zobaczę jak to będzie jak będę obornik wyrzucał. Nie wchodzę do nich bo narazie wolę nie ryzykować. Może przegrodzę im ten wielki kojec na pół. Latają jak głupie aż mi prawie drzwi rozwaliły ale chyba się uspokoją. Waga około 400 może 450 kg.

#639 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 17 luty 2012 - 19:21

Pierwsze kroki w hodowli opasów teraz to ja bym nie ryzykował wchodzenia do nich jak nie są nauczone od mału to teraz cię nie wpuszczą bo one są u siebie a Ty nie mają sporą wagę i czują w sobie siłę nie ryzykuj bo może się źle skończyć będziesz wchodził z niepewnością a one to szybko wyczują i Cię pogonią.w Twojej dawce jest dużo energii może spróbuj dawać magnez żeby je uspokoić przy takich wariacjach często dochodzi do uszkodzeń nóg i kulawizn czy nawet złamań

Edytowany przez krzysiek79w, 17 luty 2012 - 19:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 17 luty 2012 - 19:39

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja do swoich byczków wchodzę od kiedy są do mnie przwiezione bo jeden tok mam w środku i muszę wejść żeby im wsypać paszę, wtedy zawsze któregoś pogłaszczę poklepie i zawsze są przyjazne i chcą mnie lizać . mają 300 kg i myślę że tak będzie do końca.