luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Challenger    4

@tombar123 Wstaw jakieś foty tych cielaków. Tez miałem zamiar kupić od nich większą partie cielaków, ale mam do nich spory kawałek :( Ciekawe jak jest z transportem. Jeśli coś wiesz na ten temat to napisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Dobra, jutro zrobię i wstawię, dzisiaj już ciemnica :) Mogę wrzucić parę zdjęć po zakupie, i jakieś świeże ;)

Co do transportu:

Mają własny transport. Do mnie przyjechały dwa samochody (dwa małe iveco, nie ma problemu z dojazdem po polnych, zaśnieżonych drogach, takich jak do mnie) No i te około 1400 zł/ szt to cena z transportem.

 

Dobra... Masz po zakupie :)

 

http://zapodaj.net/8e404e1cb5b3.jpg.html

http://zapodaj.net/9c8aa3aa0f9d.jpg.html

http://zapodaj.net/436f926c01a2.jpg.html

http://zapodaj.net/7f1ddee00ebc.jpg.html

 

Do galerii nie mogłem wrzucić (?) więc masz na jakimś serwerze.

 

Dojazd nie stanowi dla nich problemu, do mnie wieźli 550 km. Jak oglądałem paszporty, to bysia mam nawet z Komańczy (baaaaardzo wysunięta na południe wioska).

Edytowano przez tombar123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ladne sztunie ;) Widzę ze brałeś większość simow. A powiedz mi jeszcze czy sam je wybierałeś na miejscu czy telefonicznie? I jak daleko masz do nich. Bo ja mam jakieś 400-450 km do nich i pewnie cena była by wyższa za transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Dzięki :) Tak, większość to simy, trafiły się tylko dwa po mlecznych (ale z dolewem kwi mięsnej). Parę sztuk simów "mieszańców", ale też z rasami mięsnymi bez dolewów mlecznych. Zauważyłem, że czystorasowe mają minimalnie mniejsze przyrosty, ale za to pewnie będzie większa mięsność, a krzyżówki mięsne rosną jak głupie! :) Zamawiałem przez telefon. Zamówiłem 25 czystorasowych simów. Oni jak już zebrali partię to zadzwonili i otwarcie mówili, że tyle i tyle czystych, tyle i tyle krzyżówek i dwa po mlecznym ;-D Ja zaakceptowałem, wieczorem wyjechali, 24 godziny później byli i ok. Więc nie ma żadnych kombinacji, ludzie naprawdę uczciwi. Do mnie mieli 550 km, więc do Ciebie to by pewnie troszkę taniej było.

 

A ile sztuk chcesz zakupić i teoretycznie na kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Czytam to co piszesz i aż uwierzyć mi się nie chce że Dobki takie uczciwe :D Słyszałem od paru ludzi i na Af czytałem że to krętacze ale najwidoczniej się zmienili :D Ktoś opowiadał że jak cielaki przywieźli to całe brudne, z biegunką i ledwo z auta zeszły :D sam miałem jechać do nich ale trochę cena mnie przeraziła bo np w turku można kupić naprawdę ładne cielaki mieszańce mięsne (kolor + w miarę budowa) sporo taniej :) A w jakiej wadze kopiłeś te cielęta? Ważyłeś je może?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

200 kg w 3 mce to tylko mięsne cielę przy krówce znam z autopsji :ph34r: :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Kupil bym z 15 sztuk ale zbytnio nie mam gdzie trzymac :unsure: Jesli by bylo tak jak mowisz to by nawet pasowalo.Tylko powiedz mi w jakiej one byly wadze jak je kupowales i czy dawales im jeszcze jakis preparat mlekozastepczy czy juz dostawaly u Ciebie normalne jedzenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Czytam to co piszesz i aż uwierzyć mi sie nie chce że Dobki takie uczciwe :D Slyszałem od paru ludzi i na Af czytałem że to krętacze ale najwidoczniej sie zmienili :D Ktos opowiadał że jak cielaki przywieźli to całe brudne, z biegunką i ledwo z auta zeszły :D sam miałem jechac do nich ale troche cena mnie przeraziła bo np w turku można kupić naprawde ładne cielaki mieszańce mięsne (kolor + w miare budowa) sporo taniej :) A w jakiej wadze kupiłes te cielęta? ważyłes je moze?

