Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze kroki w hodowli opasów

2541 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:58

Pierwsze kroki w hodowli opasów koma666 ile szt rocznie kupujesz a ile uda Ci się odpić tego hf-a? pisałeś kiedyś koszty takiego byka ?nie zgodzę się z Tobą co do handlarzy jeżeli taki dostawczyk zadeklaruje te tysiąc szt. rocznie z automatu ma na każdym kilogramie 50gr. + premia za wybojowość jeżeli drugiego stycznia jest zrobiony bilans i wyjdzie że owy dostawczyk przekroczył deklarowaną ilość nawet o jedną szt. dostaje premię za to że się wywiązał a nawet przekroczył swoją deklaracje,co bardziej pazerni jeżdżą po małych miejscowościach oddalonych od punktów skupu i kupują na ,,oko" i tu masz swoje 2 szt za 3 tysie.nie jest prawda to ze sprzedając kamion czy dwa nie dostanę większych pieniędzy za samo to że w jednym miejscu załaduje dwa tiry nie musi jeździć zbierać i zwozić na bazę masz 30 do 50 gr na kilu więcej oczywiście exportówki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsze kroki w hodowli opasów Dzisiaj, 20:44
  •  

#1722 Share 00Dawidek00

00Dawidek00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:01

Pierwsze kroki w hodowli opasów Taki system jest w Danii, odwiedziłem wiele farm z tym systemem, były też gospodarstwa gdzie byki były karmione samą paszą treściwą + słoma do ścielenia i tyle, ale jedynie do wagi 400kg, spróbuj dać bykowi ze 2o kg qq dzień dnia, lub większą ilość śruty, chociaż lepsze jest zboże gniecione niż śrutowane, to sam się przekonasz co się stanie, przy takim opasie trzeba dokładnie pilnować co i w jakiej dawce sie podaje...

#1723 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:04

Pierwsze kroki w hodowli opasów krzysiek79w
za bardzo nie wiem o co Ci chodzi :)
raz piszesz ze sie nie zgadzasz ze mna a za chwile piszesz ze handlarz dostaje wiecej od rolnika, czyli potwierdzasz to o czym ja pisałem

dawidek
no jasne ze nie podam bykowi 20 kg paszy tresciwej na dzien, bo nawet jakby ten byk to wytrzymał to ja bym tego nie wytrzymal finansowo :D
poprostu kiszonka z qq do woli plus 2-3kg zboza + 1kg sruty rzepakowej + witaminy
mysle ze to nie jest głupi pomysł

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 19:09.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1724 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2359 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:13

Pierwsze kroki w hodowli opasów @koma wczytaj się to zrozumiesz - co innego jak sprzedajesz 2-3-5-8 sztuk a co innego jak wpada auto i ładują 65 szt opasówki w wadze 320kg. Wiem jak to wygląda bo sprzedawałem ostatnio 6 na exp to pół dnia handlarz tracił na pozbieranie bydła od rolników :) I dla gościa co handluje i masz akurat na sprzedaż całe auto bydła jesteś kimś bo towar wyrównany i co ważne często dla kupującego - z jednej obory :)

#1725 Share 00Dawidek00

00Dawidek00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:17

Pierwsze kroki w hodowli opasów To nie jest głupi pomysł tylko z tego co ja wiem to można dac max 13-14 kg kiszonki z qq, oczywiście w odpowiednim wieku, plus tak jak piszesz 2-3 kg zboża+ śruta, wtedy przyrosty wachają się pomiędzy 1200- 1400g na dzien, ale czym byk jest starszy to te przyrosty maleją a zapotrzebowanie wzrasta, gdzie tych składników nie zbyt można dać w większej ilości, co wtedy staje się nie opłacalene, ale dla byków najlepsze jest poprostu suche siano , anie kiszonka z traw, chociaż do kosztów siana czy kiszonki to są różne zdania, i oczywiście pogoda, gdzie w ostatnich latach jest problem..

#1726 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:20

Pierwsze kroki w hodowli opasów mickas
nie kazdy ma pgr na własnosc i sprzedaje partie po 100szt :D
ba w polsce takich gospodarstw jest ułamek procenta
dlatego rozmawiamy o detalu a nie o hurcie, poza tym jak sprzedajesz nawet te 10 czy 20 szt prosto do ubojni to watpie zebys dostał tyle co handlarz, ja tam wole miec znajomych handlarzy, oni swojemu potrafia wiecej zaoferowac niz ubojnia

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 19:21.

#1727 Share d0304

d0304

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:21

@koma666 widać że ty jeszcze w średniowieczu żyjesz ;) Co powiesz na to że kupowałem simy po 1750 pln sztuka , sprzedawałem po ponad 3000 pln sztuka za 320kg i zarabiałem jeszcze ponad 600 zeta na sztuce ?? Można? Można tylko trzeba się trochę znać. Sprzedawałem na export, wszystkie koszta skrupulatnie zapisane :) I w tym czasie gdzie upasłbym jednego dużego moim sposobem można 2,5 takiej sztuki sprzedać przy podobnych kosztach paszy :) Ale rolnicy się przyzwyczaili byk to byk i ch*j - w dzisiejszych czasach albo sprzedajesz dużo na raz albo dobry towar lub jedno i drugie - wtedy jest cena. Ale jeśli ktoś patrzy tylko na koszt cielaka... :)

Czym karmisz swoje byki?

#1728 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:23

Pierwsze kroki w hodowli opasów dawidek
to co radzisz siano do tego ?
tyle tylko ze ja mam teraz same pola bo zaorałem wszystkie łaki bo były stare i nie zamierzam juz siac nowych

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 19:26.

#1729 Share 00Dawidek00

00Dawidek00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:27

Pierwsze kroki w hodowli opasów Jeśli masz możliwość suszenia siana to jak najbardziej , tak czy tak to jeśli chcesz hodować opasy to beż łąk się nie obejdziesz, a do siana nie trzeba przynajmniej wielu maszyn...;) a kiszonke zawsze też można robić w pryzme , tylko zależy ile sztuk posiadasz...

#1730 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:55

Pierwsze kroki w hodowli opasów koma666 czemu pijesz do mnie ja nie wyłudziłem ani nie ukradłem żadnego nawet najmniejszego kawałka ziemi a wszystko co mam zawdzięczam ciężkiej pracy i renomie jaką sobie przez lata wypracowałem jeszcze trochę to ułamek zostanie takich kilku ha. gospodarstw jeżeli wprowadza w życie pewne rzeczy jak możesz to odpisz na moje pytania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3267 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów @koma jak nie masz łąk to musisz mieć dobrej jakości słomę z jęczmienia albo mieszanki. Bydło musi dostawać coś długiego do jedzenia żeby żołądek dobrze pracował.

#1732 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:08

Pierwsze kroki w hodowli opasów krzysiek
ale ja do ciebie nic nie mam
a jakie pytania mi zadałes ? bo ja tam nie widze pytan
a jakie to rzeczy maja wprowadzic ze nie bedzie małych gospodarstw ?

damian
mam słome z pszenzyta

Edytowany przez koma666, 07 grudzień 2013 - 20:09.

#1733 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2359 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:15

Pierwsze kroki w hodowli opasów Pszenżytnia za twarda - jęczmianka najlepsza albo owsianka, ogólnie ze zbóż jarych.

#1734 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów posiej lucerne, kuku + lucerna i do tego srut super sprawa. Ale coś z włóknem muszą dostać tak jak pisali wyżej. Siano dla cieląt też powinno być. Zależy ile chcesz mieć bydła i ile masz hektarów

#1735 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 929 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:33

Pierwsze kroki w hodowli opasów a ościaki z jęczmianki nie będą przeszkadzały.

