Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#2241 Share TelefonyRadom

TelefonyRadom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 19:26

Pierwsze kroki w hodowli opasów .

Edytowany przez TelefonyRadom, 01 luty 2015 - 13:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 11:15
  •  

#2242 Share TelefonyRadom

TelefonyRadom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 01 luty 2015 - 13:45

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mam zamiar hodować byczki(hf mm mo ncb i inne) takie od 5 dni do 6-8 m-cy mam dopiero 17 lat mam już 2 byczki w wieku 7-8 m-cy w wadze jeden 250 drugi mo około 320 czy to dobra waga? Stały po 2,5-3 m-ce przy krowach u mnie. Dawałem im wtedy już granulki siano i ospe teraz daje sianokiszonke z trawy i sianokiszonke z qq ospe i wodę? Jakieś pomysły żeby poprawić wage
Daje dodatkowo marchew odpadową kupuję po 20 gr kilo

#2243 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 02 luty 2015 - 14:03

Panowie są jakieś środki do odrobaczania bydła żeby za jednym zamachem załatwić pasożyty zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Kupiłem ostatnio kilka byczków takich po 260-300kg i obawiam się że że mogą mieć robale bo się mocno trą o co się da,ale tak czy inaczej chciałbym je odrobaczyć. Słyszałem o środkach co się polewa po grzbiecie i podobno ten środek łatwi wszystko za jednym razem. Małe cielaki szczepiłem zawsze iwermektyną i było ok a takie większe to już jest problem połapać bo chodzą luzem. Gdyby był taki środek  to bym podczas jedzenia polał po grzbiecie i sprawa załatwiona.

Nie wiecie czy coś takiego zdaje egzamin http://nikahp.pl/Epr...__,p,21675.html

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#2244 Share Tomas1987

Tomas1987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja

Napisany 02 luty 2015 - 22:03

no i tu mamy minus trzymania bydła luzem w nieprzygotowanych do tego pomieszczeniach.Najlepiej było by szczepić masz wtedy pewność, że każda sztuka dostała tyle ile powinna.Polewanie po grzbiecie to moim zdaniem kiepski pomysł bo w tym grunt to polanie po środku żeby ładnie spłynęło i dotarło wszędzie.Tak czy inaczej życzę powodzenia w odrobaczaniu.Pozdrawiam!

#2245 Share mlodyrolnik23

mlodyrolnik23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 03 luty 2015 - 12:04

Witam od miesiąca posiadam gospodarstwo po wujku 16,5 ha większość 3 klasa i po rodzicach 5,5ha chciałbym się zająć hodowlą byków mięsnych rodzice do tej pory howają świnie ale nie bardzo mają z tego zyski za rok przechodzą na emeryturę. Mam dostęp do firmy która sprzedaj byki 30km od miejsca mojego zamieszkania i gorzelni 20km odemnie. Do tej ziemi mogę dobrac jeszcze prawie 4ha łąki od cioci (zadbanej 2 pokosy co roku od niej bierze rolnik 20 km oddalony od tej łąki już z nią rozmawiałem jak coś to problemu nie będę miał żeby przejąć łąke) mam wszystkie maszyny zielonkarskie odziedziczyłem je po wujku jak i sprzęty do uprawy zboża i 3 traktory brak tylko prasy i kombajnu, Mam pytanie stosując system żyto potem kukurydza lub poplon np słonecznik po zbożach ile mógłbym wychować byków w 2 grupach wiekowych mam problem ponieważ nigdzie nie mogę znaleść konkretnego dokładnego planu żywieniowego np ze  na 10 byków potrzeba karmić je preparatem mleko zastępczym do np 3 miesiąca dodając im siano i np mieszanke w ilości x kg dzienie i późiej np  2ha kiszonki z kukurydzy i 4ha kiszonki z trawy i do ścielenia 5ha słomy i 10ton zboża na pasze z 1 ha qq masz np 50ton kiszonki z żyta np 20ton itp i dziennie dawaj 1 wiadro 20l na byka kiszonki rano i wieczoram do wagi x potem 2 wiadra z preparatem x do wagi x itp przykładowo podaje proporcje bo nie mam w tym doświadczenia a tak  jak by ktoś rozpisał to i mi i wydaje mi się że dużo ludzi by z tego skożystało i mi by to bardzo pomogło (budynki posiadam 2 obory jedna  220m2 po wuju druga 120m2) zgóry dzięki i pozdrawiam

#2246 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 03 luty 2015 - 13:54

Mam pytanie, czy po odbiorze padłego bydła przez zakład utylizacji dostajecie wezwania do zapłaty części kosztów? Czy coś się zmieniło w przepisach?

#2247 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 03 luty 2015 - 14:03

do tej pory koszty pokrywała agencja z tego co mi wiadomo bynajmniej ja nic nigdy nie płaciłem, musisz tylko to potem zglosić do powiatowego weterynarza (teoretycznie)

#2248 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 03 luty 2015 - 18:04

karolr2, u mnie złapały świerzba, krowy są spokojne więc dostały iwermektynę podskórnie, ale cielaki już nie... Wet dał Closamectin, załatwia chyba wszystko, 1ml/10kg, koszt 156zł za 250ml.

Edytowany przez piotrp88, 03 luty 2015 - 18:10.

