Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#201 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 22 marzec 2009 - 21:46

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ja na dach kładę deski, potem gruba papa a docelowo blacha (można spokojnie dwa trzy lata się przebujać na tej papie w razie jak nie ma kasy na blachę). I nic nie ma prawa się skraplać :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 18:11
  •  

#202 Share niewydostanieszsie

niewydostanieszsie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 23 marzec 2009 - 21:58

Pierwsze kroki w hodowli opasów Tak czytam i nie bardzo wiem o co wam wszystkim chodzi...
Budynek dla opasów ma być tani, tani i jeszcze raz tani.... z ważniejszych rzeczy to to żeby opasom do żarcia się deszczówka nie lała :)
Ja mam stado na dzień dzisiejszy 60 sztuk mieszańców mięsnych, krowy mamki około 40 sztuk całą zimę pod gołym niebem i jakoś żyją... ktoś nie wierzy to zapraszam i pokaże jak wyglądają po zimie... odsadki są w wiatach przykrytych blachą trapezową o drewnianej konstrukcji-dlaczego blacha? Bo najtańsza a skraplanie pary mam w d... hodowla jest po to żeby na niej zarabiać a budowa solidnych budynków dla bydła a tym bardziej opasowego to strata dużych a nawet bardzo dużych pieniędzy

#203 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 23 marzec 2009 - 22:46

Pierwsze kroki w hodowli opasów Może i masz rację, ale ja jakoś nie jestem przekonany do tej hodowli "pod chmurką", może to dlatego, że w Polsce panuje stereotyp, że bydło musi mieć ciepło i sucho, pewnie dlatego, że kiedyś było tylko bydło ras mlecznych wymagające raczej dobrych warunków utrzymania. :) Też mam trochę opasów, myślałem o takim wypasie na pastwisku, ale tylko przez okres wiosenno-zimowy. Mógłbyś napisać jak jest z przyrostami opasów hodowanych w takim chłodnym wychowie, czy są dużo mniejsze? może porównywalne?
pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#204 Share niewydostanieszsie

niewydostanieszsie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 24 marzec 2009 - 11:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów Co do utrzymywania bydła w ciepłych pomieszczeniach to pokutuje jeszcze w Polsce model kilkadziesiąt lat temu rozpowszechniany przez zachodnich hodowców, że było do obór, łąki zaorać i żywić cały czas kiszonkami-efekt był taki że zdrowotność była okropna- niedawno na wykładzie na uczelni profesor nawiązał nawet do tego
jeśli chodzi o przyrosty przy takim systemie chowu to mam kilka sztuk w starej murowanej oborze a reszta byków we wiacie i różnicy nie ma w przyrostach a we wiacie nie mam przynajmniej problemów z grzybicą bo w oborze co jakiś czas coś takiego się zdarzało (stare niemieckie budownictwo- zimą pełno pary wodnej i amoniaku itp)
Co do wypasu na pastwisku byków to kiedyś jak mieliśmy mniej sztuk to byki takie po 300kg kastrowaliśmy i chodziły razem z krowami ale były gorzej umięśnione ale za to rosły prawie za darmo, byków niekastrowanych nie wypasamy bo obok są krowy a wiadomo hormony działają :)

#205 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 24 marzec 2009 - 21:54

Pierwsze kroki w hodowli opasów No jak ma się dużo łąk to prawda pasą się prawie za darmo, tylko zimą dokarmiać. Z przyrostami to musiałbym się na własne oczy przekonać. :lol: Kiedyś dawno temu bydło przez większą część roku wypasało się na pastwisku a na zimę do obory- i to wcale nie było głupie- bardzo dobra zdrowotność u bydła, tani koszt utrzymania i mało pracy. Łąk dużo nie mam, ale dla krów myślałem żeby łąkę za domem ogrodzić pastuchem, zrobić zagrodę, ewentualnie jakaś wiata i trzymać większą część roku dokarmiając, ponieważ łąka to tylko kilkadziesiąt arów. Co do chorób to raczej nie mam z nimi problemów, ale masz rację zimą w oborze jest dużo wilgoci, pary wodnej co raczej nie służy bydłu, lepiej jak mają zimniej i sucho. Trochę mnie przekonałeś do takiego typu utrzymania bydła :lol:
pozdrawiam

#206 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 26 marzec 2009 - 23:43

Pierwsze kroki w hodowli opasów Piszesz tylko o zyskach, a przecież zwierzęta też chciałyby jakąś tam wygodę mieć, choćby taka ze nie skrapla się im na łeb z dachu.

#207 Share mikic360

mikic360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, motoryzacja, hodowla bydła mięsnego

Napisany 27 marzec 2009 - 20:43

Pierwsze kroki w hodowli opasów Zgadzam się z @lemysz1. Nie można patrzeć tylko na zyski. Czym lepsze warunki ma bydło tym lepiej rośnie

#208 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 19 kwiecień 2009 - 22:00

Pierwsze kroki w hodowli opasów Wiecie zależy od rasy, niektóre wręcz nie lubią ciepłego wychowu w budynkach, bydło hodowane na zewnątrz ma lepszą zdrowotność

#209 Share adamg

adamg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 03 maj 2009 - 09:36

Pierwsze kroki w hodowli opasów A co powiecie na takie cos jakby mamki trzymac na pastwisku a mlodziez od nich trzymac w oborze na opas do 24 miesiecy?

#210 Share zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 28 maj 2009 - 14:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam! Mam pytanie odnośnie zapotrzebowania na pasze dla 54 opasów na cały rok. Opasy będą w różnym wieku, tzn. chciałbym żeby było 6 sztuk w jednej grupie wiekowej, a grupy tworzone co 2 m-ce z byczków ok. 100kg i utrzymywanych do ok. 700kg. Z moich wyliczeń opartych jedynie na teoretycznych danych książkowych :P wyszło że potrzeba ok. 450 t kiszonki z kukurydzy, 20 t siana i 80 t paszy treściwej. Czy te moje wyliczenia maja jakieś przełożenie w praktyce, no i ile trzeba by było preparatu mlekozastępczego do odpojenia cieląt. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 28 maj 2009 - 16:41

Pierwsze kroki w hodowli opasów Kolego ja na odpojenie cielęcia zakupionego w wieku około 14dni zużywam średnio 40 kg preparatu mlekozastępczego.

#212 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 29 maj 2009 - 19:01

Witam! Mam pytanie odnośnie zapotrzebowania na pasze dla 54 opasów na cały rok. Opasy będą w różnym wieku, tzn. chciałbym żeby było 6 sztuk w jednej grupie wiekowej, a grupy tworzone co 2 m-ce z byczków ok. 100kg i utrzymywanych do ok. 700kg. Z moich wyliczeń opartych jedynie na teoretycznych danych książkowych :P wyszło że potrzeba ok. 450 t kiszonki z kukurydzy, 20 t siana i 80 t paszy treściwej. Czy te moje wyliczenia maja jakieś przełożenie w praktyce, no i ile trzeba by było preparatu mlekozastępczego do odpojenia cieląt. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

Widzę, że poważnie podchodzisz do sprawy. Pamiętaj, że paszy to niech zawsze jest więcej, niż ma jej zabraknąć. Wg Twoich obliczeń paszy powinno wystarczyć. Dawka kukurydzy ok 22 kg. na sztukę na dzień przez cały rok, siana po 1 kg i po 4 kg treściwej to im wystarczy. Teraz tylko aby kukurydza dobrze wydała z hektara, bo głównie na niej ma się opierać żywienie. A ile hektarów jej posiałeś? A treściwą to z jakich zbóż masz zamiar sporządzić?
Co do cieląt - jak zaczniesz dawać mlekopan od 5 dnia po ocieleniu to 20 kg milli ze sano i później ze 20 kg milsan.

#213 Share zajac28

zajac28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 30 maj 2009 - 13:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jak na razie to jeszcze nic nie jest posiane heh. to są na razie plany więc staram się zgromadzić pewną wiedzę odnośnie żywienia, a dokładnie jakie ilości pasz będą potrzebne. Zastanawiam się nad ilością ha kukurydzy jaka by była potrzebna do uzyskania takiej ilości kiszonki. Odnośnie pasz treściwych to sporządzone z mieszanek zbożowych i śruty rzepakowej. Gdy będę mógł określić areał jaki będzie mi potrzebny to będę myślał dalej a jak na razie to wszystko są tylko plany mam nadzieje że kiedyś wejdą w życie.

#214 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 31 maj 2009 - 11:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów Czy są firmy w lubelskiem które wstawiają cielaki do opasu

#215 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 01 czerwiec 2009 - 10:35

A co powiecie na takie cos jakby mamki trzymac na pastwisku a mlodziez od nich trzymac w oborze na opas do 24 miesiecy?

Ja tak trzymam, jeśli mamki na pastwisku a zimą siano do oporu to najtańszy sposób na dobry materiał do opasu

#216 Share sinek

sinek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 01 czerwiec 2009 - 11:40

Pierwsze kroki w hodowli opasów Takie pytanko czy ktoś z was stosuje tucz intensywny na samych śrutach i słomie ??

#217 Share michal651

michal651

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 01 czerwiec 2009 - 12:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów Zapytam (z czystej ciekawości, na razie przynajmniej :P), ile sztuk dałoby radę utrzymać na 12ha ornych i 10ha łąk, do 1ha pastwiska (z pola uwzględnionego wcześniej do ornych). Może ktoś w przybliżeniu powiedzieć ile? :P

#218 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 07 czerwiec 2009 - 17:10

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam ;) to zależy jaki roku urodzaju, czy będziesz dodawał dużą ilość premiksów i do ilu kg będziesz hodował np byki. Ale ja na ornym zasiał z 5ha qq to już masz więcej paszy na której możesz parę sztuk utrzymać i zasiał z 3ha lucerny też jej zbierzesz więcej niż samej trawy no i większa wartość odżywcza.
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#219 Share kacper123

kacper123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 26 lipiec 2009 - 17:07

Pierwsze kroki w hodowli opasów Witam powiedzcie mi jak mam żywić opasy gdyż te hodowane w naszym gospodarstwie bardzo słabo rosną i myślę że popełniamy jakiś błąd w żywieniu. Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 26 lipiec 2009 - 17:16

Pierwsze kroki w hodowli opasów Napisz czym je żywisz, jakie to rasy czy tez mieszance napisz więcej info :D