Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#2141 Share PREZES91WLKP

PREZES91WLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Zainteresowania:Długo by opowiadać :)

Napisany 02 styczeń 2015 - 06:33

Panowie moje bysie coś straciły apetyt, zaczeło się od zmiany pokarmu, czyli starą QQ spasłem i zaczeła się z tego roku, wiadomo że tegoroczna będzie miała lepszą zawartośc odżywczą.

Zawsze 15 szt żarło 8 wiader 20L śruty owies pszenica + jeczmień, QQ do woli i sianokiszonka też do woli.

Teraz nie mogą zeżreć 6 wiader śruty, 1 wiadro waga około 12 kg śruty, QQ tegoroczna czyli o niebo lepsza jak zeszłoroczna i sianokiszonka do oporu.

Co jest z nimi, nigdy tak nie miałem, czy to wina tego że QQ lepsza i sie zasyciły?

Kolego czy nie przesadzasz aby z tą śrutą?Wydaje mi sie że zdecydowanie za dużo dajesz i może to jest tego powodem,no chyba że futrujesz byki tak jak na zachodzie czyli śruta i kuku do woli.Dodam jeszcze że u mnie max 3kg treściwej dziennie na sztuke,jak będziesz dawał tyle treściwej to gdzie tu interes na tym byku,daj więcej objętościówki.

Jeśli chodzi o układanie dawek pokarmowych to czy można by śrutę zbożową w jakiejś części (np. 20 %) zastąpić otrębami pszennymi?

Jak najbardziej można chodziarz z własnego doświadczenia nie polecam.Otręby pszenne na pewno smakowo są bardzo dobre ale też bardzo szybko ,,zapchają,,sie otrębami co automatycznie skutkuje mniejszym pobraniem innych pasz treściwych czy też objętościowych.Np.3kg śrutu to będzie pół wiadra natomiast 3kg otrębów to już całe wiadro,sama nazwa wskazuje PASZA TREŚCIWA musi mieć wysoką wartość pokarmową przy czym zajmować małą objętość a z otrębami to tak nie koniecznie jest.

KPK

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 00:18
  •  

#2142 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 02 styczeń 2015 - 08:06

@PREZES91WLKP karmienie śrutą i kukurydzą do woli to system zachodni??

Jeśli tak to super wkońcu w czymś dorównałem zachodowi :D ,

a tak serio to moje bydło puki jest na luzie-czyli do 500/600kg w zależności miejsca  dostaje kiszonki z kukurydzy do woli przez 24 h(zawsze jest w korycie) podobnie jest ze śrutą, z tym że u mnie śrut to owies min.60-65%+łubin/groch(zależy co kupie)ok 20% i reszta to mieszanka żyta z pszenżytem nieraz dosypuje jeszcze kukurydzy ale to ostatnio rzadko.Moje bydło opasowe już drugi rok nie widzi koncentratów,cielaki owszem ale tylko do ok 200kg żywej wagi dostają CJ'ke a później śrutę z koncentratem.Jeżeli chodzi o sianokiszonkę sztuki z luzu zawsze ją mają.Wszystko się zmienia jak pojdą na łańcuchy wtedy kkiszonka rano do woli-mają ją do 14-15, na to śruta wiadro 12litrów na dwie sztuki, co nie wyjedzą wybieram i daje tym na luzie,po tym ok 17 sianokiszonka do peła jak do wieczora(ok 20)wyjedzą dokładka-na rano co nie zjedzone idzie do tych na luz

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#2143 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 02 styczeń 2015 - 18:48

PREZES91WLKP@ wiesz że po objętościowej nie nabierze masy, jak nabierze to po jakim czasie. QQ mają do woli małe jak i duże szt, śrutę sypie raz na dzień no i sianokiszonka może nie najlepszej jakości ale do oporu mają

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#2144 Share PREZES91WLKP

PREZES91WLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 20:46

Nie nabierze masy?To dziwne,jak już wyżej pisałem u mnie gotowej osypki dostają góra 3kg dziennie sztuka do tego kukurydza,wywar,siano no i czasami sianokiszonka byki sprzedawane zazwyczaj w wieku 22-23 miesiące średnia waga 750kg i co dalej sądzisz że nie nabierze masy?Owszem można byłoby i 900kg wyciągnąć,ale przy jakich kosztach?
sołtys mała pomyłka,zapędziłem sie z tą kukurydza,raczej powinno być śruta i słoma do woli.

KPK

#2145 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 20:53

Pierwsze kroki w hodowli opasów Kolego ale dajesz wywar a przy tym można spokojnie o polowe zmniejszyć dawkę paszy tresciwej.

#2146 Share PREZES91WLKP

PREZES91WLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 21:24

Z tym sie zgodzę,tylko żebyśmy sie dobrze zrozumieli miałem na myśli wywar prosto z gorzelni,nie ddgs.

KPK

#2147 Share karrol

karrol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 22:13

ja koledzy mam na luzie i podaje kiszonke z kukurydzy prawie do woli do tego pasze w sklad której wchodzi 1/3 kiszonego ziarna kukurydzy reszta to pszenica i pszenżyto plus koncentrat hejsan z sano na tone paszy 100 kg koncentratu i byczki w wadze ok 400-500 kg otrzymują 4 kg tej paszy plus 1 kg sruty rzepakowej a pasza tresciwa dzielona na 4 dawki w ciągu doby .pytanie koledzy czy cos tutaj zmienić

#2148 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 07:48

Nie nabierze masy?To dziwne,jak już wyżej pisałem u mnie gotowej osypki dostają góra 3kg dziennie sztuka do tego kukurydza,wywar,siano no i czasami sianokiszonka byki sprzedawane zazwyczaj w wieku 22-23 miesiące średnia waga 750kg i co dalej sądzisz że nie nabierze masy?Owszem można byłoby i 900kg wyciągnąć,ale przy jakich kosztach?
sołtys mała pomyłka,zapędziłem sie z tą kukurydza,raczej powinno być śruta i słoma do woli.

No to zmienia postać żeczy, bo jak ktoś pisze że po 2 kg śruty dzińnie i sianie byk w 2 lata ma 800 to trochę mnie to irytuję ale w drugim poście dopisze że jeszcze dostają u niego wywar z jęczmienia i jeszcze pare specyfików to normalne że nie musi wtedy zeżreć tyle śruty To właśnie jest to u mnie z treściwej dostają tylko śruę, więc jak dam 2,5 kg na opasa 500 - 600 kg to chyba nie urośnie do takiej wagi jak wymieniłeś wyżej. Wywar też nie jest za darmo , chyba że ty masz ja muszę płaćić a to jest w moim przypadku bez sens, bo nie będę sprzedawał zboża i kupował wywar.

#2149 Share gibos95

gibos95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 10:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów kiedyś mi doradca żywieniowy powiedział ze na każde 100 kg wagi byka trzeba dać 1 kg śrut dziennie:)
Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

#2150 Share PREZES91WLKP

PREZES91WLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 11:35

No to zmienia postać żeczy, bo jak ktoś pisze że po 2 kg śruty dzińnie i sianie byk w 2 lata ma 800 to trochę mnie to irytuję ale w drugim poście dopisze że jeszcze dostają u niego wywar z jęczmienia i jeszcze pare specyfików to normalne że nie musi wtedy zeżreć tyle śruty To właśnie jest to u mnie z treściwej dostają tylko śruę, więc jak dam 2,5 kg na opasa 500 - 600 kg to chyba nie urośnie do takiej wagi jak wymieniłeś wyżej. Wywar też nie jest za darmo , chyba że ty masz ja muszę płaćić a to jest w moim przypadku bez sens, bo nie będę sprzedawał zboża i kupował wywar.

Gorzelnie mam jakieś 300m od gospodarstwa więc koszt paliwa jest nie wielki,za wywar płace 8zł za 1000L więc to też nie jest aż tak dużo,jak dostają wywar to wody ani grama,a woda też za darmo nie jest.Dodam że wywar akurat teraz jest z kiszonego ziarna kukurydzy no i nie jest rewelacyjny,ale i tak na okres zimowy jest dobry bo zawsze dostaną coś ciepłego na koryto.Więc w moim przypadku lepiej jest kupić ten wywar a na zbożu trochę zaoszczędzić.

KPK

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2151 Share Jakub21

Jakub21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja , Stolarstwo, Informatyka, Nowości

Napisany 03 styczeń 2015 - 14:42

Witam mam do wykarmienia 40szt bydła dostają tak rano kiszonke z kukurydzy na to śrut(jęczmień pszenżyto mieszanka) wiadro 15kg na 6 szt a potem sianokiszonka. Jutro mają mi przywieść wytłoki buraczane i jak ile i kiedy najlepiej im dawać te wytłoki ?

#2152 Share Tomas1987

Tomas1987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja

Napisany 03 styczeń 2015 - 23:12

zastanawiam się nad zasianiem mieszanki jęczmień owies pszenica wyka i może groch lub słonecznik.chciał bym to dawać bykom ''na zielono'' nie kiszone ze względu na spory koszt zrobienia kiszonki (wszystko oprócz koszenia to usługa).jak myślicie warto?Miało by to jakąś wartość żywieniową dla byków?

#2153 Share temper

temper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, hodowla bydła

Napisany 06 styczeń 2015 - 12:10

Witam. Panowie ile dajecie maksymalnie na sztukę mocznika nawozowego bykom powyżej 500kg?

Edytowany przez temper, 06 styczeń 2015 - 12:15.

#2154 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 13:31

Podobno łyżkę stołową na szt dzień, ja osobiście tego nie praktykuję.

#2155 Share temper

temper

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, hodowla bydła

Napisany 06 styczeń 2015 - 19:50

e tam łyżka to mało, do 100 gramów na dzień można na pewno. Ale czy można więcej jak podstawą żywienia jest kiszonka z kuku?

#2156 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:10

Pierwsze kroki w hodowli opasów Bo to sie rozchodzi o to w jaki sposób podany jest ten mocznik,jeżeli jest wymieszany np z kukurydzą,i zwierzę pobiera te 100 gr stopniowo przez cała dobę ,to jest wszystko ok,

#2157 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów I jeśli wprowadza się mocznik to nie zaczyna się od dawek po 100g na dzień tylko rozpoczyna od małej ilości i stopniowo się zwiększa.

#2158 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:34

Pierwsze kroki w hodowli opasów Otóż to

#2159 Share Styrciak

Styrciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo , Układanie kostki brukowej

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:45

To ile mozan maksymalnie tego mocznika stosowac aby ich nie przebialkowac ?

Bo ja u siebie teraz zauwazylem ze maja rzadkie odchody ale normalnie ciemnie Dostaja tresciowa ze zboz i kukurydzy do tego rzepak kreda pastewna , drozdze i premiks Kazdy opas okolo 2 kg na dzien mysle ze chyba to nie za duzo ? Wiem napewno ze kiszonka z qq jest bardzo wartosciowa w tym roku bo az zolta od ziarna :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2160 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:57

Pierwsze kroki w hodowli opasów Na moczniku paszowym jest napisane-max 150 gr na SD dziennie,zalecana dawka 120gr/SD