#2249 Share temper

temper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, hodowla bydła

Napisany 03 luty 2015 - 22:21

Panowie są jakieś środki do odrobaczania bydła żeby za jednym zamachem załatwić pasożyty zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Kupiłem ostatnio kilka byczków takich po 260-300kg i obawiam się że że mogą mieć robale bo się mocno trą o co się da,ale tak czy inaczej chciałbym je odrobaczyć. Słyszałem o środkach co się polewa po grzbiecie i podobno ten środek łatwi wszystko za jednym razem. Małe cielaki szczepiłem zawsze iwermektyną i było ok a takie większe to już jest problem połapać bo chodzą luzem. Gdyby był taki środek  to bym podczas jedzenia polał po grzbiecie i sprawa załatwiona.

Nie wiecie czy coś takiego zdaje egzamin http://nikahp.pl/Epr...__,p,21675.html

Najlepszym i najtańszym sposobem jest podanie tej iwermektyny podskórnie albo maximec też podskórnie. Maximec działa na wszystkie pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne w tym na motylicę wątrobową a iwermektyna na to nie działa. Można też podać fenabenat to jest proszek do wymieszania z paszą. Niby jest tylko dla świń ale dla bydła też można podać z powodzeniem. Ten eprinex do polewania jest dość drogi jeśli nie ma świerzbu to lepiej kupić spot on i nim polać. Osobiście daje przeważnie maximec.

#2250 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 04 luty 2015 - 12:47

Właśnie mają chyba świerzb.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2251 Share temper

temper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, hodowla bydła

Napisany 05 luty 2015 - 08:57

To daj tą iwermektynę podskórnie albo jak nie chcesz łapać to polej tym eprinexem po grzbiecie.

#2252 Share archi106

archi106

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 07 luty 2015 - 17:01

WITAM !!!!!!!!!!1 pODAJE DAWKI ŻYWIENIOWE  dla opasów proszę o podpoiwedzenie  czego za duże czego brakuje. Dodam ze wychodzi mi to strasznie drogo:

Na 1 tone paszy daje:

110 kg soi- 220 zl

180 rzepaku- 216 zł

Premix 40 kg- 188 zl

Drożdże  18kg - 135 zł

Mocznik paszowy DOLMET 36 kg- 126 zl

Co nam daje 885 zł za same dodoatki paszowe na 1 t. + do tego zboże owies jeczmien pszenżyto

Co na to powicie ?? czym by można zastąpić soje ? ile mógł bym dać zamiast soi zwykłego mocznika nawozowego ??

#2253 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 07 luty 2015 - 17:47

ja bym tak drogiej paszy napeno nie robił to jest wywalanie kasy w błoto moim zdaniem chyba ze masz jej za duzo ja daje owies jęczmień pszenica kukurydza i troche żyta i do tego premix i witaminy i to wszystko do tego kiszonka i rosna jak na drożdżach :) pozd

#2254 Share lszczepa1

lszczepa1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 07 luty 2015 - 17:53

u mnie mocznik w paszy stanowi 10%

primasan 10%

ddgskuku 10%

rzepaczanka 10%

reszta to śrut pszenica jęczmień

koszt takiej paszy to niespełna 1zł za1kg

#2255 Share TelefonyRadom

TelefonyRadom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 07 luty 2015 - 17:58

Pierwsze kroki w hodowli opasów Co lepsze marchew czy burak pastewny

#2256 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 07 luty 2015 - 18:16

u mnie mocznik w paszy stanowi 10%

primasan 10%

ddgskuku 10%

rzepaczanka 10%

reszta to śrut pszenica jęczmień

koszt takiej paszy to niespełna 1zł za1kg

ile tego dajesz na dobę z 3-4kg plus jakaś kiszonka?

#2257 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 07 luty 2015 - 18:39

ja bym tak drogiej paszy napeno nie robił to jest wywalanie kasy w błoto moim zdaniem chyba ze masz jej za duzo ja daje owies jęczmień pszenica kukurydza i troche żyta i do tego premix i witaminy i to wszystko do tego kiszonka i rosna jak na drożdżach :) pozd

Bez białka praktycznie, bo tyle co w zbożu i rosną jak na drożdzach? Premix i witaminy to jedno i to samo tylko w innym opakowaniu.

#2258 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 07 luty 2015 - 20:36

tyle co ma jęczmień białka ,pszenica i pszenżyto i jak dodam kukurydze i kiszonke z kukurydzy to mi w zupełnośći wystarczy !!! i oszczędzam 500 zł na tonie !!!

#2259 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 07 luty 2015 - 21:21

tyle co ma jęczmień białka ,pszenica i pszenżyto i jak dodam kukurydze i kiszonke z kukurydzy to mi w zupełnośći wystarczy !!! i oszczędzam 500 zł na tonie !!!

jakie masz przyrosty dobowe? zboża w tym roku mają bardzo mało białka. Wiesz ile masz białka w zbożu?

Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2260 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 07 luty 2015 - 21:36

Bez białka praktycznie, bo tyle co w zbożu i rosną jak na drożdzach? Premix i witaminy to jedno i to samo tylko w innym opakowaniu.

Piotrek chyba nie bierzesz tego na poważnie co nie którzy piszą? :)

Moje dostają na 10sztuk takie około 600kg 2 taczki kiszonki z kukurydzy na wieczór i  wiadro 20l śruty z własnych zbóż do tego sianokiszonki tak żeby wyjadały.Rano 1 taczka kuku reszta to samo,do tego 1 worek 50kg śruty rzepakowej na tydzień i są kwadratowe. Drugie na 35sztuk (300kg)  łyżka od tura 1.6metra cała na dzień i i 2 wiadra 20l śruty  rano i na wieczór i teraz mieszam im 50kg śruty rzepakowej 25kg kredy i 25 witamin i to ma im wystarczyć na tydzień. Do tego sianokiszonka i słoma tylko ta co się ściele moim zdaniem dokupywanie różnych cudów to marnowanie pieniędzy o które coraz ciężej