Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#421 Share zbitom793

zbitom793

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 31 lipiec 2011 - 09:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów To idziesz do punktu sprzedaży pasz i mówisz: poproszę jakieś brązowe granulki do byków???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 02:20
  •  

#422 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 31 lipiec 2011 - 11:19

To idziesz do punktu sprzedaży pasz i mówisz: poproszę jakieś brązowe granulki do byków???

a sprzedawca Ci wyciąga 20 rodzajów brązowych granulek dla byków.
@karol012011 te granulki mają na pewno jakąś nazwę
red power

#423 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 01 sierpień 2011 - 09:19

Pierwsze kroki w hodowli opasów A z jakiej firmy to są te granulki?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#424 Share ursus3p

ursus3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 10 wrzesień 2011 - 17:35

Pierwsze kroki w hodowli opasów ile razy dajecie jeść opasom i co i kiedy i czy z samego siana i zielonki i paszy wyżyje

i ile bym wyżywił z 5ha

#425 Share Iwonka23

Iwonka23

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 12 wrzesień 2011 - 09:24

Pierwsze kroki w hodowli opasów co posiac na 7ha ornych i 1,5ha laki dla bykow i ile z takiego arealu utrzymam mam mozliwosc dokupienia wyslodkow mokrych?? mam obore na 15sztuk rodzicie kiedys trzymali 7krow

#426 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 19:10

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja mam 2,15ha łąk z czego prawie wszystko idzie na siano - 2 pokosy,małe ilości na zielonkę.Teraz to łąki koszone są na zielonkę.Oprócz tego średnio na ok.2ha corocznie siana jest mieszanka zbożowa.I to wystarcza na odchowanie 5byków.Teraz bedą wstawione 4sztuki, bo niestety przez pogode zebraliśmy trochę mniej siana.Do zeszłego roku uprawiane było 10arów buraków pastewnych,w tym roku już nie.Do mieszanki zbożowej dodawana była pasza granulowana z Nutreny-cielęta,a potem z Dossche-byki pow.0,5roku.a pow 1roku koncentrat opas z Nutreny,poza tym czły czas lizawki/czerwone/ i preparaty wit-mineral.Inni na pewno mają bardziej urozmaicone żywienie, ja niestety muszę bazowac na tym co mam ale byki rosna jak na drożdżach a podstawą jest dobry materiał hodowlany.Tyle wiadomości ode mnie, poczekajcie na odp.lepszych znawców tu na forum.

#427 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 18 wrzesień 2011 - 21:37

Pierwsze kroki w hodowli opasów moze i rosna jak po drozdzach ale ile cie to kosztuje ? i po jakim czasie sprzedajesz byki ?

#428 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 16:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów arek676-podstawa to kupić dobre sztuki.Moje miały po 100kg jak mi je przywieziono.Trochę odchorowały transport i aklimatyzacje przez co spadły na wadze.I teraz policz sam:przywiezione 14.04.2010,waga 90-100kg,sprzedane 18.08.2011 dwie sztuki po 700kg,a nie wiem czy na wadze trochę nie obcymbalili,bo waga to chyba króla Ćwieczka pamięta,na moim wikcie były 16miesięcy, wiek byków 18m-cy, a mam jeszcze 3 do sprzedania,jeden to może 700kg nie przekroczy, bo widać że to mieszanka z jakimś małym bykiem.A co do kosztow karmienia to:preparaty wit-miner musisz dawać tak czy owak,te pasze ,ktore się kupowało jako dodatek do własnej mieszanki zbożowej, to był koszt ok. 110zł/m-c .Myślę, że odchów nie był drogi , w lepszej sytuacji są ci co mają sianokiszonki i kukurydze,ja nie mam takich możliwości,chociaż koszt uzyskania tych pasz na pewno przekrocza wartość zakupu moich pasz.W jeszcze lepszej sytuacji są ci ,którzy maja dostęp do odpadowych środków spożywczych za grosze np. czekoladę,paluszki,owoce,czipsy bydłu nie służą.Najważniejsze w tym wszystkim to dobra genetyka oraz prawidłowy odchów od pierwszych dni /dobry rozwój ukł.trawienia przez prawidłowe żywienie cielaka,zero biegunek,zero zap.dróg oddechowych/,pedagogiczne podejście do zwierząt :)Tyle na razie.

#429 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 19 wrzesień 2011 - 19:02

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam
Mam pytanie jak zrobić kiszonkę z trawy z kończyny na pryzmie . Jakiej folii użyć jaki silos zrobić i z czego i jak jaki długi szeroki wysoki itp czy muszę murować czy mogę jakoś inaczej np . samą folią itp pomóżcie pozdrawiam

#430 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 20:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów jak przykryjesz folię na dobry szpadel ziemia i ujeździsz to na koniec ciągnikiem to wystarczy zwykła budowlana ;)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share Paspartou

Paspartou

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 wrzesień 2011 - 13:21

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mam pytanie czy opasy to muszą być tylko byki?????

#432 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 26 wrzesień 2011 - 18:11

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja wymiękam już przy tych pytaniach...
Nie muszą być tylko byki - mogą być kozy owce i nawet chomiki :D

Edytowany przez mickas092, 26 wrzesień 2011 - 18:12.