 

Nie wiem, nie znałem ich wcześniej, ale nie żałuje. Do mnie trafiły jak najbardziej czyste. Dzień później wybiórczo ważyłem i zgadzało się. Najmniejszy miał 85 kg, największy około 105 kg. Z auta to one wyleciały ;-) Bardzo żywe były. Zwracałem na to uwagę, gdyż z doświadczenia innych hodowców słyszałem, że jeżeli źle zniosą podróż (szczególnie na mrozie), będą "pochylone" to nie warto kupować, będę pojedynczo "wywoził do lasu".

Co do biegunek. Może to wpływ stresu, zmiana otoczenia, transport itp. Drugim elementem może być fakt podawanego jedzenia. Byczki pochodzą z różnych gospodarstw. U różnych ludzi jadły różne rzeczy. Jedne jeszcze jadą na mleku, inne już pobierają powoli paszę i to właśnie żarcie może mieć wpływ na biegunkę. Ja już je wyrównałem, wszystkie piją mleko i pobierają paszę. Poza tym szczepienie (około 6 zł/ szt) i po problemie.

 

Kupil bym z 15 sztuk ale zbytnio nie mam gdzie trzymac :unsure: Jesli by bylo tak jak mowisz to by nawet pasowalo.Tylko powiedz mi w jakiej one byly wadze jak je kupowales i czy dawales im jeszcze jakis preparat mlekozastepczy czy juz dostawaly u Ciebie normalne jedzenie?

 

Sorry za posta pod postem:)

Waga mniej więcej 80 do 105 z przewagą 100 kg. U mnie dostawały i nawet dalej piją mleko zastępcze dwa razy dziennie+ ciągły dostęp do paszy+ ciągły dostęp do wody. Bez problemu pobierają paszę.

Co do miejsca na trzymanie. Ja znalazłem gościa, który skupuje byczki mleczne do 300 kg za 12zł/kg. Za mięsne płaci ok. 13,5. Zamierzam właśnie do tej wagi trzymać. Nie wiem jakie Ty masz plany, ale grunt bylebyś do wiosny w budynku przetrzymał. Do później jesieni (do 300 kg ;-) ) zdążysz sprzedać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Chyba przerobie na wiosnę stodole i kupie jakaś większa ilość byczków. Wkurza mnie to jeżdżenie po jarmarkach i gospodarzach...A najbardziej targowanie się ;[ Czyli wagę maja ładna ;) A w jakim wieku (tak średnio)one są?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Po paszportach patrząc to koło 2 miesięcy. Wszystkie z pierwszej połowy listopada. Ale wiecie jak z datami w paszportach bywa :-D

Już próbowałeś jakieś byczki kupić, że masz złe wspomnienia po targowaniu?

Edytowano przez tombar123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Wiesz co ja chciałbym je trzymać na opas do końca. Chociaż tak jak Ty myślisz to chyba tez idzie w miarę zarobić na nich. Nie wiem jak to jest bo nigdy nie sprzedawałem takich sztuk po 300kg, ale bardzo ciekawi mnie to ile zostało by z jednej sztuki zysku. Jest u mnie paru odbiorcow, ktorzy kupuja takie byki. ;)

 

Co do paszportów to wiadomo jak to z nimi jest ;[ Byczki kupuje cały czas albo na jarmarku albo od gospodarzy, ale jest to czasochłonne szczególnie szukanie po gospodarzach (ten nie ma jedz do tamtego może ma) i tak w kolko aż się coś trafi. A co do jarmarku to teraz się doczepił weterynarz i nie można handlować zwierzętami na nich bo nie spełniają wymogów co do dobrostanu no i d.pa :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

No 300*12=3600 zł. Ja niedawno sprzedałem bysia 650 kg za 5.8. No wiadomo, że do 300 będę go trzymał dużo krócej a zyski mogą być takie same a może i większe. Muszę się jeszcze dowiedzieć ile więcej płacą za mięsne, bo te 12 to za mleczne.