#1736 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:35

Pierwsze kroki w hodowli opasów przeczytaj pierwszy post na tej stronie nr 1721 tam masz pytania ale z Twoich postów widzę że jak by napisał któryś że sorgo z łobodą to najlepsza pasza to też byś to łykną pojecie masz średnie mickas092 ma racje ze zbyt twarda ale jak nie będą miały nic innego to i z taką sobie poradzą byle dobrej jakości .będą większe restrykcje na początek weterynaryjne przyjedzie inspektor dajmy do Ciebie sprawdzi dobrostan , paszarnie od razu zakładam że ich nie spełniasz dostaniesz raport z kontroli z wpisem i terminem co masz zrobić do następnej kontroli Ty podliczając koszty remontu i poprawek oświadczysz Ja Was pier....... z waszymi wymogami i pozwoleniami i koma666 będzie trzymał tyle co dla siebie.oczywiście tego jest dużo dużo więcej ale to nie miejsce ani pora ,czas pokaże i oby się to nie sprawdziło.

#1737 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 20:54

Pierwsze kroki w hodowli opasów krzysiek
ja gospodarstwo to mam malutkie, nieco ponad 5 ha w jednym kawałku, jako dodatkowe zródło dochodu/rozchodu :D
w tej chwili mam 14 szt bydła

#1738 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 21:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów to że Ty żaden hodowca to ja już dawno wywnioskowałem z postów i jak chcesz porównać opłacalność produkcji z czymś co hobby nawet by nie nazwał brak parku maszynowego większość z wynajmu parę ogonów eeeee to inny świat i inne opłacalności :D :D :D

#1739 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 23:05

Pierwsze kroki w hodowli opasów 14 sztuk różnym wieku oczywiście tak??
2h ququ, z 0,5h lucerny (będzie w roku ponad 30 balotów z 3 pokosów będziesz mieć -skosisz na drugi dzień wynajmiesz do balotów i do zawinięcia) z 0,5h łąki skosisz wysuszysz i zbierzesz ręcznie jak nie masz czym zebrać i 2h zboża dobrze by było właśnie jęczmienia żeby słoma dobra była ale będzie brakować słomy do ścielenia. Może mniej kuku i bez lucerny i kupić wysłodki lub młóto. Można pokombinować ale i policzyć koszty. Tylko trzeba pamiętać żeby nadarzać paść pasze żeby po otarciu się nie psuła. Tutaj na forum jest sporo informacji w innych tematach tez o wyżywieniu bydła tylko trzeba czytać najlepiej od początku niestety...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 09:48

to że Ty żaden hodowca to ja już dawno wywnioskowałem z postów i jak chcesz porównać opłacalność produkcji z czymś co hobby nawet by nie nazwał brak parku maszynowego większość z wynajmu parę ogonów eeeee to inny świat i inne opłacalności :D :D :D

opłacalnosc jest ta sama czy to przy 1szt czy przy 100szt, bo bydlak i tak żre i tak żre tyle samo :D
przewaga duzych nad małymi to sa dopłaty bezposrednie+PROW+odliczenia VAT
mały z tego ma tylko dopłaty bezposrednie
co z tego ze masz maszyny, tylko policz ile te maszyny kosztuja i czy bez dopłat unijnych bys je kupił, to ci wyjdzie ze te twoje jest mniej opłacalne jak moje :D wystarczy ci zabrac dopłaty bezposrednie, PROWY i odliczenia VAT i zobaczymy jak bedziesz cienko spiewał :D w takim przypadku dasz rade tylko majac krowy dojne, bo na opasach to cie nie widze
pozabierac to wszystko to ja predzej przetrwam niz Ty :D przy obecnej opłacalnosci :D
a ja to moge do tych moich 5ha wcale dopłat nie brac, wypiac sie na te ich wymogi i tez dam rade :D

Edytowany przez koma666, 08 grudzień 2013 - 10:02.