Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#2121 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 22 grudzień 2014 - 15:14

łubin może chyba być choć nigdy nie dawałem osobiście, jak na mój gust to za dużo pszenżyta jak na taką wagę, więcej owsa albo dokup jęczmienia, takie moje zdanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 23:04
  •  

#2122 Share rafalek24

rafalek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 16:47

dobra masz mnie..  :)

doradzisz cos?

np takie..

ale niewiem czy warto w ogole..

http://www.hrsmolice...x.php?p=zyto_02

mój znajomy siał BOJKO i w żniwa musiał zaorać bo nie opłacało się kosić

20 miesięcy i nie całę 500kg to coś nie ten teges jest. Nie ma energi w Twoim paszeniu brak kuku. Chyba otręby mają jakąś tam energie z najłatwiej dostęnych pasz bo tak to jeszcze wysłodki oczywiście :)

żyta też max 20% można dać 

więc na 100kg owsa możesz dać 20kg żyta 15-20kg łubinu i gryki nie wiem ile ale zapewne też 15-20kg 

i ta sianokiszonka jest bardziej jak siano czy bardziej jak kiszonka? tzn suchą zbierałeś czy szybko po skoszeniu??

może coś źle napisałem ale zapewne poprawi mnie ktoś :)

bardziej sucha , mam też kiszonkę z drugiego pokosu ale jakoś słabo ją pobierają

#2123 Share cichy84

cichy84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 17:42

ja tam mam w pryzmie po poludniu koszone a zbierane rano  pobieranie super ale ja daje w paszowóz 50% sianokiszonki 50% kiszonki z kukurydzy do tego TMR z śruty jęczmiennej śruty rzepakowej, koncentrat i mocznik wszystko mieszane w mieszalniku w mieszalniku a poźniej do wozu do tego melasy ok 0,2kg na sztukę no i ziarno gniecione z kukurydzy z rękawa :) byki godzinę pobieraja a reszte czasu rzują orbity hahaha

Edytowany przez cichy84, 06 styczeń 2015 - 14:33.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#2124 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 17:52

Pierwsze kroki w hodowli opasów @ rafelek24 zmniejsz dawkę żyta i łubinu do +/- 20%, napisałeś że sianokiszonkę dostają rano a wieczorem siano, ile tego dostają?Lepiej będzie sianokiszonka rano i wieczorem, na to treściwa, zwiększ dawkę do minimum 3kg.
Może sianokiszonka jest słabej jakości? Jak robiona i jeszcze napisz coś o tym sianie.
Byki są w kojcach czy na uwięzi?
Bez kukurydzy też będą żyły, no ale wiadomo, lepiej jak jest.
Żeby lepiej jadły to kup drożdże, posypujesz nimi sianokiszonkę i odstaw na jakiś czas ten opas z Nutreny.Nie ma biegunek?
Podaj więcej szczegółów.

#2125 Share rafalek24

rafalek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 01:07

MACIEJO360 opisze Ci całodniowe żywienie rano mieszanka treściwa po około 2,5kg do 2,8 kg potem woda bo poje z koryta i kiszonka oporowo popołudniu woda i dalej kiszonka wieczorem mieszanka treściwa po 2,5-2,8kg woda podgarniam kiszonkę której niezajadły i na to kostka siana na około 3 byki ,rano wyrzucam pod nogi to czego nie zjadły  . jeszcze miesiąc temu dawałem treściwą 3 razy dziennie po 2,5kg ale stwierdziłem ze może za dużo im daje i zmniejszyłem do 2razy . kiszonka i siano nie są za dobrej jakości bo mam TUZy i nie pamiętam żeby była siana świeża trawa przez ostatnie 20lat . byki stoją na uwięzi .

#2126 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 09:09

Pierwsze kroki w hodowli opasów No ok, ale tą sianokiszonkę jedzą też inne sztuki?Odstaw ten opas z Nutreny na jakiś czas i spróbuj dawać bykom sianokiszonkę rano i wieczorem, w południe siano i treściwe tak jak sianokiszonkę czyli rano i wieczorem, a nie liżą posadzki, albo Ciebie jak obok przychodzisz?Nie mają oznak żeby miały pasożyty?

Edit: kup drożdże i dawaj je bysiom na sianokiszonkę, mówię Ci ze to pomoże, żeby lepiej Ja jadły, wejdź w temat Żywienie bydła mlecznego i poczytaj kilka ostatnich stron, tam jest mówione o drożdżach i buforach, no i tam drożdże pomagały żeby zwiększyć pobór paszy objętościowej przez krowy

Aha no i jeszcze ile wychodzi u Ciebie żyta i lubinu na sztukę dziennie?

Edytowany przez maciejo360, 23 grudzień 2014 - 09:23.

#2127 Share rafalek24

rafalek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 11:38

inne sztuki też jedzą to samo i faktycznie jak przechodzę to niektóre by mnie zjadły . drożdże już dawałem kiedyś innym bykom i faktycznie pomagały

#2128 Share PiotrK1988

PiotrK1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 12:49

Jak to jest z tymi drożdżami. Bo są różne opinie. Pytam o sens ich stosowania w żywieniu opasów? Czy dzięki nim będzie lepsze wykorzystanie paszy przez byśki? Ale czy też ich cena jest adekwatna do efektów jakie można po nich uzyskać? Są tez różne rodzaje drożdży - byłem ostatnio w jednej z hurtowni pasz u mnie w rejonie no i oczywiście zachwalali że najlepsze to bedą te najdroższe. Czy jest sens dokładać je do treściwej. Jeśli tak to w jakiej ilości i jakiej nazwy te drożdże? bo jeśli chodzi o ceny to są oferty od 50 do 200 zł za worek 20 kg.

#2129 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 15:04

witam,

mam prosbe o ulozenie mieszanki do zarcia dla bykow. Opisze co mam do dyspozycji: owies, jeczmien, pszenzyto, ziemniakow mam duzo, moge tez kupowac srute rzepakowa. W sezonie letnim trawa koszona. Siano mam ale nie za wiele, zadnych kiszonek nie robie i nie zamierzam. Jak to poukladac zeby byly jak najlepsze przyrosty a jednoczesnie zebym nie zbankrutowal? Jakie witaminy do tego? Nie chce gotowych koncentratow, interesuje mnie maksymalizacja zyskow z tego co mam. Co doradzicie? jak to procentowo poukladac?

#2130 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 20:34

W zimę na samym śrucie i ziemniakach nie pojedziesz ,chociaż słoma jara i siano , bo bez objętościowych do wiosny na kwasice wszystko na bakutil pojedzie .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2131 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 22:18

tzn slome mam jara do jedzenia, zapomnialem dopisac, siano tez mam ale tak bez przesady z jego iloscia. Chodzi mi jak procentowo to poukladac zeby to dobrze zbilansowac.

#2132 Share PiotrK1988

PiotrK1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 15:37

Jeśli chodzi o układanie dawek pokarmowych to czy można by śrutę zbożową w jakiejś części (np. 20 %) zastąpić otrębami pszennymi?

#2133 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 29 grudzień 2014 - 12:06

Panowie moje bysie coś straciły apetyt, zaczeło się od zmiany pokarmu, czyli starą QQ spasłem i zaczeła się z tego roku, wiadomo że tegoroczna będzie miała lepszą zawartośc odżywczą.

Zawsze 15 szt żarło 8 wiader 20L śruty owies pszenica + jeczmień, QQ do woli i sianokiszonka też do woli.

Teraz nie mogą zeżreć 6 wiader śruty, 1 wiadro waga około 12 kg śruty, QQ tegoroczna czyli o niebo lepsza jak zeszłoroczna i sianokiszonka do oporu.

Co jest z nimi, nigdy tak nie miałem, czy to wina tego że QQ lepsza i sie zasyciły?

#2134 Share lukasz952

lukasz952

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 12:46

W jakich dawkach najlepiej dawać kiszonkę z QQ i traw/koniczyny na jednego opasa na dobę? oraz ile sruty by potrzebowaly? nie karmilem bydla kiszonka z qq i nie wiem jakie proporcje dobrac

opas ok 500/550kg

chciałbym mieszać kiszonke z qq i traw ze sruta i dawaćtak 2 razy dziennie, co o tym myslicie?

Edytowany przez lukasz952, 29 grudzień 2014 - 12:51.

#2135 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 13:37

tak spytam ile razy dziennie dajecie zarcie bykom? jak to najlepiej ulozyc zeby jak najmniej tam zagladac jesli chodzi o serwowanie posilkow byczkom? :) kiszonka/ziemniaki + siano/sloma + pasza tresciwa

#2136 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 17:49

U mnie dostają 3-krotnie w ciągu dnia, chociaż inni dają dwukrotnie i też jest dobrze. Daj najpierw paszę treściwa a potem objętościową, wieczorem tak samo i będziesz miał dzień z głowy

#2137 Share Piotrek6911

Piotrek6911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 15:09

A wy koledzy jak po kolei w ciągu dnia dajecie byczkom jeść i ile razy ja daję rano siano puźniej śrutę z koncentratem na południe siano a wieczorem znowu śrutę tak około 2 kg na sztukę pow 400kg.Niestety nie mam narazie żadnej kiszonki :(

#2138 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 01 styczeń 2015 - 11:22

Mam pytanie czy ktoś karmi opasy młótem. Czy też max mozna dawać 5-6 kg dziennie. 2 - jaka jest konsystencja świeżego młóta czy jak podstawie przyczepę pod załadunek to nie będzie z niej nic ciekło  żeby jechać przez miasto. Przyczepa nowa.

#2139 Share ekwador

ekwador

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 01 styczeń 2015 - 11:28

O żywieniu młótem tu znajdziesz więcej informacji http://www.agrofoto....żywieniu-bydła/

Na 19 stronach jest trochę wiadomości   :)

Nastały kolejne zmiany na Agrofoto

Najwyraźniej został wprowadzony nowy model rządów, mod przekracza normy społeczne, a Admin daje ciche przyzwolenie nie reagując na to.

Terror  nową wizytówką forum

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2140 Share Jakub21

Jakub21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja , Stolarstwo, Informatyka, Nowości

Napisany 01 styczeń 2015 - 19:21

Witam mam do wykarmienia 40szt bydła dostają tak rano kiszonke z kukurydzy na to śrut(jęczmień pszenżyto mieszanka) wiadro 15kg na 6 szt a potem sianokiszonka. Jutro mają mi przywieść wytłoki buraczane i jak ile i kiedy najlepiej im dawać te wytłoki ?