#433 Share Bado

Bado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 01 październik 2011 - 08:22

Pierwsze kroki w hodowli opasów ja raczej kupuje odsadki takie po 250-350 kg przewaznie[ ale tez mam pare krow i dosadzam do nich cielaki] mieszance ale tez trafiaja sie hf i w ciagu pol roku z takich byczkow robia sie byki po okolo 600 kg . karmie rano ziemniaki marchew buraki pastewne ok 8 kg i do tego 2 kg sruty z owsa jeczmienia i przezyta i siano do oporu na poludnie moczony chleb ok 3 kg i siano do oporu i woda na wieczor tak samo jak rano do tego maja caly czas dostepne lizawki.
i nie potrzebna jest kiszonka a chleb to bardzo dobra i tania pasza szczegolnie przy wiekszym bydle tak ok 350 kg swietnie tuczy.

[quote name='Paspartou' timestamp='1317039670' post='789748']
Mam pytanie czy opasy to muszą być tylko byki?????
[/quote]

nie koniecznie moj wujek kupil jalowke mieszanca limusine ok 70 kg przez 3 miesiace doila krowe i w miedzy czsie dostawala okopowe i srute .
po trzech miesiacach miala ok 200 kg a teraz na normalnym jedzeniu przybywa ok 2 kg na dzien i wyglada lepiej niz niektore byki limusine.
wiec jalowki tez mozna chodowac na mieso.

[quote name='Bado' timestamp='1317453452' post='791463']
ja raczej kupuje odsadki takie po 250-350 kg przewaznie mieszance ale tez trafiaja sie hf i w ciagu pol roku z takich byczkow robia sie byki po okolo 600 kg . karmie rano ziemniaki marchew buraki pastewne ok 8 kg i do tego 2 kg sruty z owsa jeczmienia i przezyta i siano do oporu na poludnie moczony chleb ok 3 kg i siano do oporu i woda na wieczor tak samo jak rano do tego maja caly czas dostepne lizawki.
i nie potrzebna jest kiszonka a chleb to bardzo dobra i tania pasza szczegolnie przy wiekszym bydle tak ok 350 kg swietnie tuczy.

nie koniecznie moj wujek kupil jalowke mieszanca limusine ok 70 kg przez 3 miesiace doila krowe i w miedzy czsie dostawala okopowe i srute .
po trzech miesiacach miala ok 200 kg a teraz na normalnym jedzeniu przybywa ok 2 kg na dzien i wyglada lepiej niz niektore byki limusine.
wiec jalowki tez mozna chodowac na mieso.

ok miesiac temu kupilem byczka na targu ok 50 kg mieszaniec limusina i simentala [rudy z bialym lbem i nogami] dostawilem go do mlecznej krowy i rosnie w oczach bede go trzymal do 700kg a kupilem go za 500 zl.

Edytowany przez Bado, 01 październik 2011 - 08:24.

#434 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 01 październik 2011 - 14:53

Pierwsze kroki w hodowli opasów Z tym że jałówka na normalnym jedzeniu przybywa 2 kg na dzień to się w życiu nie zgodzę... Takich przyrostów nawet BBB nie osiąga ;)
Mój pierwszy byk którego utuczyłem przyrastał średnio 1.13 kg/dobę - tylko siano , śruta z koncentratem <jego udział marginalny - 25 kg koncentratu na 500 kg śruty> a w zimie wysłodki suche.

#435 Share Bado

Bado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 01 październik 2011 - 16:25

Z tym że jałówka na normalnym jedzeniu przybywa 2 kg na dzień to się w życiu nie zgodzę... Takich przyrostów nawet BBB nie osiąga ;)
Mój pierwszy byk którego utuczyłem przyrastał średnio 1.13 kg/dobę - tylko siano , śruta z koncentratem <jego udział marginalny - 25 kg koncentratu na 500 kg śruty> a w zimie wysłodki suche.

wierz kolego albo nie twoja sprawa ale sa takie fenomenki.

#436 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 01 październik 2011 - 17:09

Pierwsze kroki w hodowli opasów Napewno nie w przypadku jałówek ;)

#437 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 02 październik 2011 - 18:19

Pierwsze kroki w hodowli opasów Da się w żywieniu opasów czymś zastąpić siano lub z niego zrezygnować?

#438 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 02 październik 2011 - 19:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów Możesz dawać słomę obojętnie z jakiego zboża.Najchętniej jedzą owsianą i z jęczmienia jarego (bo miękka i słodka).Jakiś wypełniacz musisz podać chodzi o włókno i błonnik.

Masz w 100%-ach rację z jałówkami nawet rasowymi tak się nie da.Genetyka nie pozwala.Jałówka zapasiona tylko na mięso bo na mamkę odradzam,problemy z wycieleniami tylko weterynarz się cieszy.Apropo problemów miesiąc temu wziołem cielaki od Koczynasza średnia waga 101 kg.po dwóch tygodniach pokazała się krew w moczu u dwóch sztuk normalnie jedzą nawet zwiększyły .Wczoraj badałem mocz u weterynarza w Parczewie wszystko w normie tylko krew namaxa.Objawów zapalnych nie ma.Trzymam już parę ładnych lat po kilkadziesiąt rocznie ale z czymś takim jeszcze się nie spotkałem.Może miałeś taki przypadek,ewentualnie któryś z kolegów się spotkał z takimi objawami. POMOCY

#439 Share osibuhaj

osibuhaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:BYDŁO RAS MM
    http://www.youtube.com/watch?v=iQDahC2nVqM&feature=channel&list=UL

Napisany 03 październik 2011 - 15:47

Pierwsze kroki w hodowli opasów mam pytanie cz da się wyhodować opasa do 700kg na samej kiszące z QQ+śruta rzepakowa+siano [bez śruty zbożowej]? :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 03 październik 2011 - 17:24

Pierwsze kroki w hodowli opasów tak ale nie lepiej kiszoonka z qq + sruta zbozowa + siano?