Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#2161 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo , Układanie kostki brukowej

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:59

co to sd?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 16:05
  •  

#2162 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 06 styczeń 2015 - 23:11

Pierwsze kroki w hodowli opasów Sztuka Duża :)

#2163 Share temper

temper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, hodowla bydła

Napisany 07 styczeń 2015 - 20:14

Panowie a czy hoduje ktoś z Was byczki tylko na paszach objętościowych z dodatkiem mocznika? Załóżmy tak od 6 m-ca życia. Nie zostaje wiele z tej całej zabawy z opasami i pomyślałem żeby maksymalnie obtanić dawkęblink.png oczywiście podstawą dawki by była kiszonka z kuku. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#2164 Share wrona

wrona

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 22:11

Maksymalna dawka mocznika przy zadawaniu paszy minimum 2 razy dziennie to 30 g na 100 kg masy ciała, wprowadzany stopniowo najlepiej wcześniej wymieszany w mieszalniku.

Jeśli byk waży np. 400 kg i dostaje 2 kg paszy na 24h możemy na 1000 kg tej paszy wsypać maksymalnie 60 kg jeśli ten sam byk dostaje 3,5 kg maksymalnie dajemy 34,29 kg na tonę paszy. Pamiętajcie o witaminach i lizawce bilansowaniu białka do energii. Na samej kukurydzy urośnie ale nie tak  http://www.agrofoto....e/540307-byki/ 

Nie nie chwalę się po prostu pokazuje, że wiem o czym piszę ;)

#2165 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 22:22

Jeżeli jest dobry materiał to i bez dopalaczy urośnie kawał bydlaka.

#2166 Share temper

temper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, hodowla bydła

Napisany 07 styczeń 2015 - 22:48

a co masz na myśli mówiąc dopalacze?  :blink: mocznik to normalne źródło białka żwaczowego. No napewno na samych objętościówkach opas będzie dłuższy ale jak to będzie z opłacalnością to już niewiadomo ;)  Z resztą wszystko zależy od jakości tych objętościówek. Panowie mieliście krzyżówki hf*bbb? jak z przyrostami tych sztuk bo wiadomo wyglądają fajnie :) mam teraz jednego takiego narazie ładnie wygląda ale jest mały jeszcze. Ogólnie najbardziej chwalę sobie krzyżówki z sm. Duże przyrosty dzienne i świetnie pobierają nawet gorsze pasze. Ogólnie to najgorsze są hf nie dość że sama skóra i kości to jeszcze jedzą tyle co dwa mieszańce. 

#2167 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 12:23

cena mocznika to Cena brutto:1400zł

śruty rzepakowej 900zł

jak przeliczyć opłacalność?? ile % białka ma mocznik???

#2168 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 12:44

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mówią i piszą ze 100g moczniku = 0,5kg śruty sojowej

#2169 Share mcpenza

mcpenza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 13:28

witam mam możliwość zakupu w dobrej cenie marchwi jak myślicie czy po tym byczki by rosły ? czy może nie ma sensu się bawić z marchwią ?

#2170 Share MirekCase4230

MirekCase4230

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 15:13

a co masz na myśli mówiąc dopalacze?  :blink: mocznik to normalne źródło białka żwaczowego. No napewno na samych objętościówkach opas będzie dłuższy ale jak to będzie z opłacalnością to już niewiadomo ;)  Z resztą wszystko zależy od jakości tych objętościówek. Panowie mieliście krzyżówki hf*bbb? jak z przyrostami tych sztuk bo wiadomo wyglądają fajnie :) mam teraz jednego takiego narazie ładnie wygląda ale jest mały jeszcze. Ogólnie najbardziej chwalę sobie krzyżówki z sm. Duże przyrosty dzienne i świetnie pobierają nawet gorsze pasze. Ogólnie to najgorsze są hf nie dość że sama skóra i kości to jeszcze jedzą tyle co dwa mieszańce. 

No popatrz mocznik to białko,ciekawe, mocznik to nic innego tylko azot, w żwaczu uwalnia amoniak który jest wykorzystywany przez bakterie do wytwarzania własnego białka trawionego w dwunastnicy, oczywiście dawka pokarmowa musi być bogata w energie, np kiszonka z qq,  20-30 gram na 100 kg mc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2171 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 17:20

witam mam możliwość zakupu w dobrej cenie marchwi jak myślicie czy po tym byczki by rosły ? czy może nie ma sensu się bawić z marchwią ?

marchew jest zdrowa dla byczków bo to jest witamina ale rosną słabo !

#2172 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 08 styczeń 2015 - 17:44

Czyli 100g -150gr na szt 500 kg.

Jak myślicie opłaca się dać mocznik przez 3 mc przed sprzedaniem? Czy nie warto w to wchodzić? zaznaczę że do tej pory nie dostawały koncętratu , białko miały tylko z pszenicy w dawce 20-30% śruty no bo w QQ prawie go nie ma.

#2173 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 18:16

i mam jeszcze pytanie może dziwne ale jak zacznę podawać mocznik to nie będzie problemu z odstawieniem go? nie spadnie apetyt czy coś?? i cielaki od 6mc mogą już go dostać?

#2174 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 22:01

Czyli 100g -150gr na szt 500 kg.

Jak myślicie opłaca się dać mocznik przez 3 mc przed sprzedaniem? Czy nie warto w to wchodzić? zaznaczę że do tej pory nie dostawały koncętratu , białko miały tylko z pszenicy w dawce 20-30% śruty no bo w QQ prawie go nie ma.

ja bym spróbował na twoim miejscu,przynajmniej bedziedz wiedzial czy to efekt jakiś przyniosło,tylko moze rzepaku chociaż trochę dokup.

i mam jeszcze pytanie może dziwne ale jak zacznę podawać mocznik to nie będzie problemu z odstawieniem go? nie spadnie apetyt czy coś?? i cielaki od 6mc mogą już go dostać?

nie powinno być problemu,apetyt to spadnie jak za szybko do celowej dawki bedziesz chciał dojść,no i po co dawać jak będziesz chcial odstawić :)

#2175 Share mcpenza

mcpenza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 10:25

marchew jest zdrowa dla byczków bo to jest witamina ale rosną słabo !

kurde to nie wiem sam mam możliwość kupić po 30 zł za tonę chyba się skusze kupię przyczepę zobaczymy jak to będzie wyglądać

#2176 Share cichy84

cichy84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 17:42

marchew jest dobra jako dodatek  ja dodaje dla krów mamek poprawia to rozrotczość

#2177 Share andrzej1974

andrzej1974

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 22:24

witam mam pytanie jeśli ktoś może mi pomóc to z góry dzięki

chodzi o to ze mam kilka byczków  w wadze ok 250-400 kg i chciałbym troche ich przytuczyć do zimy pory karmione były wyłącznie na łące z dodatkiem śruty z pszenicy 

chciałbym teraz ustalić jakąś proporcjonalną dawke zywieniową posiadam kiszonkę gps z pszenżyta  i pszenicę i pszenżyto dokupiłem śrutę rzepakowa nie wiem czy może by tak dokupić jeszcze dokupić ziarno qq dla zwiększenia energii do tej pory nie dostawały prosze o porady 

#2178 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 23:19

Pierwsze kroki w hodowli opasów @ andrzej1974 kiszonke dajesz i na to śruta z tego co masz wymieszana w mieszalniku, a jak nie masz mieszalnika to tą śrutę rzepakową syp z ręki a ziarno kukurydzy to tylko gniecione, bo całego nie strawią, tylko będziesz znajdywał ziarna w odchodach

#2179 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 07:02

kurde to nie wiem sam mam możliwość kupić po 30 zł za tonę chyba się skusze kupię przyczepę zobaczymy jak to będzie wyglądać

marchew ma jeszcze jeden plus bo po niej nic sie nie stanie nawet jak dasz za dużo a po ziemniakach moze ci sie byczek wezdmnie .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2180 Share mcpenza

mcpenza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 16:12

byłem wczoraj po tą amrchew kupiona 3.5 tony dałem bykom kurde jadły z apetytem teraz musze poprawić treściwą i może będzie ok bo rano dostają kiszonke z liści buraka cukrowego + 3 kg osypki (40 %mieszanki owies/jęczmień, 30% pszenica, 30% jęczmień + 20g na sztuke witaminy dolfos) w południe siano do oporu a wierczorem myśle dawać wiadro marchwi około 12 kg + 3kg w/w osypki i siano. Jak myślicie da rada czy coś pasowało by dodać im ??