Kupowanie u ludzi może być męczące ale też wk.... denerwujące. Temu nie pasuje to, temu tamto i weź się dogadaj...

 

No i takie partie będę wstawiał sobie co roku, a w przyszłości to może i na jakieś jałówki starczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Przyłączam się do pytania limousine :unsure:

Takie ceny widziałam parę lat temu, tej jesieni realna cena to było do 9 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

tombar123 napisz nazwy tych szczepionek i środka na odrobaczanie, które podałeś cielakom Z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

No 300*12=3600 zł. Ja niedawno sprzedałem bysia 650 kg za 5.8. No wiadomo, że do 300 będę go trzymał dużo krócej a zyski mogą być takie same a może i większe. Muszę się jeszcze dowiedzieć ile więcej płacą za mięsne, bo te 12 to za mleczne. Kupowanie u ludzi może być męczące ale też wk.... denerwujące. Temu nie pasuje to, temu tamto i weź się dogadaj... No i takie partie będę wstawiał sobie co roku, a w przyszłości to może i na jakieś jałówki starczy ;)

 

Gdzie taka cena?? Chyba u kolegi w główce. :lol: Nie pisz głupot bo jeszcze ktoś uwierzy. Realna cena to jak koledzy pisali ok. 9 ziko/kg za mieszańce mięsne <ładne>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

No wiem że po takiej cenie chciał facet skupować gdzieś na początku września. Z Koszalina. Nie wiem po jakiej cenie teraz skupuje, ale ja zawsze dzwonię do kilku handlarzy. Jutro wam wstawię numer, bo dzisiaj dostałem 5 i jutro się upewnię czy ten to ten. Wiem, że on chyba zbierał partię i na export, więc może i go było stać na taką cenę, gdy miał dobrych kontrahentów za granicą.

 

Ciekawostka. Sokołów skupuje po 9,2 (duże szt.) ale masa poubojowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

tombar123 podaj proszę nazwy leków i szczepionki, które podajesz cielakom zaraz po zakupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamus15    0

Witam, Panowie mam pytanko co sądzicie o dodawaniu łuski owsianej do kiszonki z kukurydzy? Czy ktoś może to już praktykował i czy bysie nie przyhamowały trochę z wagą? Myślę, że to dobra alternatywa z powodu braku pasz... z góry dzięki, pozfrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Zależy ile tego owsa wprowadzisz, zapewne przyrosty będą mniejsze ale nie wiele zależy wszystko ok ilości procentowej. Owies dla opasa jest dobry, w tym przypadku proponuję stosowanie dodatków do paszy z siarką, która u opasów wspomaga trawienie włókna


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamus15    0

Dzięki za odpowiedź,więc byczki są karmione kukurydza,wytłoki i na to posypujemy ta łuske owsianą i myslę,że ok 20 % zadajemy więc tylko teraz pozostaje dobry koncentrat of cos:p co jeszcze podpowiecie Panie i Panowie w tym temacie? niedługo musimy zacząc myslec o kupnie nasion kukurydzy i jaka z Waszego doświadczenia qq jest najlepsza pod względem trawienia i "zjadliwości" z góry dziękuje i pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Ja w ubiegłym roku posiałem rotę i bosmana. Takie odmiany zostały w centrali, chyba dość późne. Siew jak tylko się dało czyli około 20 maja. Koszenie 13 września i... nie widać ziaren w odchodach. W tym roku odmiany z pioneera i o niższym FAO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj