Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#281 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 08 luty 2010 - 11:14

Pierwsze kroki w hodowli opasów Przeczytaj Mój przedostatni post jeszcze raz i się zorientujesz, że bez śrut 550kg, ze śrutą 650kg :unsure:
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 09:31
  •  

#282 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:35

Pierwsze kroki w hodowli opasów Hej jako że jest to temat o hodowli opasów to chciałem się zapytać czy orientuje się może ktoś z was ile metrów kwadratowych miejsca potrzebują byki powiedzmy o masie 700kg w utrzymaniu luzem, albo ile byków mogę trzymać w kojcu o powierzchni 16 metrów kwadratowych?

#283 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:56

Pierwsze kroki w hodowli opasów Byk to 1,4 DJP czy jakoś tak a każda duża sztuka potrzebuje 6mkw więc potrzebuje 8,4mkw
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#284 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:15

@filantrop z tego co wiem to pasza treściwa nie może przekroczyć 14% dziennej dawki pokarmowej. Gdy się ta wartość przekroczy to jak dobrze pamiętam następuje chyba kwasica żołądka.

Na jakiej podstawie wyliczyłeś te 14%. Od jakiegoś czasu w oparciu o współprace z pewną firmą żywieniową(a raczej z jej doradcą) stosuję pasze treściwe do woli czyli koryta są zawsze pełne(no może prawie zawsze) i jakoś do tej pory nie było problemów z kwasicą.

#285 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:49

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jeden z profesorków na uniwersytecie Przyjemności (przyrodniczym) tak twierdzi, ja stosuję do 10%

#286 Share red

red

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:06

Pierwsze kroki w hodowli opasów Lukasz1987 Uniwersytet Przyjemności w Lublinie?? Dodany obrazek
Jeśli chodzi o opasy wstawiłem 3 tygodnie temu 60szt sima i mieszańca narazie karmie tmr-em na 25 litrów mleka od krów, siankiem i treściwa. Ciekawi mnie jaka będzie różnica w przyrostach i wybojowosci czysto rasowych oraz mieszańców, porównywał to jakiś z userow af??

#287 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:10

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dokładnie Lublin

#288 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:17

byk to 1,4 DJP czy jakoś tak a każda duża sztuka potrzebuje 6mkw więc potrzebuje 8,4mkw

Co to znaczy DJP?
To znaczy że na 16 metrach kwadratowych powinny być tylko 2 sztuki?

#289 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:22

Pierwsze kroki w hodowli opasów Duża jednostka przeliczeniowa

#290 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 21 luty 2010 - 20:26

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jestem zielony w tym temacie ale mam pytanko :P
Czy mając do karmienia TYLKO pszenicę i jęczmień oraz słomę z tych zbóż warto zaczynać z bydłem opasowym :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:43

Pierwsze kroki w hodowli opasów Moim zdaniem nie, nie masz możliwości posiania kukurydzy, traw czy nawet marchwi albo buraka pastewnego bo to lepsza pasza niż słoma

#292 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:59

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mam 3-polówkę rzepak-pszenica-jęczmień ozimy to bardzo ułatwia pracę :P
I właśnie chodzi o wykorzystanie słomy z jęczmienia i dodanie zboża{jęczmienia ozimego}+premix?

#293 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 21:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów Moim zdaniem szkoda tylko zachodu. Jak pszenica jest jara to częściowo możesz zastąpić nią QQ i dając QQ słomę i śrut to może coś urośnie ale ręki sobie za to nie dam obciąć :P

#294 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 21 luty 2010 - 21:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów Pszenica jest ozima

#295 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 21 luty 2010 - 21:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów @lukasz jesteś pewien że na byka jest 8m2??? Z tego co ja się orientuję to na DJP jest 2,5 m2. 8 m2 to na krowę.

@red w simach rzadko który odstaje, a w krzyżówce jest już różnie, za cielaka są równe, a na byku 200kg różnicy.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#296 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2010 - 21:42

Pierwsze kroki w hodowli opasów Byk to 1,4 DJP a krowa to 1,2 choć ostatnio się spotkałem z 1,0. Ja podałem dla wolnosanowiskowej jak by co. Możliwe ze się mylę, jakby co to Mnie poprawcie

#297 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 21 luty 2010 - 22:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów 9 metrów to jest na buhaja w wolnostanowiskowe a na opasy w dużej wadze(jest różnica wg nich) z tego co pamiętam to 4-5 metrów. Szukałem tego rozporządzenia na stronie arimr i w zakładkach ale gdzieś mi przepadło

#298 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 22 luty 2010 - 09:17

Pierwsze kroki w hodowli opasów Możliwe, Ja u siebie w oborze mam po 8,5 mkw na każdą sztukę :P

#299 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 22 luty 2010 - 15:15

Jestem zielony w tym temacie ale mam pytanko :P
Czy mając do karmienia TYLKO pszenicę i jęczmień oraz słomę z tych zbóż warto zaczynać z bydłem opasowym :(

Warto byłoby wprowadzić kukurydzę do płodozmianu (na kiszonkę), z 1ha wyżywisz ok. 8- 10 sztuk takich do pierwszego roku życia (350kg), do końca opasu w roku kolejnym byś musiał ze 2ha posiać.

Alternatywą są wysłodki mokre, ale najlepiej zakiszać w rękawie. Mniejsze straty i smakowitsza pasza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 20:14

Pierwsze kroki w hodowli opasów My jak braliśmy wysłodki mokre to ugniataliśmy je soliliśmy i przykrywaliśmy słomą żeby nie zamarzały.
Jak byś miał kosiarkę i prasę zwijającą to mógłbyś siać trawy, lucernę i słonecznik oraz nurti honey owijarkę można wynająć tak jak sieczkarnię do QQ.
Co do DJP to wiki podaje:
Mój odnośnik
Ale nie wiem czy to jest dobrze