luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

szczepan84    21

właśnie dlatego chciałbym żeby ktoś zrobił mi meni dla opasów bo z tego co wydaje się dobre dla niektórych w życiu byka takie nie jest dlatego jeśli ktoś ma o tym pojecie chciałbym żeby mi doradził albo naprowadził jakie dodatki z jakich firm

Edytowano przez szczepan84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

Dajesz tylko san bul a soja,drożdże,kreda,owies.Włókna i energi mają a gdzie białko,tyle co w zbożu?

 

a liczył ktoś kiedyś ile kosztuje ukarmienie opasa do wagi 600-700 kg? tzn ile pójdzie na to kg danej paszy,dodatków, zakup cielęcia bądz jeśli mamy własne to mlekopanu?

2 lata temu byk był 5-6zł ale zboże było 25-40zł a teraz niby cena jest ale ile kosztują środki do produkcji,

 

cytuje ten post w celu uzyskania info w jakim wieku uzyskujecie wagę do sprzedaży dając takie pasze?

Chodzi mi głównie o to,że lepiej wyprodukować jak najtaniej bo co jeśli żywiec spadnie?te wszystkie środki napewno niepotanieją i co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz zgłoś się do O D R tam powinni wiedzieć kto się tym zajmuje bo u mnie jest taki nazywa się ośrodek doradztwa żywienia bydła i trzody chlewnej zajmuje się tym technik weterynarii który ustala ci program żywienia w zależności od wieku i wagi ale trzeba zaplacić za to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

Krzysiek 79w o co chodzi z tym magnezem na uspokojenie bo przyznam że pierwszy raz o tym słyszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

a fasola czy ona niema białka stosuję ją kupuje odpady po 20gr/kg paruję i podaje tona odpadów to 200zł/t a soja chyba coś około 1500/1700zł/t nie jestem do końca pewien owszem wszystko się opłaca jak kolega wyżej napisał jak byk będzie kosztował 8zł/kg a zboże będzie po 65zł ale w ostatnim roku był po 1120/t to już się nie opłacają byki karmione tym zbożem zwłaszcza że były wtedy raptem po 6zł/kg

koleś z cukrowni mówi nam na spotkaniu "przecież i tak podnieśliśmy w tym roku 3 razy cenę buraków " a odpowiada mu plantator a ile podrożała ropa nawozy i opryski rolnik i tak ma "pupę" z tyłu i tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Krzysiek 79w o co chodzi z tym magnezem na uspokojenie bo przyznam że pierwszy raz o tym słyszę.

Kolego my kupujemy dodatkowo magnez w hurtowni z dodatkami paszowymi w Lublinie.Gospodarstwo moje specjalizuje się w intensywnym opasie bydła mięsnego na export.Czyli dawka pokarmowa dla byczka jest ustawiona tak żeby przyrosty dobowe faktyczne były na poziomie 1.5-1,8 kg na dobę,bazuję tylko na zbożu,soi i premiksach Josery.Magnez dodajemy żeby zapanować nad potencją byków i je uspokoić mają zjeść napić się i leżeć a nie szaleć po oborze i się mocować czy obskakiwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Czyli dajac magnez byki sie uspokoja ?

Jaka cena na sztuke ?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

w jakich dawkach podawac magnez bo mam też ten sam problem mocują się i obskakują on występuje w czystej postaci czy w jakiejś mieszance paszowej ja mam byki półtora roczne ważą około 750kg podaje im QQ kiszonka z traw żyta wysłotki siano słomę osypka san bull premisan fasola odpady po przebieraniu myślę że nie jest źle ale magnes na popęd to zakupie bo jak zaczną szalec to rozbierają mi kojce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Worek 25kg. w zeszłym roku kosztował 85 zł. Ja daję 1,25-1.7kg. do tony ale dopiero jak przekroczą 200kg.i zaczną szaleć.Z magnezem nie można przesadzić(max 2kg. ale to naprawdę w sporadycznych przypadkach)lepiej ująć energii z dawki bo przedawkowanie magnezem powoduje zatrzymanie serca i nic nie zrobisz.Jak podasz jeden raz i zaprzestaniesz to zobaczysz co znaczy szalejące byki!!! to prawie jak narkotyk dla byka ale pomaga w rozsądnych dawkach!!!!!!!3-4% magnezu jest standardowo w premiksach ale to za mało żeby uspokoić takiego byka(hierarchia stada,potencja i nadmiar energii)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

co to za rasa, że przyrosty takie duże?

bydło na esport najczęściej idzie na WBC więc ruchu potrzebuje bo inaczej mięsność leży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

Ruch jest potrzebny ale moje byczki wprost rozpiera energia,stoją po 10 w skojcu i co kilka dni jest prawdziwe rodeo szczególnie jak mają ok. 18-24 mce.Kiedyś wstaję rano a 10 byczków 24 mce biega po polach,w nocy przewróciły ścianę ok 10 m.Jaka dzienna dawka tego magnezu na szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

co to za rasa, że przyrosty takie duże?

bydło na esport najczęściej idzie na WBC więc ruchu potrzebuje bo inaczej mięsność leży

Dlaczego tak sądzisz ja wysyłam opasówką max 350kg.na brutto,a ciężkie to masz racje połówkami lub ćwierciami.Kupuje czyste simy mięsne(nie mleczne-niby kolor ten sam ale budowa inne) szarolezy,krzyżówka z BBB,limuzaki tylko te rasy mnie interesują.Zawsze jeżdze sam po cielaki,nigdy nie biorę cieląt w ciemno staram się o najlepszy towar byle czego nie biorę,zawsze zapobiegam zamiast leczyć daje dobrze jeść zawsze o tej samej porze zawsze mają czystą wodę chłód lub nawet zimno w lecie wspomagam się wyciągiem grawitacyjnym z turbiną.Niedługo będą zdjęcia byczków na sprzedambyka.pl to sam będziesz mógł ocenić co są warte te cielaki.

