luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
silva    19

Oh jakie to proste. Troche więcej dokładności i konkretów byśmy poprosili może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Takie dawkowanie jakie napisałem wyżej daje dobre wyniki więc myślę, że to Ci pomoże. Kiszonki z QQ daję 10kg a sianokiszonki ok. 20kg siana teraz nie daję bo już nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

u mnie aktulanie trzy roczniaki krzyżówki lm i hf oraz simental dostają na dzień 40 litrów ziemniaków kazy przekrojony na pół (nie znam masy) można dawac i więcej ale ja nie będę mial na dłuższą metę tyle do tego wciągają ponad 3 wiadra 20 litrowe paszy tresciwej 18% białka i słomę czasem niedojady sianokiszonki od krów. Jednego lm 75% mierzyłem to miał 200 cm za łopatkami czyli z tabel zoomentrycznych wynika ż emiędzy 600 a 650 kg a urodził się 14 luteg więc za tydzień skończy roczek


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

kolego Peter 14 a w tej Twojej dawce to gdzie szukać białka?qq-energia pszenżyto-energia kiszonki-energia białko to tylko z jęczmienia i łubinu nie dajesz żadnych dodatków białkowych i premiksów?byki masz wiązane czy luzem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg mnie za mało opisane to wszystko. Bo pewnie jest tam białko ale nei podane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Mielibyście gdzieś dawkowanie pasz dla bydła? szukam i nigdzie nie moge znaleźć

kiszonki z qq niebardzo jakbym miał kupić, ktoś tam sie pytam czy można kupic qq w belach? możliwe jest to? ale sieczke czy jak? Dla dwóch byczków na dwa lata opasu ile musze mieć ton qq żeby uzyskiwac dobre przyrosty?

PeterG14- w jakim wieku dawać 10kg/dzień i ile dawać kiszonki z qq w jakim wieku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Panowie bardzo proszę o opinie na temat mojej daweczki co byście ewentualnie zmienili, dodali przy tej wadze i wyzej, zaczynam dopiero przygodę z opasami

wago byczków średnio 300kg

dostają dziennie na sztuke: kiszonka z QQ 20kg, śruta rzepakowa 33% 1kg, mocznik 100gram, witaminki Lidermix BO 100gram, +gdzieś z 1kg sianokiszonki na przekąskę

z góry dziękuję za opinie i poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Daj więcej kiszonki troche wiecej tresciwej z np. pszenżyta i jęczmienia. Mogło by być w miare możliwosci troche słomy i siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Dzięki @dentka17, a moze ktoś zna sie na układnniu daweczek, to by zerkmął jak u mnie z energią i białkiem, chodzi mi tak bardziej precyzyjnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Koledzy czy ktoś z was daje młóto bykom? Jaką ma wartość jakąś i ile dawać na szt dziennie, byczki mają 200 do 300 kg.

Z góry dzięki zainfo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

kolego Peter 14 a w tej Twojej dawce to gdzie szukać białka?qq-energia pszenżyto-energia kiszonki-energia białko to tylko z jęczmienia i łubinu nie dajesz żadnych dodatków białkowych i premiksów?byki masz wiązane czy luzem?

 

No właśnie pisze, że w 30% to właśnie premiksy, dodatki razem z kukurydzą. W dodatku ok 50% sianokiszonki to mieszanka motylkowych, która zawiera sporo białka. A co do utrzymania to mam różnie, bo w starej oborze mam tylko 5 sztuk uwiązanych. A w nowym budynku narazie 4 sztuki wolno biegają. Wygląda na to, że luzem lepiej, ale za to byczki są troszkę agresywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

premiks?chyba pomyliłeś z koncentratem czemu agresywne co robią?a wchodzisz do nich czy nie? jaka waga?może Ci coś pod powiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Sorry, pomyliłem się. Miałem na myśli koncentrat. No muszę powiedzieć, że chyba czują teraz swobodę. Miałem je w małym kojcu jak były małe. Teraz mają full miejsca bo mam wygrodzenie na jakieś 10 sztuk. Zobaczę jak to będzie jak będę obornik wyrzucał. Nie wchodzę do nich bo narazie wolę nie ryzykować. Może przegrodzę im ten wielki kojec na pół. Latają jak głupie aż mi prawie drzwi rozwaliły ale chyba się uspokoją. Waga około 400 może 450 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

teraz to ja bym nie ryzykował wchodzenia do nich jak nie są nauczone od mału to teraz cię nie wpuszczą bo one są u siebie a Ty nie mają sporą wagę i czują w sobie siłę nie ryzykuj bo może się źle skończyć będziesz wchodził z niepewnością a one to szybko wyczują i Cię pogonią.w Twojej dawce jest dużo energii może spróbuj dawać magnez żeby je uspokoić przy takich wariacjach często dochodzi do uszkodzeń nóg i kulawizn czy nawet złamań

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Ja do swoich byczków wchodzę od kiedy są do mnie przwiezione bo jeden tok mam w środku i muszę wejść żeby im wsypać paszę, wtedy zawsze któregoś pogłaszczę poklepie i zawsze są przyjazne i chcą mnie lizać . mają 300 kg i myślę że tak będzie do końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

poczekaj wiek zrobi swoje nabiorą masy będą się inaczej zachowywać chociaż jak się chodzi między nimi to pozwalają na dużo więcej niż jak się nie wchodzi z resztą kto gryzie rękę która żarcie nosi ,ja też wchodzę pogłaskać poklepać czasami kopa zasadzić jak rozrabiają moje czują respekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

poczekaj wiek zrobi swoje nabiorą masy będą się inaczej zachowywać chociaż jak się chodzi między nimi to pozwalają na dużo więcej niż jak się nie wchodzi z resztą kto gryzie rękę która żarcie nosi ,ja też wchodzę pogłaskać poklepać czasami kopa zasadzić jak rozrabiają moje czują respekt.

Moje też sie mnie troche boją bo jak toczę bele żeby się rozwineła to ni mogę dać rady tak pchają łbami w przeciwną stronę i wtedy przyleje kija albo jak krzyknę to też uszy kulą. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

One są spokojne jak baranki tylko wtedy jak je grabiami poczochram po głowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

moje bysie też są przyjaźnie nastawione do mnie ale to też zależy od sztuki nie wszystkie podchodzą i chcą żeby je podrapac za uchem a sprawa inaczej wygląda jak ja stoję na korytarzu a one w kojcu z bykami niema żartów może ci ręce powyrywac to jest siła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

trzeci czwarty miesiąc życia tylko stopniowo żeby nie było zbytnio biegunki.to prawda że z bykami nie ma żartów to drapanie za uchem ma dwie strony niby są grzeczne i spokojne ale jak się odwrócisz do innego i zaczniesz go drapać czy głaskać zawsze może zasadzią ze łba w d..ę trzeba mieć oczy z tyłu głowy bo nigdy nie wiadomo co w tym rogatym łbie siedzi czasami są zazdrosne mimo że już swoją porcję drapania dostał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ela1981    0

Witam. jestem po raz pierwszy na tym forum i jeszcze wszystkiego nie opanowałam :P Szukam namiaru na osoby które korzystają z programu RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ z Sokołowa i biorą od nich opasy. Mam 12 cieląt mięsnych z sokołowa i bardzo chciała bym się dowiedzieć jak je karmić i jak radzić sobie z kaszlem i wzdęciami.Bardzo dziękuję za pomoc.

 

P.S. Czy ktoś miał moze styczność u cielaka z tym, że cielak nie umiał wstać? Jakis paraliż czy coś takiego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

@Ela1981 napisz coś więcej

Ile mc mają , jak poisz to znaczy z poideł czy ciepła woda?

 

Z kaszlem to nie ma co czekać tylko szczepić od wirusa bo jak kaszlą i sie smarkają to wirusa mogą mieć jak moje i szkoda cieląt, bo słabo będą rosły.

Ja przez dwa m-c dawałem paszę pełno porcjową i 20% owsa i siano dobrej jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj