Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 21:25

Pierwsze kroki w hodowli opasów Na ornych możesz też zasiać jednosezonową trawę na sianokiszonkę, a jak by Ci zabrakło zboża to można dokupić w żniwa z "pola".Może masz możliwość dzierżawy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 09:20
  •  

#2042 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 22:12

ogólnie to klasy ziem 4,5 a z warunkami na opasy to obora 15x7 i hoduje też maciory 8 sztuk  w cyklu zamkniętym ale z nich bym całkowicie zrezygnował na rzecz bydła Będziemy robić wiaty przy stodole na opasy stodoła ma 18 m więc na 7 m szerokie. Myślę że był by to nie duży koszt.Co do dzierżaw to zawsze coś się trafi ale nie dużo. te łąki raczej by były dla młodzieży do kilku miesięcy.co do maszyn to prasa jest ale kostka famarol z-511. Chyba nie ma sensu zmieniać na rolkę na tyle łąk,przynajmniej narazie. co do żywienia to śruta żbożowa,kiszonka z qq,śruta rzepakowa i dodatek marchwi lub młóto browarniane albo wysłodki buraczane co o tym myślicie  ?

#2043 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 22:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów Dobrze myślisz, tylko przydała by się sianokiszonka, bo masz tu mało białka, śruta rzepakowa ma też sporo białka, ale jednak trawa to trawa.
Chcesz wypasać? Przy małej ilości łąk się nie opłaca lepiej zebrać te 3 pokosy może będzie 4.Na razie nie inwestuj w rolujacą, masz kostkę to rób usługi i co zarobisz to zapłacisz jak Ci ktoś sprawuje trawę w belki ;) Chyba że samozbierajaca i w pryzmę.

Edytowany przez maciejo360, 06 listopad 2014 - 22:27.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak kisić zielonki? zobacz »

•  

#2044 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 22:36

a co myślisz o grochu sieje go ok 1 h ale daję go świna co myślisz o dawaniu go bykom ?

to na to 13h 3h qq reszta zboże i groch ale nw na 100% czy będzie dobry ? dla opasów to jakie najlepsze zboże będzie  ?

#2045 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów W sumie groch ma dość sporo białka ale ma też substancję antyżywieniowe.Zaleca się nie więcej niż 2,5 kg na większego opasa dziennie.Zamiast grochu, który przeznaczyłbyś dla byków proponuje zasiać lucernę.
PS. za duzo o grochu nie wiem, więc sam musisz poszukać o nim informacji, chyba że ktoś się jeszcze wypowie

Edytowany przez maciejo360, 06 listopad 2014 - 23:05.

#2046 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:13

i zbierać na sucho ? w sumie lucerna też dobra pózniej daje dobre stanowisko pod zboże / a co myślisz o wypalaniu rogów . O czysto rasowe raczej ciężko będzie więc mieszańce trzeba będzie kupować a one lubią poszaleć więc chyba lepiej wydać te 400 na wypalarke niz miec okaleczonego byka a co z odpajaniem ich na mleko w proszku to z kasą się nie wyrobie haha :D a trzymać 2,3 krowy i odpajać ich mlekiem cieleta ? to myślisz ?

#2047 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:37

Pierwsze kroki w hodowli opasów Mają być luzem, więc na pewno będą walczyć żeby ustanowić hierarchię, na początku gdy będzie mało sztuk to nie kupuj wypalarki, bo może nie warto, a pieniądze zaoszczędzisz, gdy będzie już obora zapełniona :) sam zobaczysz czy trzeba wypalać czy nie.Podobno mleko w proszku wychodzi drożej.Możesz zrobić tak że kupujesz teraz parę byczków i kilka jalowek, mogą być zwykle mieszance(możesz karmić na mleku w proszku bo krów nie masz) i gdy już będą miały odpowiednią masę to zapladniasz je i masz swoje cielaki jaloweczki zostawiasz na kolejne mamki, lub sprzedajesz jako cielaki a byczki na opas.Matki z cielakami mogłyby chodzić pod tą wiatą co masz zbudować i tak powiększać stado na ile Ci starczy miejsca i paszy ;) oczywiście podaję Ci jedną z kilku opcji mi tą wydaje się w miarę rozsądną tylko nie rezygnuj od razu z tuczników bo to jakiś pieniądz bo z bydła po miesiącu nie będzie przecież zysku po miesiącu :)masz już kilka byków to przeanalizuj to sobie i czy dasz radę to wykonać :)

#2048 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 16:31

ok dzięki za pomoc ;)

a jeszcze mam pytanie za tą wiatą ktora powstanie jest 1,5 ornego. ile mamek dało by rade na nim się wypasać oczywiście była by tam trawa aby starczyło od wiosny do jesieni ?  jaka rasa na mamki jest dobra ?

#2049 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 20:06

Pierwsze kroki w hodowli opasów Na 1 ha pastwiska przypada 1-2 krowy, dolicz sobie jeszcze cielaki.Lepiej by było przy tej wiacie zrobić mały wybieg, a z reszty zbierać na sianokiszonkę/siano.Limousine są bardzo dobrymi mamkami, opiekuńcze i małe wymagania bytowe.Nie opieraj się w 100% na moich radach, limousine są dobre ale salers też są dobre.

#2050 Share Tomas1987

Tomas1987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja

Napisany 07 listopad 2014 - 21:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów maciejo360 dzięki za podpowiedź

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 12:05

a co by bylo lepsze dla byczków młóto czy wysłotki buraczane ?

#2052 Share dreamtime18

dreamtime18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 11:01

Możecie mi doradzić co zmienić w moim żywieniu?Chodzi mi o zwiększenie ilości białka w paszy dla opasów.Do tej pory dostawały śrutę zrobioną z mieszanki jęczmienia z owsem połączonej z pszenicą 1:1.Chcę wprowadzić śrutę rzepakową i ewentualnie mocznik.Może wprowadzić otręby pszenne zamiast pszenicy?Chciał bym zwiększyć białko nie zwiększając jakoś bardzo kosztów bo wiadomo że cena na bydło słaba.Byki dostają qq do woli śrutę tj pisałem powyżej i słomę z mieszanki lub siano.Co do dyskusji to u mnie jadły sianko ale zdecydowanie wolą słomę niż siano które schło ponad tydzień ;-p.Proszę o podpowiedzi co do mojej dawki

Siemka, to zalezy jakie bydlo masz MM czy hf?Najmlodsze bydlo powinno dostawac ziarno owsa badz kukurydzy  do 3-4 miesiecy ( tylko cielaki pojone mlekiem ) czy ziarno jest trawione zobaczysz to po kazdej sztuce .  jeszeli chcesz duzych przyrosow  przy hf to nalezy np bydło mlode 1.5k sruty na sztuke -bydlo do 6 miesiecy  mieszanka paszowa po 245kg jeczmienia/przezyta  mozesz dac inne zboze do tego sruta rzepakowa 175kg  plus sruta sojowa 50kg  i witaminy ja daje z firmy blatini 25kg  do tego jeszcze kreda 15kg  cala mieszanka jest na 750kg mieszalnik. bydlo mlode powinno dostawac kiszonke z kukurydzy od 4-8kg zalezy to odo cielaka ile zje do tego siano lub sianokiszonka. Bydło starsze  dostaje 2,5k srutu w tym  ze wagowo 300-400kg bydlo  322kg jeczmien i tyle samo przezyta  do tego 50kg sruta rzepakowa i mocznik 18kg mozesz dac paszowy lub normalny do tego witaminy 25kg i 15kg kredy . Bydlo najstarsze dostaje takak sama mieszanke (bydlo 500kg do konca opasu) w tym ze 3,5kg/szt. Do tego dostaje kiszonke sz kukurydzy +/- 17kg /szt dziennie i sianokiszonke do oporu.
Jezeli ktos sadzi że to duzy koszt to was troche oswiece wiec zakup pasz nie liczac swoich towarow kosztuje mnie 619zl /miesiecznie na 45 szt bydla (kupuje witaminy,soje,srute rzepakowa,mocznik,krede) przyrosty powinny byc na poziomie 1000-1200g dziennie czyli w 24 miesiace minimum 730kg-876kg hf u miesnego mozesz uzyskac wiecej:) a wiecej zalezy od rasy i genetyki kazdy cielak jest inny 

Edytowany przez dreamtime18, 09 listopad 2014 - 11:04.

#2053 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 09 listopad 2014 - 11:16

Pierwsze kroki w hodowli opasów Karmi ktoś z was wysłodkami buraczanymi mokrymi? Chcialbym sie dowiedzieć ile kg na sztuke taką 500kg.

#2054 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 13 listopad 2014 - 09:13

możecie coś powiedzieć na temat hodowli bydła mięsnego na matach na uwięzi  bez ścielenia słomy,chodzi mi głównie o to czy nie mają urazu nóg i jakie są wady takiego systemu?

#2055 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 13 listopad 2014 - 19:03

Pisze pracę inż. i szukam literatury z żywienia bydła mięsnego czyt. opasów. Zna ktoś jakieś ciekawe i warte tytuły do poczytania o tym? Jakieś książki, autorów, cokolwiek? Będę wdzięczny za choćby jeden tytuł :P

#2056 Share dominikuuu123

dominikuuu123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 13 listopad 2014 - 20:00

Wady napewno takie że budynek nie może lekkej konstrukcji ;) ceny ruszt mat

Edytowany przez dominikuuu123, 13 listopad 2014 - 20:04.

#2057 Share kb4512

kb4512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne, system android

Napisany 15 listopad 2014 - 00:01

Pierwsze kroki w hodowli opasów mlodyhef, też z tej dziedziny pisałem pracę inż. jutro podrzucę ci jakieś tytuły

a teraz opiszę krótko swój problem, moje opasy straciły apetyt :( gdy np dostaną śrutę to tylko się patrzą na nią. karmię bydło sianokiszonką i czasem sianem, śrutą z owsa mają też lizawki solne i wodę praktycznie cały czas, mają też dostęp do słomy owsianej. Co zrobić by wrócił opasom apetyt ??

#2058 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 10:30

Pierwsze kroki w hodowli opasów Ale wszystkie jednocześnie straciły apetyt?

#2059 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 15 listopad 2014 - 11:48

kb4512 może zwiękrzyłeś im dawkę śruty i dla tego, moje ostatnio też miały takie humory bo zwiękrzyłem dawkę pszenicy. Tylko że u mnie nie żarły 3 -4 dni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share kb4512

kb4512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne, system android

Napisany 15 listopad 2014 - 12:13

Pierwsze kroki w hodowli opasów wszystkie :( ja swoim robiłem już jednodniową dietę na samym sianie i pomagało na dzień czy dwa ostatnio nawet to nie pomaga :( na chore nie wyglądają tylko apetytu brak