 

 

Skoro tak się dzieje to może jest wina paszy.Rozumiem po ścieleniu lub po wyrzuceniu obornika,proponuje dodaj białka a ujmij energii(zboże typu pszenżyto czy kukurydza).Powodem może być też nadmierne zagęszczenie w kojcu lub zbyt ciepło w budynku.Trudno mi powiedzieć ile tego magnezu bo nie wiem jak karmisz i jakie to byki 18-24 mce to może być waga od 800 a nawet do 1 tony.Powyżej napisałem jak ja daję chcesz to spróbuj tylko zaczynaj od najniższej dawki i powoli zwiększaj(pamiętaj o górnej granicy)zobaczysz efekt w ciągu dwóch trzech dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

premisan z sano ma zawartośc magnezu wcześniej go podawałem to były spokojniejsze premisanu nie podaje się dużo 100gr/24h szt jakie pasze są lepsze sano czy coś innego no i tańsze bo to też ważne a ten magnes ma jakoś nazwę czy po prostu zapytac o magnes dla bydła ja też się staram żeby w oborze był zimno ale beż przeciągów nigdy nie ważę podawanej paszy daje tyle ile chcą dodatki premiksy staram się podawac jak piszą ale kiszonki z qq trawy i żyta to tyle żeby zjadły i nic się nie marnowało zamierzam teraz zakup około 11 byczków simy mięsne ma 4szt od swoich krów mięsnych to będzie pasowało po 5szt w kojcu ile teraz płacą po uboju bo mam 2szt do sprzedania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Jak się dokładnie nazywa to mogę napisać dopiero jutro wieczorem bo tak z głowy to nie pamiętam.Ja używam JOSERY mimo ze drożej ale jestem zadowolony,ja sprzedaję opasówką 350 a ceny na ciężkie nie znam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

sano i josery to podobny skład mają ja myślę że san bul primasan i kristall hefe powinny im zaspokoic potrzeby na minerały w premisanie jest magnes ale jak mówisz że na byka około 800kg dajesz 1,2-1,7 kg to na dobę to pewnie ta ilośc jaka jest zawarta w premiksie będzie za małą jak byś mógł to podaj mi nazwę jutro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Czytaj uważnie co napisałem!!!!!Ja daję 1,2-1,7kg ale na 1 tonę paszy a nie dobę!!!Przy tym co Ty napisałeś to bacutil zabierze wszystkie a Ty będziesz miał żal i pretensje do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

fakt nie przeczytałem dokładnie dzięki to wychodzi że bardzo mało przypada na szt wszystko w gr ile szt karmisz toną to będzie mi łatwiej przelic na szt albo bende musiał zważyc pasze które im podaję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Nie chcę krytykować Twojego karmienia ale nie wiesz ile zjadają treściwego? Ja mieszam śrutę razem z dodatkami ma być 1 tona.Jeśli sypiesz po wierzchu to silniejsze wyłapią więcej minerałów i będą nierówne,proponuje chociaż ospę wymieszać z dodatkami i dopiero dać po kiszonce jeśli nie robisz TMRU.U mnie tona na 100szt małych starcza na 5dni(bez magnezu)na 200kg byczki(z magnezem 1,2kg.)2 dni ale tura tuże nie jest równa jedne mniej jedzą drugie więcej ale średnia tak wychodzi.Magnez na szt to około 16gr.(12+4 z premiksu) do 350 kg byczka spokojnie wystarcza ta dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

nie mam paszowozu mieszam przed podaniem wszystko na korytarzu paszowym nie warze po prostu widzę ile zjadły i taką ilośc dowożę dodaję osypkę plus dodatki na szt razy ile szt karmię i mieszam to wszystko trochę to wymaga pracy ale niedawno zaczołem hodowlę i żeby kupic paszowóz muszę zwiekszyc obsadę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

SanBulla 1,7kg na szt powyżej 500 kg, na dobę jest akurat ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

nie mam paszowozu mieszam przed podaniem wszystko na korytarzu paszowym nie warze po prostu widzę ile zjadły i taką ilośc dowożę dodaję osypkę plus dodatki na szt razy ile szt karmię i mieszam to wszystko trochę to wymaga pracy ale niedawno zaczołem hodowlę i żeby kupic paszowóz muszę zwiekszyc obsadę

 

A zboże to też tak na oko śrutujesz?Wóz paszowy i to używany kalkuluje się dopiero powyżej 50szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

daję 2kg osypki jecznien/pszenica 2/1 na dorosłą sztukę masz nazwę tego magnezu

paszowóz chciałem kupic na modernizację to samo mi powiedzieli w agecji w lublinie że trzeba miec 50szt ja im że jak przyznają to będzie 50szt bo taczką to trochę ciężko przy takiej ilości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Jakoś dużo tego san bula ja Josery bulenmastu daje 250 gram na sztukę na dobę i w zupełności wystarcza

 

Sorry spisałem nazwę ale kartka została w gospodarstwie,napisze Ci nazwę jutro z samego rana z adresem hurtowni bo widzę że jesteś z lubelskiego.

Od jutra i ja zaczynam podawać magnez bo właśnie mi uszkodził jeden nogę i to najładniejszy.

 

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji EDIT

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

ok możesz podesłac jakieś fotki twojej hodowli

moje byki rozwaliły wygrodzenie pomiędzy kojcami i teraz rozciognołem pastucha to teraz się mocują na środku kojca dlatego muszę ich jakoś uspokoic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj